Jump to content


HD-Plex H1.S: τερατάκι pc με 0db; Αμέ.


Recommended Posts

Με γειές μάστορα, πολύ ωραίο το εργαλείο!

Μοιάζει πολύ με μονοφωνικούς ενισχυτές (Monoblock) , πολύ πιθανό απο κει να προέρχονται και τα βασικά κομμάτια του.

Να αγοράζει δλδ τα ίδια αλουμίνια που κάποιες άλλες εταιρίες χρησιμοποιούν για να φτιάξουν ενισχυτές.

Πώς και δεν έστησες AMD APU(Α8-7600 ? ), μιας και το μηχανάκι έχει και gaming προσανατολισμό και εκεί η AMD παίζει μόνη για την ώρα?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου. Τα παιχνίδια που παίζω ζορίζουν περισσότερο την cpu, ειδικά όταν πέφτουν οι πολλές οι φάπες εντός οθόνης. Συν τοις άλλοις, την Asus Q87T την πήρα πριν βγουν οι Kaveri και δεν είχα όρεξη για αλλαξοκωλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν μεγειά! ! ! ! ! !

Και καλές θεάσεις! ! !

Τώρα μερικά σχόλια που μπορεί να φανούν χρήσιμα:

1. Τα πλαϊνά που παίζουν το ρόλο ψύκτρας έχουν περισσότερο αισθητικό προσανατολισμό :)

Παρ' όλα αυτά η διάστασή τους (200 mm χ 65 mm )είναι αρκετή για να κάνει σωστή δουλειά!

2. Η πρόσοψη με το πάχος της παίζει και το ρόλο της "θερμικής" γέφυρας ανάμεσα στα δύο πλευρά/ ψύκτρες. Από αυτό ξεκινώντας μπορείς να κάνεις το εξής:

chosen-01-11121.jpg

Ξεβιδώνεις την πρόσοψη και ανάμεσα σε πρόσοψη και επιφάνεια συναρμογής των ψυκτρών (πορτοκαλί "κύκλοι") , απλώνεις θερμαγώγιμη πάστα!

Εδώ σαν παρατήρηση, οι εσοχές, ιδίως αυτή αριστερά (κόκκινος κύκλος) χαλάνε λίγο την δουλειά, αλλά όχι πολύ !

3. Μπορείς πάνω στην πλάκα της CPU:

chosen-02-11122.jpg

Με μικρές προσαρμογές να βάλεις μια ψύκτρα αλουμινίου (τα πάσα _πορτοκαλί κυκλακια_είναι έτοιμα !!!) να απάγει και εκείνη θερμότητα κατ' ευθείαν πάνω από την πλάκα! Δεν θα έχει πολύ σημαντική συμβολή , αλλά κάτι θα κάνει και αυτή!

4. Αν βέβαια σε τρώει ο ακατονόμαστος, μπορείς πάντα να πας σε πιο extreme λύσεις (θέλει πατεντάρισμα όμως και μηχανήματα) αλλά αν ας πούμε μπει μια κανονική ψύκτρα 200 χ 65 mm όπως αυτή:

chosen-03-11123.png

Θα σου δώσει για κάθε πλευρά θερμική αντίσταση περίπου 0,55K/Watt πράγμα που σημαίνει ότι θα για θερμική καταπόνηση 45 Watt ένα Δθ μόνο 25 βαθμών Κελσίου, συνολικά δηλαδή και για τις δύο πλευρές περίπου 90 Watt.

Ανάλογα αποτελέσματα θα έχει μια ψύκτρα σαν αυτή:

chosen-04-11124.png

Αλλά αυτά είναι κάτι που προϋποθέτει μεγάλη φαγούρα! :)

Όμως δίνουν μια καλή ιδέα για το τι μπορείς να περιμένεις από τον κατασκευαστή και άμα όλα είναι custom, τίποτε δεν αποκλείεται! :)

Καλή διασκέδαση ! ! ! ! :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] Δεν είναι κακή η ιδέα σου, αλλά οι τρύπες που βλέπεις πάνω στο καπάκι του cpu, είναι για να βιδώνεις το frame για τους 2.5" σκληρούς/SSDs, οπότε δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει να θυσιάσεις επεκτασιμότητα για την πιθανότητα να ξυρίσεις 1-2 βαθμούς από την θερμοκρασία του επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά το λες , δεν το ήξερα αυτό, όσον αφορά στην πρόταση 3 λοιπόν , "γράψε λάθος"! :)

Όμως -και φταίω εγώ γι' αυτό- οι"προτάσεις / ιδέες, που αναφέρονται στο 4 σημείο, δεν αφορούν στο καπάκι της CPU, αλλά σε πλήρη αντικατάσταση των πλευρών / ψυκτρών του κουτιού ! ! !

Γι' αυτό και διάλεξα τις συγκεκριμένες διαστάσεις ψυκτρών, σαφώς και θέλει δουλειά και εργαλεία για να γίνει ( φρέζα δηλαδή βασικά) για να γίνουν τα αυλάκια που "χωνεύουν" τα heat pipes.

Δεν είναι και το πιο εύκολο, αν όμως γίνει , η θερμοκρασιακή διαφορά πιστεύω θα είναι μεγάλη!

Αν ας πούμε η CPU είναι max 45 Watt θα μιλάμε για αύξηση θερμοκρασίας μόνο 12 - 15 βαθμούς Κελσίου, πάνω από αυτήν του περιβάλλοντος!

Και φυσικά η κουβέντα που κάνω , δεν είναι τόσο για να το κάνεις, αλλά περισσότερο για να φανεί ότι οι λύσεις αυτές έχουν αρκετά μεγάλα περιθώρια!!

Αν δε χρησιμοποιηθούν πραγματικά extreme ψύκτρες, τότε θα είναι -απλά- εντυπωσιακά, και φυσικά ( :( ) πανάκριβα! ! !

Σκέψου κάτι φτιαγμένο με μια τέτοια ψύκτρα:

chosen_06a-11126.png

0,3 Κ/Watt με φυσική κυκλοφορία αέρα !

Και αν αποφασίσεις να βάλεις και αέρα, ε τότε το πήρε και το σήκωσε, δες σε αυτήν εδώ που παραθέτει πίνακες και με αέρα (περίπου 145 cfm) :

chosen-06-11128.png

Η απόδοση, απλά! :), τριπλασιάζεται και αυτό για το μήκος των 10 cm!

Αν πας σε πιο μακρύ κομμάτι , μπορεί να φτάσει και στον πενταπλασιασμό!!!!

Το Γαζώνεις με Heat pipes και άστο να ... πουντιάσει!! :D

Σαν πολλή φαντασία έπεσε όμως , ας προσγειωθούμε...ό ;)

Άντε καλή μας όρεξη απόψε!

Καλό τσίκνισμα!!!

:dance3:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Εδώ είμαστε http://www.thelab.gr/topic/132850-shuttle-ds437-review-to-pc-%CF%84%CF%89%CE%BD-13-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD/?hl=ds437 + 2 χ 4GB ram + Samsung 64GB SLC, Win7Ult64bit

 

μεγάλο + τα 3 network interfaces (+ 1 usb to fast ethernet adapter, 4 σύνολο) και ο 1037u μια χαρά με το VMware Workstation + 2 guests (=linux σε qnap με arm nas)

 

media center/internet/office/firewall & proxy/"restricted linux" με εκπαιδευτικά προγρ. για τις μικρές/media server

 

κοστος: ram περίσσευμα από το lenovo, ssd κάπου σε κάποιο συρτάρι, το shuttle μτχ 140Ε.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά. Δεν έχεις τίποτα ζουζουνίσματα (coil whine) από το Shuttle, ε; Όχι ότι έχω ακούσει κάτι συγκεκριμένο, αλλά είναι από τους θορύβους μητρικών/καρτών που δεν αντιλαμβάνεσαι μέχρι να στήσεις fanless.

Link to comment
Share on other sites

εχω ζουζουνισμα αν στήσω αυτί πανω ακριβώς από την tv αλλά μάλλον δεν είναι από αυτό αλλά από την P50UT50. Tο έχω "κρεμάσει" πρόχειρα μέχρι να βρώ 400χ300 σε 100χ100 adaptor πίσω της.

 

 

Μέχρι πριν λίγα χρόνια ήμουν φανατικός desktopακιας DIY. Για λαπτοπ ούτε που το συζητούσα. Τώρα δεν υπάρχει κλασικό desktop σπιτι, 2 laptops, 2 smartphones, 2 tablets, 1 nas :hehe: :hehe: 

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα από την TV είναι, και γω έχω παρόμοιο πρόβλημα τώρα: η οθόνη μου καταναλώνει περισσότερο ρεύμα από το pc μου και αποτελεί την μεγαλύτερη πηγή θερμότητας στο γραφείο μου :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά ,μπράβο.

Φιλε chosen ,αν επιτρέπεις ,είσαι μηπως σχεδόν μεσηλιξ πλέον (χαχα) και ασχολιοσουν κάποτε με πολυ εξτριμ πειράγματα με υδροψυξεις και τέτοια σε κομπιουτερ;

Αν ναι δηλώνω θαυμαστής .[emoji4]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά ,μπράβο.

Φιλε chosen ,αν επιτρέπεις ,είσαι μηπως σχεδόν μεσηλιξ πλέον (χαχα) και ασχολιοσουν κάποτε με πολυ εξτριμ πειράγματα με υδροψυξεις και τέτοια σε κομπιουτερ;

Αν ναι δηλώνω θαυμαστής .[emoji4]

Όπως ακριβώς τα λες, απλά είμουν περισσότερο της υδρόψυξης και της μόντας στο κουτί, και όχι του extreme cooling ή του κολλητηριού κλπ.

Έγινε επεξεργασία από Chosen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@TifoziF1, το θάβεις με τον SLC... η SATA του είναι για μεγάλα πράγματα.... και ναι, το fanless έχει τεράστια διαφορά με το silent...

 

@Chosen, δεν κάνει τον παραμικρό θόρυβο το μικρό...

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.