Jump to content



Τι ψύξη προτιμάτε να χρησιμοποιείτε στο σύστημά σας;


Τι ψύξη προτιμάτε να χρησιμοποιείτε στο σύστημά σας;  

645 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

κριση λες?

εγω οπως και να το παω...οσες φορες κι αν αλλαξω γνωμη....παντα καταληγω στην ομορφια και ησυχια (και με αδειες τσεπες) της "υδροψυξης αυτοκατασκευης".

ειτε αυτοκατασκευη εννοουμε αυτο:

DSC01764.JPG

η για μεγαλυτερη ακριβεια αυτο :Ρ :

15-3-2002.jpg

26-3-2002.jpg

pc1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως μια καλή ψύξη με αέρα έχει πολλά πλεονεκτήματα. Υδρόψυξη θα έβαζα μόνο στην περίπτωση που θα τη χρησιμοποιούσα όχι μόνο για ψύξη του επεξεργαστή αλλά και της κάρτας γραφικών και ενδεχομένως και άλλων υποσυστημάτων

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα και την custom υδρόψυξη, την εποχή που είχα χρόνο και χρήμα με παραγγελίες από Αγγλία (γιατί στην Ελλάδα ακόμα δεν υπήρχαν κομμάτια). Εντάξει, τον έλιωσα τον athlon xp mobile 2500+ τότε, αλλά.... α) ησυχία δεν είχα ποτέ μια που έμπαιναν και οι ανεμιστήρες στα ψυγεία και η αντλία μετά από κάποιο χρονικό διάστημα έκανε σαν μηχανή του καφέ β) το κύκλωμα έβγαλε βρύα και λειχήνες :cry: γ)είχες πάντα το άγχος μιας διαρροής που δεν θα προλάβαινες...

Οπότε, σήμερα (με τον μηδενικό χρόνο), έχω καταλήξει σε γομαρόψυκτρα και όλα καλά. Μια φορά το χρόνο μόνο αφαιρώ τους ανεμιστήρες για να βγάλω τις.... αράχνες που έχει μαζέψει η ψύχτρα και τελειώνει η υπόθεση...

Αυτή πιστεύω είναι και η ιδανική λύση για "casual enthusiast" ή "gaming" χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πριν καμια βδομαδα, και για καποια χρονια, ημουν με την Noctua NH-U14S + εναν NF-A15.

Εδω και καποιες μερες ειμαι με την πρωτη AIO της ζωης μου:

Corsair H110 : 2 X Noctua NF-A14 Industrial PPC-2000 PWM - Push, και περιμενω βιδουλες για να βαλω άλλους δυο ως pull.

Ειμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενη! Τα 4.8 (και ενδεχομενως 4.9) stable δεν θα τα επιανα ποτε με την αεροψυξη και θερμοκρασιες καλοκαιριου (30C). Ή μαλλον δεν θα μπορουσα να τα τεσταρω.

Σχετικα με τον θορυβο... Ειχα ψιλο-φοβηθει μετα απο καποια πραγματα που ακουσα!... Αυτο που παρατηρω απο την εως τωρα καθημερινη χρηση ειναι οτι ΟΥΤΕ στα stress tests αλλα ΟΥΤΕ και στην καθημερινη χρηση δεν ειναι το συστημα μου πιο θορυβωδες απο οτι με την Noctua. Η H110 δεν ειναι Noctua, φυσικα! Αλλα η λειτουργια της στο Standard ή ακομα και στο Turbo profile κρινεται απολυτως αποδεκτη! Στα 4.8 που ειμαι τωρα, διοτι σε stock ουτε καν ακουγεται...

Βεβαια, η Noctua ειναι παντα εκει στη ντουλαπα, αν καποτε αλλαξω γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

Αερόψυξη εμπορίου (corsair A70),απόδοση και ΗΣΥΧΙΑ!

Για καθημερινή χρήση χρησιμοποιώ αέρα δωματίου.

Όταν κάνω overclocking,χρησιμοποιώ 2 απο αυτά...Κινέζος βγάζει εκατομμύρια πουλώντας... αέρα!

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αερόψυξη εμπορίου, είχα παλιά custom υδρόψυξη αλλά από ένα σημείο και μετά βαρέθηκα ενώ η ειρωνεία είναι ότι τώρα έχω κουτί που χωράει 2 διπλά ψυγεία και ένα τριπλό :hehe:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=129]Chosen[/MENTION] τρελη πατεντα αγαπητε, τι θερμοκρασιες βγαζεις αραγε? (Και σε τι CPU?)

Τετραπύρηνος Haswell i5 4670T (45W, ακριβός και δυσεύρετος) και φτάνει τους 60-62C. Έχω κάνει reviewδάκι εδώ http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/hd-plex-h1-s-terataki-pc-me-132658.html

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=129]Chosen[/MENTION]

Haswell στους 60-62 με παθητικη ψυξη? Ωρε μπραβο :eek:

Κρινοντας απο το Τ στο μοντελο πρεπει να ειναι απο λαπιτοπι ε? Και σου παιζει ακομα και UT2004 με αξιοπρεπη καρε? Double win, if so.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.