Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Νορβηγία


jax7480

Recommended Posts

  • 3 months later...

Καλησπερα jax.

ξεκιναω απο το μηδεν τελειως  αλλα η ιδεα μου εχει καρφωθει εδω και 2-3 χρονια.

η επιλογη για ξενοδοχειο δεν υπαρχει? η δεν συμφέρει καθολου? εστο το πιο φτηνο, μεχρι να βρεις δουλεια και να κανεις αυτο που μας λες με τα ενοικιαζομενα σπιτια

υπαρχει καποια βιομηχανικη περιοχη π.χ οπως εδω στην δυτικη αττικη? 

ασχολουμε με τους υπολογιστες αλλα το κολοχαρτο δεν το πηρα ποτες.. οποτε ανηκω στην κατηγορια ανειδικευτος.

τα αγγλικα μου ειναι σχετικα καλα, νορβηγικα ξεκιναω απο βδομαδα.

εταιριες που ασχολούνται με logisticks εχεις ακουσει κατι?

αυτα.

οσο σκεφτομαι οτι θα παρω ξανα στο τελος του μηνα το αστρονομικο ποσο τον 495 ευρω με 160 ωρες δουλειας νιωθω μαλακας! 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξενοδοχείο βγαίνει πολύ ακριβό. Η καλύτερη λύση είναι airbnb. 

Τουλάχιστον όσοι ήρθαν έτσι έμειναν στην αρχή μέχρι να βρουνε δουλεια και να νοικιάσουν σπίτι με συμβόλαιο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Για όποιον ενδιαφέρεται:

 

Check out this job: Database Administrator and Production Processes QA
http://www.linkedin.com/jobs2/view/344662768

 

Ο μισθός είναι αρκετά καλός για αρχή ανάλογα και με τα προσόντα. Να ξέρετε πως θα πρέπει να αποδείξετε τι αξίζετε σε σχέση με τον ανταγωνισμό για να φτάσετε μέχρι το τέλος. 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Jax θα ήθελα να ρωτήσω το πτυχίο της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης αναγνωρίζεται στην Νορβηγία; Σε ρωτάω επειδή σε δυο χρόνια θα είμαι πτυχιούχος στην Διοίκηση Επιχειρήσεων(ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ).

Επίσης, είναι μεγάλο μειονέκτημα, στην εύρεση εργασίας, που είμαι 49 ετών και όταν θα πάω εκεί θα είμαι 51 ετών;

Έχω το lower, δίπλωμα οδήγησης επαγγελματικό, κάρτα οδηγού ταξί, είμαι τεχνικός η/υ με προϋπηρεσία 17 ετών (στον ευρύτερο Δημόσιο Τομέα, έχω πτυχίο Τεχνικού Λυκείου (μηχανολόγος βιομ.εγκαταστάσεων. Νομίζω, ότι εάν καταφέρω και βρω δουλειά, "θα ανοίξω το δρόμο" και στα παιδιά μου, εάν τυχόν θέλουν να έρθουν.(21 ετών,17 ετών,13 ετών, αντίστοιχα).Δεν ρισκάρω την θέση μου στον ευρύτερο Δημόσιο τομέα που εργάζομαι επειδή έχω δικαίωμα να πάρω άδεια άνευ αποδοχών.

Με προβληματίζει όμως εάν λόγω της ηλικίας μου, δεν βρίσκω δουλειά.

Δεν θέλω να πάω Σικάγο  που έχω καλές πιθανότητες για εργασία, επειδή θα είμαι πολύ μακριά, και θέλω να "κατεβαίνω" να βλέπω τα παιδιά μου ή να έρχονται εκείνα στην Νορβηγία.

Την διάθεση για το μεγάλο βήμα της ζωής μου, την έχω.Πριν δυο χρόνια μπήκα στο ΤΕΙ με πανελλαδικές εξετάσεις.Γενικά είμαι Άνθρωπος που δεν το βάζω κάτω εύκολα.Οτιδήποτε μπορείτε  να μου πείτε για  να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

 

Jax θα ήθελα να ρωτήσω το πτυχίο της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης αναγνωρίζεται στην Νορβηγία; Σε ρωτάω επειδή σε δυο χρόνια θα είμαι πτυχιούχος στην Διοίκηση Επιχειρήσεων(ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ).

Επίσης, είναι μεγάλο μειονέκτημα, στην εύρεση εργασίας, που είμαι 49 ετών και όταν θα πάω εκεί θα είμαι 51 ετών;

Έχω το lower, δίπλωμα οδήγησης επαγγελματικό, κάρτα οδηγού ταξί, είμαι τεχνικός η/υ με προϋπηρεσία 17 ετών (στον ευρύτερο Δημόσιο Τομέα, έχω πτυχίο Τεχνικού Λυκείου (μηχανολόγος βιομ.εγκαταστάσεων. Νομίζω, ότι εάν καταφέρω και βρω δουλειά, "θα ανοίξω το δρόμο" και στα παιδιά μου, εάν τυχόν θέλουν να έρθουν.(21 ετών,17 ετών,13 ετών, αντίστοιχα).Δεν ρισκάρω την θέση μου στον ευρύτερο Δημόσιο τομέα που εργάζομαι επειδή έχω δικαίωμα να πάρω άδεια άνευ αποδοχών.

Με προβληματίζει όμως εάν λόγω της ηλικίας μου, δεν βρίσκω δουλειά.

Δεν θέλω να πάω Σικάγο  που έχω καλές πιθανότητες για εργασία, επειδή θα είμαι πολύ μακριά, και θέλω να "κατεβαίνω" να βλέπω τα παιδιά μου ή να έρχονται εκείνα στην Νορβηγία.

Την διάθεση για το μεγάλο βήμα της ζωής μου, την έχω.Πριν δυο χρόνια μπήκα στο ΤΕΙ με πανελλαδικές εξετάσεις.Γενικά είμαι Άνθρωπος που δεν το βάζω κάτω εύκολα.Οτιδήποτε μπορείτε  να μου πείτε για  να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Jax θα ήθελα να ρωτήσω το πτυχίο της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης αναγνωρίζεται στην Νορβηγία; Σε ρωτάω επειδή σε δυο χρόνια θα είμαι πτυχιούχος στην Διοίκηση Επιχειρήσεων(ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ).

Επίσης, είναι μεγάλο μειονέκτημα, στην εύρεση εργασίας, που είμαι 49 ετών και όταν θα πάω εκεί θα είμαι 51 ετών;

Έχω το lower, δίπλωμα οδήγησης επαγγελματικό, κάρτα οδηγού ταξί, είμαι τεχνικός η/υ με προϋπηρεσία 17 ετών (στον ευρύτερο Δημόσιο Τομέα, έχω πτυχίο Τεχνικού Λυκείου (μηχανολόγος βιομ.εγκαταστάσεων. Νομίζω, ότι εάν καταφέρω και βρω δουλειά, "θα ανοίξω το δρόμο" και στα παιδιά μου, εάν τυχόν θέλουν να έρθουν.(21 ετών,17 ετών,13 ετών, αντίστοιχα).Δεν ρισκάρω την θέση μου στον ευρύτερο Δημόσιο τομέα που εργάζομαι επειδή έχω δικαίωμα να πάρω άδεια άνευ αποδοχών.

Με προβληματίζει όμως εάν λόγω της ηλικίας μου, δεν βρίσκω δουλειά.

Δεν θέλω να πάω Σικάγο  που έχω καλές πιθανότητες για εργασία, επειδή θα είμαι πολύ μακριά, και θέλω να "κατεβαίνω" να βλέπω τα παιδιά μου ή να έρχονται εκείνα στην Νορβηγία.

Την διάθεση για το μεγάλο βήμα της ζωής μου, την έχω.Πριν δυο χρόνια μπήκα στο ΤΕΙ με πανελλαδικές εξετάσεις.Γενικά είμαι Άνθρωπος που δεν το βάζω κάτω εύκολα.Οτιδήποτε μπορείτε  να μου πείτε για  να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καποιος που ειναι επαγγελματιας οδηγος με ολα τα διπλωματα, ADR,xρονια οδηγος στα καυσιμα εδω στην ελλαδα (κ οχι μονο καυσιμα γενικα βαρεα οχηματα)μπορει να βρει σχετικα ευκολα δουλεια?Για τι μισθους μιλαμε για να κανουμε την συγκριση με την ελλαδα?Γενικα "τι παιζει" με τους επαγγελματιες οδηγους βαρεων οχηματων?

Έγινε επεξεργασία από ΚΩΣΤΑΣ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΚΩΣΤΑΣ 1 said:

Καποιος που ειναι επαγγελματιας οδηγος με ολα τα διπλωματα, ADR,xρονια οδηγος στα καυσιμα εδω στην ελλαδα (κ οχι μονο καυσιμα γενικα βαρεα οχηματα)μπορει να βρει σχετικα ευκολα δουλεια?Για τι μισθους μιλαμε για να κανουμε την συγκριση με την ελλαδα?Γενικα "τι παιζει" με τους επαγγελματιες οδηγους βαρεων οχηματων?

 

Μπορεί. Υπάρχει ζήτηση οδηγών γενικά. Πιο ειδικά δεν μπορώ να απαντήσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jax7480 καλημέρα. Προσπαθώ

καιρο να βρω κάποιον να με κατατοπισει σε θέματα μεταναστευσης στη Νορβηγία και οι πληροφορίες που εχεις παραθέσει με έχουν βοηθήσει αρκετά.Θελω να ρωτήσω Επειδή τα σχόλια είναι παλιά,θέλουμε να έρθουμε στη Νορβηγία με το να άντρα μου για δουλειά!Ο άντρας μου είναι ηλεκτροσυγκολλητης (Τώρα θα παρει και την πιστοποιηση Κι εγώ έχω τελειωσει Λογιστική και ταυτόχρονα κάνω μαθήματα για να πάρω χαρτι ως τεχνητρια νυχιών.Επισης Έχουμε μπει και στη διαδικασία εκμάθησης των Νορβηγικων.Αυτη τη στιγμή είναι εύκολο θέμα η εύρεση εργασίας εκεί η λόγω αύξησης των μεταναστών έχουν δυσκολέψει τα πραγματα;

Ευχαριστώ Πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα δυστυχώς δυσκολεύουν χρόνο με το χρόνο και αυτό γιατί υπάρχει μεγάλη εισροή μεταναστών. Ο άντρας σου πιστεύω επειδή έχει εξειδίκευση σε χειρωνακτική εργασία θα μπορέσει να βρει πιο εύκολα θέση αλλά για σένα δυστυχώς δεν γνωρίζω. Λίγο δύσκολα τα πράγματα ειδικά αν δεν γνωρίζετε και τη γλώσσα καλά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμαστε να έρθουμε τον Αύγουστο απλά για να δούμε τι παίζει και έλεγα κάνα δίμηνο πιο πριν να αρχίσω να στέλνω βιογραφικά μηπως ειμαστε τυχεροί ειδάλλως θα ψάξουμε για τα εργοστασια που υπάρχουν και θα πάμε να αφήσουμε επί τόπου το βιογραφικό. Με προβληματίζει όμως που θα είναι Αύγουστος και μηπως οι περισσότεροι τότε θα λειπουν;Θέλουμε πολύ να κάνουμε την προσπάθεια να έρθουμε γιατί εδώ τα πράγματα παρ' όλο που δουλεύουμε και οι δύο Έχουμε κι ένα παιδάκι όσο πάνε και δυσκολεύουν.απο το κακό στο χειρότερο.Ευχαριστω Πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Τον Αύγουστο δεν λείπει κανείς. Οι Νορβηγοί πηγαίνουν διακοπές τον Ιούλιο. Τον Αύγουστο ανοίγουν οι παιδικοί σταθμοί και τα σχολεία και συνήθως όλοι έχουν γυρίσει από τις διακοπές τους.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Τα πράγματα δυστυχώς δυσκολεύουν χρόνο με το χρόνο και αυτό γιατί υπάρχει μεγάλη εισροή μεταναστών. Ο άντρας σου πιστεύω επειδή έχει εξειδίκευση σε χειρωνακτική εργασία θα μπορέσει να βρει πιο εύκολα θέση αλλά για σένα δυστυχώς δεν γνωρίζω. Λίγο δύσκολα τα πράγματα ειδικά αν δεν γνωρίζετε και τη γλώσσα καλά.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο Έχουμε ακούσει ότι για τεχνικές δουλειές Καλά είναι στο Σταβεγκερ! Δεδομένου ότι θα έρθουμε για να δώσουμε βιογραφικά Εάν κλείσουμε για Όσλο διαμονή η μετακίνηση στις άλλες περιοχές όπως στο Σταβεγκερ είναι χρονοβορα κ οικονομικά υψηλη;προσπαθούμε απλά να δούμε λίγο τις εναλλακτικές και τα οικονομικά μας!

 

Link to comment
Share on other sites

@Eriklou Αν θες τη γνωμη μου προτιμοτερο θα ηταν να μην πατε ολοι μαζι. Αν υπαρχει η δυνατοτητα, ας δοκιμασει πρωτα ο συζυγος σου. Μολις βρει εργασια και ειναι ολα οπως τα φανταζεστε τοτε να πατε εσυ και το παιδι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Eriklou said:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο Έχουμε ακούσει ότι για τεχνικές δουλειές Καλά είναι στο Σταβεγκερ! Δεδομένου ότι θα έρθουμε για να δώσουμε βιογραφικά Εάν κλείσουμε για Όσλο διαμονή η μετακίνηση στις άλλες περιοχές όπως στο Σταβεγκερ είναι χρονοβορα κ οικονομικά υψηλη;προσπαθούμε απλά να δούμε λίγο τις εναλλακτικές και τα οικονομικά μας!

 

 

To Stavanger με το τρένο είναι 8 ώρες. 7 ώρες και 20 λεπτά με αυτοκίνητο αλλά το κόστος θα ανέβει γιατί η ενοικίαση είναι υψηλή. To κόστος για το τρένο για να πάτε και να γυρίσετε από το Stavanger είναι 400€ και για τους δυό σας. Το κόστος για ένα εβδομαδιαίο εισιτήριο για τα ΜΜΜ είναι 27-28€ το άτομο και το μισό για το παιδί μέχρι τα 18. Αν το παιδί είναι μικρότερο από 4 δεν πληρώνει πουθενά και τίποτα (ούτε ΜΜΜ, ούτε τρένο).

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.