Jump to content



e-shop ....μεντολες ...


Recommended Posts

Επισεις να μποικοταρετε ολα τα μαγαζια με ρουχα γιατι παιζουν με 200% -5000% κερδος...

Προσωπικα δε βλεπω τι αμαρτημα εκανε ο τυπος εντος καπιταλιστικου περιβαλλοντος...

Μακαρι με το ιδιο σθενος να μποικοταρατε και τους μεγαλοκαρχαριες... θα ζουσαμε σε πολυ πιο ανθρωπινο κοσμο

Αυτο ακριβως εννουσα , αλλα μαλλον οπως ειπες χρειαζεται μεγαλη συζητηση για το θεμα και θα ανοιξει πολυ που δεν θελω

Για να γινω κατανοητος δινω ενα παραδειγμα

Αγοραζω πχ απο Αμερικη που πηγα ταξιδι ενα gagdet ή hradware που βρηκα στην μιση τιμη απ οσο εχει στην Ελλαδα και επειδη ειναι φτηνο παιρνω 5 κομματια

Οταν βαλω αγγελια να πουλησω τα 4 που δεν χρειαζομα η περισεψαν ή ακομα αν τα ειχα παρει για εμποριο ή whetever τι θα πω?

(Οταν ξερω οτι στην Ελλαδα παιζουν στην διπλασια τιμη) ?

τα πηρα 100Ε + 25% κερδος (αλλιως ειναι αισχροκερδια) =125 ευρω , ή στο skroutz ξεκιναει απο 200 ευρω , ατα δινω 160-170 ?

Νομος προσφορας και ζητησης αγαπητοι , το θεμελιο στις αγορες του καπιταλισμου (και μη- βλ κινα)

Αν εγω το gadget που μου 100 ευρω και δεν υπαρχει πουθενα γιατι ειναι περιζητητο γιατι εχει μπιχλιπμιδια καλουδια και οτι θες και την ζητανε σαν τρελλοι ολοι , και βλω αγγελια ,συγνωμη αλλα αν την πουλησω 110 θα ειμαι μ@κ@κ@ς οταν ξερω οτι ανετα το δινω 150-200

Θα πειτε οτι ο αλλος δεν το πηρε για παρτη του αλλα για εμποριο

Πειτε μου ποιος νομος το απαγορευει να σας πω ενταξει

Αν σας πω οτι τωρα εχω το τροφοδοτικο και ακυρωθηκαν οι δικες σας παραγγελιες ενω η δικη μου οχι και το δινω 100ευρω δεν θα το παρετε? και αυτος που θα το αγορασει θα ειναι κοροιδο? οχι βεβαια ,θα εχει βγει πολυ κερδισμενος σε σχεση με τα 150+ ευρω που θα εδινε :pleasantry:

Παντα φιλικα !

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εννουσα , αλλα μαλλον οπως ειπες χρειαζεται μεγαλη συζητηση για το θεμα και θα ανοιξει πολυ που δεν θελω

Για να γινω κατανοητος δινω ενα παραδειγμα

Αγοραζω πχ απο Αμερικη που πηγα ταξιδι ενα gagdet ή hradware που βρηκα στην μιση τιμη απ οσο εχει στην Ελλαδα και επειδη ειναι φτηνο παιρνω 5 κομματια

Οταν βαλω αγγελια να πουλησω τα 4 που δεν χρειαζομα η περισεψαν ή ακομα αν τα ειχα παρει για εμποριο ή whetever τι θα πω?

(Οταν ξερω οτι στην Ελλαδα παιζουν στην διπλασια τιμη) ?

τα πηρα 100Ε + 25% κερδος (αλλιως ειναι αισχροκερδια) =125 ευρω , ή στο skroutz ξεκιναει απο 200 ευρω , ατα δινω 160-170 ?

Νομος προσφορας και ζητησης αγαπητοι , το θεμελιο στις αγορες του καπιταλισμου (και μη- βλ κινα)

Αν εγω το gadget που μου 100 ευρω και δεν υπαρχει πουθενα γιατι ειναι περιζητητο γιατι εχει μπιχλιπμιδια καλουδια και οτι θες και την ζητανε σαν τρελλοι ολοι , και βλω αγγελια ,συγνωμη αλλα αν την πουλησω 110 θα ειμαι μ@κ@κ@ς οταν ξερω οτι ανετα το δινω 150-200

Θα πειτε οτι ο αλλος δεν το πηρε για παρτη του αλλα για εμποριο

Πειτε μου ποιος νομος το απαγορευει να σας πω ενταξει

Αν σας πω οτι τωρα εχω το τροφοδοτικο και ακυρωθηκαν οι δικες σας παραγγελιες ενω η δικη μου οχι και το δινω 100ευρω δεν θα το παρετε? και αυτος που θα το αγορασει θα ειναι κοροιδο? οχι βεβαια ,θα εχει βγει πολυ κερδισμενος σε σχεση με τα 150+ ευρω που θα εδινε :pleasantry:

Παντα φιλικα !

Ακριβως αυτο...

Τωρα αν το αναλυσω θα ποιασουμε φιλοσοφια, πολιτικη, ψυχολογια και κοινωνιολογια, και παλι καποιοι δε θα καταλαβουν γιατι εννωειται οι μεγαλοι καρχαριες του καπιταλισμου κανουν τα πανδεινα ωστε ο κοσμος να σκεφτεται οτι "δινω 1 ευρω στον κινεζο και μου φτιαχνει iphone, το πουλαω στους μεγαλεμπορους 200 ευρω αυτοι στους μικρεμπορους 300 και οι μικρεμποροι στον καταναλωτη 800 αρα εφ οσον εχουμε ολοι αδεια και ειμαστε νομιμοι ειμαστε οκ... Ο τυπος με τα τροφοδοτικα ομως ειναι εγκληματιας, γιατι ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΣ με τους καταναλωτες,...ουτε αδειες εχει, ουτε κινεζους εκμεταλευεταιο, ουτε ειναι αγνωστος Χ αλλα ο τυπος της διπλανης πορτας" (ειχα δεν ειχα την εβαλα την ψυχολογια, αλλα ας μη το αναλυσω περεταιρω... Αυτη θα ηταν ομορφη συζητηση σε τραπεζι με καφε η μπυρες οχι σε off topic)

Απο κει και περα κι εγω μπηκα να παρω ενα απο την προσφορα αλλα δεν υπηρχε... τι να κανουμε βρε αδερφε, δεν προλαβα, ο αλλος προλαβε... κακο ειναι? Δεν το εχω αναγκη οποτε δε με νοιαζει, θα ηταν απλα μια αγορα απο παρορμηση. Αν χρειαζομουν τροφοδοτικο θα το αγοραζα χαλαρα απο τον τυπακο και φυσικα κοροιδο θα ηταν οποιος δεν το εκανε... Αν πας σε ενα mmo δηλαδη σε ενα dungeon και ο διπλα παρει (τζαμπα) ενα drop που το ηθελες και σου πει στο πουλαω φθηνα θα μουτρωσεις και θα πεις "ΟΧΙ δε το θελω γιατι επρεπε να το dropαρω εγω" ?

in real life, αν εχεις μαγαζι και πα να παρεις μια χονδρικηγ ευκαιρια απο καποιον που εκλεισε, και σε προλαβει καποιος ιδιωτης και σου πει στα πουλαω εγω φθηνοτερα απ οσο ειναι η κλασσικη τιμη χονδρικης (μην πεταχτει κανεις και πει για τιμολογια, υπαρχει παραθυρακι για τετοια συναλλαγη, βεβαια σε σοβαρο επιπεδο οχι για ενα στυλο και δυο κιλοτακια) τι θα πεις? "Στα μουτρα σου, δεν τα θελω επειδη με προλαβες, θα πα να αγορασω ακριβα" :D

Λογικευτειτε...

Απατεωνιά θεωρείται όταν κάνεις κάτι για το κέρδος !

συμφωνω απολυτως, οπως επισεις το να σου επιβαλει μια μεριδα ατομων το δικο της ειναι καταπατηση ανθρωπινων δικαιωματων, οπως και το να κανεις το 99% των ανθρωπινων δραστηριοτητων ειναι καταστροφικο για ολοκληρο το οικοσυστημα του πλανητη, αλλα μεχρι να γινει κανα καλο τσουναμι και να απαλλαχτει η Γη απο αυτο το καρκινωμα που λεγεται ανθρωπος μαντεψε σε τι κοσμο ζεις...

edit: BTW ορισμος της αισχροκερδιας δεν υπαρχει αυτουσιος. Εξαρταται απο το εκαστοτε οικονομικοπολιτικο συστημα.

Στην ελευθερη αγορα του απολυτου καπιταλισμου (που ισχυει και στην Ελλαδα του 2014 κατα 99%) απλα δεν υπαρχει τετοιος ορισμος γιατι η αγορα αυτοδιοργανωνεται χωρις απολυτως κανεναν κρατικο παρεμβατισμο

Στον σοσιαλισμο υπαρχει για ορισμενο αριθμο ειδων (συνηθως πρωτης αναγκης αλλα οχι απολυτα) οπου υπαρχει μερικως ελευθερη αγορα με μερικως κρατικο παρεμβατισμο.

Στον κομουνισμο του Μαρξ υπαρχει απολυτος κρατικος παρεμβατισμος στις τιμες ολων των αγαθων, οποτε εστω και λιγο να ξεφυγεις ειναι αισχροκερδια.

Υπαρχουν και ολα τα ενδιαμεσα σταδια βεβαια

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, αφου ειδα και κοινωνικο-πολιτικη αναλυση με φιλοσοφικες αλλά και οικολογικες επεκτασεις σε νημα με τιτλο "eshop...μεντολες" νομιζω οτι ειμαι οκ για το 2014 :hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, αφου ειδα και κοινωνικο-πολιτικη αναλυση με φιλοσοφικες αλλά και οικολογικες επεκτασεις σε νημα με τιτλο "eshop...μεντολες" νομιζω οτι ειμαι οκ για το 2014 :hehe: :hehe: :hehe:

χαχαχα τα ομορφα θεματα ομορφα διαμελυζονται... :p

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, αφου ειδα και κοινωνικο-πολιτικη αναλυση με φιλοσοφικες αλλά και οικολογικες επεκτασεις σε νημα με τιτλο "eshop...μεντολες" νομιζω οτι ειμαι οκ για το 2014 :hehe: :hehe: :hehe:

Το ειπα οτι θα το ανοιξουμε το θεμα αν το ξεκινησουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εννουσα , αλλα μαλλον οπως ειπες χρειαζεται μεγαλη συζητηση για το θεμα και θα ανοιξει πολυ που δεν θελω

Για να γινω κατανοητος δινω ενα παραδειγμα

Αγοραζω πχ απο Αμερικη που πηγα ταξιδι ενα gagdet ή hradware που βρηκα στην μιση τιμη απ οσο εχει στην Ελλαδα και επειδη ειναι φτηνο παιρνω 5 κομματια

Οταν βαλω αγγελια να πουλησω τα 4 που δεν χρειαζομα η περισεψαν ή ακομα αν τα ειχα παρει για εμποριο ή whetever τι θα πω?

(Οταν ξερω οτι στην Ελλαδα παιζουν στην διπλασια τιμη) ?

τα πηρα 100Ε + 25% κερδος (αλλιως ειναι αισχροκερδια) =125 ευρω , ή στο skroutz ξεκιναει απο 200 ευρω , ατα δινω 160-170 ?

Νομος προσφορας και ζητησης αγαπητοι , το θεμελιο στις αγορες του καπιταλισμου (και μη- βλ κινα)

Αν εγω το gadget που μου 100 ευρω και δεν υπαρχει πουθενα γιατι ειναι περιζητητο γιατι εχει μπιχλιπμιδια καλουδια και οτι θες και την ζητανε σαν τρελλοι ολοι , και βλω αγγελια ,συγνωμη αλλα αν την πουλησω 110 θα ειμαι μ@κ@κ@ς οταν ξερω οτι ανετα το δινω 150-200

Θα πειτε οτι ο αλλος δεν το πηρε για παρτη του αλλα για εμποριο

Πειτε μου ποιος νομος το απαγορευει να σας πω ενταξει

Αν σας πω οτι τωρα εχω το τροφοδοτικο και ακυρωθηκαν οι δικες σας παραγγελιες ενω η δικη μου οχι και το δινω 100ευρω δεν θα το παρετε? και αυτος που θα το αγορασει θα ειναι κοροιδο? οχι βεβαια ,θα εχει βγει πολυ κερδισμενος σε σχεση με τα 150+ ευρω που θα εδινε :pleasantry:

Παντα φιλικα !

Κακό παράδειγμα.

Στο παράδειγμα πήρες κανονικά κάτι από έναν α' έμπορο που το είχε πιο φθηνά μεν, αλλά το πουλούσε κανονικά για την αγορά του δε και έβγαλε το κόστος+το κέρδος του. Και μετά λες πως το πουλάς κι εσύ με ένα δικό σου κέρδος σε μια πιο ακριβή αγορά.

Εδώ απλά εκμεταλλεύεσαι λάθος στη τιμολόγηση και ζημιώνεις έμπορο (κι ας είναι το e-shop), που έχει μια σχετικά φυσιολογική τιμή στο συγκεκριμένο προϊόν οπότε δε μπορείς να πεις ότι απέφευγες κάποια αισχροκέρδεια.

Δε νομίζω να είπε κανείς τίποτα για νόμους. Ηθικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει πληρώσει κανείς (με πιστωτική) κατά την παραγγελία;

Αν έχει γίνει αυτό τότε τεκμαίρεται ευθύνη του πωλητή (σύμφωνα και με το Ν.2251/94), οπότε υπάρχει μέσο πίεσης για παράδοση του προϊόντος.

Αν δεν έχει πληρωθεί τότε το κατάστημα (πωλητής) μπορεί να υπαναχωρήσει, δηλαδή να μην παραδώσει το προϊόν χωρίς ιδιαίτερες συνέπειες (εκτός την ακραία περίπτωση που κάποιος ισχυριστεί ότι έπαθε ζημιά από τη μη παράδοση και τρέχει σε δικαστήρια).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν σας βοηθαει, αλλα το καλοκαιρι πηρα απο το e-shop την καρτα γραφικων μου. Οσο μαζευα τα λεφτα στο e-shop την ειχε 357 ευρω. Μια κυριακη απογευμα (ενω ειχα μαζεψει τα λεφτακια) μπαινω και την βλεπω στα 313! Την παραγγειλα επιτοπου. Την Δευτερα το μεσημερι η τιμη της καρτας ηταν ξανα στα 350κατι ευρω και εμεινε εκει. Την Πεμπτη η Παρασκευη την παρελαβα και πληρωσα 313+μεταφορικα ακριβως δλδ οσο ειχε οταν την παραγγειλα, με αποδειξη και τα παντα κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν σας βοηθαει, αλλα το καλοκαιρι πηρα απο το e-shop την καρτα γραφικων μου. Οσο μαζευα τα λεφτα στο e-shop την ειχε 357 ευρω. Μια κυριακη απογευμα (ενω ειχα μαζεψει τα λεφτακια) μπαινω και την βλεπω στα 313! Την παραγγειλα επιτοπου. Την Δευτερα το μεσημερι η τιμη της καρτας ηταν ξανα στα 350κατι ευρω και εμεινε εκει. Την Πεμπτη η Παρασκευη την παρελαβα και πληρωσα 313+μεταφορικα ακριβως δλδ οσο ειχε οταν την παραγγειλα, με αποδειξη και τα παντα κανονικα!

αυτο ηταν προσφορα, δεν μιλαμε για τετοιες διαφορες αλλα για 75%

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν σας βοηθαει, αλλα το καλοκαιρι πηρα απο το e-shop την καρτα γραφικων μου. Οσο μαζευα τα λεφτα στο e-shop την ειχε 357 ευρω. Μια κυριακη απογευμα (ενω ειχα μαζεψει τα λεφτακια) μπαινω και την βλεπω στα 313! Την παραγγειλα επιτοπου. Την Δευτερα το μεσημερι η τιμη της καρτας ηταν ξανα στα 350κατι ευρω και εμεινε εκει. Την Πεμπτη η Παρασκευη την παρελαβα και πληρωσα 313+μεταφορικα ακριβως δλδ οσο ειχε οταν την παραγγειλα, με αποδειξη και τα παντα κανονικα!

εδω μιλαμε για 3 φορες κατω στην τιμη.δεν ειναι το ιδιο

ωπα!με προλαβε ο nick74

Έγινε επεξεργασία από agligoros
Link to comment
Share on other sites

Πολυ φασαρια για το τιποτα

Εγω την παραγγελια την εκανα πιο πολυ για πλακα ,κι αν μου κατσει εκατσε (οπως και οι περισοτεροι πιστευω), οχι οτι ειχα αναγκη το τροφοδοτικο

Οπως ειπα ειναι σιγουρο οτι με καποιο τροπο θα γινει ακυρωση ,οπως ειχα πει πριν,ειναι αφελεις οσοι πιστευουν οτι θα παρουν το συγκεκριμενο κατω απο 50 ευρω

Ηδη το βλεπω εξαντλημενο το προιον ,δεν υπαρχει πλεον στο eshop

Link to comment
Share on other sites

Πολυ φασαρια για το τιποτα

Εγω την παραγγελια την εκανα πιο πολυ για πλακα ,κι αν μου κατσει εκατσε (οπως και οι περισοτεροι πιστευω), οχι οτι ειχα αναγκη το τροφοδοτικο

Οπως ειπα ειναι σιγουρο οτι με καποιο τροπο θα γινει ακυρωση ,οπως ειχα πει πριν,ειναι αφελεις οσοι πιστευουν οτι θα παρουν το συγκεκριμενο κατω απο 50 ευρω

Ηδη το βλεπω εξαντλημενο το προιον ,δεν υπαρχει πλεον στο eshop

Οχι φιλε..εγω αν δεν το παρω το τροφοδοτικο ΘΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΩ ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ!!!!!

δεν γινετε να με περιμπαιζουν εμενανε...

ΟΧΙ καριολακια θα τα δωσετε.-

[spoiler]πλακιτσα κανω:sorry:ΦΤΟΥ!ουτε ενα σποιλερ δεν ξερω να βαλω

Link to comment
Share on other sites

αυτο ηταν προσφορα, δεν μιλαμε για τετοιες διαφορες αλλα για 75%

Στο οτι η διαφορα ειναι πολυ μεγαλυτερη στην περιπτωση σας συμφωνω. Αλλα την καρτα γραφικων μου δεν την ειχε σε προσφορα. Αν εχει κατι σε προσφορα η crazy sundays η οτιδηποτε αλλο, το γραφει. Εχει την αρχικη τιμη και διπλα την τιμη της προσφορας. Οταν την παραγγειλα ομως ειχε μια ξερη τιμη 313 γιουρια. Και δεν ηταν καν σε στοκ, αλλα την περιμεναν σε παραλαβη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πειραζει κανενα ο ανθρωπος ?

Απαγορευεται να κανεις αυτο που εκανε αυτος δηλ. να αγορασεις κατι πολυ φτηνα (τζαμπα στην περιπτωση του) και να το πουλησεις μετα ? Τα 110 ευρω που ζηταει ειναι πολυ καλη τιμη ,αν σκεφτεις οτι στο skroutz ξεκιναει απο 150

Αν ειναι απατεωνια τοτε ολοι που παραγγειλαμε με την τιμη αυτη ειμαστε απατεωνες

Αν και ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα ακυρωθει σε ολους η παραγγελια αυτη ,δε ν νομιζω το eshop να θελει να χασει 100 ευρω περιπου απο καθε παραγγελια

Χωρις παρεξηγηση ,παντα φιλικα ,απλως ειδα οτι ολοι πεσανε να τον φανε

Το εχουμε ξανασυζητησει, ειναι παρανομο

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε..εγω αν δεν το παρω το τροφοδοτικο ΘΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΩ ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ!!!!!

δεν γινετε να με περιμπαιζουν εμενανε...

ΟΧΙ καριολακια θα τα δωσετε.-

[spoiler]πλακιτσα κανω:sorry:ΦΤΟΥ!ουτε ενα σποιλερ δεν ξερω να βαλω

Κανονικα τους χρειαζετε μια χοντρη πλακα για να μαθουν να κοροιδευουν τους καταναλωτες, αλλα πιστευω τους την εκανε καποιος απληρωτος:mad: την ζημια..την δουλεια ηθελα να πω.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από ένα eshop point που είναι δίπλα μου και ρώτησα τι παίζει. Μου είπε ο υπάλληλος πως "υπήρχε κάποιο λάθος στην τιμή του τροφοδοτικού", και πως στην καρτέλα μου κάνουν αντιπροσφορά να πάρω κάποιο από τα Coolermaster G750M ή RS750 στα 75/100 ευρώ αντίστοιχα (μείωση 20-30% από τις τιμές καταλόγου). Μου είπε πως θα με ενημερώσουν και με κάποιο email/τηλέφωνο για αν επιλέξω, αλλά μέχρι στιγμής τίποτα.

Προσωπικά το θεωρώ αρκετά έξυπνη κίνηση (ειδικά αν δώσει αντίστοιχη έκπτωση και σε άλλο τροφοδοτικό, οχι μόνο σ' αυτά που προτείνει): κι αυτός που θα αγόραζε το τροφοδοτικό ούτως ή άλλος θα βγει κερδισμένος, και το κατάστημα δε θα δώσει ένα σωρό τροφοδοτικά σε τιμή κάτω του κόστους, και ταυτόχρονα κανένας δεν (θα) μπορεί να τους κατηγορήσει. Μόνοι χαμένοι θα αυτοί που πήγαν να το εκμεταλλευτούν για κέρδος, αλλά μάλλον δεν τους ενδιαφέρει (το eshop) γι αυτούς...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ τηλέφωνο να ρωτήσω για την πορεία της παραγγελίας μου και ο πωλητής το έπαιζε Αλέκος.Την μία έλεγε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα και μετά από πολύ ζόρισμα είπε ότι είχε γίνει λάθος στην τιμή.Δεν είναι διατεθειμένοι να δωσουν τίποτα.Αλλα θα τους πάρει και θα τους σηκώσει.........

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.