Jump to content


Εργασία και διαβίωση στη Νορβηγία


jax7480

Recommended Posts

Είπα να το βάλω στο thread των ειδήσεων, αλλά και εδώ μια χαρά ταιριάζει...

Aυτή η χώρα είναι για 6η χρονιά η πιο ακμάζουσα στον κόσμο - Σε ποια θέση βρίσκεται η Ελλάδα | newmoney.gr

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά μπορείς και πιο πριν αλλά είναι λίγο δύσκολο.

Ο σπιτονοικοκύρης, εκτός από την εγγύηση που θα ζητήσει, θέλει να μάθει και που δουλεύεις, να μιλήσει με κάποιον ο οποίος θα εγγυηθεί για σένα κτλ.

Να είναι καλυμένος δηλαδή για το ενοίκιο που θα του πληρώνεις κάθε μήνα.

Εγω π.χ. στο πρώτο διαμέρισμα που νοίκιασα, έδωσα το τηλέφωνο της HR Manager στην εταιρεία που ήμουν υπάλληλος.

Στο 2ο διαμέρισμα έδωσα το τηλέφωνο του προηγούμενου σπιτονοικοκύρη.

 

Ενημερωτικά πάντως. Για να νοικιάσεις διαμέρισμα 50 τμ, θέλεις περίπου 4.500-6.000€. (3 ενοίκια για εγγύηση και ένα του μήνα που θα μπεις μέσα). Δεν έχει νόημα να δώσεις αυτά τα λεφτά χωρίς συμβόλαιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Με λένε Παναγιώτη και είμαι κομμωτής.Από όταν ήμουν 16 όνειρο μου ήταν να μείνω ή να ταξιδέψω σε σκανδιναβικές χώρες. Στα 17 ωρίμασε η σκέψη μου και έγινε κάτι σαν ''σχέδιο μετανάστευσης''. Το σκέφτηκα πολύ επί χρόνια,ήθελα να αρχίσω νορβηγικά ή σουηδικά αλλά δεν άρχισα ποτέ, μπήκα σε ΔΙΕΚ, έβγαλα σχολή και τώρα θέλω να το κάνω πραγματικότητα αυτό που σκεφτόμουν επί διετίες. Θέλω να μείνω ακόμη άλλον έναν χρόνο το ελάχιστο στη χώρα, να αρχίσω νορβηγικά και να φύγω. Το είχα συζητήσει και με την πρώην κοπέλα μου πριν κάποιους μήνες αλλά χωρίσαμε και έτσι μάλλον με βλέπω να φεύγω μόνος για βορρά. Έχω μάθει αρκετά πράγματα μέχρι στιγμής για την Νορβηγία. Έχω μαζέψει περίπου 2000 ευρώ τα οποία από τα περισσότερα μάλλον θα τα μετατρέψω σε νορβηγικές κορώνες πριν πάω στην Νορβηγία αν κάτι τέτοιο γίνεται (συγνώμη αυτό δεν το έχω ψάξει). Σκέφτομαι πολύ βόρεια, όπως Χάμερφεστ,Βάντσο επειδή μου αρέσουν σαν πόλεις ή στο Τρόμσο που έχει και αρκετό πληθυσμό και ίσως έχω πολλές πιθανότητες για εύρεση εργασίας. Δεν σκέφτομαι νότια, έχω αποκλείσει το Όσλο ή το Μπέργκεν μιας και γνωρίζω τις συνθήκες, το μεταναστευτικό κύμα κ.α.. Όσο για το κρύο, δεν με απασχολεί προς το παρών. Θα ήθελα να ρωτήσω αρχικώς, ποια είναι τα πρώτα βήματα που πρέπει να κάνω αφού θα έχω φτάσει (προσωπικός αριθμός,εφορία αν μπορεί κάποιος να μου πει πως θα τα πάω βήμα-βήμα) και δευτερευόντως, θα έχω αρκετές πιθανότητες με δύο χρόνια προϋπηρεσίας ως κομμωτής, κάποια γνώση στα νορβηγικά τα οποία σκοπεύω να αρχίσω, και Αγγλικά επιπέδου Λόουερ να βρω δουλειά σε κομμωτήριο στις πόλεις που προανέφερα ;;; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα Ζάχο και σε όλους σας!! Ενα χρόνο μετά την ανάρτηση του συγκεκριμένου θέματος που με ενδιαφέρει αρκετά, ήθελα να ρωτήσω σε γενικό πλαίσιο αν αξίζει τελικά κανείς να κάτσει να μάθει πολυ καλά τη γλώσσα ώστε να εργαστεί εκεί μέχρι και για μόνιμα; πως είναι τα πράγματα για τους Ελληνες εκεί;  εμένα θα με ενδιέφερε πολύ να εργαστώ στον σιδηρόδρομο στην εξυπηρέτηση των επιβατών ή στην έκδοση εισιτηρίων -εφόσον υπάρχει εκεί παρόμοιο σύστημα με το ελληνικό-, μιας και έχω 4 χρόνια προυπηρεσία σε αυτό -οχι ως δημόσιος υπάλληλος, αλλά ιδιωτικός. Φυσικά και δεν εχω την ψευδαίσθηση οτι μόλις πάω στην Νορβηγία θα με πάρουν αμέσως στην εργασία που θα ήθελα. Απλώς αυτός είναι ο στόχος μου και θα κάνω τα πάντα να τον πετυχω. Θα ήθελα πολυ τη γνώμη τη δική σου ή οποιουδήποτε γνωρίζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

@jax7480 Διαβασα ολο το ποστ κ καταλαβα μερικα πραγματα για τη νορβηγια.

σπουδαζω λογιστικη κ οπου να ειναι παιρνω πτυχιο! εχω το παθος με το φορτηγο κ γενικα οδικες μεταφορες. σκεφτομαι να βγαλω και ADR (πιστοποιητικο μεταφορας επικυνδυνων εμπορευματων π.χ ευφλεκτα υλικα κ.α...).

Γνωριζεις κατι σχετικα με το χωρο του φορτηγατζη στη Νορβηγια;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Εγω πήγα Γερμανία και δουλεύω οδηγός σε συρόμενο,καθαρά μετά φόρων παίρνω 1940€. Εκει πόσο παίρνουν οι οδηγοί επαγγελματίες; Άκουσα πώς στα ανατρεπόμενα φορτηγά πληρώνουν καλα. Ξέρει κανένας τπτ για το επάγγελμα αυτό,βρίσκει κανείς δουλειά; Στη Γερμανία αν όντως ξέρεις φορτηγό σου ετοιμάζουν άμεσα το συμβόλαιο.

Έγινε επεξεργασία από Αρμπεν
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσει το παρακάτω να βγάλεις κάποια συμπεράσματα.

Έχω φίλο ο οποίος δουλεύει οδηγός σε παράδοση εφημερίδων και αλληλογραφίας. Μόνο πρωί και part time (4 φορές την εβδομάδα από 5 ώρες). Βγάζει καθαρά περίπου 1600€. Φυσικά ο συγκεκριμένος μισθός είναι πολύ μικρός για Νορβηγία αλλά δουλεύει η γυναίκα του full time οπότε τα καταφέρνουν έτσι.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σας κ απο μενα

ειμαι μαγειρας κ θα θελα να μεταναστευσω στην Νορβηγια.

Δυστυχως δεν εχω βρει επαρκεις πληροφοριες για το συγκεκριμενο επαγγελμα.

Τα Αγγλικα μου ειναι επιπεδου lower και δεν γνωριζω Νορβηγικα 

Γιαυτο το λογο εψαξα κ για ελληνικα εστιατορια στο Οσλο αλλα δεν βρηκα κατι..

εαν καποιος γνωριζει κατι για το συκγκεκριμενο επαγγελμα η καποιον τροπο για να βρω

περισσοτερες πληροφοριες θα ημουν υποχρεος

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Link to comment
Share on other sites

στο www.finn.no δεν υπάρχουν θέσεις; λογικά πρέπει να υπάρχουν.

Βάλε το στον chrome και ζήτα να γίνεται μετάφραση στα αγγλικά (όχι ελληνικά) και ψάξε.

Ο μάγειρας είναι ένα επάγγελμα που το ζητάνε αρκετά εδώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχουν αλλαξει τα πραγματα αρκετα. Σε πολλες θεσεις που παλιοτερα δεν ζητουσαν τη Νορβηγικη, τη ζητανε τωρα. Αυτο εγινε κυριως μετα την εκλογη της νεας δεξιας/ακροδεξιας κυβερνησης. Παντως θεσεις μονο με αγγλικα υπαρχουν αρκετες ακομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα , αποφασίσαμε με την κοπέλα μου να παμε νορβηγια για δουλειά εγω εχω προϋπηρεσία σαν μπαρμαν 10 χρονια σε πολλα μαγαζια και φετος σε 5 σταρο hotel τωρα παω να παρω και ενα χαρτι απο ΙΕΚ  με παγκόσμια αναγνώριση όπως και σεμινάρια για personal trainer που αθλουμε επίσης κοντα στα 10 χρονια υπάρχει ζήτηση για ανάλογες θέσεις? Δεν συζητάω για την στρατιωτική εμπειρία καθως ήμουν στρατό 7 χρονια δεν ξέρω αν μπορεί αυτο να χρησιμεύσει κάπου σαν security . Ξεκινάω και εντατικά γλωσσά θέλω να ειμαι έτοιμος. Η κοπέλα μου ειναι Φιλόλογος χωρις προϋπηρεσία μονο απο ιδιαίτερα που κάνει τι πιθανότητες έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απάντηση δουλεια πρεπει να βρεις απο την ελλαδα και μετα να πας εκει σωστα? το Nav.no ειναι καλο  για ευρεση εργασιας?  Ελληνικό σχολείο δεν εχει η Νορβηγια για την φιλόλογο κοπέλα μου?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.