Jump to content


Good Old Games (GOG.com) και GOG Galaxy


Recommended Posts

26 minutes ago, Efialtis said:

Επίσης λόγω summer sale δίνει δωρεάν με οποιαδήποτε αγορά, ακόμα και με το πιο φθηνό παιχνίδι του ενός ευρώ, το Rebel Galaxy.

Ναι, το συζητήσαμε και στις προσφορές. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα για κάτι πολύ φθηνό, θα έμπαινα στον πειρασμό, γιατί το Rebel Galaxy μοιάζει ενδιαφέρον. Όμως δεν έχει και sort by price το ρημάδι... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, acct said:

Ναι, το συζητήσαμε και στις προσφορές. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα για κάτι πολύ φθηνό, θα έμπαινα στον πειρασμό, γιατί το Rebel Galaxy μοιάζει ενδιαφέρον. Όμως δεν έχει και sort by price το ρημάδι... ;)

Σε έχω https://www.gog.com/game/braveland

 

Η γενικά παλιά παιχνίδια έχουν τιμές εκεί γύρω στο ευρώ. Δεν ξέρω και τί προτιμάς. Είχα δει βιντεάκια από το Rebel Galaxy και το είχα στα υπόψην, κουτί μου ήρθε.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, acct said:

Ναι, το συζητήσαμε και στις προσφορές. Αν έχει κανείς καμιά ιδέα για κάτι πολύ φθηνό, θα έμπαινα στον πειρασμό, γιατί το Rebel Galaxy μοιάζει ενδιαφέρον. Όμως δεν έχει και sort by price το ρημάδι... ;)

Και γω την ίδια σκέψη έκανα και είδα ότι δεν έχει sort by price και τα χάζευα όλα προσπαθώντας να βρω κάτι φτηνό που να θέλω. Σκεφτόμουν για το Larry Laffer που είχα παίξει μικρός με κάτι φίλους και είχαμε λιώσει στα γέλια. 
https://www.gog.com/game/leisure_suit_larry_love_for_sail 1.39 ευρω

Δεν το πήρα όμως ακόμα... ίσως βρω κάτι καλύτερο. Επίσης τα παίχνιδια απο GOG μπορώ να πάρω το φάκελο και να το δώσω σε ένα φίλο μου να το παίξει (χωρίς να έχει GOG)? Γενικά δεν έχω κτλβει την φάση με το DRM Free (πόσες ελευθερίες έχει, αν έχει περιορισμό στο Online, ή στο cloud saving ) στην περίπτωση διαμοιρασμού σε φίλο (copy paste το φάκελο)...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, devaggos said:

Δεν το πήρα όμως ακόμα... ίσως βρω κάτι καλύτερο. Επίσης τα παίχνιδια απο GOG μπορώ να πάρω το φάκελο και να το δώσω σε ένα φίλο μου να το παίξει (χωρίς να έχει GOG)? Γενικά δεν έχω κτλβει την φάση με το DRM Free (πόσες ελευθερίες έχει, αν έχει περιορισμό στο Online, ή στο cloud saving ) στην περίπτωση διαμοιρασμού σε φίλο (copy paste το φάκελο)...

Κοίταξε... προφανώς δεν είναι αυτό το σκεπτικό. Κανονικά:

Quote

Your GOG account and GOG content are personal to you and cannot be shared with, sold, gifted or transferred to anyone else.

Αν όμως θέλεις να το εγκαταστήσεις σε οποιονδήποτε από τους (ακόμη και πολυάριθμους) δικούς σου υπολογιστές, μπορείς να το κάνεις κατεβάζοντας και εκτελώντας το αρχείο εγκατάστασης ή μέσα από το GOG Galaxy (προαιρετικά).

 

Το θετικό είναι ότι εφόσον τα παιχνίδια είναι DRM-Free, οι υπολογιστές σου δε γεμίζουν με λογισμικό για copy protection και πρακτικά μπορείς να χρησιμοποιείς τα παιχνίδια που αγοράζεις όπως νομίζεις. Γι αυτό ειδικά είναι σημαντικό το GOG να είναι η πρώτη επιλογή μαγαζιού, αν έχει τον τίτλο που σε ενδιαφέρει.

 

Κι αν τύχει και ο φίλος σου δοκιμάσει σε σένα κάτι που του αρέσει και μπορεί να το αγοράσει για τον δικό του λογαριασμό, τόσο το καλύτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η συνεργασία του GoG με το ArsTechnica συνεχίζεται και σε αυτά τα πλαίσια ετοίμασαν μία συλλογή από προτεινόμενα παιχνίδια που βρίσκονται σε έκπτωση, ενώ σχεδιάζουν και άλλα φιλόδοξα πράγματα για το μέλλον. Για όποιον ενδιαφέρεται, το άρθρο είναι εδώ:

https://arstechnica.com/gaming/2017/06/ars-and-gog-next-steps-sales-collaborations-and-more/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

πάει πολύς καιρός που είχε ζητήσει η κοινότητα linux client και ειχε χαρακτηριστει ος in progress εδώ και χρόνια (π.χ. https://www.gog.com/wishlist/galaxy/release_the_gog_galaxy_client_for_linux )

 

παρόλα αυτά ακόμα δεν έχουμε νέα...

Έγινε επεξεργασία από eleozz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.