Jump to content


Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία σε εσάς και στους δικούς σας ανθρώπους. Μετά από κάποια χρόνια αποφάσισα σιγά σιγά να επιστρέψω στον υπέροχο χώρο του sim racing κ θα ήθελα μερικές συμβουλές. Τιμόνι έχω αποφασίσει να πάρω το csl elite official set F1 της fanatec , ώστε να μην χρείάζεται μετά να ψάχνω αναβαθμίσεις, παρά μόνο ίσως το load cell brake, και καθώς η τσέπη σίγουρα δεν σηκώνει DD . Tα παιχνίδια που επικεντρώνομαι είναι F1 και ACC.  Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο rig η playseat,  δεν έχω απαίτηση να είναι τοπ, αλλά να είναι άνετο και σχετικά να μην χρειάζεται ενα δωμάτιο μόνο του ? . Έχω δει το playseat του PS , αλλά δεν ξέρω αν αξίζει για αυτά τα λεφτά. Επίσης γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει site που να μπορείς να βρεις second hand π.χ fanatec ? Αυτά από εμένα, οποιαδήποτε άποψη θα είναι πολύ χρήσιμη. Καλή χρονιά σε όλους ! 

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2020 at 2:47 ΠΜ, το μέλος Segas92 έγραψε:

Παιδιά καλησπέρα. Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία σε εσάς και στους δικούς σας ανθρώπους. Μετά από κάποια χρόνια αποφάσισα σιγά σιγά να επιστρέψω στον υπέροχο χώρο του sim racing κ θα ήθελα μερικές συμβουλές. Τιμόνι έχω αποφασίσει να πάρω το csl elite official set F1 της fanatec , ώστε να μην χρείάζεται μετά να ψάχνω αναβαθμίσεις, παρά μόνο ίσως το load cell brake, και καθώς η τσέπη σίγουρα δεν σηκώνει DD . Tα παιχνίδια που επικεντρώνομαι είναι F1 και ACC.  Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο rig η playseat,  δεν έχω απαίτηση να είναι τοπ, αλλά να είναι άνετο και σχετικά να μην χρειάζεται ενα δωμάτιο μόνο του ? . Έχω δει το playseat του PS , αλλά δεν ξέρω αν αξίζει για αυτά τα λεφτά. Επίσης γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει site που να μπορείς να βρεις second hand π.χ fanatec ? Αυτά από εμένα, οποιαδήποτε άποψη θα είναι πολύ χρήσιμη. Καλή χρονιά σε όλους ! 

Θεσσαλονικη είσαι;
Δίνω το παλιό μου cockpit,με σωληνες pvc,βεβαια είπες να μην πιάνει ένα δωμάτιο.

 

 

Και γενικά, αν το θέλει κάποιος, ειδικα βόρεια Ελλάδα. Ειναι στην Ξάνθη, μπορώ να το φέρω κομοτηνη καβαλα Θεσσαλονίκη (οταν μας ανοίξουν).

"Σπαει" σε 3 κομμάτια για ευκολότερη μεταφορά.

Ειναι με την βαση για DD, εχω και τύπου τραπεζιου για τις υπόλοιπες τιμονεριες.

Επίσης εχω προέκταση για πληκτρολόγιο και σωληνες για 3 συνολικα επιλογές για ύψος στο τιμόνι.

IMG_20201231_180716.jpg

IMG_20201231_180649.jpg

IMG_20201231_180646.jpg

IMG_20201231_180624.jpg

IMG_20201231_180611.jpg

Έγινε επεξεργασία από PolomanGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενημερωτικο βιντεο για οσους το εχουν και για οσους θελουν να το αποκτησουν.

Δυστυχως για simracing δεν κανει.Για ολα τα αλλα θελει λιγο πειραγμα σε firmware-drivers-DP cable και αλλα.

Ο τυπος σε οτι λεει ειναι εγγυηση.

 

Έγινε επεξεργασία από Dimitris Pappas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπερα. Νεος στο φορουμ.

 

Εχω αγορασει την t300rs gt τιμονιερα και θελω ενα πιο σταθερο σημειο για οδηγηση αλλα δεν εχω τον χωρο. Κοιταω τα πτυσσομενα next level gt lite και playseat challenge. Θα γινει η δουλεια ή θα τρεμει πολυ το τιμονι και θα χασω σε εμπειρια; Ειδα οτι παιζουν και mods για να τα σταθεροποιεις. Να προχωρησω λετε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος polakis έγραψε:

Καλησπερα. Νεος στο φορουμ.

 

Εχω αγορασει την t300rs gt τιμονιερα και θελω ενα πιο σταθερο σημειο για οδηγηση αλλα δεν εχω τον χωρο. Κοιταω τα πτυσσομενα next level gt lite και playseat challenge. Θα γινει η δουλεια ή θα τρεμει πολυ το τιμονι και θα χασω σε εμπειρια; Ειδα οτι παιζουν και mods για να τα σταθεροποιεις. Να προχωρησω λετε;

Καλώς ήρθες!:)

Φαντάζομαι πας σε πτυσσόμενο για να μπορείς να το μαζεύεις όταν δεν παίζεις; Τότε δεν έχεις και πολλές επιλογές.

Αν όχι, κοίτα φυσικά για μόνιμο κόκπιτ, προσφέρουν πολύ καλύτερη στήριξη και σταθερότητα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Καλώς ήρθες!:)

Φαντάζομαι πας σε πτυσσόμενο για να μπορείς να το μαζεύεις όταν δεν παίζεις; Τότε δεν έχεις και πολλές επιλογές.

Αν όχι, κοίτα φυσικά για μόνιμο κόκπιτ, προσφέρουν πολύ καλύτερη στήριξη και σταθερότητα.


Ναι δεν εχω καθολου χωρο στο σπιτι για μονιμο κοκπιτ. Απο τα πτυσσομενα πιο πιστευεις οτι ειναι πιο σταθερο;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, polakis said:


Ναι δεν εχω καθολου χωρο στο σπιτι για μονιμο κοκπιτ. Απο τα πτυσσομενα πιο πιστευεις οτι ειναι πιο σταθερο;

NEXTLEVELRACING.COM

» Next Level Racing Wheel Stand Racer | Advanced Simulation Products

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Dimitris Pappas έγραψε:
NEXTLEVELRACING.COM

» Next Level Racing Wheel Stand Racer | Advanced Simulation Products

 

Αυτο η το DD ειναι πιο σταθερο; Με ενδιαφερει να μην εχει πολυ flex. Αλλα αν ειχε και καρεκλα μαζι θα ηταν καλυτερο απο το να καθομαι καναπε. Πιστευεις stand καλυτερα ή πτυσσομενο με καρεκλα ειναι πιο σταθερο;

Έγινε επεξεργασία από polakis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
πριν 8 ώρες, το μέλος beastie έγραψε:

Ειναι πολλά τα στοιχεία που πρέπει να δούμε για να κρίνουμε αννα το μοτερ ειναι πολυ μικρο.... ακομα και με το Booster

Ειναι μικρο σε σχεση με τα υπολοιπα DD. 
Με ολα τα υπολοιπα ειναι το ιδιο. Δεν βλεπω λογο να αγορασει κανεις κατι αλλο, ακομα και απο fanatec μερια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GeoF1 έγραψε:

Καλα και να το θελαμε τωρα το τιμονακι δεν υπαρχει..Καλο αυγουστο σεπτεμβριο και αν...Αλλα ναι και η βαση θα θελει μια γερη αναβαθμιση...Αξιζει?

Οχι δεν με καταλαβες.

Η thrustmaster δεν εχει και καμια βαση της προκοπης να πεις οτι θα δωσεις 400 ευρω για τιμονι. Ας βγαλουν κατι σοβαρο και μιλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.