Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Για να μην χαλάμε αλλο το αγαπημένο μας θεματάκι με διαφορα μπλιμπλικια σχετικα με εξοπλισμο οτι βρίσκετε - αγοράζετε, εδω. Κάνω λοιπόν την αρχη με τον δικό μου εξοπλισμό που αποτελείτε απο τα εξής...

Κάθισμα-Rig: Rseat Rs1 level 1 RS1 | RSEAT Gaming Seats για να το αγοράσετε θα πρεπει να επικοινωνήσετε κατευθείαν με την εταιρία στο Email που υπάρχει στη σελίδα και θα σας το στείλουν κατευθείαν απο Βουλγαρία σε 5 εργάσιμες. Απαντούν γρήγορα σε οτι ρωτήσετε. Πληροφοριακά κοστίζει 720 ευρω στην πόρτα σας και ειναι πολυ βαρύ.

Τιμόνι: Fanatec clubsport wheel ClubSport Wheel Base EU κατα τύχη πρόλαβα την έκπτωση 40% στη βαση λόγο Μουντιάλ και την πήρα στα 260 αντί 450, μαζί με formula carbon rim ClubSport Steering Wheel Formula Carbon EU

Πεντάλ: Fanatec clubsport pedals V2 ClubSport Pedals V2 EU.

Εταιρίες που μπορείτε να αγοράσετε τέτοιο εξοπλισμό ειναι...

Fanatec Fanatec Europe Εδω δεν μιλάμε για παιχνίδια.

Wheel stand pro Home page - Wheelstandpro Πολυ δυνατό stand θα κανετε τη δουλεια σας άνετα.

Gt omega racing GT Omega Racing Simulator Cockpits - The Ultimate Driving Simulator Gaming Chairs seats, Best Race Cockpit Rig Sim, PS3 Xbox 360 PC, GT5, Forza 3, seat, chair, simulation cockpit, Fanatec T500RS TH8RS G27, Fanatec CSR Clubsport Πολυ καλα πραγματάκια σε λογικές τιμες.

Playseat Playseat® gaming seat, the best place to put your steering wheel! | Playseat απο τις πρώτες εταιρίες στο χώρο... Χωρίς καμία εξέλιξη όμως...

Obutto Obutto Europe αν είχα χώρο θα αγόραζα εύκολα το revolution.

Rseat RSeat EU Official Store - The ultimate cockpits - GT & F1 Racing Simulators Μην το βλέπετε που λεει shop μιλήστε καλυτερα με την εταιρία απλα το βάζω για να δείτε τιμες.

SimWare Simulations SimWare Simulations - Your 360° Simulation Store Ψιλό αλλου το site αλλα εχει αυτο το buttkicker που ΠΡΕΠΕΙ να το εχουμε.

Thrustmaster Thrustmaster | Gaming Headset Steering Wheel PS3 PS4 Xbox One Xbox 360 PC & Controllers μπορείτε να βρείτε πραγματάκια οπουδήποτε, Ebay Amazon κ.λ.π

DSD Derek Speare Designs - Main Διαφορα περιφερειακά.

SimXperience http://simxperience.com/en-us/home.aspx Μονο για το simvibe. Ειναι πρόγραμμα για το buttkicker στην περίπτωση ανω των δυο μονάδων.

Αν δείτε κάποια αλλη εταιρία του χώρου η κάποιο rig που σας έκανε εντύπωση μοιραστείτε το μαζί μας με χαρα.

Καλα virtual γκάζια. :crazy_pilot:

post-21984-1416078662,4983_thumb.jpg

post-21984-1416078662,7424_thumb.jpg

post-21984-1416078662,9419_thumb.jpg

post-21984-1416078663,3645_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Thrustmaster T500RS με το ρέπλικα τιμόνι της formula 1 Ferrari 150° Italia.

Δυνατό force feedback και είναι και λίγο πληθωρική συγκριτικά με τις G25, G27.

Γενικά όποιος μπαίνει το μάτι του πέφτει κατευθείαν εκεί αν την έχω στο γραφείο.

Έχω κάνει και το φρένο σκληρότερο με το εξάρτημα(Real brake mod, ή κάτι τέτοιο) που δίνει η εταιρεία για να είναι πιο ρεαλιστικό και γιατί μπλόκαρα τους τροχούς παραπάνω από όσο θα ήθελα σε μοντέλα με πολύ δυνατά φρένα.

Θα ταν ωραίο να κάναμε ένα ελληνικό συγκριτικό με τις T500rs και Fanatec csw. Αν και δεν είναι ακριβώς στο ίδιο price point

Link to comment
Share on other sites

Να βαλω και εγω το τιμονακι μου...

Τhrustmaster F1 Ferrari add-on , modyfiing απο εμενα με πολλες μερες δουλειας και υπομονης.Αυτη τη στιγμη ετοιμαζω ενα δευτερο τιμονι με αλλαγες σε push button αλλα και στο design του τιμονιου.

Λειτουργουν ολα τα κουμπια και ολοι οι διακοπτες οι οποιοι ελεγχονται απο το κεντρικο controller και ειναι συμβατο με ολα τα γνωστα racing games.

Ευχαριστω.

14829593316_51d40be13e_b.jpg

14666085497_dc41b1a552_b.jpg

14829592186_43742f2b8f_b.jpg

Έγινε επεξεργασία από Maximvs
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Να βαλω και εγω το τιμονακι μου...

Τhrustmaster F1 Ferrari add-on , modyfiing απο εμενα με πολλες μερες δουλειας και υπομονης.Αυτη τη στιγμη ετοιμαζω ενα δευτερο τιμονι με αλλαγες σε push button αλλα και στο design του τιμονιου.

Λειτουργουν ολα τα κουμπια και ολοι οι διακοπτες οι οποιοι ελεγχονται απο το κεντρικο controller και ειναι συμβατο με ολα τα γνωστα racing games.

Ευχαριστω.

Ωραίος φιλε. Λαικ

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=112]Maximvs[/MENTION] εμείς ευχαριστούμε, έχεις και κάποιο work log ?

Οχι φιλε TifoziF1 δεν εχω κανει.Αλλα οποιος ενδιαφερεται και θελει να κανει το ιδιο ειμαι στη διαθεση του.:)

Έγινε επεξεργασία από Maximvs
Link to comment
Share on other sites

Ένα ελάχιστο lag που βλέπω μεταξύ του πραγματικού τιμονιού και του τιμονιού στην τηλεόραση, φαντάζομαι οφείλεται στην TV έτσι ?

Δεν ειναι δικο μου το συστημα.Δεν εχω παρατηρησει lag παντως.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ελάχιστο lag που βλέπω μεταξύ του πραγματικού τιμονιού και του τιμονιού στην τηλεόραση, φαντάζομαι οφείλεται στην TV έτσι ?

Τόσο μακριά που την έχει, αργεί το φώς από την TV να φτάσει στην κάμερα! :p

Link to comment
Share on other sites

To έχω ξαναβάλει στο άλλο θέμα με το Assetto Corsa (http://www.thelab.gr/1063687826-post538.html) αλλά εδώ μπορει να το δει κάποιος φίλος που έχει το ίδιο πρόβλημα με μένα δηλαδή τον υπολογιστή του στο σαλόνι και στην τηλεόραση.

1. Αγορά του wheel stand pro : Home page - Wheelstandpro

2. Αγορά συμβατής τιμονιέρας , σχετική λίστα εδώ Detail - Wheelstandpro

Προσωπικά πήρα την βάση από αγγελία στα 70€ και την Logitech G27 επίσης από αγγελία στα 150€.

Να πω απλά ότι παρόλο που η βάση έχει αντιολισθιτικά λάστιχα από κάτω , εντούτις στα φρεναρίσματα και σε πλακάκι , ψιλογλυστράει φυσικά προς τα μπροστά (το αντιμετώπισα με το να την μπλοκάρω με το τραπεζάκι του σαλονιού) , αλλιώς πρέπει να την ξανατραβάτε κάθε 2-3 γύρους προς το μέρος σας.

Φωτογραφίες (τον χειμώνα με το χαλάκι δεν γλυστράει χαχα) :

post-15353-1416078670,4375_thumb.jpg

post-15353-1416078669,6493_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.