Jump to content



e-shop ....μεντολες ...


Recommended Posts

Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να αναφέρω λεπτομέρειες από τη δική μου κακή εμπειρία σε αντικατάσταση σκληρού δίσκου που είχε πρόβλημα στον controller και έπρεπε να τσακωθώ με 2-3 στην ιεραρχία του eshop για να κάνουν το αυτονόητο. Σε κάθε περίπτωση, κρίνουμε τα καταστήματα σαν πελάτες με απαιτήσεις, αφού αυτός είναι ο ρόλος μας. Είναι ο ρόλος της διοίκησης και των εργαζόμενων να λύσουν τα θέματα οργάνωσης, το πόσοι πελάτες πρέπει να είναι ικανοποιημένοι κ.λπ. και το ποιοι ζητούν παράλογα πράγματα.

Από την άλλη έχω συνεργαστεί και με άλλα καταστήματα κι εταιρίες, κάποια ήταν απαράδεκτα, με κάποια δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα εξυπηρέτησης, για να μη μιλήσω για μερικά του εξωτερικού που έμεινα ΑΦΩΝΟΣ με την εξυπηρέτηση, τόσο σε απόκριση όσο και σε πληροφόρηση. Συνεπώς γιατί να μην ζητώ υπηρεσίες που βλέπω ότι παρέχουν κάποιοι άλλοι; Σε τελική ανάλυση η κριτική καλό τους κάνει αφού (αν τους ενδιαφέρει) μπορούν να εντοπίσουν τα προβλήματά τους και να βελτιωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα παραγγελία φίλου χθες από το e-shop Πειραιά. Η προχειρότητά τους έχει φτάσει σε ιστορικό χαμηλό.

1) Το σύστημα είχε πέσει και δεν μπορούσαν να βγάλουν αποδείξεις. Δεν ήταν και ιδιαίτερα αισιόδοξοι για το πότε θα επανερχόταν, οπότε είχαμε τις παλιές καλές χειρόγραφες.

2) Δεν είχαν ρέστα.

- Από Χ€ έχετε ρέστα;

- Όχι.

- Από Υ;

- Όχι.

- Από Ζ;

- Ούτε.

Μου δίνει 4€, ενώ ήταν 4.10€. Δεν κοπτόταν και ιδιαίτερα να βρει από κάπου. Έχει περίπτερο ακριβώς απέξω. Χωρίς παρότρυνση δική μου, ακόμα θα καθόταν.

3) Κάπνισμα αβέρτα. Αλλά βέβαια είναι από το service. Δεν το βλέπει ο πελάτης, οπότε δικαιολογείται. Άσχετα βέβαια που το service είναι στο υπόγειο, και η τρούπα της σκάλας είναι ακριβώς δίπλα στο ταμείο. Να καίνε μαύρο από την επόμενη φορά, μπας και βελτιωθεί καθόλου η εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Εκει στο καταστημα του Πειραια , ειναι συνηθες φαινομενο αυτο; Τι θα πει επεσε το συστημα τους; Αν ειναι δυνατον. (οπως αδυνατο μου φαινεται το να μην εχουν ρεστα, και συναμα απαραδεκτο). Αυτα ειναι χαρακτηριστικα οχι απλα προχειροτητας, αλλα και αδιαφοριας.

Πρεπει να αισθανομαι σουπερ τυχερος που δεν εμπλεξα σε τετοιες καταστασεις για αυτονοητα πραγματα και ο,τι παρελαβα ηταν στην κατασταση που επρεπε να ειναι!!

Μαλλον απο καταστημα σε καταστημα η προχειροτητα μειωνεται ή αυξανεται αναλογα.(απαραδεκτο φυσικα και αυτο)

Asot, σιγουρα εχεις δικιο, απλα ο μικρο-επιχειρηματιας τα βλεπει αλλιως. Σιγουρα το ιδιο επρεπε να ειναι ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. Οταν λεω τα βλεπει αλλιως, κρινοντας κυριως απο την προσπαθεια του κολλητου μου, εννοω οτι καθε του κινηση ειναι μελετημενη και οταν φαει "κραξιμο" ,φταιει δε φταιει ,προσπαθει να το λυσει (ετσι ειναι το σωστο).

Αυτοι βεβαια δεν ειναι "μικρο" οποτε πρεπει να κανονισουν την πορεια τους και ειναι αδικαιολογητοι οταν δρουν με τοσο μεγαλες δοσεις αδιαφοριας.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Επειδή είμαι και εγώ υπάλληλος [ οχι στο eshop βέβαια ] θα κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου.

Στην πρώτη σελίδα αναφέρει ο φίλος ότι πήρε μητρική και όταν την πήγε στο σπίτι του είδε ότι έχει στραβά πινάκια. Αυτό είναι μεγάλο λάθος. Υποχρέωση του πελάτη είναι πριν φύγει από το κατάστημα να δει το προϊόν του αν είναι σε καλή κατάσταση. Πχ. Αγόρασα πρόσφατα απο τον Κωτσόβολο μια τηλεόραση. Τους είπα σας πειράζει να την ανοιξω εδω μπροστά σας να την δω ? εκεινη δεν ειχαν κανενα προβλημα. Την ανοιξα και ειδα οτι η βαση της ειχε σπάσει και μου την εκαναν αντικατασταση με την μια. Θεωρώ πως αν ειχα παει σπιτι και το εβλεπα οτι δεν μου θα μου την εκαναν αντικατασταση γιατι μπορει να το ειχα κανει και εγω και ΔΙΚΙΟ θα ειχαν. Να τα λέμε οπως ειναι παιδια οχι οτι μας συμφέρει.

Οποτε απο την στιγμη που δεν την ειδε ο φιλος οτι εχει στραβα πιν και εφυγε απο το καταστημα ετσι ποιος λεει ( λεμε τωρα ) στο καταστημα οτι δεν πηγε να βαλει τον επεξεργαστη ο πελατης και το εκανε ο ιδιος.

Για το αλλο ποστ αυτο με το συστημα και τα ρεστα επειδη κανω και εγω ταμειο ο ταμειας πρεπει να εχει ρεστα γιατι ο πελατης μπορει να παει να συκώσει απο το ΑΤΜ που βγαζει μονο χαρτινα. Αν δεν τoυ χαλασει το eshop γιατι να του χαλασει πχ το περιπτερο. ΑΛλα οχι να πηγαινει και ο αλλος με 50ρικο για 0,90€ παραγγελία γιατι μου εχει συμβεί και του την χάρισα.΄

Όσο για το σύστημα ρε παιδια ελεος.συστημα ειναι μπορει να επεσε το ιντερνετ η κατι αλλο.απο την στιγμη που σου δεινει αποδειξη έστω και χειρογραφη ποιο ειναι το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

...

Πχ. Αγόρασα πρόσφατα απο τον Κωτσόβολο μια τηλεόραση. Τους είπα σας πειράζει να την ανοιξω εδω μπροστά σας να την δω ? εκεινη δεν ειχαν κανενα προβλημα. Την ανοιξα και ειδα οτι η βαση της ειχε σπάσει και μου την εκαναν αντικατασταση με την μια. Θεωρώ πως αν ειχα παει σπιτι και το εβλεπα οτι δεν μου θα μου την εκαναν αντικατασταση γιατι μπορει να το ειχα κανει και εγω και ΔΙΚΙΟ θα ειχαν. Να τα λέμε οπως ειναι παιδια οχι οτι μας συμφέρει.

Οποτε απο την στιγμη που δεν την ειδε ο φιλος οτι εχει στραβα πιν και εφυγε απο το καταστημα ετσι ποιος λεει ( λεμε τωρα ) στο καταστημα οτι δεν πηγε να βαλει τον επεξεργαστη ο πελατης και το εκανε ο ιδιος.

...

Έχει μια βάση αυτό που λες αλλά με τις online παραγγελίες τι γίνεται? Πως θα αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας? Δεν ξέρω τι λέει η νομοθεσία για αυτό, ίσως κάποιος που έχει ασχοληθεί περισσότερο να μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24606]Cerebrus[/MENTION]

Σχετικά με τα ρέστα και το σύστημα είμαι σχεδόν στο ίδιο μήκος απόψεων.

Σχετικά με το ελλατωματικό προϊόν,δεν θα εκφράσω άποψη, απλά θα παραθέσω το εξής περιστατικό από άλλο μαγαζί και μάλιστα μακράν μικρότερου δυναμικού, του οποίου η συμπεριφορά με κάλυψε.

Αγόρασα πριν μερικά χρόνια μία κάρτα γραφικών workstation σειράς. Οι κάρτες αυτές όπως θα γνωρίζουν αρκετοί είναι αρκετά μεγάλου κόστους, τουλάχιστον από τα μεσαία μοντέλα και πανω.

Ανοίγοντας την συσκευασία ( εντός σφραγισμένης ζελατίνας ), η οποία ελέγχθηκε στο κατάστημα και ήταν άθικτη, βρέθηκε η κάρτα μέσα στην ESD-Safe σακουλίτσα και με το αυτοκόλλητο αυτής άθικτο επίσης.

Αντίκρυσα ένα μοναδικό φαινόμενο. Η σακκουλίτσα αυτή και προφανώς και η κάρτα εντός αυτής είχαν ένα σκίσιμο & χαρακιά αντίστοιχα μήκους περι τα 10-15cm.

H ζημιά στην κάρτα ήταν επιφανειακή μεν, στο πλαστικό τμήμα του cooler και σε καμία περίπτωση ελαφρά, είχε κάποιο βάθος δηλαδή.

Στο μυαλό μου, ήταν σαν κάποιος να έκανε μία βίαιη κίνηση με κοπίδι και να χαράκωσε την κάρτα.

Επαναλαμβάνω, η συσκευασία ήταν μέσα σε ζελατίνα και άθικτη εξωτερικά.

Αμέσως αφού το είδα και χωρία να βγάλω την κάρτα από τη σακκουλίτσα, έγαλα τις σχετικές φωτό και έστειλα mail στο κατάστημα μιας και η ώρα ήταν προχωρημένη.

Την επόμενη απάντησαν νωρίς το πρωί με τηλεφώνημα και ευθύς ζήτησαν να επιστρέψω την κάρτα για να την αντικαταστήσουν. Χωρίς μα-μου, υπόνοιες για μένα κλπ.

Δεν μπήκαμε ούτε στο παραμικρό σε αντιπαράθεση, μου ζήτησαν και συγγνώμη για την καθυστέρηση και το θέμα που δημιουργήθηκε.

Η αντικατάσταση ήρθε μέσα σε 2 μέρες και δεν είχα το παραμικρό θέμα.

Το συγκεκριμένο συμβάν, αν και περίεργο πέρα για πέρα, είναι κάτι που θίγει την εικόνα μιας εταιρίας και του διανομέα και του καταστήματος,

αλλά δεν παύει να είναι κάτι που θίγει πανω από όλα την τσέπη μου και το χρόνο μου ( που καταλήγει πάλι στην τσέπη μου).

Η σωστή και άμεση αντιμετώπιση του καταστήματος όμως, φρόντισε στο να λυθεί με τον πιο ανώδυνο τρόπο το ζήτημα.

Οι άνθρωποι αυτοί έχουν το σεβασμό μου και για το γεγονός ότι η εξυπηρέτηση και η συμπεριφορά τους είναι σε αυτό το επίπεδο κάθε φορά και

έχω λάβει και από συνάδελφο τα ίδια θετικά σχόλια, τους έχω στη λίστα των καταστημάτων που θα δίνω τα λεφτά μου.

Αυτό θεωρώ τα λέει όλα για την επιβίωση ενός καταστήματος στην ελληνική αγορά, δεδομένου ότι έχει να κάνει με πολιτισμένους πελάτες, βέβαια.

Εάν ο άνθρωπος-κατάστημα στον οποίο αφήνεις τα χρήματά σου, σε κατηγορεί για οτιδήποτε κατόπιν της συναλλαγής, χωρίς να εξετάσει αυστηρά

και ξεχωριστά την κάθε περίπτωση και "χ3ζεται" πάνω του με το να επιστρέψει στον προμηθευτή του ένα αντικειμενικά ελλατωματικό προϊόν, τότε δεν αξίζει τα χρήματά σου.

Αντίστοιχα, ένας πελάτης που κάνει την πατάτα και χαλάει κάτι που μόλις αγόρασε και στηρίζεται στο "έλα μωρέ σιγά" και ζητάει να το χρεώσει στην πλάτη του καταστήματος, δικαίως θα το φάει το άκυρο.

Με συγχωρείτε και για το σεντόνι αλα [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα αναφέρει ο φίλος ότι πήρε μητρική και όταν την πήγε στο σπίτι του είδε ότι έχει στραβά πινάκια. Αυτό είναι μεγάλο λάθος. Υποχρέωση του πελάτη είναι πριν φύγει από το κατάστημα να δει το προϊόν του αν είναι σε καλή κατάσταση. Πχ. Αγόρασα πρόσφατα απο τον Κωτσόβολο μια τηλεόραση. Τους είπα σας πειράζει να την ανοιξω εδω μπροστά σας να την δω ? εκεινη δεν ειχαν κανενα προβλημα. Την ανοιξα και ειδα οτι η βαση της ειχε σπάσει και μου την εκαναν αντικατασταση με την μια. Θεωρώ πως αν ειχα παει σπιτι και το εβλεπα οτι δεν μου θα μου την εκαναν αντικατασταση γιατι μπορει να το ειχα κανει και εγω και ΔΙΚΙΟ θα ειχαν. Να τα λέμε οπως ειναι παιδια οχι οτι μας συμφέρει.

Οποτε απο την στιγμη που δεν την ειδε ο φιλος οτι εχει στραβα πιν και εφυγε απο το καταστημα ετσι ποιος λεει ( λεμε τωρα ) στο καταστημα οτι δεν πηγε να βαλει τον επεξεργαστη ο πελατης και το εκανε ο ιδιος.

Αυτό μπορεί να γίνει μόνο για κάτι απλό και μόνο για κάτι που μπορείς να το δεις χαλασμένο από την εμφάνισή του. Πες ότι παίρνεις στημένο PC. Δεν μπορείς να το ξεστήσεις εκείνη την ώρα να δεις το κάθε υποσύστημα. Ή έστω ότι κάνεις παραγγελία τα κομμάτια για να το στήσεις σπίτι σου. Δεν μπορείς να τα βγάζεις ένα ένα και να τα ελέγχεις. Δε γίνονται αυτά. Γενικώς δεν πρέπει στο e-shop (και σε κάθε e-shop) να χρειάζεται να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Όχι και να παίρνει ο πελάτης την ευθύνη για κάτι που είναι ήδη χαλασμένο. Καταλαβαίνω ότι ιδανικά, έχοντας διαβάσει ότι ισχύει για το κατάστημα, πρέπει να είσαι ψαγμένος μην μπεις σε μπελάδες από το πουθενά, αλλά με βάση τη κοινή λογική δεν μπορεί να σταθεί τέτοια πρακτική.

Για το αλλο ποστ αυτο με το συστημα και τα ρεστα επειδη κανω και εγω ταμειο ο ταμειας πρεπει να εχει ρεστα γιατι ο πελατης μπορει να παει να συκώσει απο το ΑΤΜ που βγαζει μονο χαρτινα. Αν δεν τoυ χαλασει το eshop γιατι να του χαλασει πχ το περιπτερο. ΑΛλα οχι να πηγαινει και ο αλλος με 50ρικο για 0,90€ παραγγελία γιατι μου εχει συμβεί και του την χάρισα.

Μιλάμε για παραγγελία 15,9€ και είχα 20€ πάνω μου και άλλα ψιλά. Ούτε 50€, ούτε 100€, ούτε 500€. Δεν είχε τη στοιχειώδη ευγένεια - ευθύνη να πάει από μόνος του στο περίπτερο να τα χαλάσει, ή να μου πει περίμενε να κάνω συναλλαγή με τους άλλους δύο που περίμεναν να αποκτήσω ψιλά.

Όσο για το σύστημα ρε παιδια ελεος.συστημα ειναι μπορει να επεσε το ιντερνετ η κατι αλλο.απο την στιγμη που σου δεινει αποδειξη έστω και χειρογραφη ποιο ειναι το προβλημα.

Το πεσμένο σύστημα είναι μία ακόμα σταγόνα στο ποτήρι που έχει προ πολλού ξεχειλίσει. Δεν είναι το κύριο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια βάση αυτό που λες αλλά με τις online παραγγελίες τι γίνεται? Πως θα αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας? Δεν ξέρω τι λέει η νομοθεσία για αυτό, ίσως κάποιος που έχει ασχοληθεί περισσότερο να μας διαφωτίσει.

Με τις online παραγγελίες...μου εφεραν πάλι απο τον Κωτσόβολο ενα πλυντήριο ρουχων και του ειπα δεν υπογράφω το χαρτί παραλαβής αν δεν το δω πρωτα.δεν με νοιαζει αν εχεις καπου να πας αλλα γουρουνι στο σακι δεν παίρνω.Πάντα υπάρχει λύση. Δεν πληρωνεις αν δεν το δεις.

[MENTION=32053]Cerberus[/MENTION]

Σχετικά με τα ρέστα και το σύστημα είμαι σχεδόν στο ίδιο μήκος απόψεων.

Σχετικά με το ελλατωματικό προϊόν,δεν θα εκφράσω άποψη, απλά θα παραθέσω το εξής περιστατικό από άλλο μαγαζί και μάλιστα μακράν μικρότερου δυναμικού, του οποίου η συμπεριφορά με κάλυψε.

Αγόρασα πριν μερικά χρόνια μία κάρτα γραφικών workstation σειράς. Οι κάρτες αυτές όπως θα γνωρίζουν αρκετοί είναι αρκετά μεγάλου κόστους, τουλάχιστον από τα μεσαία μοντέλα και πανω.

Ανοίγοντας την συσκευασία ( εντός σφραγισμένης ζελατίνας ), η οποία ελέγχθηκε στο κατάστημα και ήταν άθικτη, βρέθηκε η κάρτα μέσα στην ESD-Safe σακουλίτσα και με το αυτοκόλλητο αυτής άθικτο επίσης.

Αντίκρυσα ένα μοναδικό φαινόμενο. Η σακκουλίτσα αυτή και προφανώς και η κάρτα εντός αυτής είχαν ένα σκίσιμο & χαρακιά αντίστοιχα μήκους περι τα 10-15cm.

H ζημιά στην κάρτα ήταν επιφανειακή μεν, στο πλαστικό τμήμα του cooler και σε καμία περίπτωση ελαφρά, είχε κάποιο βάθος δηλαδή.

Στο μυαλό μου, ήταν σαν κάποιος να έκανε μία βίαιη κίνηση με κοπίδι και να χαράκωσε την κάρτα.

Επαναλαμβάνω, η συσκευασία ήταν μέσα σε ζελατίνα και άθικτη εξωτερικά.

Αμέσως αφού το είδα και χωρία να βγάλω την κάρτα από τη σακκουλίτσα, έγαλα τις σχετικές φωτό και έστειλα mail στο κατάστημα μιας και η ώρα ήταν προχωρημένη.

Την επόμενη απάντησαν νωρίς το πρωί με τηλεφώνημα και ευθύς ζήτησαν να επιστρέψω την κάρτα για να την αντικαταστήσουν. Χωρίς μα-μου, υπόνοιες για μένα κλπ.

Δεν μπήκαμε ούτε στο παραμικρό σε αντιπαράθεση, μου ζήτησαν και συγγνώμη για την καθυστέρηση και το θέμα που δημιουργήθηκε.

Η αντικατάσταση ήρθε μέσα σε 2 μέρες και δεν είχα το παραμικρό θέμα.

Το συγκεκριμένο συμβάν, αν και περίεργο πέρα για πέρα, είναι κάτι που θίγει την εικόνα μιας εταιρίας και του διανομέα και του καταστήματος,

αλλά δεν παύει να είναι κάτι που θίγει πανω από όλα την τσέπη μου και το χρόνο μου ( που καταλήγει πάλι στην τσέπη μου).

Η σωστή και άμεση αντιμετώπιση του καταστήματος όμως, φρόντισε στο να λυθεί με τον πιο ανώδυνο τρόπο το ζήτημα.

Οι άνθρωποι αυτοί έχουν το σεβασμό μου και για το γεγονός ότι η εξυπηρέτηση και η συμπεριφορά τους είναι σε αυτό το επίπεδο κάθε φορά και

έχω λάβει και από συνάδελφο τα ίδια θετικά σχόλια, τους έχω στη λίστα των καταστημάτων που θα δίνω τα λεφτά μου.

Αυτό θεωρώ τα λέει όλα για την επιβίωση ενός καταστήματος στην ελληνική αγορά, δεδομένου ότι έχει να κάνει με πολιτισμένους πελάτες, βέβαια.

Εάν ο άνθρωπος-κατάστημα στον οποίο αφήνεις τα χρήματά σου, σε κατηγορεί για οτιδήποτε κατόπιν της συναλλαγής, χωρίς να εξετάσει αυστηρά

και ξεχωριστά την κάθε περίπτωση και "χ3ζεται" πάνω του με το να επιστρέψει στον προμηθευτή του ένα αντικειμενικά ελλατωματικό προϊόν, τότε δεν αξίζει τα χρήματά σου.

Αντίστοιχα, ένας πελάτης που κάνει την πατάτα και χαλάει κάτι που μόλις αγόρασε και στηρίζεται στο "έλα μωρέ σιγά" και ζητάει να το χρεώσει στην πλάτη του καταστήματος, δικαίως θα το φάει το άκυρο.

Με συγχωρείτε και για το σεντόνι αλα [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Δεν έχετε καταλάβει κάτι.Ενα κατάστημα οποιοδήποτε έτσι όπως παρέχει στον πελάτη του εγγύηση έτσι παρέχει εγγύηση και ο εκάστοτε προμηθευτής στον πελάτη του ( πχ e-shop ). Αν εγω πχ εγω μια LG οθονη και την πάνω με ενα καμμενο Pixel στο e-shop [ παράδειγμα ειναι ] το e-shop θα ρωτησει την LG αν το καλύπτει η οχι. Αν πει οκ το eshop δεν μπαινει μεσα γιατι οπως ειπα εχει και αυτο εγγυηση. Οποτε η εγγυηση δεν εχει να κανει με το καταστημα αλλα με τον κατασκευαστη.Αλλα αν πει οχι η LG το καταστημα δεν ειναι υποχρεωμένο να υποστεί το κοστος της αντικαταστασης ακομα και αν ο πελατης αφηνει καθε εβδομαδα 1000.Αλλο το αν θελει...

Αυτό μπορεί να γίνει μόνο για κάτι απλό και μόνο για κάτι που μπορείς να το δεις χαλασμένο από την εμφάνισή του. Πες ότι παίρνεις στημένο PC. Δεν μπορείς να το ξεστήσεις εκείνη την ώρα να δεις το κάθε υποσύστημα. Ή έστω ότι κάνεις παραγγελία τα κομμάτια για να το στήσεις σπίτι σου. Δεν μπορείς να τα βγάζεις ένα ένα και να τα ελέγχεις. Δε γίνονται αυτά. Γενικώς δεν πρέπει στο e-shop (και σε κάθε e-shop) να χρειάζεται να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Όχι και να παίρνει ο πελάτης την ευθύνη για κάτι που είναι ήδη χαλασμένο. Καταλαβαίνω ότι ιδανικά, έχοντας διαβάσει ότι ισχύει για το κατάστημα, πρέπει να είσαι ψαγμένος μην μπεις σε μπελάδες από το πουθενά, αλλά με βάση τη κοινή λογική δεν μπορεί να σταθεί τέτοια πρακτική.

Ενας ετοιμος υπολογιστης κανονικα απο μεσα εχει ταινια ασφαλείας.Οταν τον παρεις ετοιμο πρεπει να σου δωσουν χαρτι οτι εχει περασει τα τεστ.το eshop το κανει γιατι εχει παρει φιλος και οταν πηγα να του περασω προγραμματα το ειδα για αυτο εχω γνωμη στο θεμα

Μιλάμε για παραγγελία 15,9€ και είχα 20€ πάνω μου και άλλα ψιλά. Ούτε 50€, ούτε 100€, ούτε 500€. Δεν είχε τη στοιχειώδη ευγένεια - ευθύνη να πάει από μόνος του στο περίπτερο να τα χαλάσει, ή να μου πει περίμενε να κάνω συναλλαγή με τους άλλους δύο που περίμεναν να αποκτήσω ψιλά.

ε αμα δεν ειχαν 4,10€ για ρεστα τι να πω.Εγω δεν θα ετρεχα παντως απο εδω και απο εκει να χαλασω.το πολυ πολυ την ακύρωνα η το εκανα θεμα στα κεντρικα τους.

Το πεσμένο σύστημα είναι μία ακόμα σταγόνα στο ποτήρι που έχει προ πολλού ξεχειλίσει. Δεν είναι το κύριο πρόβλημα.

δεν συμφωνώ με αυτο γιατι εδω στο σπιτι μας πέφτει το internet και αμέσως μας πιάνεις αγχος.τι σημαίνει οτι δεν παει καλα το σπιτι μου ή η συνδεση μου.ετυχε και επεσε.ετσι και αλλιως στην Ελλαδα ζουμε το εχουμε συνηθίσει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχετε καταλάβει κάτι.Ενα κατάστημα οποιοδήποτε έτσι όπως παρέχει στον πελάτη του εγγύηση έτσι παρέχει εγγύηση και ο εκάστοτε προμηθευτής στον πελάτη του ( πχ e-shop ). Αν εγω πχ εγω μια LG οθονη και την πάνω με ενα καμμενο Pixel στο e-shop [ παράδειγμα ειναι ] το e-shop θα ρωτησει την LG αν το καλύπτει η οχι. Αν πει οκ το eshop δεν μπαινει μεσα γιατι οπως ειπα εχει και αυτο εγγυηση. Οποτε η εγγυηση δεν εχει να κανει με το καταστημα αλλα με τον κατασκευαστη.Αλλα αν πει οχι η LG το καταστημα δεν ειναι υποχρεωμένο να υποστεί το κοστος της αντικαταστασης ακομα και αν ο πελατης αφηνει καθε εβδομαδα 1000.Αλλο το αν θελει...

Δεν είναι όμως ακριβώς έτσι σε όλα τα προϊόντα. Το eshop (και το κάθε κατάστημα) μπορεί να εισάγει από την Κίνα, να αγοράζει από το Γερμανό εισαγωγέα, ή από την Ελληνική αντιπροσωπεία. Αν πουλάει προϊόντα με μη ικανοποιητική κάλυψη εγγύησης, αφενός φέρει όλη τη νόμιμη ευθύνη (ο νόμος καθορίζει τον πωλητή ως υπεύθυνο) κι αφετέρου την εμπορική ευθύνη: αν ενδιαφέρεται να υποστηρίζει τους πελάτες του ας αλλάξει προμηθευτές ή/και προϊόντα.

Αν ένα προϊόν πρέπει να αντικατασταθεί/επισκευαστεί, είναι πρόβλημα του πωλητή το να φροντίσει να το καλύψει η εταιρία. Αν η εγγύηση γράφει ότι απευθύνεσαι στην εταιρία τάδε, το κάνεις, αλλά αν χρειαστεί να πας δικαστικά, πρώτος υπεύθυνος είναι το κατάστημα που το πούλησε.

Εδώ αξίζει να αναφέρουμε ότι στην περίπτωση που κλείσει το e-shop (έχει υπαχθεί στο άρθρο 99 κι έχει κάποιες πιθανότητες να συμβεί) χάνουμε κάθε εγγύηση που έχει δοθεί αποκλειστικά από το κατάστημα και ελπίζουμε ότι θα μας καλύψουν οι αντιπροσωπείες. Σε είδη παράλληλης εισαγωγής μπορεί να έχουμε πρόβλημα.

Πάντως στην τελική, πάνε οι εποχές που παρακαλούσαμε να μας περάσουν π.χ. τη βλάβη του αυτοκινήτου στην εγγύηση λες και δεν ήταν αναφαίρετο δικαίωμά μας. Δεν έχουμε γίνει Γερμανία στην οργάνωση καταναλωτών, αλλά έχουμε κάνει πολλά βήματα και αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην πληροφορική και την εγγύηση που τιμουν οι περισσότεροι κατασκευαστές, κάτι που δε γινόταν σε άλλες συσκευές (και στα αυτοκίνητα) πριν 2 δεκαετίες. Κάποιοι νομίζουν ότι μπορούν να συνεχίσουν το παλιό μοτίβο, αλλά :nono:...

Έγινε επεξεργασία από asot
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχετε καταλάβει κάτι.Ενα κατάστημα οποιοδήποτε έτσι όπως παρέχει στον πελάτη του εγγύηση έτσι παρέχει εγγύηση και ο εκάστοτε προμηθευτής στον πελάτη του ( πχ e-shop ). Αν εγω πχ εγω μια LG οθονη και την πάνω με ενα καμμενο Pixel στο e-shop [ παράδειγμα ειναι ] το e-shop θα ρωτησει την LG αν το καλύπτει η οχι. Αν πει οκ το eshop δεν μπαινει μεσα γιατι οπως ειπα εχει και αυτο εγγυηση. Οποτε η εγγυηση δεν εχει να κανει με το καταστημα αλλα με τον κατασκευαστη.Αλλα αν πει οχι η LG το καταστημα δεν ειναι υποχρεωμένο να υποστεί το κοστος της αντικαταστασης ακομα και αν ο πελατης αφηνει καθε εβδομαδα 1000.Αλλο το αν θελει...

Μάλλον κάτι σου διέφυγε από το μήνυμά μου.

Ξαναδιάβασε σε παρακαλω προσεκτικά αυτό που έγραψα, εάν θέλεις να είσαι ακριβής στο λόγο σου και εστίασε στο παρακάτω :

Σχετικά με το ελλατωματικό προϊόν,δεν θα εκφράσω άποψη, απλά θα παραθέσω το εξής περιστατικό από άλλο μαγαζί και μάλιστα μακράν μικρότερου δυναμικού, του οποίου η συμπεριφορά με κάλυψε.

Αναφέρομαι στο τί θεωρώ καλή συμπεριφορά καταστήματος και παράλληλα σύννομη με τα όσα ορίζουν και η νομοθεσία αλλά και το "άγραφο" fair-trading.

Έδωσα ένα παράδειγμα από τη δική μου εμπειρία, σχετικά με αυτά που έχουν αναφερθεί.

Δεν συγκρίνω την εμπειρία μου με την άποψή σου, ούτε αντιτίθεμαι. Χρησιμοποιώ το μήνυμά σου ως αφετηρία/λαβή για να προσθέσω την εμπειρία μου.

Αν είσαι αντίθετος με κάτι συγκεκριμένο από αυτά που έγραψα, όπως καταλαβαίνεις , αυτό δεν έχει γίνει σαφές, αφού έκανες παράθεση ολόκληρου του μηνύματός μου. Εστίασε λοιπόν σε κάτι από αυτά που έγραψα και κάνε παράθεση μόνο αυτού, για να είναι δυνατόν να γίνει διάλογος.

Δές και την απάντηση του [MENTION=30391]asot[/MENTION], πιστεύω ότι είναι αρκετά διαφωτιστική σχετικά με τις βλάβες και εγγυήσεις.

Επίσης, θα σου συνιστούσα να χρησιμοποιείς το κανονικό μαύρο χρώμα στο κείμενο σου, για λόγους ομοιομορφίας και ευκρίνειας, αφού το κόκκινο και το πράσινο χρώμα στο σύνολο του μηνύματος χρησιμοποιούνται από τους διαχειριστές.

Τέλος, ελπίζω να είσαι σε θέση να καταλαβαίνεις ότι ξεκινώντας τις απαντήσεις σου με εκφράσεις όπως το "Δεν έχετε καταλάβει κάτι.", δεν προάγεται ο διάλογος και το μόνο που κάνεις είναι να μειώσεις τη βαρύτητα της γραφής και της γνώμης σου.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που χρειάζεται ειναι το συναισθημα της υπευθυνότητας και της εξυπηρέτησης του υπαλλήλου ,του πωλητη ενω η έλλειψη τεχνογνωσίας ειναι σε μεγάλα επίπεδα , με τα ματια μου τους εχω δει να πετάνε(χωρίς υπερβολές) τα δέματα απο την μια έως την αλλη χωρις να γνωρίζουν το περιεχόμενο προφανως αλλα δεν ειναι και λογος να πετας πραγματα! , δεν υπαρχει σεβασμος στα πραγματα που θα δωσει τα λεφτα του ο αλλος για να παρει. και μετα παραπονιέστε γιατι τα βρίσκετε σπασμένα! . λογο εργασίας εχω ψωνίσει τα παντα και απο Παντού , εως και απο κυριο προμηθευτή το eshop , μην νομίζετε οτι ειναι καλύτεροι , ειναι λιγες οι εταιρίες που ειναι ΣΟΒΑΡΕΣ , Κατι σχετικά με της εγγύησης . Εν ετη 2012 πηγα στο πλησιέστερο κατάστημα eshop για μια samsung tv monitor που ειχα αγοράσει κάποτε , εντος εγγύησης προφανως για καμενα Pixel και μου ειπαν οτι δεν αναλαμβάνουν το Service της συγκεκριμενης οθονης μετα βεβαία απο 2 βδομαδες οπου παρέμεινε στο υποκατάστημα . Έπρεπε λοιπόν μόνος μου να βρω τα τηλεφωνά για να συνεννοηθώ για την αντικατασταση του προιοντος σαν πελατης ειμαι υποχρεωμένος να περασω αυτη την διαδικασια ? , σε περίπτωση που ειναι ενας ανυποψίαστος με την τεχνολογια , πως ακριβως θα εξυπηρετηθεί ?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που νόμιζα πως αυτό με τα ρέστα το κάνουν μόνο στο κατάστημα που πάω εγώ... :rolleyes:

Δεν είναι η εξαίρεση στον κανόνα τα ρέστα του @victor ,τακτική τους είναι.Και εγώ την πρώτη φορά τους το χάρισα,τις επόμενες όχι.

Aπό το eshop αγοράζω μόνο ψιλολόγια.

Link to comment
Share on other sites

. Εν ετη 2012 πηγα στο πλησιέστερο κατάστημα eshop για μια samsung tv monitor που ειχα αγοράσει κάποτε , εντος εγγύησης προφανως για καμενα Pixel και μου ειπαν οτι δεν αναλαμβάνουν το Service της συγκεκριμενης οθονης μετα βεβαία απο 2 βδομαδες οπου παρέμεινε στο υποκατάστημα . Έπρεπε λοιπόν μόνος μου να βρω τα τηλεφωνά για να συνεννοηθώ για την αντικατασταση του προιοντος σαν πελατης ειμαι υποχρεωμένος να περασω αυτη την διαδικασια ? , σε περίπτωση που ειναι ενας ανυποψίαστος με την τεχνολογια , πως ακριβως θα εξυπηρετηθεί ?

Για τις 2 εβδομάδες το αφήνω ασχολίαστο...! Αν καταλαβα καλα ομως δεν την εχεις αγορασει απο το eshop σωστα ? Αν δεν την ειχες αγορασει απο εκει για ποιο λόγο να υποστούν αυτοί τα μεταφορικά ? εκτος αν σου ελεγαν οτι μπορούν με καποια χρεωση.εκει το θεωρω σωστο.

Υ.Γ παιδια ξαναλεω δεν δουλευω στο eshop για να το υπερασπίζομαι αλλα εχω απογοητευτεί λίγο με τον κόσμο.Εχουμε ακομα κάποιες νοοτροπίες που ειχαν οι πατεράδες μας ακομα και οι παππούδες μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που νόμιζα πως αυτό με τα ρέστα το κάνουν μόνο στο κατάστημα που πάω εγώ... :rolleyes:

Δεν είναι η εξαίρεση στον κανόνα τα ρέστα του @victor ,τακτική τους είναι.Και εγώ την πρώτη φορά τους το χάρισα,τις επόμενες όχι.

Aπό το eshop αγοράζω μόνο ψιλολόγια.

Στο κατάστημα Καρδίτσας το παλικάρι είναι άψογο. Ποτέ δεν είχα κανένα θέμα με ρέστα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντως όσες φορές πήρα κάτι από eshop και δεν είχαν ρέστα πχ 30 λεπτά που έδιναν 50 που είχαν.

Μου έτυχε όμως και να μην δώσουν ρέστα επειδή εγώ δεν μπορούσα να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Κάθισα και διάβασα αρκετά από τα ποστ σας και χαίρομαι που ο manos_ir δικαιώθηκε. Δυστυχώς στη επαρχία δεν έχουμε την πολυτέλεια της επιλογής. Για κάτι άμεσο θα απευθυνθούμε σε eshop, plaisio, multirama κλπ.

Όταν σπούδαζα έκαψα τη μητρική του υπολογιστή μου γιατί είχα διαρροή στο back panel και όταν πήγα να βάλω έναν εξωτερικό σκληρό, έκανε βραχυκύκλωμα και τσουφ. Τεσ-πα, πάω πλαίσιο Πάτρας, μες το μεσημέρι, μόνο αυτό ήταν ανοιχτό και μου είπαν ότι δεν δεν υπάρχουν μητρικές στα μέτρα μου με s478. Έστησα νέο pc (εγώ διάλεξα τα parts αλλά αυτοί το στήσανε) το πήρα σπίτι και αρχίζω να περνάω λειτουργικό και οδηγούς. Όταν έφτασα στην κάρτα γραφικών άρχισαν οι μπλε οθόνες. Εκ νέου φορματ, λειτουργικό, οδηγοί στην κάρτα γραφικών τα ίδια.Το πάω πίσω και αφού το ελέγξανε, μου αλλάξαν την γραφικών με μια άλλη λόγω ασυμβατότητας (η μία ήταν xfx και η άλλη msi). Όλα έγιναν μέσα σε μια μέρα και χωρίς να χρεωθώ τίποτα. Γενικά με το πλαίσιο, δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα πλην μίας φοράς που πήγα να πάρω ένα μελάνι που είχα παραγγείλει online και ψάχναμε τον υπάλληλο επί 5λέπτου.

Στο eshop τώρα.

Και στης Πάτρας, και του Πύργου έχω τύχει σχετικά καλής αντιμετώπισης.

Είχε bad sectors ο σκληρός μου εντός εγγύησης και μου τον αντικατέστησαν χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τα παράπονά μου όμως.

1. Αφού δεν υπολογίζουν τα λεπτά του ευρώ, γιατί τα βάζουν στις τιμές τους? Κάνει το προϊόν 50,45 ευρώ και μου ζητά 50,50.

2. Αγόρασα μια θήκη για εξωτερικό cd-rom. Η συσκευασία στο μαγαζί που την κοίταξα δεν είχε τίποτα. Είχε και ταινία ασφαλείας. Πάω σπίτι, το ανοίγω και είχε μια ρωγμή γενναία η θήκη. Δεν το γύρισα πίσω μιας και το χρειαζόμουν για να κάνω τη δουλειά μου αφού ήταν λειτουργικό 100%.

Τι θα έπρεπε να κάνω στην περίπτωση αυτή? Να βγάλω φωτός όπως ο felix με την γραφικών του?

Γενικά η επαρχία είναι μια πονεμένη ιστορία όταν θα έχεις πρόβλημα μεσημεριάτικα και μόνο το πλαίσιο, public είναι ανοιχτά τέτοιες ώρες. Δεν είναι εύκολο για εμάς, ειδικά εδώ στον Πύργο να προσθέτουμε 5-10 ευρώ έξοδα αποστολής, αντικαταβολή!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το μεγαλυτερο προβλημα με το eshop της περιοχης μου ειναι οτι το ωραριο λειτουργιας του ειναι 9.30-15.30 Δευτερα με Σαββατο.Oποτε αναγκαστικα βαζω να το φερει ο διανομεας στο σπιτι μου η στο χωρο εργασιας μου.Εκει ερχεται το δευτερο προβλημα,καθως θα το φερει μετα απο 1 εβδομαδα λογου φορτου εργασιας.

Οσο αναφορα στο θεμα εγγυησης,δεν μου εχει κατι μεχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

παντα θα υπάρξει η δυσφήμηση και ο ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ πελατης που ειναι συχνο φαινομενο ,

για να μην το πάρω επι προσωπικού το σχόλιο ....

διάβασε τι περνάω(όλα από την αρχή) , και πες με μετά παράξενο ... (με παράθεση αυτών που έχω γράψει ) ,

γιατί χαρακτηρισμούς μπορούμε να σκορπάμε εύκολα , να του αποδεικνύουμε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.