Jump to content


Recommended Posts

Πολυ φοβάμαι οτι απλα καταναλώνετε αρκετά .

Απλα πληροφοριακά για όσους δεν ξερουν ,υπάρχουν πολλες συσκευές που καταναλώνουν πολύ και δεν τις πιάνει το μάτι.

Οι συνήθεις ύποπτοι σχεδόν παντα κατά σειρά προταιρεοτητας ειναι :

Ταχυθερμοσιφωνας (πολυ οικογενειακοι καυγάδες επ'αυτου ,και δυστυχώς οχι αδικα) ,φυσικά σομπες ,για όσους χρησιμοποιούν ,βραστήρας νερού ,πιστολάκι για τα μαλλιά ,τοστιέρα ,φορτωμένο ψυγείο και ίσως ξεχνάω αλλα τόσα.

Μικρές αλλα σταθερές διαφοροποιήσεις σε καποια απο τα άνωθεν ,ειναι ο λογος στο 90% που βλέπουν μεγαλύτερη κατανάλωση.

Ναι, μπορεί να καταναλώνουμε αρκετά, αλλά το συγκρίνω με την κατανάλωση που είχαμε στο παλιό σπίτι, όπου ήταν σχεδόν οι ίδιες απαιτήσεις, με τον ίδιο εξοπλισμό και πιό ενεργοβόρα φώτα. Εδώ, επειδή το πήραμε γιαπί, το στήσαμε σωστά, με led, λάμπες οικονομίας, κουζίνα γκαζιού, κλπ. Η μόνη διαφορά είναι το θερμοσίφωνο.

Επίσης, προστέθηκε στην κατανάλωση ο μπέμπης, που όμως θεωρώ αδιανόητο οι ανάγκες του να φουσκώνουν το λογαριασμό από 1200kWh (πρωινό/νυχτερινό) στο παλιό σπίτι, σε 3700kWh που είναι τώρα. Και οκ, στο σύνολο είναι η θέρμανση, αν τη βγάλω, μιλάμε για 2400 (μόνο το πρωί που δε δούλευε), δηλαδή η διπλάσια κατανάλωση, χωρίς να μετράω τη νύχτα (φώτα, κλπ) που τη βγάζω αναγκαστικά λόγω θέρμανσης.

Εκεί βλέπω το περίεργο, για αυτό το ψάχνω.

Μα γιατί το κάνεις αυτό στο ... λογαριασμό σου ! !

1,2 kWatt ημερησίως! ! !

Γιατί αν δεν το κάνω, θα πεθάνει το ζωάκι... Πέραν αυτού όμως, στο παλιό σπίτι για την ακρίβεια είχα μεγαλύτερη λάμπα, 130watt.

Νομίζω ότι για να δεις τι καίνε οι "σταθερές" σου καταναλώσεις (PC, ψυγεία κλπ) θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μετρητές κατανάλωσης (αυτούς που παρεμβάλλονται στην πρίζα που τροφοδοτεί την συσκευή ).

Από τα αποτελέσματά τους θα βγουν συμπεράσματα, τώρα έτσι όπως είσαι, δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα , μιας και ο φόρτος των υπολογιστών και τα διαστήματα λειτουργίας των ψυγείων δεν μπορούν να προσδιοριστούν!

Προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο; Αυτοί που ειπώθηκαν πριν για τον πίνακα είναι ασφαλέστερη λύση;

btw, μόλις μίλησα με τον αδερφό μου, Φιλανδία, τους έκαναν μείωση στη τιμή του ρεύματος από 1η Ιουνίου... :wall:

Link to comment
Share on other sites

Ερπετό είναι ο Περσέας?

Θέλουμε ΄φωτο ! :)

Από τον πίνακα δεν θα κάνεις δουλειά, γιατί μια γραμμή του θα τροφοδοτεί περισσότερα του ενός φορτία.

καλύτερα είναι να πάρεις αυτά που μπαίνουν στην πρίζα:

Plug-In Power and Energy Monitor - Αναζήτηση Google

Τώρα από προτάσεις, δεν τα έχω χρησιμοποιήσει.Θα είναι καλύτερα να σου πεί κάποιος που τα έχει δεί να δουλεύουν!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έβγαλα φωτογραφία πάλι τον μετρητή. Το ημερήσιο, δηλαδή από τις 9 το βράδυ που το μέτρησα εχθές, μέχρι τις 11 και μετά από τις 7 το πρωί, μέχρι τις 11 πάλι, σύνολο 6 ώρες, έγραψε 4kWh.Το βράδυ ήταν ανοικτοί οι υπολογιστές, αλλά τώρα το πρωί ο δικός μου μόνο, άνοιξε στις 10, μαζί με τη λάμπα του Περσέα. Επίσης, ψήσαμε ένα τοστ...

Τα νούμερα που δίνει πάντως δεν είναι εξωπραγματικά. Είναι περίπου 670W σταθερά, -100W της λάμπας του ερπετού, 570W. PC, λάμπες ψυγεία AC κ.τ.λ. μπορούν να δικαιολογήσουν τέτοια ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Ερπετό είναι ο Περσέας?

Θέλουμε ΄φωτο !

https://www.flickr.com/photos/58064916@N07/sets/72157626504145062/with/5621807769/

http://www.thelab.gr/off-topic/ta-zoa-sti-zwi-mas-petlab-6339-13.html#post1063047708

http://www.thelab.gr/off-topic/ta-zoa-sti-zwi-mas-petlab-6339-14.html#post1063089457

Όσο για τα υπόλοιπα, πρέπει να πάρω μετρητές να δω τι γίνεται... :unsure:

Τα νούμερα που δίνει πάντως δεν είναι εξωπραγματικά. Είναι περίπου 670W σταθερά, -100W της λάμπας του ερπετού, 570W. PC, λάμπες ψυγεία AC κ.τ.λ. μπορούν να δικαιολογήσουν τέτοια ισχύ.

Δε διαφωνώ, αλλά το pc δουλεύει ΣΚ, τις καθημερινές μόνο λίγο το βράδυ και αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι η διαφορές από το παλιό σπίτι. Εκεί δε μου κολλάει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια, μιας και σήμερα εκδόθηκε λογαριασμός, κοίταξα την κατανάλωση του τελευταίου διμήνου. 445 kWh σε 60 ημέρες, χρησιμοποιώντας για ζεστό νερό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα και λογικά παρόμοιο νοικοκυριό με το δικό σας (110 τ.μ. σπίτι με καινούργιες ηλεκτρικές συσκευές) και μοναδική σοβαρή διαφοροποίηση ότι δεν έχω ερπετό και ότι στο σπίτι έχω μόνο laptop και NAS από κομπιουτεροειδή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγόρασα το efergy e2 hub και το σύνδεσα στο ρολόι απέξω. Πλέον βλέπω online/κινητό την κατανάλωση μου σε realtime. Έχει κι ένα standalone unit που μπορείς να το βάλεις οπουδήποτε και να βλέπεις την κατανάλωση εκτός pc/κινητού. Η εγκατάσταση ήταν εύκολη αλλά το hub είχε κολλήσει σε testing mode οπότε χρειάστηκε ένα τηλ στο support και το έλυσαν μεσα σε 5 λεπτά.

Το μενού είναι εύκολο και λιτό (ίσως περισσότερο λιτό από ότι πρέπει). Έμαθα λοιπόν ότι οποιαδήποτε ώρα της ημέρας χαλάω 290w χωρίς να υπάρχει τίποτα έξτρα ανοιχτό. Το τίποτα περιλαμβάνει: 2 router, 1AP, NAS, 2 ip cams, HRV system, ψυγείο, την αντλία των ηλιακών πάνελ και όλες τις συσκευές που μένουν standby. Το ενδιαφέρον είναι να βλέπεις πως αλλάζεις η κατανάλωση μέσα στην ημέρα. Όταν ανοίγει ο βραστήρας ή φούρνος η ΔΕΗ κάνει πάρτυ. Πχ.. όταν βλέπουμε ταινία ενισχυτής, τηλεόραση, media player φτάνουν την κατανάλωση περίπου στα 700w σταθερά.

attachment.php?attachmentid=62502&stc=1&d=1402473718

post-23-1416078497,1971_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με βάση την ελληνική πραγματικότητα δεν θα το συνδέσεις στο ρολόι της δεή, αλλά στον πίνακα.

σε τυχούσα βλάβη που θα έρθει συνεργείο του ΔΕΔΔΗΕ, αμα δουν τέτοιο πράμα θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

γι' αυτό εάν πάρεις κάτι τέτοιο, καλύτερα να το βάλεις στο παροχικό καλώδιο εντός του πίνακα, πριν από τον γενικό για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. (και να είσαι και νομότυπος ότι δεν παραβίασες την "σφραγίδα")

συνδέοντάς το έτσι, υπάρχει το ενδεχόμενο να παρατηρήσεις μία πολύ μικρή διαφορά στην μέτρηση ανάμεσα στο ρολόι της ΔΕΗ και την συσκευή, η οποία θα οφείλεται στις απώλειες του καλωδίου που λειτουργεί ως αντίσταση (μην φανταστείς τίποτα σπουδαίο, απλά σε μέτρηση τετραμήνου εάν το μήκος του καλωδίου είναι μεγάλο μπορεί και να φανεί)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23]DJD[/MENTION]

Kώστα αυτό που δείχνεις είναι για μονοφασική παροχή, αν είναι τριφασική δίνουν τρείς C/T προφανώς, και την τάση την διαβάζει από μια φάση ?

[MENTION=1002]GriGas[/MENTION]

"...θα έρθει συνεργείο του ΔΕΔΔΗΕ, αμα δουν τέτοιο πράμα θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας."

Για πόσο καιρό είπαμε ότι θα φροντίσεις, να μην πάθεις βλάβη! :hehe:

:innocent:

Link to comment
Share on other sites

μιας και το έθεσες, προφανώς με τις τσιμπίδες διαβάζει την ένταση σε ampere (σαν αμπεροτσιμπίδα). την τάση πώς την διαβάζει ώστε από P=V x I να μας δώσει ισχύ και κατ'επέκταση κατανάλωση ενέργειας;:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι η σφραγίδα είναι σε διαφορετικό σημείο, αλλά ο μετρητής μου είναι ψηφιακός. Δεν μοιάζει με τα ελληνικά ρολόγια πάντως. Το live το έχω ξέχωρο καλώδιο.

Ναι στα 3φασικά μπαίνουν 3 αντάπτορες Στέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.