Jump to content



e-shop ....μεντολες ...


Recommended Posts

Μπράβο; Για ποιο πράγμα; Που σου έφαγε 3 χρόνια από την εγγύηση του νέου δίσκου; Ο νόμος ορίζει ότι εφόσον προκύψει αντικατάσταση προϊόντος εντός της εγγύησης τότε το νέο προϊόν έχει τόση εγγύηση όση είχε αρχικά το αντικατασταθέν, δηλαδή στην δική σου περίπτωση 5 χρόνια και όχι 2. Άσε που νομίζω ότι το κατάστημα όταν λέει 2 χρόνια εγγύηση δεν εννοεί τίποτα άλλο παρά την διετή, εκ του νόμου, κάλυψη του καταναλωτή. Βιβλιαράκι ή φυλλάδιο εγγύησης σου έδωσαν ή μπα;

 

Συγνώμη εάν σου χάλασα την χαρά...

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει το γεγονός ότι είναι άλλος δίσκος; αν και νομίζω έχεις δίκιο, ανεξαρτήτως αντικατασταθεντος προϊόντος,η εγγύηση ανανεώνεται σύμφωνα με αυτή που ήταν (στη περίπτωση αυτή 5 χρόνια). 2 χρόνια για δίσκο πάντως είναι απαράδεκτη εγγύηση (όπως και να'χει)

Link to comment
Share on other sites

Που σου έφαγε 3 χρόνια από την εγγύηση του νέου δίσκου;

 

...σε 3 μήνες θα ήμουν εκτός εγγύησης και χωρίς δίσκο για αντικατάσταση. Ο ίδιος δεν υπάρχει πλέον για να μου τον αντικαταστήσουν..! Επίσης όλοι οι καινούργιοι εξωτερικοί δίσκοι έχουν 2 το πολύ 3 χρόνια εγγύηση.

Μου έδωσαν usb 3.0, 3X την χωρητικότητα και με εξυπηρέτησαν μέσα σε ένα 24ωρο. Δεν μπορώ να ζητήσω κάτι περισσότερο φίλε μου.

καί

έτσι όπως μου τα λές, εάν υπήρχε στη αγορά ΚΑΙ μου έδιναν εξωτερικό δίσκος με 5 χρόνια εγγύηση και μου έσκαγε πρίν τον Απρίλιο του 2020, θα έπρεπε να μου τον αντικαταστήσουν (τον π.χ. Φεβ. Μαρτιο του 2020) πάλι μέ άλλον ο οποίος θα είχε +5 χρόια εγγύηση..?? Δλδ. Θα είχα πληρώσει τον 7ο του 2010 65 ευρώ και θα είχα δίσκο μέχρι το 2015...?

 

Εντάξει... υπάρχει και τρόπος ξέρεις για να "σκάς" τον δίσκο πρίν την εγγύηση και να τον αλλάζεις εσαεί...!

Τες πά, εγώ προσωπικά είμαι ικανοποιημένος και από το "στύψιμο" που μου μένει για τα επόμενα 2 χρόνια θα έχουν "δουλέψει" τα λεφτά τους τουλάχιστον στο 10 πλάσιο...

 

υ.γ. εσύ τι θα έκανες στην θέση μου και στην προσφορά αντικατάστασης που είχα..?

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

.υ.γ. εσύ τι θα έκανες στην θέση μου και στην προσφορά αντικατάστασης που είχα..?

 

Πιθανώς να την δεχόμουν, ειδικά εάν βαριόμουν να μπλέξω με καταγγελίες, αλλά δεν θα έβγαινα να πανηγυρίσω κιόλας, δεδομένου ότι ο νόμος είναι εξαιρετικά σαφής: "αντικατάσταση με προϊόν ίδιων ή ανώτερων προδιαγραφών εφόσον δεν υπάρχει ιδίων προδιαγραφών" και "σε περίπτωση αντικατάστασης ο χρόνος εγγύησης ανανεώνεται σύμφωνα με την αρχική εγγύηση του προϊόντος". Σκέψου μόνο ότι πολλές φορές έχουν δώσει τον αρχικό χρόνο εγγύησης οι κατασκευάστριες εταιρείες (πχ Western Digital που μου έτυχε μια φορά να σκάσει δίσκος της) καθώς γνωρίζουν πόσο σκληρός είναι σε αυτό το κομμάτι ο νόμος και η αντίστοιχη οδηγία της ΕΕ.

 

@tommybertsen: Όταν μόνοι μας μπαίνουμε στην λογική του tradeoff σε τέτοια θέματα τότε πώς περιμένουμε να μας αντιμετωπίσουν σοβαρά τα καταστήματα; Κι αν σήμερα είσαι διατεθειμένος να κάνεις αυτό το tradeoff τότε ποιο tradeoff θα κάνεις σε έναν χρόνο;

 

ΥΓ: Να σου πω ένα παράλογο; Πες ότι σκάει ο controller και με κάποιον τρόπο στον αντικαθιστούν. Τότε, όπως ορίζει ο νόμος, ο μεν controller συνοδεύεται από πενταετή εγγύηση αλλά τα υπόλοιπα κομμάτια έχουν εγγύηση μέχρι τον 7/2015...

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μονο στους 2,5ρηδες εχουν γινει apply τα 2-3 χρονια εγγυησης; Δε γνωριζω, εχω να αγορασω πολλα χρονια δισκο (εχω 2 εξωτερικους 5 χρονια εγγυησης ο καθενας και ειναι και οι 2 εκτος εγγυησης, 2 εσωτερικους , επισης εκτος εγγυησης :p )! Εχω και εναν 2,5ρη που νομιζω οτι εχει 3 χρονια! Αυτος ειναι εντος, γιατι τον εχω μολις 1 χρονο!

 

Φιλε cna , εφοσον ειμαστε ανενημερωτοι, βρισκουν και κανουν (οχι μονο απο το κιτρινο). Αλλα οπως και εσυ θα βαριοσουν πιθανοτατα να μπεις στην διαδικασια καταγγελιων , φανταζομαι και ο φιλος spyros! Και εγω μαζι σας :p (δεν ειναι δα οτι θα θαμπωνομουν απο το τοσο - θεωρητικα - ανωτερο προιον , αλλα οτι θα προσπαθουσα να τα συμβιβασω στο μυαλο μου , για να μην μπλεκω... ). 

 

Θεωρητικα ειναι ολα αυτα παντως που λεω, γιατι δε μου εχει τυχει και δεν ξερω αν πραγματικα θα εφαρμοζα ολα οσα λεω, ή αν θα πηγαινα με το γραμμα του Νομου!!!

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές που χρειάστηκε με έχει ξελασπώσει ο νόμος. Η μια μάλιστα ήταν καθαρά προληπτικά όπως ανάφερα πιο πάνω, δηλαδή δεν έκανα καταγγελία αλλά απλώς υπενθύμισα τα όσα λέει ο νόμος και η οδηγία της ΕΕ σε αυτόν που παρείχε την εμπορική εγγύηση. Η δεύτερη φορά αφορούσε κινητό τηλέφωνο και μάλιστα είχε να κάνει με άρνηση αντικατάστασης του δεύτερου, κατά σειρά, κινητού ίδιας μάρκας που έσκαγε στα χέρια μου από το ίδιο κατάστημα. Τελικά, μετά από καταγγελία στην Γ.Γ. Καταναλωτή το κινητό αντικαταστάθηκε με άλλης μάρκας, δικής μου επιλογής μέσα σε ενάμιση μήνα από την καταγγελία (φυσικά όσο μπορούσα πίεσα να γίνει γρήγορα η δουλειά μου - μην φανταστείς τίποτα τρελό, απλά τηλεφωνούσα κάθε 4-5 ημέρες). Το θέμα είναι ότι ο κύριος με τον οποίον μίλησα, στέλεχος της αλυσίδας καταστημάτων και εκπρόσωπος της εταιρείας για τέτοια ζητήματα, ήταν διατεθειμένος να κάνει ό,τι ακριβώς ορίζει ο νόμος, ήτοι να μου δώσει τα λεφτά μου πίσω κι ας ήταν στην πραγματικότητα αγορά με επιδότηση συσκευής(!!!). 

Οπότε το "πιθανώς και να το δεχόμουν" δεν σημαίνει ότι θα το δεχόμουν αλλά ότι ίσως να το σκεφτόμουν εάν, λόγω των συνθηκών, ήμουν με την πλάτη στον τοίχο.

 

Αν επιμένουμε (εγώ αλλά και κάποιοι άλλοι που έχουν γνώση και εμπειρία) είναι γιατί τελικά βγαίνει η άκρη και μάλιστα πιο γρήγορα από όσο νομίζουμε, αρκεί να ξέρουμε τί ζητάμε και από ποιον...

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι δα οτι θα θαμπωνομουν απο το τοσο - θεωρητικα - ανωτερο προιον , αλλα οτι θα προσπαθουσα να τα συμβιβασω στο μυαλο μου , για να μην μπλεκω...

 

Παιδιά, όλα κατανοητά και αποδεκτά από πλευράς μου.

...αλλά...

Χρειαζόμουνα δίσκο εξωτερικο εδώ και τώρα και είχα 2 επιλογές:

α) το "μονοπάτι" του φίλου μας cna (μακάρι να είχα το κουράγιο και την επιμονή του)

 

β) να αποδεχτώ

 

"αντικατάσταση με προϊόν ίδιων ή ανώτερων προδιαγραφών εφόσον δεν υπάρχει ιδίων προδιαγραφών"

το οποίο και έκανα.

Δεν είχα την πολυτέλεια να περιμένω

 

ενάμιση μήνα από την καταγγελία

 

 

υ.γ. για μένα ο χρόνος είναι πολύτιμος στις δουλειές μου... Ευχαριστημένοι πελάτες = επαναλαμβανόμενοι πελάτες...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε φίλε μου, απολύτως κατανοητό και αποδεκτό το γεγονός ότι ήσουν με την πλάτη στον τοίχο. Η ένστασή μου έγκειται στο ότι βγήκες να δώσεις συγχαρητήρια στο e-shop ενώ επί της ουσίας μισοδουλειά έκανε, σύμφωνα πάντα με όσα παράθεσες. Παρ' όλα αυτά, επειδή υποψιάζομαι ότι η πενταετής εγγύηση που είχες ήταν από την πλευρά της κατασκευάστριας εταιρείας, μπορείς, πιθανώς, ακόμα να απολαύσεις την πενταετή εγγύηση που δικαιούσαι εφόσον τους ενημερώσεις ότι ο νέος δίσκος που πήρες αποτελεί αντικατάσταση του προηγούμενου μοντέλου εντός της εγγύησης.

 

Αν μπεις στην διαδικασία πες μου να σου στείλω τα αντίστοιχα άρθρα του νόμου και της οδηγίας για να δέσεις και νομικά το αίτημά σου.

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στην διαδικασία πες μου να σου στείλω τα αντίστοιχα άρθρα του νόμου και της οδηγίας για να δέσεις και νομικά το αίτημά σου.

Ευχαριστώ, μαζί σου είμαι 100% σε όλο σου το σκεπτικό... αλλά θα σε στεναχωρήσω: Δεν έχω πλέον την πολυτέλεια του χρόνου για χρονοβόρες διαδικασίες...  

 

Μέσα σε ένα 24ωρο το eshop μου τον άλλαξε (όχι με ίδιο) αλλά με: https://www.skroutz....e=WDBUZG7500ABK

 

..."με την πλάτη στο τοίχο" ήμουν όσο αφορά να παραδόσω στημένο laptop σήμερα το απόγευμα... Είχα όλα τα images / drivers / προγράμματα που χρειαζόμουν μέσα στον Seagate 250gb αλλά και τα Mickey Mouse που βλέπει η μικρή από το barebone...

Έτσι λοιπόν, την Τετάρτη το μεσημέρι, με ιδρώτα πρόλαβα καί πήρα back up όλα τα "δικά μου Mickey Mouse", τους πήγα το δίσκο στίς 16.00hrs και σε 1 ώρα με πήραν τηλέφωνο με πρόταση αντικατάστασης (μάλιστα μου είπαν ότι θα προσπαθήσουν να έχω τον δίσκο μέσα σε ένα 24ωρο). Έτσι λοιπόν,  είμαι καί εγώ ευχαριστημένος αλλά και ο πελάτης που θα παραλάβει laptop σήμερα το απόγευμα...

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο δύσκολο είναι να πάρεις από τον server μου image 39gb, στό usb 2.0 δανεικό φλασάκι , να το ανεβάσω με acronis στο laptop καί μετά drivers και ιστορίες για αγρίους...

Τες πά, για μένα 2 πράγματα είναι πολύτιμα: ο χρόνος και η υγεία μας. Ο δε χρόνος ΔΕΝ εξαγοράζεται με τίποτα, η υγεία "εξαγοράζεται" μερικώς... καί για τα 65 ευρώ που είχα δόσει πρίν 4 χρόνια και 9 μηνες δεν καίγομαι ιδιαίτερα, μιάς και θά έχω άλλα 2 χρονάκια μπροστά μου... Απλά είχα μείνει χωρίς εξωτερικό μεγάλης χωρητικότητας και ψιλο αποσυντονίστηκα... για 24 ώρες ;-)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που θα φανώ κάπως...εριστικός αλλά το πλεόνασμα χρόνου που κέρδισες, με την "καλή" συμπεριφορά που επέδειξε το κατάστημα, το χρωστάς σε όλους αυτούς που έχασαν ημέρες ή και μήνες σε καταγγελίες και παράπονα. Το πρόβλημα είναι ότι επικροτώντας αυτήν την "καλή" συμπεριφορά όχι μόνο δεν τιμάς όλες αυτές τις προσπάθειες, όχι μόνο δεν βοηθάς στο να εμπεδώσει το κατάστημα ότι θα πρέπει να αλλάξει σε μόνιμη βάση την συμπεριφορά του καθιστώντας την σύννομη αλλά ουσιαστικά καταδικάζεις τον εαυτό σου σε μελλοντική κακή συμπεριφορά (διότι σου λέει το συγκεκριμένο αλλά και κάθε κατάστημα: με το ζόρι που έχει θα του δώσω ψίχουλα και θα πει κι ευχαριστώ).

 

Όπως προείπα: εάν δεν θέλεις να κάνεις καταγγελία μην κάνεις αλλά τουλάχιστον μην επικροτείς την συμπεριφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Είχα γράψει: "ΜΠΡΑΒΟ στο eShop, από μένα, αυτή τη φορά."

...σε ορισμένους αρέσουν οι ξανθές και σε άλλους οι μελαχρινές! Υπάρχουν ακόμα και αυτοί που τους αρέσουν οι κοκκινομάλλες... Άσε μην πιάσω τώρα το σγουρό post-64771-0-00787100-1428100016_thumb.j και το ίσιο.

Ήμουν ξεκάθαρος (και είναι προσωπική μου γνώμη, παρακαλώ επέτρεψέ μου σε αυτή, δεν θα σε πάω στο δικαστήριο):

ΜΠΡΑΒΟ στο eShop από μένα, αυτή τη φορά.

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πάντως τώρα τελευταία έχουν στρώσει αρκετά, βέβαια δεν ψωνίζω (με τα τόσα που έχουν ακούσει τα αυτάκια μου) τίποτα μεγάλης αξίας από αυτούς, αλλά σε κάτι ψιλολόγια : ακουστικά, κάρτα μνήμης, μετρητή ρεύματος κ.α  είναι άψογοι στις αλλαγές!

ΥΣ. Τιμή και δόξα σε όσους άνοιξαν τον δρόμο για να αποφασίσει το κιτρινομάγαζο επιτέλους να σεβαστεί τον πελάτη!!! :thankyou:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σε όλους. μιας και έχω και γω ένα θέμα αυτες τις μέρες με το eshop κάνω ένα copy-paste αυτά που έγραψα και σε γειτονικό φόρουμ μπας και παρω καμιά βοήθεια. Και αν θέλετε το πιστεύετε πρώτη φορά διάβασα το συγκεκριμένο νήμα σε αυτό και άλλα φόρουμ γιατί δε μου είχε χρειαστεί...

Μετά από χρόνια άριστων συναλλαγών με το eshop ήρθε η ώρα να τη πατήσω και γω. Παρηγγηλα ένα λαπτοπ Lenovo για την αδερφή μου και την επόμενη εργάσιμη πήγα να το παραλάβω. Αφού το πλήρωσα (με κάρτα) βλέπω ότι η ταινία της συσκευασίας του κουτιού είναι κομμένη. Το αναφέρω στον υπάλληλο ,ανοίγουμε το κουτί για να δούμε τι παίζει και ήταν όλα μέσα άψογα και αγρατζουνιστα. Λέω Οκ εφόσον είναι όλα Οκ δε με πειράζει θα το πάρω. Γράψαμε μάλιστα στα σχόλια της συναλλαγής ότι το παρελαβα με ανοιχτή συσκευασία. Ένας άλλος υπάλληλος μάλιστα ανέφερε ότι πλέον όλοι πουλάνε με ανοιχτές συσκευασίες... τέλος πάντων δεν το κατάλαβα αυτό.

Επιστρέφω σπίτι και το θέτω σε λειτουργία. Ανοίγει κανονικά και δοκιμάζω να ανοίξω το CD. Τζίφος... κάνει κάτι θορύβους και μένει κλειστό. Το ξαναπακεταρω και πριν περάσει ένα μισάωρο ξαναεπιστρεφω στο κατάστημα. Εκεί αρχίζουν τα θέματα τώρα. Μου λένε ότι πρέπει να το στείλουν στα κεντρικά για έλεγχο. Εγώ απαντάω ότι θέλω να μου φέρουν άλλο με κλειστή συσκευασία. Μου λένε δεν μπορούν γιατί τα έχουν μόνο με ανοιχτές συσκευασίες. Επίσης αυτοί εκεί δεν έχουν να μου δώσουν άλλο (υποκατάστημα σταυρούπολης) και ότι μόλις διαπιστωθεί η βλάβη θα το φτιάξουν ή θα μου βγαλουν πιστωτικό.

Γενικά η πολιτική της εταιρίας είναι απαράδεκτη και γω βλάκας που το παρέλαβα με ανοιχτή συσκευασία. Γενικά πλήρωσα ένα καινούργιο μηχάνημα και μαλλον θα παραλάβω ένα επισκευασμενο. Είπα να περιμένω μεχρι την άλλη βδομάδα αλλά εδώ γράφετε για 1 μήνα καθηστςριση και φοβάμαι μη τη πατησω.

Όταν θα έχω νέα θα σας πω

Έγινε επεξεργασία από spaka
Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι σιγουρος οτι πληρωσες καινουριο μηχανημα... Εχω ακουσει διαφορα ΕΙΔΙΚΑ για τα λαπτοπ που πουλαει το κιτρινο...  Παιζει να πηρες πχ refurbished ή δε ξερω εγω τι αλλο... Τι θα πει 

Μου λένε δεν μπορούν γιατί τα έχουν μόνο με ανοιχτές συσκευασίες.
;;;;; Απο ποτε γινεται αυτο και δε το ξεραμε; Αυτοι με λιγη πιεση, μια χαρα θα στο αλλαξουν... Νομιζω οτι στο σχετικο νημα (δε το βρισκω τωρα) , σχετικα με την προστασια του καταναλωτη, υπαρχουν απαντησεις για αυτα τα θεματα... 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι υπάλληλοι εδώ στο κατάστημα ευγενικα μου εξήγησαν ότι πρέπει να το το στείλουν αθήνα για έλεγχο και δε μπορούν από μόνοι τους να μου δώσουν άλλο. Είπα να τους δώσω μια ευκαιρία και να περιμένω ως την άλλη βδομάδα. Εχθές έκανα και ένα τηλέφωνο κάτω στα κεντρικά τους είπα για την εγγύηση άμεσης αντικατάστασης και λέει ότι δεν ισχύει για τμήματα που μπορούν να αλλάξουν δηλαδή σκληρό, πληκτρολόγιο, μπαταρία, φορτιστή κτλ. Επίσης μου είπε και κάτι που δε το είχα προσέξει ότι δεν έχουν doa στα λαπτοπ.

Δηλαδή με λίγα λόγια πουλάνε λαπτοπ με ανοιχτές συσκευασίες χαλασμένα ή επισκευασμενα και μόλις ο βλάκας το πάρεις το στέλνουν για σερβις .

Σορυ για την καχυποψία αλλά αν το δουν τώρα στο σέρβις και πουν Α Οκ το επισκευαζουμε... θα παραλάβω ένα επισκευασμενο μηχάνημα με ότι συνεπάγεται αυτό... θα ξεβιδωθούν βίδες θα βγουν ταινίες κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Κατι σκαρωνουν με τα λαπτοπ, γι'αυτο και τα βρισκεις σε καλες τιμες σχετικα... Ο,τι αλλο εχω παρει ηταν σφραγισμενο , χωρις να εχω προβλημα (τυχαινει να εχω παρει απο της Σταυρουπολης αρκετα, αλλα πλεον ειμαι Αλεξανδρουπολη). Τι να πω φιλε μου, νομιζω οτι κανουν καποια παγαποντια, και μετα σου ριχνουν το φταιξιμο, σε φαση "τωρα το πηρες, δε μπορουμε να κανουμε κατι"... Αλλα νομιζω οτι νομικα καλυπτεσαι, και πρεπει να το ψαξεις...

 

Εγω για προιον που πληρωσα για "καινουριο", δε θα εδινα καμμια ευκαιρια για επισκευη... Βασικα δε θα επαιρνα σπιτι μου κατι που ειχε ανοιχτει, ο λογος που ανοιχτηκε, δε με ενδιαφερει! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν περάσει 14μέρες απ'την αγορά του, ζήτα ακύρωση της συναλλαγής ώστε να επιστραφούν τα χρήματα στην πιστωτική.
 

Γράψαμε μάλιστα στα σχόλια της συναλλαγής ότι το παρελαβα με ανοιχτή συσκευασία.

Αν σου πουν το οτιδήποτε μπορείς να τους ....... με την ΓΓΚ (επώνυμη καταγγελία).

 

Στους όρους της σελίδας του eshop.


  • Επιστροφές προϊόντων, τα οποία θεωρούνται ελαττωματικά κατά την παράδοση (DOA) 

    Η επιστροφή των προϊόντων, τα οποία θεωρούνται ελαττωματικά κατά την παράδοση (DOA) θα γίνεται αποδεκτή εντός επτά (7) ημερολογιακών ημερών από την παράδοση αυτών στον πελάτη. Ταυτόχρονα, θα πρέπει το προϊόν να μην είναι κατεστραμμένο και να έχει όλα τα πρωτότυπα έγγραφα τα οποία συνόδευαν το προϊόν (π.χ. Δ.Α.Τ., Απ. Λιανικής κ.ο.κ) και πλήρη τη συσκευασία του. Στις περιπτώσεις αυτές ισχύουν τα ακόλουθα:
  • Το προϊόν παραλαμβάνεται και ελέγχεται για την διαπίστωση του αναφερόμενου από τον ΠΕΛΑΤΗ ελαττώματος.
  • Υπό την προϋπόθεση ότι θα έχουν προηγουμένως παραληφθεί και ελεγχθεί αυτά από την ΕΤΑΙΡΕΙΑ, θα γίνεται αντικατάσταση του είδους με όμοιο καινούριο, ή σε περίπτωση μη διαθεσιμότητας με άλλο καινούργιο προϊόν αντίστοιχης ποιότητας και τιμής, άλλως σε περίπτωση που ο πελάτης δεν επιθυμεί αντικατάσταση, θα πραγματοποιείται επιστροφή των χρημάτων της αρχικής αγοράς στον πελάτη.Η επιστροφή των χρημάτων γίνεται με τον ίδιο τρόπο με τον οποίο είχε γίνει η αρχική πληρωμή του πελάτη προς την ΕΤΑΙΡΕΙΑ.
  • Ειδικότερα, σε περίπτωση χρέωσης μέσω πιστωτικής κάρτας η ΕΤΑΙΡΕΙΑ θα υποχρεούται να ενημερώσει την εκδότρια Τράπεζα για την ακύρωση της συναλλαγής και η τράπεζα θα προβεί εν συνεχεία σε κάθε πράξη που προβλέπεται με βάση τη σύμβαση που έχει καταρτίσει με τον πελάτη χωρίς σχετική ευθύνη της ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ πλέον. Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ κατόπιν της ενημέρωσης αυτής δεν φέρει καμία ευθύνη για το χρόνο και τον τρόπο εκτέλεσης του αντιλογισμού, που ρυθμίζεται από την προμνησθείσα σύμβαση. Στην περίπτωση πληρωμής με μετρητά, εάν ο πελάτης είχε επιλέξει την δυνατότητα "παραλαβή από το κατάστημα", θα γίνεται με επιστροφή των χρημάτων του σε αυτόν από οποιοδήποτε κατάστημα του δικτύου της ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ. Σε περίπτωση πληρωμής με τραπεζικό έμβασμα θα πραγματοποιείται αντίστροφο τραπεζικό έμβασμα από τους λογαριασμούς της ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ προς τον πελάτη.
  • Τα έξοδα αποστολής τόσο για την επιστροφή των προϊόντων στην ΕΤΑΙΡΕΙΑ όσο και για την επαναπροώθηση στον ΠΕΛΑΤΗ του αντικατεστημένου προϊόντος βαρύνουν την ΕΤΑΙΡΕΙΑ.
  • Σε περίπτωση που τα προϊόντα επιστραφούν κατεστραμμένα ή ελλιπή το Ηλεκτρονικό κατάστημα έχει το δικαίωμα να ζητήσει αποζημίωση από τον πελάτη, το ποσό της οποίας θα καθορίζεται από την κατάσταση των προϊόντων και να προβαίνει μονομερώς και άνευ ετέρου τινός σε ολικό ή μερικό συμψηφισμό της απαίτησής του αυτής έναντι του πελάτη.
  • Στην περίπτωση των κλιματιστικών μηχανημάτων,απαιτείται να έχει προηγηθεί επίσκεψη του τεχνικού του εξουσιοδοτημένου συνεργείου της προμηθεύτριας εταιρείας και έγγραφη βεβαίωση περί της διάγνωσης της βλάβης της συσκευής, έτσι ώστε να θεωρηθεί ότι το προϊόν ήταν ελαττωματικό κατά την παράδοση (DOA).
     
    Επιστροφή μη ελαττωματικών προϊόντων - Δικαίωμα αναιτιολόγητης υπαναχώρησης από τον πελάτη

    Ο ΠΕΛΑΤΗΣ έχει το δικαίωμα να υπαναχωρήσει από την σύμβαση αγοράς μέσα σε χρονικό διάστημα 14 ημερολογιακών ημερών από την ημερομηνία σύναψης της σύμβασης παροχής υπηρεσιών (όταν πρόκειται τέτοια σύμβαση), ή από την παράδοση (όταν πρόκειται για προϊόντα) και μάλιστα όταν είναι πολλά προϊόντα στην ίδια παραγγελία από την παράδοση και του τελευταίου ενώ όταν υπάρχει υποχρέωση παράδοσης προϊόντων σε τακτά διαστήματα από την παράδοση του πρώτου. Η υπαναχώρηση γίνεται υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις:
  • Η υπαναχώρηση αυτή είναι αναιτιολόγητη και χωρίς καμία επιβάρυνση και αν το είδος έχει ήδη παραδοθεί ο πελάτης οφείλει να επιστρέψει το προϊόν ακριβώς στην κατάσταση που το παρέλαβε, με το σύνολο των εξαρτημάτων του, των εντύπων που το συνοδεύουν και της συσκευασίας του σε άριστη κατάσταση. Η επιστροφή του είδους γίνεται δεκτή, μόνον εφόσον πρώτα ο αγοραστής έχει εξοφλήσει κάθε ποσό που επιβαρύνθηκε η εταιρία για την αποστολή του είδους σε αυτόν και τα έξοδα αποστολής για την επιστροφή του είδους.
  • Η δήλωση υπαναχώρησης ασκείται εγγράφως ή και ηλεκτρονικά και η ΕΤΑΙΡΕΙΑ είναι υποχρεωμένη να αποστείλει επιβεβαίωση της παραλαβής δήλωσης υπαναχώρησης μόλις αυτή περιέλθει σε αυτήν.
  • Κατόπιν της δήλωσης υπαναχώρησης, η ΕΤΑΙΡΕΙΑ υποχρεούται να αποδώσει το τίμημα που εισέπραξετο πολύ μέσα σε 14 μέρες από την παραλαβή των προϊόντων.
  • Δεν επιστρέφονται τα έξοδα αποστολής παράδοσης αν ο πελάτης είχε επιλέξει τρόπο παράδοσης άλλο από τον φθηνότερο τυποποιημένο τρόπο παράδοσης που προσφέρει ο ΕΤΑΙΡΕΙΑ.
  • Η επιστροφή των χρημάτων στον πελάτη, θα γίνεται με τον ίδιο μέσο με το οποίο είχε γίνει η αρχική είσπραξη. Συγκεκριμένα στην περίπτωση χρέωσης μέσω πιστωτικής κάρτας ως εξής: σε περίπτωση που μέχρι την υπαναχώρηση και επιστροφή του είδους έχει καταβληθεί στην ΕΤΑΙΡΕΙΑ το τίμημα από την Τράπεζα, η ΕΤΑΙΡΕΙΑ θα υποχρεούται να ενημερώσει την Τράπεζα για την ακύρωση της συναλλαγής και η τράπεζα θα προβεί σε κάθε πράξη που προβλέπεται με βάση με βάση τη σύμβαση που έχει καταρτίσει με τον πελάτη. Η εταιρεία κατόπιν της ενημέρωσης αυτής δεν φέρει καμία ευθύνη για το χρόνο και τον τρόπο εκτέλεσης του αντιλογισμού, που ρυθμίζεται από την προμνησθείσα σύμβαση. Στην περίπτωση πληρωμής με μετρητά, εάν ο πελάτης είχε επιλέξει την δυνατότητα "παραλαβή από το κατάστημα", θα γίνεται με επιστροφή των χρημάτων του σε αυτόν από το κατάστημα στο οποίο πραγματοποίησε την παραλαβή του προϊόντος. Σε περίπτωση πληρωμής με τραπεζικό έμβασμα η επιστροφή θα γίνεται επίσης με τραπεζικό έμβασμα στον ίδιο λογαριασμό του πελάτη.

 

Σύμφωνα με την ΓΓΚ

4) Προθεσμία 14 ημερών για να αλλάξετε γνώμη σχετικά με μια αγορά

Η προθεσμία εντός της οποίας ένας καταναλωτής μπορεί να υπαναχωρήσει από σύμβαση πώλησης παρατείνεται σε 14 ημερολογιακές ημέρες Αυτό σημαίνει ότι ένας καταναλωτής μπορεί να επιστρέψει το προϊόν, εάν για οποιονδήποτε λόγο αλλάξει γνώμη.

Υπογραμμίζεται:

Ø  Η αυξημένη προστασία σε περίπτωση ελλιπούς πληροφόρησης: αν ο πωλητής δεν έχει ενημερώσει με σαφήνεια τον πελάτη σχετικά με το δικαίωμα υπαναχώρησης, τότε η προθεσμία επιστροφής αυξάνεται σε ένα έτος.

Ø  Ότι το δικαίωμα υπαναχώρησης επεκτείνεται και στις διαδικτυακές δημοπρασίες, όπως το eBay –, αν και τα προϊόντα που αγοράζονται σ' αυτές θα μπορούν να επιστρέφονται μόνον αν έχουν αγοραστεί από επαγγελματία πωλητή.

Ø  Ότι η περίοδος υπαναχώρησης αρχίζει από τη στιγμή που ο καταναλωτής παραλαμβάνει το προϊόν.

Οι κανόνες αυτοί ισχύουν για τις πωλήσεις μέσω διαδικτύου, τις τηλεφωνικές και ταχυδρομικές παραγγελίες και τις πωλήσεις που γίνονται εκτός καταστήματος, π.χ. στο σπίτι του καταναλωτή, στον δρόμο, σε επιδείξεις τύπου Tupperware ή κατά τη διάρκεια εκδρομής που έχει οργανώσει ο έμπορος.

5) Ενίσχυση του δικαιώματος επιστροφής χρημάτων

Ο έμπορος οφείλει να επιστρέφει στον καταναλωτή το τίμημα του προϊόντος εντός 14 ημερών από την υπαναχώρηση. Στο ποσό της επιστροφής θα περιλαμβάνεται και το κόστος παράδοσης. Γενικά, ο έμπορος αναλαμβάνει τον κίνδυνο οποιασδήποτε ζημίαςκατά τη μεταφορά του προϊόντος, μέχρις ότου αυτό περιέλθει στην κατοχή του αγοραστή.

Πάνω έχει και την οδηγία για το δικαίωμα της υπαναχώρησης

 

Πάρε ένα τηλ. 1520 και να τους πεις ακριβώς τι έχει γίνει και θα σου πουν τι πρέπει να κάνεις, να τους πεις ότι η παραγγελία έχει γίνει μέσω internet (εξ αποστάσεως)

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα που έχω καταλάβει είναι πολλά προϊόντα του eshop είναι παράλληλης εισαγωγής από χώρες ανατολικού μπλοκ και ίσως τα ανοίγουν για να αλλάζουν από μέσα ή να τοποθετούν οδηγίες στα ελληνικά που είναι υποχρεωμένοι. Το καλοκαίρι πήρα ένα a/c aux που τα είχαν συνεχώς στα crazy Sunday's σε αχτύπητητες τιμές και ήταν όλα στα κουτιά τα γράμματα σλαβικα μάλλον βουλγαρικά αν κατάλαβα καλά.

Το μηχανικά ήταν άψογο και ειλικρινά δε με πειραζει από όπου και αν το φέραν. Αλλά στη στραβή μη μου το παίζεις "Αλέκος " ρε φίλε.

Να δούμε πως θα συμπεριφερθούν για να ξερουμε για επόμενες αγορές...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.