Jump to content


Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Γενικά εμένα με μπερδέψατε που δεν έχω ιδέα από τι παίζει στον τομέα των DirectDrive. Μαύρα μεσάνυχτα και τώρα ακόμα σκοτεινότερα.

 

Δεν έχω κάτι να προσθέσω στην κουβέντα παρά να σημειώσω ότι συμφωνώ και υποστηρίζω ότι κάτι αν δεν γίνει brand δεν θα πάει πιο πέρα είτε εμπορικά είτε στην αποδοχή του κόσμου. Νομίζω ότι αυτό είναι κοινό αποδεκτό από όλους.

Σίγουρα όταν μπαίνεις σε αυτό τον τομέα του simracing άποψή μου είναι ότι πρέπει να περιμένεις να μην είναι όλα Plug n Play και ότι θα χαθείς σε forums και στο 'deep web' να ψάχνεις ρυθμίσεις κλπ. (άσχετα που γι' αυτό παλεύουν οι εταιρίες και ξέρουν ότι αυτό θα τους μεγαλώσει και θα τους κάνει αποδεκτούς).

 

Για κάποιον σαν εμένα που παρακολουθεί τη συζήτηση θα ήθελα να βάζετε official link από τα websites που μπορούμε να βρούμε τα τιμόνια για να παίρνουμε κι εμείς μια ιδέα του τι συζητάτε. ?

Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με αυτο που λες δεν εχεις αδικο, οτι πρεπει κατι να γινει brand για να γινει αποδεκτο, αλλα αυτο ισχυει περισσοτερο σε κανα playstation.

 

Εδω που οι simracers καιγονται με ενα σωρο πατεντες για να κανουν πιο ρεαλιστικη την κατασταση, απο τη στιγμη που καποιος εχει το μυαλο και κατανοει ΓΙΑΤΙ ενα directdrive υπερεχει μιας αλλης τιμονιερας, δεν ειναι δυσκολο γι αυτον πλεον να στησει ενα osw απο το να αγορασει ενα ετοιμο μαρκας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος fuz10n έγραψε:

σε σχεση με αυτο που λες δεν εχεις αδικο, οτι πρεπει κατι να γινει brand για να γινει αποδεκτο, αλλα αυτο ισχυει περισσοτερο σε κανα playstation.

 

Εδω που οι simracers καιγονται με ενα σωρο πατεντες για να κανουν πιο ρεαλιστικη την κατασταση, απο τη στιγμη που καποιος εχει το μυαλο και κατανοει ΓΙΑΤΙ ενα directdrive υπερεχει μιας αλλης τιμονιερας, δεν ειναι δυσκολο γι αυτον πλεον να στησει ενα osw απο το να αγορασει ενα ετοιμο μαρκας.

Παντου ισχυει.

Ο κοσμος θελει ευκολια και ετοιμα πραγματα.

Το οτι τα forum ειναι γεματα απο ατομα που αχολουνται παραπανω για το χομπυ τους και διαθετουν τον απετουμενο χρονο δεν σημαινει οτι ειναι η πλειοψηφια, απλα αυτοι ακουγονται περισσοτερο. Η πλειοψηφια θελει το πακετο του osw, απο οπου και να ειναι αυτο, ετοιμο μαζεμενο και νοικοκυρεμενο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fatalara said:

Παντου ισχυει.

Ο κοσμος θελει ευκολια και ετοιμα πραγματα.

Το οτι τα forum ειναι γεματα απο ατομα που αχολουνται παραπανω για το χομπυ τους και διαθετουν τον απετουμενο χρονο δεν σημαινει οτι ειναι η πλειοψηφια, απλα αυτοι ακουγονται περισσοτερο. Η πλειοψηφια θελει το πακετο του osw, απο οπου και να ειναι αυτο, ετοιμο μαζεμενο και νοικοκυρεμενο. 

θα γραψω παλι το ιδιο... Μονταρισμα OSW Augury : 4 καλωδια που πανε μονα τους εκει που πανε να κουμπωσουν τα οποια ειναι : 2 για την επικοινωνια του controller με το servo , 1 USB για το PC και ενα ρευμα...τοποθετηση πανω σε RIG αλουμινιου μιση ωρα , το οποιο περιλαμβανει και την τοποθετηση ολων των κομματιων του αλουμινενιου προφιλ μαζι με τα nuts που μπαινουν στις ραγες και την σταθεροποιηση τους.Οποτε οπως καταλαβαινει καποιος αν μιλαμε για τοποθετηση σε γραφειο ο χρονος μειωνεται ακομα πιο πολυ....τα καλωδια του ειναι αρκετα μεγαλα και μπορεις απλα να τα εξαφανησεις με οποιο τροπο θες  κατω απο το γραφειο ή με σπιραλ που θα περασουν ολα απο μεσα.Αρα θεμα τακτοποιησης παλι δεν υπαρχει.Αν θες να τα κανεις να μη φαινονται...γινεται πανευκολα.....
Αν μιλαμε βεβαια για χρηστες που παιζουν σε γραφειο τοτε απλα κανενα OSW ή DD δεν ειναι ευκολο να τοποθετηθει...γιατι πολυ απλα θελει παρα πολυ δυνατη στηριξη για να αντεξει η επιφανεια που θα τοποθετηθει τις δυναμεις του...Και δεν εννοω δυναμεις που να σε κανουν να μη μπορεις να κουνησεις τα χερια σου μετα απο εναν 30λεπτο αγωνα αλλα δυναμεις που να εισαι μια χαρα οτι αγωνα και να τρεξεις...εκει δε νομιζω οτι μπορει να τοποθετηθει σε κανενα γραφειο χωρις να το τρυπησεις γιατι πρεπει να μπει και η βαση που το κραταει....Γενικα αυτες οι λυσεις ειναι μονο για αλουμινενια rig ή για κατασκευες οπως του Αρη που μπορουν να τις αντεξουν....

Και τωρα παμε στις κονσολες...εχω ρωτησει πολλους και απαντηση δε μου εδωσε κανεις....πειτε μου που θα στηριξετε ενα OSW ή ενα DD για να παιξετε στο σαλονι ??...απλα...πουθενα!!..Γιατι αν τοποθοθετηθει σε ενα καθισμα οπως το Playseat με μονο αξονα στηριξης τοτε στο πρωτο curb που θα καβαλησει το αμαξι με μια δυναμη της ταξεως του 40% υπαρχουν 2 περιπτωσεις :
1, ή ο αξονας του playseat θα τρεμει σα ψαρι , ή
2,βλεπω να τουμπαρει το playseat στο πλαι μαζι με τον οδηγο.

οποτε οι μονοι χρηστες κονσολας που μπορουν να χρησιμοποιησουν τα OSW και DD ειναι οι χρηστες που παιζουν σε γραφειο...Και ετσι επιστρεφουμε στις οδηγειες που λενε για το πως θα το βαλεις στο γραφειο...
Συμπερασματα...
-ΜΙα χαρα ειναι μαζεμενα και τα OSW και τα DD...Aρκει να ξερεις να τα μαζεψεις οπως πρεπει..

-Πολυ δυσκολη η χρηση τους σε κονσολες που δεν εχουν δικο τους γραφειο.
-Οι ανθρωποι που ασχολουνται παραπανω με το hobby τους το κανουν πρωτα για δικο τους κεφι και μετα για ολους αυτους που ΔΕΝ εχουμε τις δικες τους γνωσεις και ωρα για να ασχοληθουμε...
-Διαβασα οτι γραψανε πολλοι οτι το OSW πεθαινει....μαλλον δεν εχουν ακουσει ποτε και πουθενα για το Granite Devices ... https://granitedevices.com/

 

Αυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Etern4L έγραψε:

Γενικά εμένα με μπερδέψατε που δεν έχω ιδέα από τι παίζει στον τομέα των DirectDrive. Μαύρα μεσάνυχτα και τώρα ακόμα σκοτεινότερα.

Μην μπερδεύεσαι, φαντάσου μια τιμονιέρα με βιομηχανικό μοτέρ πάνω της (ουσιαστικά το ίδιο το μοτέρ είναι η τιμονιέρα) που ζυγίζει και είναι ποιο δυνατό τουλάχιστον  3-5 φορές περισσότερο απ' ότι έχεις πιάσει μέχρι τώρα στα χέρια σου και που θα δουλέψει απροβλημάτιστα τουλάχιστον τα επόμενα 15-20 χρόνια δίνοντάς σου την καλύτερη ποιότητα οδηγικής αίσθησης που μπορείς να λάβεις σήμερα! Και όλα αυτά, πλέον, Plug and play. Και οι τιμές πλέον είναι λογικές γι' αυτό που παίρνεις, φτάνει να έχεις διάθεση να θες να ξοδέψεις τόσα πολλά για το χόμπυ σου..

(Σου έχω στείλει εδώ και καιρό ανοιχτή πρόσκληση να τα δεις όλα αυτά +Vr)

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αναβάθμιση, σημαντική όπως σιγά - σιγά ανακαλύπτω, στο ριγκ μου.

Συγκεκριμένα ο @Maximvs και η F1Simgames μου έφτιαξαν ένα τιμόνι BMW M8.

Από την πρώτη επαφή μαζί του, εκτός ριγκ, με το που το πιάνεις στα χέρια σου αντιλαμβάνεσαι ΑΜΕΣΩΣ την ποιότητα υλικών και κατασκευής!!!

Carbon plates μπρός πίσω, shifter με ρουλεμάν και με μαγνήτες ακριβώς με την δύναμη που χρειάζεσαι, κουμπιά από άλλο πλανήτη και με εξαιρετική ποιότητα, κάτι που ισχύει και για τα rotary! Φυσικά όλα τα παραπάνω βρίσκονται και στην σωστή θέση!

 

Με το που το έβαλα στην Accuforce και έκανα 2-3 "αναγνωριστικούς" γύρους, η αίσθηση που σου δίνει (εκτός από το ότι νομίζεις ότι το έχεις από πάντα) είναι ότι αφενός η λειτουργία της Accuforce γίνεται περισσότερο smooth και linear, με συνέπεια όλα να γίνονται προβλέψιμα και 'ευκολότερα" στην αντίδραση.

Σίγουρα η κύρια αιτία είναι το μικρό βάρος του σε σχέση με τα υπόλοιπα τιμόνια μου, αλλά επίσης σίγουρο είναι ότι έχεις την αίσθηση ότι το συγκεκριμένο τιμόνι σαν να έχει σχεδιαστεί για τα χέρια σου!!!

 

Μια σημαντική για εμένα αναβάθμιση, την οποία συνιστώ αναεπιφύλακτα σε όλους!!!

image.thumb.jpeg.9cfd16998e7f8699e52ba75e8cbaee4a.jpegimage.thumb.jpeg.c9736cd610bfa19fe80363d4d08591ef.jpeg

 

image.thumb.jpeg.d34c291305522eb74dcf0b89be2d53d4.jpeg

 

image.thumb.jpeg.52aec9edefd1a59cbfe97f5218389f56.jpeg

 

image.thumb.jpeg.1451c183d78a1cdd1c4e2f1407bac871.jpeg

 

image.thumb.jpeg.300aebf05f01fc7fc5ff17d2255b670d.jpeg

 

image.thumb.jpeg.e38345a5107e78e39d4091e529ad0ea8.jpegimage.thumb.jpeg.afd6721e1dc8c793e7fb930ad0974c2e.jpeg

  • Like 6
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, paninio said:

https://zalem.es/en/

 Φοβερό site παιδια ιδανικό για τον casual simracer .

Oι pro του είδους ίσως βρούν ενδιαφέροντα πράγματα στα accesories

Τον είχα δει τότε ποτ έψαχνα για triple monitor stand και για rig.
τελικά στο http://Sim-lab.eu/ βρήκα και πιο οικονομικά και πιο ανθεκτικά

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, beastie said:

Τον είχα δει τότε ποτ έψαχνα για triple monitor stand και για rig.
τελικά στο http://Sim-lab.eu/ βρήκα και πιο οικονομικά και πιο ανθεκτικά

 

η ποιοτητα του Sim-Lab ειναι κορυφαια...ισως η καλυτερη εκει εξω...και οι τιμες του  λογικοτατες!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

[mention=64796]troffeo[/mention]
Τί μετατροπή/σύνδεσμο χρησιμοποιείς για να παίρνει η Accuforce άλλα rims?

Καλησπέρα!
Χρησιμοποιώ quick release Q1R, αφού εχω αφαιρέσει το μαμα quick release της Accuforce.
Η επικοινωνία των τιμονιων γίνεται με usb, μπορείς όμως να το κανεις και με ίδιου τύπου «τηλεφωνικό» καλώδιο που χρησιμοποιεί η Accuforce, αλλα προσωπικά δεν βλέπω ιδιαίτερο κέρδος εκτός από μια «χαμένη» θέση στο usb hub που εχω.
Επίσης εχω βάλει και μια προσθήκη 70mm από αλουμίνιο (βρίσκεις παντού και Κίνα 50mm-70mm-100mm κλπ) για να μου «έρθει» εκεί που θέλω το τιμόνι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fuz10n said:

βεβαια σκρουτζ εχει ηδη 50 κατω ξερεις. κλασικο πλαισιο. καλη κινηση παντως απο pappas

Οχι ακριβώς γιατι στο πλαισιο δινει στα 270 και το shifter ενω οι περισσότεροι στο skroutz (Δεν είδα όλους) ειναι μόνη της η τιμονιέρα..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.