Jump to content
crmaris

Cryorig R1 Ultimate. The Water Coolers Killer!

Recommended Posts

παιδιά ήταν το τελευταίο μου review εδώ στον Λάμπη. Αφήνω όμως πίσω ιδιαίτερα άξιους αντικαταστάτες :)

Ειδικά στις ψύκτρες ο Στέλιος θα παραδίδει μαθήματα στους μηχανικούς των εταιριών!

Γενικά το τελευταίο ή στις ψύκτρες ;;

Χωρις να μας πεις που ,η οτιδήποτε άλλο,μπορεις να μας πεις αν θα συνεχίζεις γενικώς τα review;

sent from mobile

Χωρις να μας πεις που ,η οτιδήποτε άλλο,μπορεις να μας πεις αν θα συνεχίζεις γενικώς τα review;

sent from mobile

ναι!

Αυτό θα πει βόμβα!!!

ps: δε μιλάω για την ψύκτρα η οποία είναι άψογη.

To jalapeno θα το δουλεύει ο Στέλιος???

Εγω βασικά στεναχωρεθηκα ελαφρώς ,χωρις να ξέρω τον ανθρωπο, αλλα ο μεγαλύτερος λογος που ειμαι εδω μεσα 10ωρες τη μέρα ειναι τα reviews απο Αρη (μπορει να ειμαι και θετικά προκατειλημμένος λόγω του crm ,μου θυμίζει honda crm και λοιπές αλητειες της νιότης) και της καρμεν.

Εννοείται πως ο seafalco ειναι δάσκαλος τρισμέγιστος και ωραίος τυπος,αλλα ειλικρινά εχω ξενερωσει κάπως ,λες και συνεβη κατι real life.

sent from mobile

Άρη σου εύχομαι και από εδώ, καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στα σχέδιά σου.

Παρά το κενό που αφήνει η απουσία σου, μόνο ευχαριστίες έχω να πω!

Φίλε, την προσφορά σου στο Λάμπη μας δεν την ξεχνάει κανείς,

ιδιαίτερα εκείνοι που θα αναλάβουν να την συνεχίσουν και -όπως έκανες κι εσύ-

να την προχωρήσουν σε νέα όρια !

Να 'σαι καλά! :)

σε ευχαριστώ Στέλιο. Με σένα στο τιμόνι αυτής της κατηγορίας πιστεύω ότι δε θα υπάρχουν όρια και ότι οι εταιρίες θα σου στέλνουν τους μηχανικούς τους για μετεκπαίδευση στο πώς να φτιάχνουν ψύκτρες και όχι μόνο!!

Καλή συνέχεια και από εδώ και για όλα τα υπόλοιπα με έχεις στο skype :)

Άψογος για μια ακόμη φορά. :T:

Εύχομαι τα καλύτερα για το μέλλον και καλή σταδιοδρομία σε ότι βρεθεί στον δρόμο σου, πάνω απ' όλα με υγεία.

Θερμοκρασία δωματίου 27 βαθμούς, δες φώτο (όχι prime bench απλά full gaming load, fans 75%, 4,4ghz). Πολύ καλή η Α70, αλλά κάτι καλύτερο δεν βλάπτει. Έχουν χαλάσει και μερικά πλαστικά που κρατάνε τον ένα ανεμιστήρα (όχι κάτι σοβαρό) και δυστυχώς δεν είναι pwm.

Μια χαρα εισαι, τι να πουμε και εμεις που χτυπάμε 82 βαθμους στο 100%

ακυρον , αλλα εχουμε καμοια φωτο του jalapeno που αναφερετε σε καθε review ?

Αυτό θα πει βόμβα!!!

ps: δε μιλάω για την ψύκτρα η οποία είναι άψογη.

To jalapeno θα το δουλεύει ο Στέλιος???

O Στέλιος ετοιμάζει άλλο, πολύ πιο αναπτυγμένο από το Jalapeno. Ψάξε στο forum για Inferno. Το Jalapeno ήταν στην ουσία μια δοκιμή η οποία όμως πήγε πάρα πολύ καλά. Το Jalapeno θα με ακολουθήσει στις νέες περιπέτειες μου και με την πρώτη ευκαιρία θα το αναβαθμίσω (το τρενάρω γιατί μετά δε θα είναι συμβατό με τα υπάρχων αποτελέσματα).

Το έχω δει το inferno αλλά μάλλον λόγω χρόνου (η όρεξη φαίνεται από τα ποστ του να υπάρχει άφθονη) το κόβω να γίνεται σαν το bista του Lakis δλδ τέλειο αλλά σε βάθος χρόνου.

ps: Lakis δεν έχω παράπονο από εσένα ισχύει πιστεύω αυτό που έγραψα και για το Στέλιο

Δεν θέλω "στεναχώριες" !:)

Πολύ σύντομα θα έχετε πακέτο, review και θεωρία (:slap:) και ..... όποιος αντέξει! :hehe:

Είναι αυτό που λένε :

"Πρόσεχε τι εύχεσαι γιατί μπορεί να συμβεί!" :D

Όσο για το Inferno project προχωράει παράλληλα με άλλα πράγματα, και είναι στη δεύτερη φάση του, απλά τώρα, θα πάρει άλλες προτεραιότητες,

όμως στο μεσοδιάστημα για να μην υπάρξει κενό, ετοιμάζεται άλλο project που

θα αποτελέσει την "γέφυρα" μεταξύ της παρούσας κατάστασης και της χρήσης του Infernο.

Το project αυτό θα είναι το ενδιάμεσο σύστημα δοκιμών και παράλληλα θα συμβάλει

στην αναγωγή των μετρήσεων της ήδη υπάρχουσας βάσης των ψυκτρών (που έγιναν με το Jalapeno),

έτσι ώστε να εξακολουθούν να έχουν συγκριτική αξία ανεξάρτητα από το χρησιμοποιούμενο σύστημα δοκιμής!

Απλά λίγη υπομονή και θα είμαστε και πάλι ετοιμοπόλεμοι και -σαν "κερασάκι"- καλύτεροι και από πριν ! :)

Εσείς εν τω μεταξύ, μπορείτε να προετοιμάζεστε "ψυχολογικά".......έρχεται "σεντονοθεραπεία"! ! ! :innocent:

[MENTION=403]crmaris[/MENTION] σ'ευχαριστούμε πάρα πολύ για την προσφορά σου όλα αυτά το χρόνια! Προσωπικά συμβουλευόμουν πάντα τις παρουσιάσεις σου στις αγορές μου. Καλή συνέχεια σε ότι και αν κάνεις!!

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] μακάρι να είχαμε και άλλους "δασκάλους" σαν εσένα!

Καλησπέρα στην παρέα...

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] θα μπορούσες να μου λύσεις μερικές απορίες σε σχέση με την μετάδοση θερμότητας στην ψήκτρα; (Βασικά μόνο ένα σημείο για να μην σε κουράσω)

Έχουμε εξαναγκασμένη ροή σε συστοιχία επίπεδων πλακών στην οποία η μέγιστη ταχύτητα ροής αέρα εμφανίζεται στην ελάχιστη ελεύθερη επιφάνεια μέσα στην ψήκτρα που σημαίνει στο δεύτερο μισό όπως ανέφερες στην "ανάλυση" σου. Μέχρι εδώ καλά.

Απλά μπερδεύτηκα στο σημείο που λες ότι έχουμε μικρότερο οριακό στρώμα λόγω αύξησης της ταχύτητας. Βασικά επειδή πάμε σε μεγαλύτερη ταχύτητα μεγαλώνει ο αριθμός Reynolds (η ελάχιστη αύξηση της θερμοκρασίας του αέρα που ίσως υπάρχει αυξάνει ελάχιστα το κινηματικό ιξώδες αλλά σε σχέση με την επιρροή που έχει η αύξηση της ταχύτητας στο Re είναι σχεδόν αμελητέα). Αύξηση του Re σημαίνει εντονότερη εμφάνιση τυρβώδους ροής με αποτέλεσμα το οριακό στρώμα να αυξάνεται και όχι να μειώνεται, και εμφάνιση στροβιλισμών σε κάθε αλλαγή πορείας του αέρα. Σκέφτομαι κάτι λάθος σε αυτό;

Ο συντελεστή μεταφοράς θερμότητας μειώνεται ή αυξάνεται στην πιο έντονη τυρβώδης ροή; Εμφανίζεται σε τόσο μικρό μήκος πλήρως αναπτυγμένη τυρβώδης ροή; Καθώς στο μεταβατικό της στάδιο η τυρβώδης ροή εμφανίζει πολύ "κακή" συμπεριφορά για να βγάλεις οποιοδήποτε συμπέρασμα.

Στρωτή ροή στην όλη κατάσταση εκτός από το σημείο εισόδου υπάρχει ή παίζει να καταφέρουμε με κάποιον τρόπο;

Ίσως κάποια από αυτά που λέω να έχουν λογικά λάθη ή να έχουν τελείως λάθος σκέψη και για αυτό σε ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει να κάνω μια διπλωματική σε ανάπτυξη πτερυγίων επεξεργαστών και πριν αρχίσω θέλω να κατανοήσω λίγο καλύτερα τα φαινόμενα.

Οποτε έχεις χρόνο απάντησε σου σε όποια θες και μπορείς. Σε ευχαριστώ :)

Edited by BasiliCeLew

[MENTION=30706]BasiliCeLew[/MENTION]

Ωραίο θέμα ανοίγεις φίλε Βασίλη (?)!

Και μη σε "αγχώνει" που είναι μπερδεμένα τα πράματα, ακόμα και οι επιστήμονες του τομέα, -στους οποίους, για να μην παρεξηγηθώ :), δεν συγκαταλέγομαι - παλεύουν να τα ξεμπερδέψουν!

Αψευδής μάρτυρας γι αυτό, οι πληθώρα των προσεγγιστικών λύσεων και η μόνο μετά από πειραματική ανάλυση διατύπωση παραδοχών! :)

Θα μου δώσεις όμως λίγο χρόνο να μαζέψω λίγο υλικό , μήπως βρώ και κάτι που να βοηθάει προς την κατεύθυνση που θέλεις και εσύ, και θα επανέλθω !

Να 'σαι καλά! :)

Καλησπέρα στην παρέα...

@Seafalco θα μπορούσες να μου λύσεις μερικές απορίες σε σχέση με την μετάδοση θερμότητας στην ψήκτρα; (Βασικά μόνο ένα σημείο για να μην σε κουράσω)

Έχουμε εξαναγκασμένη ροή σε συστοιχία επίπεδων πλακών στην οποία η μέγιστη ταχύτητα ροής αέρα εμφανίζεται στην ελάχιστη ελεύθερη επιφάνεια μέσα στην ψήκτρα που σημαίνει στο δεύτερο μισό όπως ανέφερες στην "ανάλυση" σου. Μέχρι εδώ καλά.

Απλά μπερδεύτηκα στο σημείο που λες ότι έχουμε μικρότερο οριακό στρώμα λόγω αύξησης της ταχύτητας. Βασικά επειδή πάμε σε μεγαλύτερη ταχύτητα μεγαλώνει ο αριθμός Reynolds (η ελάχιστη αύξηση της θερμοκρασίας του αέρα που ίσως υπάρχει αυξάνει ελάχιστα το κινηματικό ιξώδες αλλά σε σχέση με την επιρροή που έχει η αύξηση της ταχύτητας στο Re είναι σχεδόν αμελητέα). Αύξηση του Re σημαίνει εντονότερη εμφάνιση τυρβώδους ροής με αποτέλεσμα το οριακό στρώμα να αυξάνεται και όχι να μειώνεται, και εμφάνιση στροβιλισμών σε κάθε αλλαγή πορείας του αέρα. Σκέφτομαι κάτι λάθος σε αυτό;

Ο συντελεστή μεταφοράς θερμότητας μειώνεται ή αυξάνεται στην πιο έντονη τυρβώδης ροή;

Εμφανίζεται σε τόσο μικρό μήκος πλήρως αναπτυγμένη τυρβώδης ροή; Καθώς στο μεταβατικό της στάδιο η τυρβώδης ροή εμφανίζει πολύ "κακή" συμπεριφορά για να βγάλεις οποιοδήποτε συμπέρασμα.

Στρωτή ροή στην όλη κατάσταση εκτός από το σημείο εισόδου υπάρχει ή παίζει να καταφέρουμε με κάποιον τρόπο;

Αυξάνεται.

Ο αριθμός Re θα στο πει αυτό.

Όσο πιο λεία η επιφάνεια τόσο πιο πολύ θα την διατηρήσεις, αλλά πάντα θα γίνεται τυρβώδης εφ όσον υπάρχει μεγάλη ταχύτητα ή μήκος υλικού.