Jump to content


Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Αν έχεις καλό/τίμιο PC, πάρε 4Κ 40'' γι αυτήν την απόσταση. Αν δεν είναι δυνατό το PC, και FullHD να είναι η οθόνη, μικρό το κακό, με τα διάφορα supersamling k AntiAliasing θα είσαι αρκετά καλά. Το καλύτερο είναι το 4Κ προφανώς. Απλώς κοίτα η βάση της τηλεόρασης να είναι με κολώνα στη μέση ή όσο το δυνατόν πιο στενά πόδια ώστε να πατάει στην επιφάνειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Direct Drive σε τρεις εκδοχές και μάλιστα ασύρματο, @fatalara ας την fanatec και κοίτα εδώ:

 

SIMUCUBE

 

 

9751f5_26b5d04d5d1b470d86602e58d57f452e~

 

 

 

Απο drivers τι γινεται; Τιμονι; Πες φτιαχνει ο maximus.

Αν ειναι να καθομαι να το προγραμματιζω μονος μου για να δω ολα αυτα που γραφουν no deal.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο αυτό πάντως με έπεισε να κάνω φόλλοου στο ινσταγκραμ για να μαθαίνω νέα τους και με έβαλε σε σκέψεις. Accuforce - SimuCube  ή μία άλλη που δεν θυμάμαι όνομα (και νομίζω έχει ο @troffeo και ο @Aris Teidis)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Etern4L
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο αυτό πάντως με έπεισε να κάνω φόλλοου στο ινσταγκραμ για να μαθαίνω νέα τους και με έβαλε σε σκέψεις. Accuforce - SimuCube  ή μία άλλη που δεν θυμάμαι όνομα (και νομίζω έχει ο [mention=64796]troffeo[/mention] και ο [mention=63923]Aris Teidis[/mention])
 
 

Εγώ Accuforce εχω και από ότι θυμαμαι, ο Αρης έχει OSW από Simracingbay.
Πάντως με την ευκαιρία θα πω, ότι η κίνηση της Simucube ειναι ΜΑΤ απέναντι στην κίνηση που «έρχεται» εδώ και κανα χρόνο, αλλα ακόμα δεν έχει έρθει!!!
Κυριως στον τομέα του all in one συστήματος με ότι συνεπάγεται αυτό και μένει να δείξει στο μέλλον ότι θα ειναι το ίδιο καλό, τουλάχιστον, με τα υφιστάμενα συστήματα που έχουν ξεχωριστό κουτί controller.
Ο τομέας ο οποίος μπορεί να δημιουργηθεί θέμα, μετα την κίνηση της Simucube, ειναι αυτή η καθαυτή έννοια του Open Source Wheel (OSW) η οποία φαίνεται να δοκιμάζεται το επόμενο διάστημα, ανάλογα με το τι θα επιλέξει ως στρατηγική η Simucube!
Ξαναλέω και πάλι, η έννοια απειλείται και όχι τα συστήματά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Και έρχεται και το VRS DirectForce Pro να δουμε τι θα έχει και αυτό.

Όσο εχω ασχοληθεί, ένα σύστημα OSW ειναι αυτό με λίγο διαφορετικό «λειτουργικό» και πιο dedicated στο simracing.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος troffeo έγραψε:


Εγώ Accuforce εχω και από ότι θυμαμαι, ο Αρης έχει OSW από Simracingbay.
Πάντως με την ευκαιρία θα πω, ότι η κίνηση της Simucube ειναι ΜΑΤ απέναντι στην κίνηση που «έρχεται» εδώ και κανα χρόνο, αλλα ακόμα δεν έχει έρθει!!!
Κυριως στον τομέα του all in one συστήματος με ότι συνεπάγεται αυτό και μένει να δείξει στο μέλλον ότι θα ειναι το ίδιο καλό, τουλάχιστον, με τα υφιστάμενα συστήματα που έχουν ξεχωριστό κουτί controller.
Ο τομέας ο οποίος μπορεί να δημιουργηθεί θέμα, μετα την κίνηση της Simucube, ειναι αυτή η καθαυτή έννοια του Open Source Wheel (OSW) η οποία φαίνεται να δοκιμάζεται το επόμενο διάστημα, ανάλογα με το τι θα επιλέξει ως στρατηγική η Simucube!
Ξαναλέω και πάλι, η έννοια απειλείται και όχι τα συστήματά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Όσο εχω ασχοληθεί, ένα σύστημα OSW ειναι αυτό με λίγο διαφορετικό «λειτουργικό» και πιο dedicated στο simracing.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο κινηση ματ. Τιμολογιακα η fanatec εχει το πανω χερι, το μονο που μενει να δουμε ειναι συγκρισεις των δυο μηχανηματων.

1270 ευρω για τη βαση των 17nm εναντι των 1000 ευρω για το ιδιο μοτερ της fanatec. Βαζω αλλα 30 ευρω και αγοραζω το formula carbon rim η το bmw και εχεις στα 1300 συστημα κομπλε. Με 1350 αγοραζεις το το V2 αν θες.

 

Στην αλλη περιπτωση ποσο θα κοστισει ενα αντιστοιχο τιμονι? Υπαρχει κατι να δουμε η θα πρεπει να γινει custom?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο κινηση ματ. Τιμολογιακα η fanatec εχει το πανω χερι, το μονο που μενει να δουμε ειναι συγκρισεις των δυο μηχανηματων.
1270 ευρω για τη βαση των 17nm εναντι των 1000 ευρω για το ιδιο μοτερ της fanatec. Βαζω αλλα 30 ευρω και αγοραζω το formula carbon rim η το bmw και εχεις στα 1300 συστημα κομπλε. Με 1350 αγοραζεις το το V2 αν θες.
 
Στην αλλη περιπτωση ποσο θα κοστισει ενα αντιστοιχο τιμονι? Υπαρχει κατι να δουμε η θα πρεπει να γινει custom?
 
 

Σχετικά με την τιμή και την σύγκριση που κανεις, έχεις λάθος γιατί τα €1270 αφορούν την 25Nm.
Η 17Nm φθάνει τα €1100 με φόρους.
https://racewerk.com/collections/simucube/products/simucube-sport
Άρα η διαφορά ειναι €170 χωρίς τα μεταφορικά.
Επίσης προσωπικά ΔΕΝ συγκρίνω την Fanatec με την Simucube με τίποτα!!!
Άσε που δεν ξέρω ποσο καιρό έχεις πληρώσει και σε ποσο καιρό θα παραλάβεις κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ «υποσχόμενο» με ότι συνεπάγεται αυτό!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος troffeo έγραψε:


Σχετικά με την τιμή και την σύγκριση που κανεις, έχεις λάθος γιατί τα €1270 αφορούν την 25Nm.
Η 17Nm φθάνει τα €1100 με φόρους.
https://racewerk.com/collections/simucube/products/simucube-sport
Άρα η διαφορά ειναι €170 χωρίς τα μεταφορικά.
Επίσης προσωπικά ΔΕΝ συγκρίνω την Fanatec με την Simucube με τίποτα!!!
Άσε που δεν ξέρω ποσο καιρό έχεις πληρώσει και σε ποσο καιρό θα παραλάβεις κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ «υποσχόμενο» με ότι συνεπάγεται αυτό!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο link που ανεβασες παντως λεει για 1270 ευρω στην 17 nm. Για καποιο λογο την εχει σε προσφορα στα 1141, ενδιαφερον. Παντως με αυτη την τιμη ειναι προτιμοτερο να πας στην 25nm.

Δεν εχω πληρωσει τιποτα, περιμενω να δω τι θα γινει και θα κινηθω αντιστοιχα.

Αυτα που διαβαζω σε συζητησεις ειναι τα εξης.

 

Το OSW πεθανε και ολοι θα κινηθουν για all in one πακετα. Η Ιδια η Simucube ειπε οτι σταματαει υποστηριξη σε ολα, πλυν του Simucube 2.

Τους περισσοτερους, οπως διαβαζω, τους ενδιαφερει 1) η συμβατητοτα και το οικοσυστημα της καθε συσκευης 2) η αξιοπιστια.

Τα μοτερ ειναι απο τον ιδιο κατασκευαστη και εχουν ολα τις ιδιες προδιαγραφες, οποτε δεν υπαρχει θεμα αξιοπιστιας. Να αρχισουν να βγαζουν προβληματα οι πλακετες? μενει να το δουμε.

Τη διαφορα θα την κανει το software και η συμβατοτητα με τιτλους, ακομα και για το simucube 2 βλεπω αρκετους να ζητανε συμβατοτητα με τα rims της fanatec.

Το site τους θελει δουλεια, ειναι ενα μεγαλο ΘΑ χωρις να ξερουμε τιποτα. Μονο η βαση δεν μου λεει κατι. Λεει για quick release, που τα βλεπω? Λεει για τιμονια που θα συνδεονται ασυρματα και δεν θα χρειαζεται να κανεις re assign τα κουμπια. Ποια ειναι αυτα τα τιμονια?

Το μονο που βλεπω ειναι ενα μοτερ.

 

Οπως και να εχει περιμενω τις εξελιξεις.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

 

Το OSW πεθανε και ολοι θα κινηθουν για all in one πακετα. Η Ιδια η Simucube ειπε οτι σταματαει υποστηριξη σε ολα, πλυν του Simucube 2.

 

 

 

Το Open Sim Wheel δεν πεθαινει γιατι μπορει να υποστηριχθει απο την κοινοτητα εσαει.

Επισης,οτι και να χαλασει σε ενα OSW βρισκεις ανταλλακτικο,κατι που δεν ισχυει ουτε στο Simucube 2 (υποστηριζουν οτι δεν θα χαλασει τιποτα,ΠΟΤΕ,ελεος)

Γενικα δεν μου αρεσει που το εκαναν brand.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος PolomanGR έγραψε:

Το Open Sim Wheel δεν πεθαινει γιατι μπορει να υποστηριχθει απο την κοινοτητα εσαει.

Επισης,οτι και να χαλασει σε ενα OSW βρισκεις ανταλλακτικο,κατι που δεν ισχυει ουτε στο Simucube 2 (υποστηριζουν οτι δεν θα χαλασει τιποτα,ΠΟΤΕ,ελεος)

Γενικα δεν μου αρεσει που το εκαναν brand.

Αυτο ηταν και το μεγαλο ατου του OSW. Η αληθεια ομως ειναι οτι μονο ενας ασχολειτε με αυτο, δεν θυμαμαι ονομα αλλα υπαρχει στο racedepartment και απο οτι διαβαζω παει για ψιλο φουντο το θεμα του support. 

Brand θα γινουν ολα παιδια δεν γινεται αλλιως. Καλο σαν ιδεα το OSW αλλα εμενα, οπως και την πλειοψηφια αποτι φαινεται δεν την καλυπτει. Οχι απο αποψη hardware αλλα απο features και ευκολια χρησης.

 

Link to comment
Share on other sites

Το OSW για εμενα ειναι η μεγαλύτερη επανάσταση hardware στο simracing έως σήμερα!
Επίσης πιστεύω ότι δεν θα πάψει να υπάρχει ποτε, ακριβώς λόγω της «ιδέας» του και θα συνεχίσει.
Σημείωσε ότι εχω Accuforce, άρα δεν προμοταρω.

Όλα τα χαρακτηριστικά που αναφέρονται (quick release κλπ) μπορείς να τα δεις στο επίσημο site της simucube (https://www.simucu.be/)


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tο hobby του OSW είναι για πολύ λίγους, οι περισσότεροι θέλουν απλώς ένα πακέτο που να παίζει καλά. Και δεν είναι και πολύ φθηνό σε σχέση με τα πακέτα, συνυπολογίζοντας και την εργασία που θα πρέπει να κάνεις μόνος σου και μετά με τα software κτλ. Αν το Accuforce είχε υποστήριξη στην Ε.Ε. θα είχε πουλήσει πολλά κομμάτια, δε ξέρω για ποιόν λόγο δεν το κάνουν. Το software τα σπάει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, konnos said:

Tο hobby του OSW είναι για πολύ λίγους, οι περισσότεροι θέλουν απλώς ένα πακέτο που να παίζει καλά. Και δεν είναι και πολύ φθηνό σε σχέση με τα πακέτα, συνυπολογίζοντας και την εργασία που θα πρέπει να κάνεις μόνος σου και μετά με τα software κτλ. Αν το Accuforce είχε υποστήριξη στην Ε.Ε. θα είχε πουλήσει πολλά κομμάτια, δε ξέρω για ποιόν λόγο δεν το κάνουν. Το software τα σπάει.

τοποθετηση Augury 18Nm σε μιση ωρα (και πολλα λεω) και απλα...ανοιγεις και παιζεις...βρισκεις παρα πολλες ρυθμισεις απο τα forum των παιχνιδιων και ειναι ζητημα 5 λεπτων να τα περασεις...μετα το φερνεις απλα στα μετρα σου....δεν ειναι οπως τα πρωτα OSW πλεον...Η τιμη πλεον ειναι ιδια με το DD της Fanatec....1150 ευρω με ολα υπολογισμενα και με SRC quick release στο πακετο για να το βαλεις σε οτι τιμονι θες και να παιξεις..

Έγινε επεξεργασία από Maximvs
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Tο hobby του OSW είναι για πολύ λίγους, οι περισσότεροι θέλουν απλώς ένα πακέτο που να παίζει καλά. Και δεν είναι και πολύ φθηνό σε σχέση με τα πακέτα, συνυπολογίζοντας και την εργασία που θα πρέπει να κάνεις μόνος σου και μετά με τα software κτλ. Αν το Accuforce είχε υποστήριξη στην Ε.Ε. θα είχε πουλήσει πολλά κομμάτια, δε ξέρω για ποιόν λόγο δεν το κάνουν. Το software τα σπάει.

Και εγώ Accuforce V2 και SC4 εχω και συμφωνώ ότι εάν δεν υπήρχαν, κυριως οι φόροι (η υποστήριξη δεν ειναι κάτι σημαντικό αφού το σύστημα ειναι αρκετά απλό κατα την άποψη μου)το πακέτο τιμόνι και λειτουργικό θα είχε πουλήσει αρκετά!

 

ΟΜΩΣ τα OSW, που ΔΕΝ ειναι πλέον και «τόσο» OSW εδώ και τουλάχιστον 2-3 χρόνια, ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πραγμα με την Accuforce, την Fanatec και γενικά ειναι προϊόντα εταιριών!

Δηλαδή, ΔΕΝ λες εδώ και πολυ καιρό, ποιος έχει το πλάνο των υλικών και της υλοποίησης για να στήσω ένα τιμόνι OSW.

ΔΕΝ λες ποιος ειναι καλός ηλεκτρονικός, μηχανικός, προγραμματιστής η «πιάνουν» τα χέρια του και έχει κολλητήρια και πολυμετρα, αλλα λες θα αγοράσω από Augury, θα αγοράσω από Simracingbay, Sim-Plicity κλπ!!!

Πλέον οπως λέει και ο φίλος ο[mention=32192]Maximvs[/mention] σε ΕΛΑΧΙΣΤΟ χρόνο στήνεις το τιμόνι, ΟΣΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΗΣΕΙΣ ένα τιμόνι Accuforce, Fanatec, Logitech, Thrustmaster κλπ και από εκεί και πέρα αναλαμβάνει η «αρμόδια κοινότητα» για να σε βάλει τουλάχιστον στα βασικά!!!

 

Επίσης οι OSW ειναι πλέον και από τιμή, σε σχέση με αυτό που προσφέρουν, πολυ εμπορικές και ανταγωνιστικές και για εμενα κορυφαίες, μόνο και μόνο επειδή ΑΛΛΑΞΑΝ τον τρόπο «επίδρασης» στο simracing!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.