Jump to content


Βάση δεδομένων επιδόσεων Laptop


tristeno1416003162

Recommended Posts

Για δοκιμάστε το HD Tune. Είναι free, μικρό και δίνει τις απαραίτητες πληροφορίες. Το winstone battery mark δυστυχώς δεν είναι δωρεάν και είναι πολύ μεγάλο για να το κατεβάσει κάποιος. Καλή ιδέα είναι να βάλουμε το prime μαζί με ένα για γραφικά (δείτε το ParticleFury145- επίσης μικρό) και να βάλουμε στις ρυθμίσεις μπαταρίας να μας ειδοποιήσει όταν έχει μείνει πχ 5% και να μετρήσουμε αυτόν τον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 533
  • Created
  • Last Reply

Δοκιμή του BatteryEater.

http://www.xbitlabs.com/articles/mobile/display/battery-eater_5.html

Επίσης free και μικρό 720ΚΒ

Νομίζω ότι έχουμε όλα τα προγράμματα έτοιμα για δοκιμές!

Έχουμε και λέμε

SuperPi 1M

3dMark2001SE

HD Tune

Memory Eater

Όλα είναι Free και το μόνο που είναι μεγάλο και ίσως δυσκολέψει μερικούς στο download είναι το 3dmark.

Απομένει το spreadsheet να συμπληρωθεί με τα παραπάνω και είμαστε έτοιμοι.

Link to comment
Share on other sites

’ντε να δούμε κανένα HD Tune από κανα άλλο laptop βρε παιδιά. 5 λεπτά δουλειά είναι. Το battery eater to δοκίμασα και είναι μάλλον ότι πρέπει.

Λίγο πριν τα φτύσει σου αποθηκεύει ένα log file.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: παίδες σχετικά με τα bench θα πρέπει να βάζουμε power profile Αlways on (δηλαδή Speedstep, PowerNow και C&Q off) για να benchάρουμε ή θα έχουμε το δυναμική αλλαγή Multi ενεργοποιημένη κατά το bench (όλα εκτός από αυτής της battaρίας φυσικά), ρωτάω γιατί παίζει ρόλο στα αποτελέσματα μεγάλο απ ότι έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Οι δοκιμές θα γίνονται σε profile "always on" or "home/desktop" (την ίδια δουλειά κάνουν πάνω κάτω).

Για την μπαταρία θα γίνονται δυο δοκιμές, μια με το παραπάνω προφίλ και μια με την μέγιστη εξοικονόμηση.

’ντε να ξεκινάμεεεεε. Σήμερα το βράδυ θα δοκιμάσω την μπαταρία.

Μην ξεχνάτε το DIAGNOSTIC MODE!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

... ή θα έχουμε το δυναμική αλλαγή Multi ενεργοποιημένη κατά το bench

Ασχετη διαπιστωση: οταν επιχειρησα να τρεξω το Πι σε realtime, εβγαλα 30" περισσοτερα απ'οτι σε normal. Ο λογος ειναι γιατι ξεκιναει με 800MHz σε realtime και μεχρι να "αφησει" το Πι λιγο cpu στο C&Q για να παρει μπρος και να δωσει τα 2200MHz, ειχε κανει ηδη 6-7 απογοητευτικα passes... Καλο ε?

Link to comment
Share on other sites

εγώ αύριο θα bechάρω σίγουρα μια και το desktop μου είναι λαβωμένο :)

Mια ακόμα ερώτηση, επειδή με τους A64 μπορείς με το tweaker να πειράξεις διαιρέτες και χρονισμούς, θα επιτρέπεται κάτι τέτοιο ή μας ενδιαφέρει καθαρά επίδοση out of the box?????

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα τα default. Μετά αυτά με ίδια συχνότητα CPU (αλλά με άλλο multi κτλ) και τέλος μπορούμε να βάλουμε ένα γενικό oc αρκεί να περιέχει όλα τα benches. Αύριο θα τα τρέξω και εγώ με Always on γιατί τα είχα στο Home/Desktop

Link to comment
Share on other sites

Αν και ο φορητος ειναι μονιμως μπιζι θα βρω χρονο για το Βattery eater και το HD Tune. Eχω ηδη ποσταρει 3dMark2001, και εχω κι ενα Πι 40" στο thread του Benchmarking. Η ερωτηση ειναι: αν εχω ηδη αλλαξει και μνημες και σκληρο μηπως αλλειωνω λιγο το αποτελεσμα του "default"?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.