Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Εγώ γιατί πατάω το link και δε τα βλέπω πουθενά αυτά.

 

Μάλλον γιατί δεν έχουν ανανεώσει το site τους ακόμα και παρέχουν πληροφορίες στο forum του iRacing.

 

 

 

AccuForce Pro MOMO Edition - $1949 

-Includes genuine Momo steering wheel. Choice of three wheel options. 

-Includes SimXperience quick release system with gold contacts (suitable for use on real race car) 

-Includes Carbon Fiber / Aluminum paddle shifters 

-Includes adjustable wheel button box 

-Accommodates a wide variety of real world racing steering wheels 

-Robust Force Feedback Management and Analysis software suite. 

-Custom Direct Drive Motor provides extreme response 

-Includes SimXperience AccuForce controller box 

-Includes FREE dashboard software (usable on phones and PC monitors) 

-Includes FREE In game Heads Up display dashboard software 

-No belts to absorb force feedback detail or wear and stretch 

-Desktop Mount Available but rig mounting is highly suggested 

-Encoder Resolution - 16,000 PPR (Pulses Per Revolution) 

-Update Rate 2000 updates per second via Dual 1000Hz streams (SimXperience Dual-Stream) 

AccuForce Pro - $1749 

-Includes SimXperience steering wheel 

-Includes SimXperience quick release system with gold contacts (suitable for use on real race car) 

-Includes Carbon Fiber / Aluminum paddle shifters 

-Includes adjustable wheel button box 

-Accommodates a wide variety of real world racing steering wheels 

-Robust Force Feedback Management and Analysis software suite. 

-Custom Direct Drive Motor provides extreme response 

-Includes SimXperience AccuForce controller box 

-Includes FREE dashboard software (usable on phones and PC monitors) 

-Includes FREE In game Heads Up display dashboard software 

-No belts to absorb force feedback detail or wear and stretch 

-Desktop Mount Available but rig mounting is highly suggested 

-Encoder resolution - 16,000 PPR (Pulses Per Revolution) 

-Update Rate 2000 updates per second via Dual 1000Hz streams (SimXperience Dual-Stream) 

AccuForce DIY - $1449 - A DIY Kit of Motor, Controller and Cables. 

-Robust Force Feedback Management and Analysis software suite. 

-Custom Direct Drive Motor provides extreme response 

-Includes SimXperience AccuForce controller box 

-Includes FREE dashboard software (usable on phones and PC monitors) 

-Includes FREE In game Heads Up display dashboard software 

-No belts to absorb force feedback detail or wear and stretch 

-Encoder resolution - 16,000 PPR (Pulses Per Revolution) 

-Update Rate 2000 updates per second via Dual 1000Hz streams (SimXperience Dual-Stream

 

Απ' ότι λένε, η τιμή του DIY είναι λίγο φουσκωμένη, γιατί προτιμούν να δώσουν το πλήρες πακέτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χάλασε και το ClubSport Shifter, μου ανάβει 1η βάζοντας 3η. Δεν το κάνει συνέχεια αλλά μία φορά στις 10-15 αλλαγές, πράγμα αρκετό να καταστρέψει οτιδήποτε ξεκινήσω (αγώνα, practice...) στον 1o - 2o γύρο.

 

Αναλογιζόμενος ότι έχουν περάσει μέχρι τώρα 9 ξεχωριστά χειριστήρια της fanatec από τα χέρια μου και τα 5 από αυτά χαλάσαν πριν λήξει η εγγύησή τους (ένα μάλιστα βγάζει δεύτερο πρόβλημα - ενώ άλλο χάλασε μες την πρώτη εβδομάδα χρήσης του) σημαίνει ποσοστό 55% αποτυχίας, για μένα!

Σκεφτείτε καλά πριν παραγγείλετε κάτι απ' τη fanatec...

 

Η απάντηση των Φανατικών:

"Hi Aristidis,

thank you for providing the videos. The best would be to send the shifter to our Service Centre for repair, hence I will initiate the RMA for you and our office will inform you about the further procedure shortly

Best regards / Freundliche Grüße,"

Ήμουνα νιος και γέρασα! Βάλτε combo με αυτόματα γιατί με βλέπω να απέχω για καιρό...

 

Φτου σου Λάκη... (καμιά παρεξήγηση Λάκη)!  Είχα μια μικρή ελπίδα ότι θα μου έστελναν μια καινούργια V1,5. Καλά κρασιά! :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται το accuforce. To diy όντως θα μπορούσε να είναι κάπως πιο φτηνό. Οι τιμές βέβαια είναι "λογικές" για branded direct drive wheel.

 

To custom wheel που φτιάχνω πάντως, μου κόστισε συνολικά κάτω από 1000. Τώρα περιμένω κάποια parts και κατά το τέλος Ιανουαρίου μάλλον θα το έχω συναρμολογήσει.

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@akis_z80 (και για όποιον ενδιαφέρεται) Σχετικά με την κουβέντα που κάναμε για ένα stand, που θα μπορούσε να φιλοξενήσει καρέκλα αυτοκινήτου για να κάθεσαι στο simracing γραφείο σου:

PVC_SeatStand_42_sm.jpg?attachauth=ANoY7

 

Εγώ το προχώρησα κι άλλο βέβαια ώστε να μπορεί να δεχτεί προέκταση - βάση pedals φρένων/γκάζι - για μεγαλύτερη σταθερότητα και μεγαλύτερη ευελιξία ως προς τη γωνία θέσης οδήγησης:

 

PVC_SeatStandCockpit_43_sm.jpg?attachaut

 

Όλες οι πληροφορίες θα βρίσκονται εδώ για όσους ενδιαφέρονται για το θέμα (site under construction)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@akis_z80 (και για όποιον ενδιαφέρεται) Σχετικά με την κουβέντα που κάναμε για ένα stand, που θα μπορούσε να φιλοξενήσει καρέκλα αυτοκινήτου για να κάθεσαι στο simracing γραφείο σου:

 

Όλες οι πληροφορίες θα βρίσκονται εδώ για όσους ενδιαφέρονται για το θέμα (site under construction)

Mου αρέσουν πολύ και τα 2 σαν ιδέες. Μάλλον θα ξεκινήσω με το 1ο που είναι πιο compact. Το 2ο είναι εξαιρετικό με τις δυνατότητες που πρσφέρει, αλλά μάλλον θα το προσπαθήσω σε δεύτερη φάση..

 

Έχεις κάποιο σχέδιο για να μπορέσω να προσαρμόσω και wheel πάνω στο pvc (χωρίς όμως τις οθόνες) ; Το wheel να βρίσκεται σε ύψος λίγο κάτω από το γραφείο ώστε να μπορεί να χώνεται μέσα. Δηλαδή μόνο η οθόνη να μείνει πάνω στο γραφείο.

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
Link to comment
Share on other sites

Mου αρέσουν πολύ και τα 2 σαν ιδέες. Μάλλον θα ξεκινήσω με το 1ο που είναι πιο compact. Το 2ο είναι εξαιρετικό με τις δυνατότητες που πρσφέρει, αλλά μάλλον θα το προσπαθήσω σε δεύτερη φάση..

Χαίρομαι που σου αρέσει, το έχω φτιάξει ήδη (ένα σχεδόν ίδιο) για ένα φίλο και είναι πολύ ευχαριστημένος, φωτό:

 

psr6.jpg

Δες και εδώ

 

 

Έχεις κάποιο σχέδιο για να μπορέσω να προσαρμόσω και wheel πάνω στο pvc (χωρίς όμως τις οθόνες) ; Το wheel να βρίσκεται σε ύψος λίγο κάτω από το γραφείο ώστε να μπορεί να χώνεται μέσα. Δηλαδή μόνο η οθόνη να μείνει πάνω στο γραφείο.

 

 

Έχω σχέδια να προσθέσω και ένα τρίτο κομμάτι που θα κρατά το τιμόνι! To be continued...

 

Aν όμως δεν χρειάζεσαι μεγάλη κλήση στην καρέκλα τότε γιατί δεν φτιάχνεις αυτό:

 

https://www.youtube.com/watch?v=-LATvEpEJlM

 

zKdnVa.jpg

 

Γίνεται σχετικά εύκολα (δες οδηγίες εδώ) χωράει κάτω από τραπέζι και μαζεύει (70χ70) αν χρειαστεί!

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Άρη το σκέφτομαι σοβαρά να κατασκευάσω ένα pvc cockpit για το fanatec gear που περιμένω και τα σχέδια σου απλοποιούν πολύ τα πράγματα !

 

Φαντάζομαι ότι σχετικά εύκολα θα μπορώ στη συνέχεια να προσθέσω και εξοπλισμό για sim vibe στα πετάλια και κάτω από το κάθισμα, δεν ξέρω όμως αν το PVC θα είναι καλό υλικό για bass shakers ή αν θα αρχίσει να διαλύεται με τον καιρό στις κολήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Άρη το σκέφτομαι σοβαρά να κατασκευάσω ένα pvc cockpit για το fanatec gear που περιμένω και τα σχέδια σου απλοποιούν πολύ τα πράγματα !

 

Φαντάζομαι ότι σχετικά εύκολα θα μπορώ στη συνέχεια να προσθέσω και εξοπλισμό για sim vibe στα πετάλια και κάτω από το κάθισμα, δεν ξέρω όμως αν το PVC θα είναι καλό υλικό για bass shakers ή αν θα αρχίσει να διαλύεται με τον καιρό στις κολήσεις.

 

Ότι θέλετε σχετικά με τα PVC cockpits, πέσατε στον "guru"

 

love-guru1.jpg

 

Αν γίνει σωστά η κόλληση θα μπορούν να παίζουν σ' αυτό και τα εγγόνια σου!!! Όχι μόνο bass shakers αλλά και D-BOX αντέχουν...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση των Φανατικών:

"Hi Aristidis,

thank you for providing the videos. The best would be to send the shifter to our Service Centre for repair, hence I will initiate the RMA for you and our office will inform you about the further procedure shortly

Best regards / Freundliche Grüße,"

Ήμουνα νιος και γέρασα! Βάλτε combo με αυτόματα γιατί με βλέπω να απέχω για καιρό...

 

Φτου σου Λάκη... (καμιά παρεξήγηση Λάκη)!  Είχα μια μικρή ελπίδα ότι θα μου έστελναν μια καινούργια V1,5. Καλά κρασιά! :rolleyes:

 

Χεχε! τελικά απ' ότι φαίνεται (από το invoice) μου στέλνουν ένα καινούργιο V1.5 (ClubSport Shifter SQ V 1.5) :rolleyes:;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό ήρθε!!! Σε χρόνο ρεκόρ μαλιστα μιας κ η παραγγελία έγινε στις 6/12.

Το παλιό post-46220-0-40496400-1418301803_thumb.j

Παρόλο που έλεγε 96W , αποδείχτηκε σάπιο.

Το καινούργιο :

post-46220-0-10579100-1418301811_thumb.j

post-46220-0-37330400-1418301817_thumb.j

Πλάι , πλάι

post-46220-0-13941200-1418301814_thumb.j

Εγκατεστημένο (τούμπα μην πέσουν τίποτα νερά)

post-46220-0-50139500-1418301970_thumb.j

Φυσικά δουλεύει άριστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χεχε! τελικά απ' ότι φαίνεται (από το invoice) μου στέλνουν ένα καινούργιο V1.5 (ClubSport Shifter SQ V 1.5) :rolleyes:;)

Τζάμπα χάρηκα, :weep: , τελικά μου στείλανε πίσω το παλιό μου επισκευασμένο...

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου στείλανε κάτι πάλι καλά, η πρώτη μου παραγγελία για την πεταλιέρα/shifter είχε estimated shipping 15/12 και εχτές που ρώτησα πήρα απάντηση για τέλη Δεκεμβρίου/Αρχές Γενάρη...

 

Βλέπω κατά  το Πάσχα να μου έρχεται  το V2 Wheel base, έτσι όπως πάμε θα ακυρώσω τις παραγγελίες και με τα 1200€ που θα μου επιστραφούν θα φτιάξω PVC Cockpit και DIY Servo Wheel....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμάν αυτή η Fanatec.

Άρη την επόμενη φορά που θα στείλεις το shifter προσπάθησε να κάνεις μη επισκευάσιμη ζημιά :p
 

Τα τελευταία parts για το diy wheel θα μου έρθουν κατά τις 15 Ιανουαρίου. Θα ανοίξω thread όταν θα έχω κάτι ενδιαφέρον να δείξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετοίμασα βιντεάκι για το νέο μοντελάκι που "φοριέται" με γραφείο και εξοικονομεί χώρο!

Κατάφερα επιτέλους και πρόσθεσα και animation (κίνηση μερών του κόκπιτ), απολαύστε το:

 

https://www.youtube.com/watch?v=eqJZbcdRa2E

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με πρόλαβες. Είδες τιμη γτ δεν το είδα ολο;

To pro είναι στα 1300 ευρώ. Καθόλου άσχημα όταν το πιο φτηνό αντίστοιχων specs diy wheel που μπορεί να φτιάξει κανείς βρίσκεται γύρω στα 800 ευρώ.

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το δολλάριο στο 1,20 1750 $ = 1450 € + Shipping + Έξοδα εκτελωνισμού  κάτω από 1800 - 1900 € δύσκολο το βλέπω και μάλλον αισιόδοξο, κοντά στο 2.000 το βλέπω ανάλογα τα κέφια των τελώνιδων :angry:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.