Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Mέρος α', παραγγέλθηκε η πεταλιέρα και το Shifter, αποστολή δυστυχώς 15/12 καθώς δεν υπήρχε ετοιμοπαράδοτο shifter. Το Wheel Base με το τιμόνι παραγγελία σε λίγες ημέρες αλλά δυστυχώς παράδοση από 30/1/2015 :X:

Πεταλιέρα επέλεξα την συγκεκριμένη και όχι την club-sport γιατί αναμένω να κυκλοφορήσουν αυτά [ame=http://www.youtube.com/watch?v=kJ0whLwK3E8]PST Pedals "PT-1" Official Announcement - YouTube[/ame] οπότε και θα πουληθεί η πεταλιέρα της Fanatec.

post-24520-1416078972,2903_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Μια γεύση από το νέο μου cockpit -

- που θα ξεκινήσω σύντομα την κατασκευή του - προς αντικατάσταση του

, από το οποίο είμαι φυσικά πολύ ευχαριστημένος αλλά έχοντας το μικρόβιο του DiYS και της όρεξης για συνεχή βελτίωση δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό να φτιάξω κάτι ακόμα καλύτερο.

Το μόνο πρόβλημα για να ξεκινήσω είναι να βρω μια καλή δικαιολογία προς το BOSS του σπιτιού angry-woman.jpg (πρέπει να εξαφανίσω το παλιό...)

Το νέο (όπως και το παλιό) θα έχει τη δυνατότητα τροποποίησης της κλίσης του καθίσματος (εξού και το 20º) άρα και της θέσης οδήγησης (πχ. F1) ενώ θα ρυθμίζονται τα πάντα (αυτή τη φορά με κέντρο και σταθερό σημείο το τιμόνι) όπως - κλίση τιμονιού - απόσταση αναβάτη από το τιμόνι και τα pedals κατά τους δύο άξονες - κλίση των pedals, όλα ανεξάρτητα το ένα από το άλλο έτσι ώστε να δέχεται αναβάτες όλων των ηλικιών και όλων των διαστάσεων.

Ευχηθείτε μου καλή επιτυχία:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία!

Να σε ρωτήσω, δυνατές τιμονιέρες (direct drive) θα άντεχε το PVC? Ή θα το γκρέμιζε :hehe:

Εννοείται ότι αντέχει - άλλο θέμα ότι θα υπάχει κάποια (μικρή) ελαστικότητα σε σύγκριση με ένα μεταλλικό. Φαντάσου ότι πχ. ο οριζόντιος σωλήνας αριστερά του καθίσματος στο (τωρινό) κόκπιτ σηκώνει τα σχεδόν 100kg μου χωρίς την παραμικρή παραμόρφωση!

Link to comment
Share on other sites

Fanatec Part II

post-24520-1416078993,5681_thumb.jpg

Παράδοση από 30/01/2015 :/

ΥΓ Απαράδεκτο το γεγονός ότι είναι όλα πληρωμένα στο ακέραιο για δύο παραγγελίες που αν όλα πάνε καλά θα παραδοθούν η πρώτη το Δεκέμβριο και η δεύτερη τον Ιανουάριο, ουσιαστικά η Fanatec χρηματοδοτείται άτοκα από τους πελάτες της :TD:

Link to comment
Share on other sites

Fanatec Part II

[ATTACH]65124[/ATTACH]

Παράδοση από 30/01/2015 :/

ΥΓ Απαράδεκτο το γεγονός ότι είναι όλα πληρωμένα στο ακέραιο για δύο παραγγελίες που αν όλα πάνε καλά θα παραδοθούν η πρώτη το Δεκέμβριο και η δεύτερη τον Ιανουάριο, ουσιαστικά η Fanatec χρηματοδοτείται άτοκα από τους πελάτες της :TD:

Καλώς ήρθες στο "Club":whistle2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανακοινώθηκαν οι τιμές για το AccuForce wheel!!

 

Introductory AccuForce Prices are as follows: 


-AccuForce Pro Momo Edition - $1949 
-AccuForce Pro - $1749 
-AccuForce DIY - $1449 

Component pricing, complete spec sheet, etc. will be made available when we complete the AccuForce portion of the website. 

At this point I know of no reason why we won't be able to release the product this year as planned. Those of you patient enough to wait for the AccuForce won't be disappointed. The result of the features and refinements we made throughout 2014 put this wheel in a league far beyond direct drive 101. 

 

Παραγγελίες θα αρχίσουν μέχρι το τέλος του χρόνου και αποστολές/παραδόσεις αρχές του 2015.

Έγινε επεξεργασία από djkostas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χάλασε και το ClubSport Shifter, μου ανάβει 1η βάζοντας 3η. Δεν το κάνει συνέχεια αλλά μία φορά στις 10-15 αλλαγές, πράγμα αρκετό να καταστρέψει οτιδήποτε ξεκινήσω (αγώνα, practice...) στον 1o - 2o γύρο.

 

Αναλογιζόμενος ότι έχουν περάσει μέχρι τώρα 9 ξεχωριστά χειριστήρια της fanatec από τα χέρια μου και τα 5 από αυτά χαλάσαν πριν λήξει η εγγύησή τους (ένα μάλιστα βγάζει δεύτερο πρόβλημα - ενώ άλλο χάλασε μες την πρώτη εβδομάδα χρήσης του) σημαίνει ποσοστό 55% αποτυχίας, για μένα!

Σκεφτείτε καλά πριν παραγγείλετε κάτι απ' τη fanatec...

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκαν οι τιμές για το AccuForce wheel!!

 

 

Παραγγελίες θα αρχίσουν μέχρι το τέλος του χρόνου και αποστολές/παραδόσεις αρχές του 2015.

 

Αναμενόμενη η τιμή για το Momo edition που με ενδιαφέρει αλλά μιας και τελικά παραγγέλθηκε το CSW V2 δεν προβλέπεται αναβάθμιση, με τα μεταφορικά και τα τελωνεία θα πάει πάνω από τα 2.000 € για να μην πώ 2.500 € !

Link to comment
Share on other sites

Σε σύγκριση με τα 3,5-4 χιλιάρικα που ζητάει ο Bodnar, τα 2-2,5 δεν μοιάζουν και τόσα πολλά!

Το σημαντικότερο είναι πως σπάει πλέον το μονοπώλιο και πιθανόν να δούμε ακόμα καλύτερες τιμές στο μέλλον, ίσως και από έναν τρίτο ή τέταρτο κατασκευαστή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και παλι πολλα ειναι. Εγω θα προτιμουσα να εβγαζαν και κατι να χτυπησουν Fanatec και ας ηταν και λιγο πιο ακριβο π.χ 700 ευρω. Σε αυτη την τιμη πιστευω δεν θα προλαβαιναν τη ζητηση.

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκαν οι τιμές για το AccuForce wheel!!

 

 

Παραγγελίες θα αρχίσουν μέχρι το τέλος του χρόνου και αποστολές/παραδόσεις αρχές του 2015.

Εγώ γιατί πατάω το link και δε τα βλέπω πουθενά αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.