Jump to content



Επιλογή διανομής για netbook


GriGaS

Recommended Posts

@gdp77

 

το lubuntu δεν μου το βλεπει ως bootable  .... (παροτι ο αλλος το βλεπει κανονικα) 

το Puppy linux δεν καταλαβα καν πως το βαζω , ουτε κανενα iso εχουν για κατεβασμα ....

 

μονο το ubuntu καταφερε μεχρι τωρα να δει απο το στικακι μου .... 

 

 

(μηπως υπαρχει καναν τροπος να εγκαταστησω puppy/lubuntu εφοσον μπω στο περιβαλλον των ubuntu ? )

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εγκαταστήσεις το πακέτο lubuntu-desktop και θα σου εγκαταστήσει όλα τα απαραίτητα για το περιβάλλον.

Μετά αφαιρείς τα άσχετα από την προηγούμενη εγκατάσταση για να έχεις μια καθαρή lubuntu εγκατάσταση.

http://www.psychocats.net/ubuntu/purelubuntu

Link to comment
Share on other sites

το lubuntu δεν μου το βλεπει ως bootable .... (παροτι ο αλλος το βλεπει κανονικα)

 

Σε παρακαλώ κατέβασε από εδώ το iso και φτιάξε ένα bootable usb με το yumi.(ή αν ο Η/Υ δεν μπουτάρει από usb, κάψε το iso σε ένα cd/dvd με την επιλογή "burn iso")

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

@trendy

 

τα sudo sadi sada δεν εποιασαν γιατι μου ελεγε πως δεν βρεθηκαν τα πακετα

 

@gdp77,

 

ουτε αυτο δουλεψε , για καποιο λογο δεν μου το διαβαζει αλλα παρολαυτα ξερει πως εχει usb επανω του 

μαλλον θα δοκιμασω και με CD ....αρκει να βρω καποιον να μου γραψει ενα   :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Δύο χρόνια μετά, του έβαλα ubuntu 16.04 και gcompris για να παίζει η μικρή. Στο ubuntu ψιλοσέρνεται, αλλά το gcompris το πάει σφεντόνα. Το ερώτημα είναι το εξής:

 

Επειδή θα το κάνω βίδες για να του αλλάξω την μπαταρία της μητρικής, και μιας και έχω έναν 32άρη Samsung SSD SLC (εκείνους τους αθάνατους από novatech) που κάθεται, αναρωτιέμαι εάν θα δω διαφορά αλλάζοντας τον πάναργο σκληρό με τον αργό (100mb/sec max) SSD.

 

To netbook πλέον έχει 2GB ram.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς θα υπάρξει μία βελτίωση αλλά όχι κάτι τραγικό.. τουλάχιστον με Windows που είχα δοκιμάσει.
Όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει κ το AntiX

Και εγώ έχω καταλλήξει πως το antix είναι ότι καλύτερο για παλιούς υπολογιστές.. Συν ότι αναπτύσσεται από Έλληνες
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.