Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

πριν 22 ώρες, το μέλος OceanMan1695 έγραψε:

Καλησπέρα! Οποιος ενδιαφέρεται πουλάω την Logitech G27 μου σε πολύ καλή κατάσταση 150 ευρώ, λόγω αναβάθμισης.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν έχεις FB βάλτο εδώ (σίγουρα θα βρεθεί κάποιος): https://www.facebook.com/groups/GreekSimRacers/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ήμουν κάτοχος μιας logitech g920+shifter  την οποια πουλησα πρόσφατα κ θέλω να παω στην επομενη τιμονιερα μ καθως η συγκεκριμένη δεν μ αρεσε καθολου το deadzone π είχε στο κέντρο λογω των γραναζιων. Έλεγα να παω σε thurstmaster tx leather edition και αργοτερα να παρω και το shifter αλλα αυτο π με προβληματίζει είναι οτι επειδή παίζω σε xbox one s η συγκεκριμενη τιμονιερα ειναι 900° ενω η αντίστοιχη t300rs για ps4 k pc ειναι 1080°. Αν συνεχιζα με την κονσολα θα πηγαινα σιγουρα για thurstmaster tx αλλα επειδη απο Σεπτέμβρη θα εχω στην κατοχη μ gaming pc θελω να παιζω εκεί. Κ αναρωτιεμαι τωρα η διαφορα των 1080° σε σχεση με τις 900° είναι σημαντική και επισης αξιζει να μην παρω τιμονιέρα κ οταν θα εχω στην κατοχη μ το pc να παω σε thurstmaster t300rs?

Έγινε επεξεργασία από Gray_ceed
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Γιατι δεν μπορεις να επιλεξεις τις μοιρες του τιμονιου απο τον driver η το παιχνιδι?

Στο pc σιγουρα γινεται και αν θυμαμαι καλα και στο GT.

Δεν καταλαβα τι εννοείς μοίρες στο xbox ρυθμίζονται στα forza κ μετα στα assetto corsa k project cars 2 παει αναλογα με το εκάστοτε αυτοκίνητο στο ποσες μοιρες θα στρίβει κ η τιμονιερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,η CSL elite(fanatec) είναι καλύτερη τιμονιερα από την Τ300.Αφου δεν πας σε DD τιμόνι παρε Fanatec.Μερικες tech infos,η TM t300/pc racer έχει 64 stepper motor ενώ η CSL/CW 128,η διαφορά αισθητη,επίσης η ποιότητα και σχεδίαση στα ηλεκτρονικά πολύ ανώτερη στην fanatec.

Καλύτερη επιλογή η CSL λόγω τιμής/απόδοσης ειδικά αν πετύχεις ευκαιρία σε 2nd hand market και χαλάσεις τα υπόλοιπα σε καλά πετάλια CSP η HE sprints.

 

Έγινε επεξεργασία από Dimitris Pappas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη! Πήγαινε στο μικρό πακέτο της Fanatec. Fanatec CSL + CSL Pedal με ή χωρίς loadcell αναλόγως τι σηκώνει η τσέπη σου.

 

Στο παρακάτω σύνδεσμο έχω φτιάξει ένα Document όπου περιγράφω λίγο την αγορά στις τιμονιέρες με βάση και την δική μου εμπειρία και τι έχω δοκιμάσει κατά καιρούς.

Νομίζω είναι ένα καλό starting point για όποιον ψάχνεται να δει που βρίσκεται και τι ζητάει από το χόμπυ μας. Προσπαθώ να το κρατάω updated και να προσθέτω συμβουλές και άλλων μελών οπότε να είναι μια συνολική δουλειά.

 

https://www.facebook.com/notes/greek-simracers/οδηγοσ-αγορασ-τιμονιερασ/2531502623774294/

Έγινε επεξεργασία από Etern4L
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον εχω δει τον οδηγό αγοράς. Η csl elite φευγει πολυ ψηλα απο το budget μ γυρω στα 1000€ (βαση+τιμονι+πενταλ lc+λεβιε) καθως δεν θελω να ξοδεψω τόσα χρήματα. Τα χρηματα π θελω να δαπανισω σε βαθος χρονου ειναι 600-700 ευρω για τιμονιερα πεταλ λεβιε και χειρόφρενο. Επισης δεν είναι οτι παιζω πολλες ωρες απλα μπορει να παίξω 1 φορά την εβδομαδα για κανα 2ωρακι ετσι για να ξεσκασω. Αλλα σκεφτομαι οτι η βαση ειναι το βασικό πραγμα κ εαν παρω πχ την csl elite v1.1 μαζι με ενα τιμονι γυρω στα 530€ μπορω να την συνδιασω με πεταλ logitech π τα βρισκω 50€ καθως κ λεβιε thurstmaster που στοιχιζει 100€ κατω απο της fanatec τοτε θα μεινω εντος budget?Επισης ο λεβεις που λεω και τα πενταλ μπορει να συνδιαστει με την τιμονιερα της fanatec? Απλα εαν παω σε fanatec θα μεινω τουλαχιστον μισο χρόνο μεχρι να παρω τα πράγματα για την τιμονιέρα καθως θα παρθουν 1-1 σιγα σιγα δλδ θα ξεκινησω πρωτα απο την βάση. https://fanatec.com/eu-en/racing-wheels-wheel-bases/racing-wheels/csl-elite-racing-wheel-officially-licensed-for-ps4 Αυτη παιζει σε xbox one ή οχι δεν εχω καταλαβει?

Έγινε επεξεργασία από Gray_ceed
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Gray_ceed έγραψε:

με προβληματίζει είναι οτι επειδή παίζω σε xbox one s η συγκεκριμενη τιμονιερα ειναι 900° ενω η αντίστοιχη t300rs για ps4 k pc ειναι 1080°

 

πριν 11 ώρες, το μέλος Gray_ceed έγραψε:

Κ αναρωτιεμαι τωρα η διαφορα των 1080° σε σχεση με τις 900° είναι σημαντική

Εδω λες οτι σε προβληματιζουν οι μοιρες.

Γιατι σε προβληματιζουν οι μοιρες απο τη στιγμη που τις ρυθμιζεις εσυ? Στο pc σιγουρα μπορεις να τις αλλαξεις αφου μου λες οτι γινεται και στο xbox τοτε εισαι κομπλε οτι και να παρεις.

+1 για τη fanatec

Μία ώρα πριν, το μέλος Gray_ceed έγραψε:

. Αλλα σκεφτομαι οτι η βαση ειναι το βασικό πραγμα κ εαν παρω πχ την csl elite v1.1 μαζι με ενα τιμονι γυρω στα 530€ μπορω να την συνδιασω με πεταλ logitech π τα βρισκω 50€ καθως κ λεβιε thurstmaster που στοιχιζει 100€ κατω απο της fanatec τοτε θα μεινω εντος budget?Επισης ο λεβεις που λεω και τα πενταλ μπορει να συνδιαστει με την τιμονιερα της fanatec?

Σε pc ναι γινεται, αν το παιχνιδι δεχεται πανω απο 1 χειριστηριο που ετσι και αλλιως ολα τα καινουργια το κανουν.

Για να μπει σε κονσολα θες το πληρες σετ. Δεν μπορεις να βαλεις τη βαση μαζι με logitech πενταλ για παραδειγμα.

Πρεπει να ξεκαθαρισεις που θα παιζεις για να σου πουμε με σιγουρια παρε αυτο η το αλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος fatalara έγραψε:

 

Εδω λες οτι σε προβληματιζουν οι μοιρες.

Γιατι σε προβληματιζουν οι μοιρες απο τη στιγμη που τις ρυθμιζεις εσυ? Στο pc σιγουρα μπορεις να τις αλλαξεις αφου μου λες οτι γινεται και στο xbox τοτε εισαι κομπλε οτι και να παρεις.

+1 για τη fanatec

 

Στα τεχνικα χαρακτηριστικά της thurstmaster tx leather edition λεει οτι ειναι μεχρι 900° ενω η t300rs που ειναι νομιζω ουσιαστικα η ιδια τιμονιερα για ps4/pc ειναι μεχρι 1080°. Αρα και οταν παω σε pc δεν θα μπορω να την βαλω σε 1080° την thurstmaster tx

πριν 1 λεπτό, το μέλος fatalara έγραψε:

Σε pc ναι γινεται, αν το παιχνιδι δεχεται πανω απο 1 χειριστηριο που ετσι και αλλιως ολα τα καινουργια το κανουν.

Για να μπει σε κονσολα θες το πληρες σετ. Δεν μπορεις να βαλεις τη βαση μαζι με logitech πενταλ για παραδειγμα.

Πρεπει να ξεκαθαρισεις που θα παιζεις για να σου πουμε με σιγουρια παρε αυτο η το αλλο.

Ωσπου να στησω την fanatec κατα πασα πιθανοτητα θα εχω και PC στην διαθεση μ αρα σε PC

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Gray_ceed έγραψε:

 

Στα τεχνικα χαρακτηριστικά της thurstmaster tx leather edition λεει οτι ειναι μεχρι 900° ενω η t300rs που ειναι νομιζω ουσιαστικα η ιδια τιμονιερα για ps4/pc ειναι μεχρι 1080°. Αρα και οταν παω σε pc δεν θα μπορω να την βαλω σε 1080° την thurstmaster tx

Ωσπου να στησω την fanatec κατα πασα πιθανοτητα θα εχω και PC στην διαθεση μ αρα σε PC

Μην το κοιτας, ειναι πολλες ετσι και αλλιως. Τα περισσοτερα αγωνιστικα εχουν τις μισες.

Αρα αφου μιλαμε για pc δεν χρειαζεται να αγορασεις ντε και καλα τα παντα απο fanatec. Θα μπορεις να βαλεις και τα πενταλ της logitech απλα να δεις τι παιζει με βυσματα, κατι θελει εκει. Κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχεις θεμα ουτε με το shifter της thrustmaster.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αρχιζω και ψάχνω λιγο τα πακετα της φανατεκ θελω να ρωτησω βγαζει κατα καιρους προσφορες? Και αν αξιζει η βαση clubsport v2.5 ή καλυτερα να προσανατολιστω σε csl elite π ειναι ποιο οικονομικη? Επισης θελω να ρωτησω τι διαφορα εχει https://fanatec.com/eu-en/racing-wheels-wheel-bases/wheel-bases/csl-elite-wheel-base-officially-licensed-for-ps4 αυτη η βάση από αυτή https://fanatec.com/eu-en/racing-wheels-wheel-bases/wheel-bases/csl-elite-wheel-base-v1.1 εκτος απο το software αν καταλαβα καλα η μια παιζει σε ps4 κ στοιχιζει 400€ ενω η αλλη σε xbox one κ στοιχιζει 350€. Επισης ο επιλογές ταχυτήτων της fanatec αξιζει τα λεφτα του καθως αυτος της thurstmaster στο ματι απο τις φωτογραφίες μ φαινεται πολύ καλύτερος.

Έγινε επεξεργασία από Gray_ceed
Link to comment
Share on other sites

Το Th8a είναι ένα απλό shifter για τα χρήματά του και premium θα το έλεγα.

Καμία μα καμία σχέση με τον Fanatec που ειδικά όταν τον γυρίσεις σε σειριακό είναι άντε γεια!

 

Ίδιες βάσεις είναι όπως είπες απλά η μία για PS4 και η άλλη για PC/XBOX.

 

Για μένα όπως είπα και πριν χτίσε με το πακέτο της Fanatec το μικρό και με το καιρό εμπλούτισε το setup με το λεβιέ.

 

αν είναι να παίζεις ένα 2ωράκι πάντως και δεν το σκέφτεσαι για κάποια συμμετοχή σε πρωτάθλημα ελληνικό/ξένο ή περισσότερη ενασχόληση με αυτό το χόμπυ φεύγεις για ThrustMaster T300RS Alcantara και shifter. Έτσι πιστεύω πρέπει να κινηθείς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ πολύ για την απάντηση με καλυψες αρκετά. Κοιτα οσο ειχα την logitech g920 δεν ειναι οτι δεν ηθελα να παιξω ή να το εξελιξω απλα με κρατουσε πίσω γτ είχε ενα εκνευριστικο κενό στην μεση(deadzone) το οποιο στο xbox one οσο και να προσπάθησα δεν καταφερα σε κανενα παιχνιδι να το εξαλειψω παρά μονο σε pc που την δοκιμασα κανα 2 φορες(δεν ηταν δικο μ) και υστερα απο αρκετες ρυθμισεις έφτανε σε καλό επίπεδο αλλα παλι ανάλογος το αυτοκίνητο σε ένα βαθμό. Μετα το αλλο που με χαλουσε ηταν οτι οταν της έβαζα στο 100% το force feedback μετα απο μια ωρα οδηγησης ζεστενοταν και χαλαρωνε το fb με αποτέλεσμα να έπρεπε να την αφησω να κρυώσει κ να συνεχισω μετά απο ωρα. Για να αντεχει για πολλες ωρες έπρεπε να το βαζω μαξ στο 75% πραγμα που δεν μ εδεινε τον ελεγχο π ήθελα. Αυτο που θελω ειναι μια τιμονιερα π δεν θα εχει αυτο το σπαστικο deadzone κ θα μ δινει οσο το δυνατον καλη αισθηση καθως να μην ζοριζεται κ να είναι αξιόπιστη οσο γίνεται. Επίσης μετα την αγορα τιμονιερας και αναβάθμισης του pc σε καρτα γραφικων εχω σκοπο να αγορασω και vr οποτε πιστευω οτι θα εχω ορεξη να παιζω περισσότερο. Αυτα εχω στο νου μ. Ευχαριστώ πολύ οσους με βοηθούν και με βοηθήσουν να κάνω την καλύτερη επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.