Jump to content



Recommended Posts

Το σκέφτηκα αυτό , αλλά νομίζω ότι είναι ακριβότερη και θέλει και κάποιο χρόνο για να αλλάξει κατάσταση

Οπότε οι απλές βάνες ίσως είναι πιο συμφέρουσες, αλλά πάντα υπό αίρεση αυτά, γιατί στην αγορά γίνεται το έλα να δείς! :D

Όσο για την χειροκίνητη αλλαγή, σίγουρα υπερτερεί η τρίοδη !

Link to comment
Share on other sites

Θερμοσιφωνο με αντιστασεις το ξεχνας. Θα κανεις το ΖΝΧ με την Α/Θ.

Αν εχεις θερμιδομετρητες μπορεις να παρακολουθείς την ενεργεια που χρησιμοποιείς για θερμανση. Και απ'οτι βλέπω από τη μοναδα σου εχεις COP 4-4.4 τις περισσοτερες μερες του χειμωνα.

Βαλε την εσωτερικη θερμοκρασια στους 22 C, με ελαχιστη 20 βαθμούς. Τα χαλια απαγορεύονται, περιορισε και τους αερισμούς των χωρων (καπνιζει κανεις?).

Αν εχει προσθετη αντισταση η Α/Θ να την καταργησεις, δε χρειαζεται στη δαπεδοθερμανση.

Το σπιτι είναι παλιο? από θερμομονωση τι εχει?

Ποια περιοχη εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Θερμοσιφωνο με αντιστασεις το ξεχνας. Θα κανεις το ΖΝΧ με την Α/Θ.

Αν εχεις θερμιδομετρητες μπορεις να παρακολουθείς την ενεργεια που χρησιμοποιείς για θερμανση. Και απ'οτι βλέπω από τη μοναδα σου εχεις COP 4-4.4 τις περισσοτερες μερες του χειμωνα.

Παρακαλείσθε όπως μεταφράσετε τα ΖΝΧ, COP 4-4.4

Βαλε την εσωτερικη θερμοκρασια στους 22 C, με ελαχιστη 20 βαθμούς. Τα χαλια απαγορεύονται, περιορισε και τους αερισμούς των χωρων (καπνιζει κανεις?).

Βασικά έχει δύο ζώνες. Το σαλόνι το έχουμε στους 21° και τα δωμάτια στους 22°, λόγω μπέμπη. Η ελάχιστη είναι 18° και 19° αντίστοιχα.

Το βράδυ που δουλεύει με νυχτερινό, η ρύθμιση παίζει στους 21-22°, ενώ το πρωί στους 18-19°. Πολύ σπάνια χρειάστηκε να ανοίξει το πρωί, ίσως και ποτέ.

Χαλιά δεν υπάρχουν.

Δεν καπνίζει κανείς.

Αν εχει προσθετη αντισταση η Α/Θ να την καταργησεις, δε χρειαζεται στη δαπεδοθερμανση.

Όχι δεν έχει, μας είχαν ενημερώσει ότι αυτή μπαίνει σε περιοχές/χώρες με παγετό.

Το σπιτι είναι παλιο? από θερμομονωση τι εχει?

Ποια περιοχη εισαι?

Είμαστε Μάνδρα. Το σπίτι είναι του 1980, αλλά εμείς το ανακαινίσαμε πέρσυ. Μόνωση έχει "την καλύτερη", αλλά αυτό ίσχυε το 1980 που χτίστηκε.

Τα αλουμίνια είναι σχετικά καινούρια, είχαν μπει το 2009.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Coefficient of performance το COP

Βαθμός απόδοσης

Για τη μόνωση είναι βασικό που σε ρωτάω ειδικά για το ενδοδαπεδιο

Θερμιδομετρητες έχεις?

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

EDIT

και φυσικα αν εχεις εκδωσει ΠΕΑ (Πιστοποιητικο Ενεργειακης Αποδοσης) τι καταταξη εχει

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Μου είπε κάποιος γνωστός ότι επιδοτούνται οι εγκαταστάσεις ηλιακών... Ισχύει;

Δε νομίζω, δε βρίσκω κάτι, θα μου το έλεγαν άλλωστε από τον Μαλτέζο, αλλά ρωτάω, μην τα δώσουμε τσάμπα... :...:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ισχύουν οι προϋποθέσεις για ένταξή σου στο πρόγραμμα, μπορείς να πάρεις επιδότηση.

Εξοικονόμηση κατ’ οίκον- Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής > Home

Εάν το οικογενειακό σας εισόδημα είναι κάτω από 20.000 ευρώ, συμφέρει ακόμα και για εγκατάσταση μόνο ηλιακού μιας και θα πάρεις επιδότηση 70%. Για 35% θα πάει τσάμπα το τρέξιμο μιας και πρέπει :

1) Να βγάλεις ενεργειακό πιστοποιητικό

2) Να βγάλεις δάνειο για την ίδια συμμετοχή

3) Να περιμένεις να εγκριθεί

4) Να κάνεις την εγκατάσταση

5) Να βγάλεις δεύτερο ενεργειακό πιστοποιητικό

6) Να κάνεις τα χαρτιά περάτωσης του έργου.

Σημειωτέον τα ενεργειακά πιστοποιητικά επιδοτούνται 100% ΑΛΛΑ τα λεφτά τα παίρνεις μετά την τελική έγκριση του 6).

Το σπίτι σου 99.9% είναι στις κατοικίες που δικαιούνται επιδότηση καθ'ότι η θέρμανση νερού με ηλεκτρικό ρεύμα χαντακώνει την ενεργειακή κατάταξη ενός κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε κάποιος γνωστός ότι επιδοτούνται οι εγκαταστάσεις ηλιακών... Ισχύει;

Δε νομίζω, δε βρίσκω κάτι, θα μου το έλεγαν άλλωστε από τον Μαλτέζο, αλλά ρωτάω, μην τα δώσουμε τσάμπα... :...:

Τα εχω προχειρα γιατι τα εστειλα σε ένα φιλο που ψάχνεται με το εξοικονομώ

Το Πρόγραμμα

https://www.alpha.gr/page/default.asp?id=8139

https://www.nbg.gr/greek/the-group/press-office/press-releases/Pages/PROGRAMMATA-REFSTOTITAS-APO-ETE.aspx

http://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/Q+A%20EXIKONOMISI.pdf

Προυποθεση της έγκρισης είναι να ανεβεις μια κατηγορια, το οποιο είναι εφικτο και μονο με τον ηλιακο.

Εκτος από ηλιακο, μπορεις να βαλεις και εξωτερικη μονωση και τζαμια

Ο,τι άλλο θες ρωτας

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

To βασικό θέμα που βλέπω, είναι πως το σπίτι δεν είναι δικό μας... Μας φιλοξενεί ο πεθερός μου. Εμείς το πληρώνουμε, εμείς ζούμε, αλλά στα χαρτιά, εμείς απλά φιλοξενούμαστε... Οπότε πόρτα, γιατί το έχεις στις προϋποθέσεις :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν μόνο φυσικά πρόσωπα που έχουν δικαίωμα κυριότητας (πλήρους ή ψιλής) ή επικαρπίας σε επιλέξιμη κατοικία

Αυτό δεν ισχύει στην περίπτωσή μας.

Επίσης, σήμερα κάναμε το εξής:

Από τις 11 το πρωί, μέχρι τις 4 το μεσημέρι, δουλέψαμε κανονικά τον ταχυθερμαντήρα. Κάναμε μπάνιο τον μπέμπη, πλύναμε πιάτα, κλπ.

Στις 4 κατέβασα την ασφάλειά του και αναγκαστικά δε λειτούργησε μέχρι τις 9 το βράδυ.

Και τα δύο διαστήματα ήταν 5 ώρες, δε λειτούργησαν φώτα, φούρνοι, κλπ, παρά μόνο υπολογιστές και ψυγεία.

Το περίεργο είναι πως η κατανάλωση είναι σχεδόν ίδια αυτά τα δύο διαστήματα και μάλιστα, στο διάστημα χωρίς τη χρήση του ταχυθερμαντήρα, λίγο μεγαλύτερη :confused:

Με χρήση: 5,24kWh

Χωρίς: 5,4kWh.

Οι μετρήσεις έγιναν με φωτογραφία στο ρολόι στα τρία διαστήματα 11, 4, 9.

Link to comment
Share on other sites

Βρες την μέγιστη κατανάλωση μέσω των χαρακτηριστικών αυτών των συσκευών. Αν είναι συγκριτικά πολύ περισσότερο τότε κάτι άλλο ρουφάει ρεύμα ή έχεις χαλασμένο ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει στην περίπτωσή μας.

Επίσης, σήμερα κάναμε το εξής:

Από τις 11 το πρωί, μέχρι τις 4 το μεσημέρι, δουλέψαμε κανονικά τον ταχυθερμαντήρα. Κάναμε μπάνιο τον μπέμπη, πλύναμε πιάτα, κλπ.

Στις 4 κατέβασα την ασφάλειά του και αναγκαστικά δε λειτούργησε μέχρι τις 9 το βράδυ.

Και τα δύο διαστήματα ήταν 5 ώρες, δε λειτούργησαν φώτα, φούρνοι, κλπ, παρά μόνο υπολογιστές και ψυγεία.

Το περίεργο είναι πως η κατανάλωση είναι σχεδόν ίδια αυτά τα δύο διαστήματα και μάλιστα, στο διάστημα χωρίς τη χρήση του ταχυθερμαντήρα, λίγο μεγαλύτερη :confused:

Με χρήση: 5,24kWh

Χωρίς: 5,4kWh.

Οι μετρήσεις έγιναν με φωτογραφία στο ρολόι στα τρία διαστήματα 11, 4, 9.

Βρες την μέγιστη κατανάλωση μέσω των χαρακτηριστικών αυτών των συσκευών. Αν είναι συγκριτικά πολύ περισσότερο τότε κάτι άλλο ρουφάει ρεύμα ή έχεις χαλασμένο ρολόι.

Καλημέρα και καλό μήνα!

Αυτό που λέει ο Κώστας !

Υπάρχει μια διαρκής κατανάλωση τέτοια που κάνει την λειτουργία του ταχυθερμαντήρα να περνά "απαρατήρητη"!

Αν αυτή η κατανάλωση είναι "νόμιμη" η όχι θα φανεί από την χρήση των σταθερών καταναλώσεων που είχες, πολλές φορές δεν δίνουμε σημασία αλλά π.χ. τα PC αν αυτά ας πούμε καταναλίσκουν από 250 Watt, μανι -μανι έχεις την μισή κατανάλωση που παρατήρησες από αυτά!

Σκέψου αν έχεις κάτι άλλο που μπορεί να δούλευε και σου έχει διαφύγει.

Α!! Αν το έκανες δεν το είδα, τι έγινε κατέβασες το γενικό σου , σταμάτησε η κίνηση του ρολογιού?

Από "ρουφιάνους" (aka μετρητές κατανάλωσης πρίζας) πως τα πας ?

Link to comment
Share on other sites

Πως τη βρίσκω;

Το pc μου έχει 1000αρι τροφοδοτικό και δύο monitors, 24, 21.

Της γυναίκας μου είναι 650αρι και ένα 21.

Ο καταψύκτης είναι αυτός: LIEBHERR GT 1421 Καταψ

Το ψυγείο, αυτό: LG Yποστήριξη GR-F218JTKA: Βρείτε Εγχειρίδια & Πληροφορίες Εγγύησης | LG Ελλάς

Επίσης, ξέχασα και μια λάμπα 100w που καίει 9-9, του χαμαιλέοντα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και κατέβασα τον γενικό.

Το ρολόι δε γυρίζει. Το παρακολουθούσα για 1 λεπτό. Δεδομένου ότι κάνει 75 στροφές ανά kWh, θα έπρεπε να είχε κουνηθεί έστω και λίγο στο 1 λεπτό.

Επίσης, έβγαλα φωτογραφία πάλι τον μετρητή. Το ημερήσιο, δηλαδή από τις 9 το βράδυ που το μέτρησα εχθές, μέχρι τις 11 και μετά από τις 7 το πρωί, μέχρι τις 11 πάλι, σύνολο 6 ώρες, έγραψε 4kWh. Το βράδυ ήταν ανοικτοί οι υπολογιστές, αλλά τώρα το πρωί ο δικός μου μόνο, άνοιξε στις 10, μαζί με τη λάμπα του Περσέα. Επίσης, ψήσαμε ένα τοστ...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ φοβάμαι οτι απλα καταναλώνετε αρκετά .

Απλα πληροφοριακά για όσους δεν ξερουν ,υπάρχουν πολλες συσκευές που καταναλώνουν πολύ και δεν τις πιάνει το μάτι.

Οι συνήθεις ύποπτοι σχεδόν παντα κατά σειρά προταιρεοτητας ειναι :

Ταχυθερμοσιφωνας (πολυ οικογενειακοι καυγάδες επ'αυτου ,και δυστυχώς οχι αδικα) ,φυσικά σομπες ,για όσους χρησιμοποιούν ,βραστήρας νερού ,πιστολάκι για τα μαλλιά ,τοστιέρα ,φορτωμένο ψυγείο και ίσως ξεχνάω αλλα τόσα.

Μικρές αλλα σταθερές διαφοροποιήσεις σε καποια απο τα άνωθεν ,ειναι ο λογος στο 90% που βλέπουν μεγαλύτερη κατανάλωση.

Το λαθος μέτρημα του ρολογιού ή η κλοπή ,δεν συναντώνται πολυ συχνά .

Στην περιπτωση κλοπής δε ,ειναι συνήθως κατι οφθαλμοφανές.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ξέχασα και μια λάμπα 100w που καίει 9-9, του χαμαιλέοντα.

Μα γιατί το κάνεις αυτό στο ... λογαριασμό σου ! !

1,2 kWatt ημερησίως! ! ! :p

Νομίζω ότι για να δεις τι καίνε οι "σταθερές" σου καταναλώσεις (PC, ψυγεία κλπ) θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μετρητές κατανάλωσης (αυτούς που παρεμβάλλονται στην πρίζα που τροφοδοτεί την συσκευή ).

Από τα αποτελέσματά τους θα βγουν συμπεράσματα, τώρα έτσι όπως είσαι, δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα , μιας και ο φόρτος των υπολογιστών και τα διαστήματα λειτουργίας των ψυγείων δεν μπορούν να προσδιοριστούν!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.