Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Νορβηγία


jax7480

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος unseen έγραψε:

@Eriklou Αν θες τη γνωμη μου προτιμοτερο θα ηταν να μην πατε ολοι μαζι. Αν υπαρχει η δυνατοτητα, ας δοκιμασει πρωτα ο συζυγος σου. Μολις βρει εργασια και ειναι ολα οπως τα φανταζεστε τοτε να πατε εσυ και το παιδι. 

Unseen καλημέρα. Σκεφτόμασταν Επειδή κι εγώ εδώ δουλειές του ποδαριού κάνω να πάω μαζί  με το σύζυγο μου για να ψάξω ταυτόχρονα και για εμένα ώστε Εάν όλα πάνε καλά και αφού Έχουμε τακτοποιηθεί να πάρω και το παιδί το οποίο για κάποιο διάστημα θα το αφήσω στους γονεις μου (η απουσία του οποίου  βέβαια  θα με δυσκολέψει περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα που μπορεί να συνατησω εκει).Βεβαια Κίνηση για να φύγουμε οριστικά από την Ελλάδα θα γίνει εφόσον με κάποιο τρόπο ο άντρας μου βρει δουλειά  (Δεν υπάρχει οικονομικά η δυνατότητα να πάμε εκεί να μείνουμε και Μετά να ψαξουμε).

Μία ώρα πριν, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

To Stavanger με το τρένο είναι 8 ώρες. 7 ώρες και 20 λεπτά με αυτοκίνητο αλλά το κόστος θα ανέβει γιατί η ενοικίαση είναι υψηλή. To κόστος για το τρένο για να πάτε και να γυρίσετε από το Stavanger είναι 400€ και για τους δυό σας. Το κόστος για ένα εβδομαδιαίο εισιτήριο για τα ΜΜΜ είναι 27-28€ το άτομο και το μισό για το παιδί μέχρι τα 18. Αν το παιδί είναι μικρότερο από 4 δεν πληρώνει πουθενά και τίποτα (ούτε ΜΜΜ, ούτε τρένο).

 

Jax σε Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις Πληροφορίες!μάλλον πρέπει να ψάξουμε σε συγκεκριμένη περιοχή γιατί έτσι όπως το σκεφτόμασταν το κόστος βγαίνει πολύ υψηλό!σε ευχαριστώ και πάλι και εύχομαι να σας πάνε όλα Καλά!

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος unseen έγραψε:

@Eriklou Αν πατε μαζι θα εχετε και σχεδον διπλασια εξοδα σε μια ακριβη χωρα.  Εσεις γνωριζετε καλυτερα ομως :)

Ελπίζω να πάρουμε τη σωστή απόφαση όταν έρθει η ώρα!Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 months later...
  • 2 months later...

Jax7480 Καλησπέρα, σε προηγούμενη αναρτησή σου είχες γράψει για τα επαγγέλματα που έχουν ζήτηση στη Νορβηγία. Ένα από αυτά ήταν το επάγγελμα του λογιστή! Για αυτό το λόγο θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν γνωρίζεις ,αν θα μπορούσε κάποιος που έχει σπουδάσει στην Ελλάδα και γνωρίζει νορβηγικά  να εργαστεί σαν λογιστής στη Νορβηγία.. Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα, διάβασα το άρθρο αν και πολύ παλιό το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Είμαι φοιτητής του ΕΜΠ στο τμήμα των Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών και σκέφτομαι σοβαρά να εργαστώ και να δουλέψω στην Νορβηγία, έψαξα για εργασία στον κλάδο μου και ήθελα να δω σε επίπεδα παίζουν οι μισθοί αλλά δεν μπόρεσα Μ βρω. Έχω οπότε συνολικά δύο απορίες, κατά πόσο ισχύουν όσα είχαν δημοσιοποιηθεί, έχει αλλάξει κάτι όσο αφορά την μεταναστευτική πολιτική της Νορβηγίας; Και που μπορώ να δω στατιστικά η κάτι παρόμοιο σχετικα τι με τις αποδοχές ενός Ναυπηγού Μηχανολόγου Μηχανικού. 

Έγινε επεξεργασία από ANGJELOS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα παιδια. Εχω διαβασει τα παντα απο το 2014 ως σημερα εχω παρει αποψεις εχω ψαξει αλλα δεν μπορω να παρω την αποφαση. Ειμαι ο δημητρης ειμαι 32 ετων εχω 3 παιδια και δουλευω ως ιδιωτικος υπαλληλος ως πωλητης τα τελευταια 8 χρονια. Η γυναικα μου ειναι κομμωτρια οχι καπου σταθερα δυστυχως λογω των παιδιων αλλα ειναι στο επαγγελμα απο τα 15 της και το κατεχει παρα πολυ. Τα εχω βαλει ολα κατω εχω σκασει σας τα γραφω και βουρκωνω πραγματικα θελω να φυγω απο τη χωρα για ενα καλυτερο μελλον για τα παιδια μου κι ας δουλευω σαν σκλαβος γι αυτο αρκει να το πετυχω. Δυστυχως δν εχω καποιο πτυχιο παρα μονο lower αγγλικων αλλα ειμαι χρονια υπευθυνος σε εταιρια υπολογιστων και ειδων τεχνολογιας ασχολουμαι με υπολογιστες απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου και μπορω να δουλεψω παντου προκειμενου να βοηθησω τα παιδια μου. Εδω στην ελλαδα δυστυχως δουλευω 11-21 5 φορες τη βδομαδα για 840€ και ουσιαστικα δουλευω για να ζω και ζω για δουλευω χωρις να μπορω καν να βαλω δυο φραγκα στην ακρη. Θελω να μου πειτε τις ρεαλιστικες πιθανοτητες του να ερθω στη νορβηγια με τη γυναικα μου αρχικα και μετα τα παιδια μας για εξα καλυτερο μελλον. Ο φοβος μου ειναι οτι θεωρουμαι ανειδικευτος χωρις καποιο χαρτι αρα και δυσκολη η εργασια. Βγαζω επισης διπλωσα φορτηγου και ξεκιναω μαθηματα της γλωσσας τον επομενο μηνα. Θελω τη γνωμη σας οποια κι αν ειναι αυτη. Θελω να τολμισω και να πετυχω, δεν φοβαμαι τη δουλεια ουτε τη μεταναστευση. Συγνωμη αν σας κουρασα με ολα αυτα αλλα ειναι σαν να σας εχω ανοιξει την καρδια μου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα Ζαχο και σε ολη την ομαδα συντομα θα κανω το μεγαλο βημα για απανω εχω τελειωσει μηχανολογος ψυκτικος ξερω αγγλικα και ξεκινησα και νορβιγικα δουλευω για πανω απο 10 χρονια σαν τεχνικος επαγγελματικων συσκευων που πρεπει να ξερεις και ηλεκτρονικα τα οποια ξερω αλλα ποτε δεν πηρα πτυχιο  κανω χρηση desktop cnc kai 3d printer και σε σχεδιο 3d  και τα χερια μου γενικα πιανουν αρκετα πρως τα που λες να κοιτάξω περισσοτερο για δουλεια....θα ερθω μονος και ελεγα για airbnb για αρχη....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα και από εμένα. Εγώ έχω ήδη πρόταση, η οποία περιλαμβάνει 25 μέρες το χρόνο άδεια. (vacation days). Υπάρχει κάποιος τρόπος που λαμβάνονται οι άδειες, δηλαδή τον Ιούλιο λείπουν όλοι υποχρεωτικά ή μπορείς να τις πάρεις και π.χ.5μερες κάθε 2 μήνες; Με ενδιαφέρει γιατί αφήνω πίσω οικογένεια και θέλω να μπορώ να τους βλέπω... Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ανάλογα την εταιρεία αλλά συνήθως δεν υπαρχει πρόβλημα με το πως θα χρησιμοποιήσεις την αδεια σου. Αρκεί να την χρησιμοποιήσεις. Τουλάχιστον τις 15 μέρες απο τις 25. 

Αν χρησιμοποιήσεις μόνο τις 15, οι 10 που μένουν μεταφέρονται αυτόματα στο επόμενο ετος.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2021 at 9:06 ΜΜ, το μέλος lefas έγραψε:

δηλαδή τον Ιούλιο λείπουν όλοι υποχρεωτικά

Δεν το έχω ακούσει αυτό κάπου αλλού εκτός από την Ελλάδα και ειδικότερα σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις που το κλείνουν τελείως τον Αύγουστο.

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2021 at 9:06 PM, lefas said:

Καλησπέρα και από εμένα. Εγώ έχω ήδη πρόταση, η οποία περιλαμβάνει 25 μέρες το χρόνο άδεια. (vacation days). Υπάρχει κάποιος τρόπος που λαμβάνονται οι άδειες, δηλαδή τον Ιούλιο λείπουν όλοι υποχρεωτικά ή μπορείς να τις πάρεις και π.χ.5μερες κάθε 2 μήνες; Με ενδιαφέρει γιατί αφήνω πίσω οικογένεια και θέλω να μπορώ να τους βλέπω... Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

 

Στη Δανία τουλάχιστον που έχουν παρόμοια σκανδιναβικά ... μοντέλα, ισχύει ότι πρέπει να πάρεις 3 εβδομάδες σερί άδειας, και η default τιμή είναι οι 3 τελευταίες εβδομάδες του Ιουλίου. Τώρα αν έρθεις σε agreement με τον manager σου, τίποτα από αυτά δεν είναι απαραίτητο. Μπορείς να πάρεις την άδεια πρακτικά όποτε και όπως θες. 

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς υποχρεούται ο εργοδότης να σου δώσει τουλάστιχον 3 βδομάδες σερί, αλλά δεν είναι υποχρεωμένος να σου δώσει παραπάνω (σερί). Αν δικαιούσαι και θες παραπάνω μπορείς να τις βάλεις πιο μετά ή πιο πριν. Στα περισσότερα μέρη ορίζουν 3 περιόδους αδείας (πχ τέλος Ιουνίου με μέσα Ιουλίου κλπ) και διαλέγεις μία, μετά βλέπουν αν βγαίνει το πρόγραμμα και κάνουν τις απαραίτητες αλλαγές και τις εγκρίνουν. Σε κάποιες περιπτώσεις μαζεύονται όλοι και λένε τις προτιμήσεις τους, τα πετάνε πρόχειρα σε ένα excel  και βλέπουν On the fly αν βγαίνει το πρόγραμμα (εξελάκι με έτοιμες τις παραμέτρους να γκαρίξει αν κάποια βδομάδα ή μέρα δε βγαίνει)

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος schumifer έγραψε:

Σε εμάς υποχρεούται ο εργοδότης να σου δώσει τουλάστιχον 3 βδομάδες σερί, αλλά δεν είναι υποχρεωμένος να σου δώσει παραπάνω (σερί). Αν δικαιούσαι και θες παραπάνω μπορείς να τις βάλεις πιο μετά ή πιο πριν. Στα περισσότερα μέρη ορίζουν 3 περιόδους αδείας (πχ τέλος Ιουνίου με μέσα Ιουλίου κλπ) και διαλέγεις μία, μετά βλέπουν αν βγαίνει το πρόγραμμα και κάνουν τις απαραίτητες αλλαγές και τις εγκρίνουν. Σε κάποιες περιπτώσεις μαζεύονται όλοι και λένε τις προτιμήσεις τους, τα πετάνε πρόχειρα σε ένα excel  και βλέπουν On the fly αν βγαίνει το πρόγραμμα (εξελάκι με έτοιμες τις παραμέτρους να γκαρίξει αν κάποια βδομάδα ή μέρα δε βγαίνει)

Φίλε μου σε ποια χώρα είσαι και ποιο είδος εργασίας; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.