Jump to content


TheLab Pi-fast V.4.3 Database :: TOP30 List


Recommended Posts

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

μπραβο vagou , ωραιος

εκει δεν σε χτυπαω με τιποτα....

το παλιος πως το εννοειτε?

με την ηλικια ?

με την ημεροηνια εγγραφης?

με τα ποστ?

με το ποσα χρονια κλοκαρουμε?

με τα σκορ?

δεν υπαρχει παλιος και καινουριος :D

και στο κατω κατω Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ :p :p :p :p :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

3.55 για 24/7, τις πηρα στο χερι οταν θελησα να flashαρω bios με αυτη την ταση.

ωπα, τωρα το επιασα αυτο, συμπτωματα μετα το flashαρισμα ποια ηταν?

plz pm για να αποφυγουμε το offtopic

Link to comment
Share on other sites

τα εχω αναφερει ξανα, και νομιζω ηταν κατι που διορθωσαν σε επομενο Bios (καπου στο 3.10 πρεπει να ηταν, δεν εκλεινε το ρευμα οταν αλλαζες bios, και εκαιγες τις μνημες).

πολυ απλα οι μνημες την ακουσαν τρελά, η μητρικη δε bootαρισε μετα το flashαρισμα. εμειναν 3 ledακια αναμμενα. ανακαλυψα πως επαιρνε μπροστα μονο οταν ειχε το ενα dimm επανω, και με τα δυο δεν. για να ξεκινησει με τα 2 dimm, επρεπε να ηταν σε standby (να ηταν αναμμενο το τροφοδοτικο, ή τελος παντων συνδεμενη στο ρευμα αλλα οχι να δουλευει), οποτε και εμπαινε στα ΧΡ κανονικα, χαιροσουνα εσυ, αλλα μετά το restart που θα εκανες καποια στιγμη σαν ανθρωπος, εμενες με τα 3 ledακια αναμμενα να χαζευεις την οθονη.

με τα ΒΗ επαιζε κανονικα, οποτε ειπα να βαλω ξανα το bios, μηπως και δεν εκατσε καλα. τοτε φανηκε πως την ακουσε και το bios, καθως εβγαζε λαθη στα flashαρισμα και δεν το τελειωνε. restart με το insert πατημενο εσωσε την κατασταση, flashαριστηκε 2-3 φορες το bios κανονικα, ευτυχια, αλλα τα UTT συνεχιζαν τα κολπα. τα εβαλα και σε μια msi, και αρχισε να σφυριζει με τη μια.

γυρισαν πισω στο multirama, ο ανθρωπος με κοιτουσε περιεργα "δε γινεται να χαλασες 3 dimm με lifetime εγγυηση", τι να πω "ουτε κι εγω εχω καψει μνημες τοσα χρονια" του ειπα, 2-3 μερες μετα ηρθαν καινουργιες απο rma, αν και ο γιατρος επιμενει πως σε Ρ4 (μετα απο προσωπικη του εμπειρια) θα επαιζαν κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

τα εχω αναφερει ξανα, και νομιζω ηταν κατι που διορθωσαν σε επομενο Bios (καπου στο 3.10 πρεπει να ηταν, δεν εκλεινε το ρευμα οταν αλλαζες bios, και εκαιγες τις μνημες).

πολυ απλα οι μνημες την ακουσαν τρελά, η μητρικη δε bootαρισε μετα το flashαρισμα. εμειναν 3 ledακια αναμμενα. ανακαλυψα πως επαιρνε μπροστα μονο οταν ειχε το ενα dimm επανω, και με τα δυο δεν. για να ξεκινησει με τα 2 dimm, επρεπε να ηταν σε standby (να ηταν αναμμενο το τροφοδοτικο, ή τελος παντων συνδεμενη στο ρευμα αλλα οχι να δουλευει), οποτε και εμπαινε στα ΧΡ κανονικα, χαιροσουνα εσυ, αλλα μετά το restart που θα εκανες καποια στιγμη σαν ανθρωπος, εμενες με τα 3 ledακια αναμμενα να χαζευεις την οθονη.

με τα ΒΗ επαιζε κανονικα, οποτε ειπα να βαλω ξανα το bios, μηπως και δεν εκατσε καλα. τοτε φανηκε πως την ακουσε και το bios, καθως εβγαζε λαθη στα flashαρισμα και δεν το τελειωνε. restart με το insert πατημενο εσωσε την κατασταση, flashαριστηκε 2-3 φορες το bios κανονικα, ευτυχια, αλλα τα UTT συνεχιζαν τα κολπα. τα εβαλα και σε μια msi, και αρχισε να σφυριζει με τη μια.

γυρισαν πισω στο multirama, ο ανθρωπος με κοιτουσε περιεργα "δε γινεται να χαλασες 3 dimm με lifetime εγγυηση", τι να πω "ουτε κι εγω εχω καψει μνημες τοσα χρονια" του ειπα, 2-3 μερες μετα ηρθαν καινουργιες απο rma, αν και ο γιατρος επιμενει πως σε Ρ4 (μετα απο προσωπικη του εμπειρια) θα επαιζαν κανονικα.

αρκετα ενδιαφερον, εδω εχουμε το εξης περιεργο

μετα απο flashαρισμα με 3.5V το οποιο εγινε κανονικα, ακριβως μετα το post καθονται δυο shutdown στο 3ο δεν bootαρε, και εμενε ποτε στα 3 κα ποτε στα 4 led

εντελως συμπτωματικα προχτες την κοιταξαμε και με τον hipro πριν φυγει για RMA και :

με το jumper στα 3.3V κολαει στα 3 led και με το onboard ( :D ) κουμπακι του power κλεινει κανονικα, αλλα κλεινει και το λαμπακι στα Dimm διπλα και θελει κλεισιμο απο τροφοδοτικο για να συνελθει

με το jumper στα 5V κολαει στα 3 led το οποια γινονται 4 αν εκανες poweroff

τασεις παντου ok Vdimm Vcore Vtt ολα οκ, ο CPU δουλευει (δοκιμαστικε σε Neo2) και το ιδιο και οι μνημες

το μονο που δεν εχω κοιταξει ειναι μηπως με αλλο BIOS chip δουλευει

/edit αν δε βαριεσε κανε και ενα move τα παραπανω μας postακια εδω να ειμαστε και νοικοκυριδες

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&postid=276963#post276963

Link to comment
Share on other sites

esdee εχο δευτερο bios καβατζα τρελλη

αν θες ελα παρτο και δοκιμασε το

χρησιμοποιησε το να κανεις hotflash το δικο σου

αν δεν ξερεις την διαδικασια ξερω εγω να στο κανω

το σκαθαρι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

esdee εχο δευτερο bios καβατζα τρελλη

αν θες ελα παρτο και δοκιμασε το

χρησιμοποιησε το να κανεις hotflash το δικο σου

αν δεν ξερεις την διαδικασια ξερω εγω να στο κανω

το σκαθαρι

thanks ... ειχα ιδρωσει περσι τετοιο καιρο με hot flash οποτε φετος δεν το φοβαμαι!

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=6493&perpage=20&pagenumber=2

καποια στιγμη μες την εβδομαδα θα ανεβω προς τον phil οποτε ισως τα πουμε τοτε

/edit

Τελικα εκανα hotflash το BIOS του DFI αλλα στο Uniflash κολαγε συνεχεια σε καποιο συγκεκριμενο σημειο, μαλον το chipακι την ακουσε απο τα 3.5V ---> παμε για RMA

Link to comment
Share on other sites

νεο σκορ απο τα νερα !

το σκαθαρι δεν το βαζει κατω...

το vagou δεν τον φτανω με τιποτα σιγουρα

ανεβασμενο ελαχιστα HTT και corespeed

η ταση cpu εχει φτασει σε μεγαλο νουμερο και δεν ξερω αν θα δωσω αλλο

3,4 για τα UTT , πατος τα timmings , η ψυξη τους αντεχει ακομα , σχεδον κρυα ειναι (οχι μεμτεστ) , ομως για 3,5 χλωμο να δωσω

το νερο βραχος στους 40 βαθμους παρολο το φορτιο

σαμποταζ:

πανω κει που μετρουσα σβησανε ολα , ωχ λεω ασφαλεια καηκε και μαλλον τα πηρα ολα στα χερια

για καλη μου τυχη ηταν διακοπη ΔΕΗ για 2 λεπτα μονο

παντως τα χρειαστηκα...

τα νερα ειναι εδω , λεμε οχι στο γκετο των phaseαδων

:devil: :innocent: :worship: :worship: :worship:

post-1246-1416072179,625_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.