Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

On 29/11/2018 at 11:48 ΜΜ, το μέλος evoxslay13 έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά!
Νέος στο forum και πραγματικά έχω πάθει πλάκα με τον εξοπλισμό που έχετε στα racing ring σας αρκετοί εδώ. Να σας παρουσιάσω και εγώ την κατασκευή του δικού μας racing rig και λέω δικό μας γιατί το κατασκεύασα εγώ για να παίζω σαν μεγάλο παιδί αλλά είναι για τον αδερφό μου στον οποίο ανήκει και ο εξοπλισμός τον οποίο είχε προσαρμόσει σε ένα παλιό γραφείο της κακιάς ώρας. Δεν άξιζε (στην τιμονιερα-πεταλια -ταχυτητες) τέτοια τύχη και είπα να του φτιάξω κάτι όμορφο για να το χαίρεται και εκείνος αλλά και εγώ που και που.
Ο ''εξοπλισμός''είναι ο εξής: TH8A shifter, t3pa pro pedals, thrustmaster tx wheel και το racing rig που την ιδέα μου την έδωσε το r-pod mkii

και έτσι έφτιαξα την δική μου εκδοχή.03003d85c522119a470505f988ba831f.jpg26698a8d8467229c35d59a2940fbdac9.jpg208aa17da03c77df6a85566ffb919319.jpg6cbbe2a7f58694688f885c1a5f8b9c9b.jpg7a04613d87c0ada6f3d5c65d0485ab2c.jpg729da6557d9744649e762586d8390a8f.jpg89765fd0663501109b928ba7b4e3d489.jpg5f4f66cff63168e83c8e3ebdd0cbe39a.jpg8b041fa10d53fac851c72be0ac591f92.jpg48a657fcc9a293270c7f55fe58cca7a1.jpg759df186b519c1796baca5333f7b4b1c.jpgf5769d73e8a1d714014dd890db3ed835.jpge40a4cdf682fdd1f2c3a9db91eb46a55.jpg8ffb917b8542b22cbe755fd5abbd6d6d.jpg60c4541890e3c80e53f8ffc9e794610b.jpg5ee272d11b133786c59ca5a4651bed5b.jpg

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μπράβο, πολύ όμορφο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους....παει κι αυτο λοιπον....αγορα απο Sim-Lab , μοντελο Sim-Lab GT1 EVO...οι εντυπωσεις απλα αριστες!....

Απιστευτα στοιβαρη κατασκευη , heavy duty προφιλ αλουμινιου και σε πολυ καλη τιμη.Η διαφορα με το να παρεις τα κομματια απο εδω ελαχιστη,περιπου 100 ευρω.

.....τωρα μας μενει το servo!

 

 

3.jpg.6428619438e03533444263744debcfc2.jpg

 

  • Like 6
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Dimitris Pappas said:

@Maximvs,να το χαρεις!?

Δωσε και φωτος με καποιο sim να τρεχει.?

θα φτιαξω video οπσδωποτε....παντως το πρωτο πραγμα που βλεπεις σε αυτα τα rig ειναι οτι δεν ειναι φτιαγμενα για μεγαλες τιμονιερες οπως οι Thrustmaster και οι Fanatec...ειναι φτιαγμενα για OSW ή DD συστηματα...Και το λεω γιατι αν μπει επανω OSW ή DD η οπτικη των οθονων και τον περιφεριακων (LCD οθονη για dashboard,συσκευη ενδειξης σχεσεων κ.τ.λ) μπαινουν τελεια επανω του και σου δινει την αισθηση κανονικου αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, beastie said:

Μεγειές και από εδώ.

Ειναι τεράστιο το dash... κρύβει την μισή οθόνη!!!

 

 

Ευχαριστω πολυ , οσο για την οθονη ειναι 7"  αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα...ειναι πολυ μεγαλο το σωμα της T500RS...σε σερβο θα ειναι απλα τελειο γιατι θα κατσεις στο υψος που πρεπει..Υπολογισε οτι σε σχεση με το σωμα ενος OSW ειναι τουλαχιστον 5-10 ποντους πιο ψηλη...

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα προσφατα την logitech g920+shifter και εχω ενα θεματακι με τις ρυθμισεις σε forza horizon 4 και forza Motorsport 7 σε xbox one. Δεν μπορω να το ρυθμισω ωστε οταν θελω να παω ευθεια πχ με λιγα χιλιομετρα 100χλμ/ωρα ή και με πολλα χλμτρα να μην παιζει το τιμονι δεξια αριστερα. Αν εχει καποιος ρυθμισεις ας μ στειλει σε προσωπικο μνμ. Επισης δοκιμασα στο λαπτοπ που εχω και σηκωνει στα τερμα χαμηλα γραφικα το assetto corsa και με τις ρυθμισεις που εκανα και το καλιμπραρισμα που εχει το παιχνίδι για να σεταρεις την τιμονιερα δεν εχω αυτο το προβλημα οταν παω ευθεια ακομη και να αφησω τα χερια μ απο το τιμονι με 200χλμ/ωρα θα συνεχισει να πηγαίνει ευθεια χωρις να παιζει το τιμονι δεξια αριστερά

 

Υ.γ Ειναι η πρωτη εμπειρία μου με αξιοπρεπη τιμονιερα δεν ειχα ποτε τιμονιερα τετοιου μπατζετ και ισως θα πρέπει να συνηθισω λιγο τον χειρισμο με αυτή

Έγινε επεξεργασία από Gray_ceed
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ πριν 2 μερες την ίδια τιμονιέρα (g920) και γενικά δυσκολεύομαι πολύ να οδηγήσω.Με το xbox 360 controller πήγαινα αέρα (χειροκίνητες αλλαγές ταχυτήτων).Τώρ δεν μπορώ να φτάσω τους χρόνους που έκανα.Dirt 4 απλά δεν μπορώ να στρίψω γρήγορα και να ακολουθήσω την διαδρομή.nfs shift 2 με όλα τα mods κάπως καλύτερα αλλά πάλι αργά πάω και δυσκολεύομαι πολύ.Αγόρασα από steam to grid 2 αλλά και εκεί πάλι δύσκολα,δεν αναγωρίζει χωρίς κάποιο edit την τιμονιέρα φυσικά.Έκανα άιτηση για refund στο steam.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Spyrious έγραψε:

Πήρα και εγώ πριν 2 μερες την ίδια τιμονιέρα (g920) και γενικά δυσκολεύομαι πολύ να οδηγήσω.Με το xbox 360 controller πήγαινα αέρα (χειροκίνητες αλλαγές ταχυτήτων).Τώρ δεν μπορώ να φτάσω τους χρόνους που έκανα.Dirt 4 απλά δεν μπορώ να στρίψω γρήγορα και να ακολουθήσω την διαδρομή.nfs shift 2 με όλα τα mods κάπως καλύτερα αλλά πάλι αργά πάω και δυσκολεύομαι πολύ.Αγόρασα από steam to grid 2 αλλά και εκεί πάλι δύσκολα,δεν αναγωρίζει χωρίς κάποιο edit την τιμονιέρα φυσικά.Έκανα άιτηση για refund στο steam.

Φυσιολογικό είναι, όλοι το περνάμε αυτό το στάδιο, κάνε λίγη υπομονή και ο εγκέφαλός σου θα συνηθίσει με τα καινούργια δεδομένα...:T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Spyrious,ειναι απολυτως νορμαλ αυτο που βιωσες,πηγες απο ψηφιακο(gamepad) σε αναλογικο(wheel).

Κρατησε τα dirt+nfs+grid να κανεις χαβαλε με το gamepad,ασε την τιμονιερα για αλλα πιο εξομοιωτοειδη.

Εδω ειναι το διλημμα,ποσο πολυ θες-μπορεις να ασχοληθεις.Χαβαλε η καψιμο?

Για αρχη θα σου προτεινα Automobilista.Μεγαλο σχολειο για πολλους τυπους αγωνιστικων.

Επισης Assetto Corsa,μεγαλη ποικιλια απο sports cars,laserscanned πιστες και πολλα φοβερα mods.

Αυτα για αρχη.Επισης ετοιμασου να βαλεις πολλες φορες το χερι στην τσεπη,το simracing ειναι ακριβο χομπι.

Οτι χρεαστεις για οποιοδηποτε απο τα παραπανω sims υπαρχει σχετικο νημα,μπες και ρωτα.

Οπως ειπε και ο Αρης,δωσε χρονο.Ασε την ταχυτητα και laptimes για αρχη.Συνεπεια και στα ορια της πιστας για 10-20 laps χωρις συμβαντα ειναι ο στοχος.Η ταχυτητα θα ερθει οπως και η αναγκη για στησιμο του αγωνιστικου.

 

Έγινε επεξεργασία από Dimitris Pappas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Aris Teidis said:

Φυσιολογικό είναι, όλοι το περνάμε αυτό το στάδιο, κάνε λίγη υπομονή και ο εγκέφαλός σου θα συνηθίσει με τα καινούργια δεδομένα…:T:

 

6 hours ago, Dimitris Pappas said:

@Spyrious,ειναι απολυτως νορμαλ αυτο που βιωσες,πηγες απο ψηφιακο(gamepad) σε αναλογικο(wheel).

Κρατησε τα dirt+nfs+grid να κανεις χαβαλε με το gamepad,ασε την τιμονιερα για αλλα πιο εξομοιωτοειδη.

Εδω ειναι το διλημμα,ποσο πολυ θες-μπορεις να ασχοληθεις.Χαβαλε η καψιμο?

Για αρχη θα σου προτεινα Automobilista.Μεγαλο σχολειο για πολλους τυπους αγωνιστικων.

Επισης Assetto Corsa,μεγαλη ποικιλια απο sports cars,laserscanned πιστες και πολλα φοβερα mods.

Αυτα για αρχη.Επισης ετοιμασου να βαλεις πολλες φορες το χερι στην τσεπη,το simracing ειναι ακριβο χομπι.

Οτι χρεαστεις για οποιοδηποτε απο τα παραπανω sims υπαρχει σχετικο νημα,μπες και ρωτα.

Οπως ειπε και ο Αρης,δωσε χρονο.Ασε την ταχυτητα και laptimes για αρχη.Συνεπεια και στα ορια της πιστας για 10-20 laps χωρις συμβαντα ειναι ο στοχος.Η ταχυτητα θα ερθει οπως και η αναγκη για στησιμο του αγωνιστικου.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.Πήρα refund για το grid οπότε μάλλον θα τσιμπήσω το asseto corsa.Και θα κοιτάξω και για το Automobilista.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To Αutomobilista είναι λίγο πιο hardcore σε παρουσίαση απ το Assetto Corsa, αλλά θα ανταμειφθείς για τον κόπο σου αν επιμείνεις. Ως entry level πάντως νομίζω πως το AC είναι πιο φιλικό. Μη σου πω και ProjectCars2, αλλά έχει θεματάκια αυτό. Για αρχή όμως είναι σούπερ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

 

Παιδια αν μπορει ας δει καποιος την εικονα φοβαμαι πως η τιμονιερα μ εχει προβλημα και την χρησιμοποιω μολις 3 μερες . Οταν την ζορισω λιγο με drift σε xbox one στα forza horizon 4 kai forza Motorsport 7  χανει την ευθυγραμμιση και για να επανερθει πρέπει μα βγαλω το usb και να το ξαναβαλω στην κονσολα ωστε να κανει reset. Επισης το force feedback το εχω στο 50% και στα 2 παιχνιδια.Αν το εχει συναντησει καποιος ας με βοηθησει παρακαλώ. Ειναι logitech g920. Απο οσο ειδα το εχουν αρκετοί αυτο το προβλημα αλλα δεν ξερω αν θα μ το καλυψει η εγγυηση διοτι ειναι αγορασμενη απο amazon. Επισης οσο δεν ντριφταρω δεν χανει την ευθυγραμμιση της 

Screenshot_2018-12-13-20-53-59-743_com.miui.gallery.png

Έγινε επεξεργασία από Gray_ceed
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει για πρόβλημα...
Δεν παίζει ρόλο που είναι από Amazon, η Logitech φημίζεται για την πολύ καλή της υποστήριξη, όπου θα μπεις στο site, και θα βρεις τον οδηγό για την εγγύηση.

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.