Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Νορβηγία


jax7480

Recommended Posts

Όλα γίνονται. Αν είμαστε εδώ, με χαρά θα σας βοηθήσουμε και θα σας δείξουμε ότι μπορούμε.

Πάντως τα βιογραφικά να αρχίσετε να τα στέλνετε από τώρα. Δεν ζητάνε σε όλες τις δουλειές τη γλώσσα (π.χ. στη δική μου εταιρεία δεν χρειάζεται, τα Αγγλικά είναι η επίσημη γιατί η εταιρεία είναι πολυεθνική).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τη αίτηση για δουλειά την έκανα επειδή την έμαθε ένας γνωστός και με ενημέρωσε.

Βέβαια τα πράγματα δεν ήταν απλά. Ήμασταν 84 υποψήφιοι, από τους οποίους οι 16 περάσαμε τα πρώτα τεστ και οι 5 τελικά φτάσαμε στη συνέντευξη.

Η εταιρεία μου πλήρωσε όλα τα εισιτήρια, ξενοδοχείο και φαγητό για την συνέντευξη.

Από όσο έχω μάθει πάντως χρησιμοποιούν πάρα πολύ γραφεία ευρέσεως εργασίας (οι εταιρείες).

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για τη δουλειά, είναι πολύ σημαντικό να διακρίνεσαι ανάμεσα σε τόσους άλλους.

Σε ρώτησα γιατί διάβασα κάπου οτι τα γραφεία ευρέσεως εργασίας είναι πολύ διαδεδομένα εκεί, κοιτάζω βέβαια και το finn.no αλλα λέω να δώσουμε και στην adecco απο ενα βιογραφικό μιας και θα ψάξουμε πρώτα κάτι, τουλάχιστον για τον ένα μας,απο εδώ.

Λοιπόν έχω πολλές απορίες αλλα επειδή δεν θέλω να καταχραστώ άλλο την ευγένεια σου σε αφήνω στην ησυχία σου. Αν είσαι πάνω εκείνες τις μέρες, τα λέμε και απο κοντά.

Σε ευχαριστώ και πάλι! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε πάντως παιδιά, δώστε εδώ στο forum το feedback της συνάντησης σας (εφόσον πραγματοποιηθεί) ή και της επίσκεψης σας στην Νορβηγία. Υπάρχουν πολλοί που βρίσκονται στο στάδιο της σκέψης ώστε να μεταναστεύσουν σε άλλη χώρα (μέσα σε αυτούς και εγώ) και σίγουρα λαμβάνουν σημαντική βοήθεια από αυτά που διαβάζουν εδώ :)

Να είστε καλά!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

paidia kai ego me ti seira mou endiaferomai gia metanasteusi sti norvigia. auto pou skeftomai na kano einai na pao norvigia na xekiiso mathimata norvigikon gia kana 6mino kai meta na vro douleia klp. (an vro kai pio noris tote ok).

auto pou de xero einai an kano mathimata kai paroun pano apo 6 mines prepei sto 6mino na fugo apo ti xroa kai na xanapao?

euxaristo

Link to comment
Share on other sites

γράψε με ελληνικούς χαρακτήρες σε παρακαλώ.

συγνωμη για τα greeklish.

γεια σε ολους,ενδιαφερομαι και εγω για μεταναστευση στη νορβηγια,αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι να παω εκει με τι γυναικα μου να ξεκινησουμε μαθηματα νορβηγικων για 6-9 μηνες και μετα που θα ξερω τη γλωσσα να ψαξω για δουλεια. σκεφτομαι το folkeuniversitetet. το εχει ξανακανει καποιος αυτο? στεκει το σχεδιο?

επεισης αν κανω μαθηματα ειμαι καλυμενος να μενο νορβηγια η σε 6 μηνες πρεπει να φυγω?

ευχαριστω,Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο που σκέφτεσαι δεν γίνεται. Στη χώρα μπορείς να κάτσεις 3 μήνες maximum σαν τουρίστας. Μετά θα σε στείλουνε πακέτο.

Πρέπει να έχεις δουλειά ώστε να πάρεις άδεια παραμονής για να μείνεις πάνω από τρίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

αν γραφτω για νορβηγικα μαθηματα σε πανεπιστημιο?θα θεωρουμε μαθητης η παλι τουριστας?

Τουρίστας.

Πρέπει να γραφτείς σε μάθημα προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό για να θεωρηθείς μαθητής. Και φυσικά μόνο ο ένας. Όχι και η γυναίκα σου μαζί.

Link to comment
Share on other sites

παιδια με βοηθήσατε παρα πολυ...απο καιρο το σκεφτομουνα να μετοικήσω ...

Ζάχο μπορείς να μας πεις πόσος χρόνος χρειάστηκε μέχρι να βγάλεις βιζα?

επίσης, αξίζει τον κόπο να πάρω μαζί μου αυτοκίνητο φέυγοντας απο Ελλάδα , ή όχι ?

τέλος, στις εταιρίες τους τι ωράρια δουλευουν?...κάνουν υπερωρίες ή τους το απαγορεύουν ?

ευχαριστώ / θάνος

επίσης ξέχασα....καποιο site μεσιτικού γραφείου για ενοικιαζόμενα σπίτια υπάρχει διαθέσιμο ?

Θάνος

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

Θάνο καλησπέρα.

Βίζα να βγάλω για ποιο πράγμα; Αν εννοείς για τη Νοβηγία, δεν χρειάζεται βίζα η χώρα. Μπαίνεις με τελευταίου τύπου ταυτότητα (να έχει τα ονόματα στα αγγλικά). Η Νορβηγία είναι στη συνθήκη Σένγκεν οπότε δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Αν εννοείς άδεια παραμονής για τη χώρα, από τη στιγμή που έχεις συμβόλαιο εργασίας, χρειάζεσαι το πολύ 2-3 εβδομάδες και αυτό επειδή εξαρτάται πότε θα κλείσεις το ραντεβού με την αστυνομία για την άδεια.

Το αυτοκίνητο μπορείς να το πάρεις φεύγοντας από Ελλάδα αλλά για να πάρει Νορβηγικές πινακίδες (απαραίτητο μετά από 6 μήνες παραμονής στη χώρα), θα πληρώσεις τελωνείο.

Στις εταιρείες τους δουλεύουν πολύ ελεύθερα. Εννοείτε πάντα ανάλογα με τη δουλειά που κάνεις. Π.χ. εγώ δουλεύω 9.00-9.30 με 4.30-5.00 αλλά οι υποχρεωτικές ώρες που πρέπει να είμαι στη δουλειά είναι 10.00 με 15.00.

Μεσιτικό γραφείο δεν χρειάζεται. Όλα τα σπίτια-διαμερίσματα είναι στο FINN.no: Reise, Oppdrag, Torget, Eiendom, Bil, MC, Båt... το οποίο έχω βάλει στο πρώτο λινκ. Με google chrome θα σου κάνει και την μετάφραση αυτόματα από νορβηγικά στα αγγλικά ή ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας ,

Πριν από λίγες μέρες έπεσε σε αυτό το site το μάτι μου σχετικά με τη μετανάστευση στη Νορβηγία..Εδώ και λίγες σκεφτόμαστε εγώ και το αγόρι μου να φύγουμε και συμφωνήσαμε για Νορβηγία. Διότι όπως ξέρετε εδώ στην Ελλάδα δεν είναι καθόλου καλή η κατάσταση. Έχοντας διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα θα ήθελα να ρωτήσω να ρωτήσω το εξής:

Ερχόμενοι εμείς εκεί ως τουρίστες αρχικά βέβαια αλλά υπάρχει κάποιος ελληνικός φορέας εκεί στη Νορβηγία στον οποίο θα μπορούσαμε να απευθυνθούμε για κάποια βοήθεια για να μπορέσουμε να κάνουμε κάποια αρχή; Ας πούμε για παράδειγμα η ελληνική εκκλησία ή κάποιος αντίστοιχος οργανισμός;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας :-)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ελληνική κοινότητα και ελληνική εκκλησία.

Βοήθεια δεν θα πάρεις από κανένα από τα 2, δυστυχώς. Τουλάχιστον εμείς δεν είχαμε κάποια βοήθεια και είμαστε γραμμένοι και στα 2.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ενδιαφέρων προορισμός από άποψη εργασίας τουλάχιστον μαζί με Αυστραλία και Ελβετία!

Όσο για τις γυναίκες ο φίλος που μίλησε για πορνοστάρ δεν έχει καθόλου άδικο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέχρι να τις δείτε με ξυρισμενο (όχι κοντοκουρεμενο) κεφάλι και να πάθετε σοκ.

Αλλά αν τους πεις "δεν μου αρέσει", σου κατεβάζουν την αιτιολογία της κοινωνικής επιρροής και των στερεοτυπων των δύο φύλων μη χ3σω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.