Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

5 hours ago, GeoF1 said:

https://www.skroutz.gr/s/8438215/Thrustmaster-Accessory-599xx-Evo-30-Wheel-Add-on-Alcantara-Edition.html

157 ο φτηνοτερος

224 ο ακριβοτερος.

Οτι να ναι...

φιλικη συμβουλη.....μαζεψε τα λεφτα να κανεις μια αναβαθμιση που θα αξιζει το κοπο ολα τα λεφτα που θα δωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου για τον χρονο που παιζω νομιζω μια χαρα ειναι η τιμονιερα που εχω. Μιλαμε για 3-4 ωρες τον μηνα.

Οταν φτιαξουν τα πραγματα στο μελλον καλα να μαστε ναι θα ειναι πολυ σωστο αυτο που ειπες..

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, GeoF1 said:

Φιλε μου για τον χρονο που παιζω νομιζω μια χαρα ειναι η τιμονιερα που εχω. Μιλαμε για 3-4 ωρες τον μηνα.

Οταν φτιαξουν τα πραγματα στο μελλον καλα να μαστε ναι θα ειναι πολυ σωστο αυτο που ειπες..

 

 

συμφωνω απολυτα...απλα να ξερεις οταν δινεις 50 απο εδω , 100 απο εκει και στην ουσια δεν κανεις καποια ιδιαιτερη αναβαθμιση οταν τα αθροισεις τα ποσα αυτα διαπιστωνεις οτι μπορουσες να τα εχεις κρατησει και να τα εχεις επενδυσει σε κατι πολυ καλυτερο....και σου μιλαω ετσι γιατι κι εγω τα ιδια εκανα παλια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να ειμαι απαισιοδοξος αλλα δεν με βλεπω για ουσιαστικη αναβαθμιση. Λιγο ο χωρος ,λιγο ο χρονος,λιγο οι προτεραιοτητες (οικογενεια κλπ) δεν το βλεπω...

Ποτε δεν ξερεις βεβαια..

Αν την ιδια κουβεντα την καναμε πχ το 2005 τι διαφορετικα που θα ηταν τα πραγματα?>??? (με τον εξοπλισμο και τις επιδοσεις που υπαρχουν το 2019 ομως)?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πιάσει τον εαυτό μου να ψάχνω συνεχώς αξεσουάρ και να σκορπάω τσάμπα λεφτά ,20αρικα ,50αρικα. Προτείνω ότι πατεντούλα έχετε κάνει να την δημοσιεύετε...Εψαχνα τρόπο να απομονώσω την 7η στο  shh shifter και απο το να αγοράσω plate που το κοστολογούν οι τσόγλανοι 20 ευρώ , σκέφτηκα (βίδα ,ροδέλα , παξιμάδι)

20190628_174105.jpg

Έγινε επεξεργασία από paninio
  • Agree 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας,

ενδιαφέρομαι για την αγορά μίας τιμονιέρας.Το budget είναι ~ 300ευρώ.Νομίζω η Thrustmaster T300 RS GT Edition είναι η καλύτερη επιλογή μου στα 320 απο Amazon.

Πριν την αγορά όμως θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.Σαν αρχή η χρήση θα είναι αποκλειστικά στο PC.Πιο πολύ με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια ets2,asetto corsa,dirt rally 2.0.Σε αυτά τα παιχνίδια υπάρχουν προφιλ ή  είναι Unplayable και πρεπει να αρχίζω να ψάχνω μία μία τις ρυθμίσεις για να την φέρω στα μέτρα μου?

Επίσης έχετε να προτείνετε κάποια άλλη επιλογή σε αυτό το budget?

 

 

Έγινε επεξεργασία από Andrewk
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Andrewk έγραψε:

Καλησπέρα σας,

ενδιαφέρομαι για την αγορά μίας τιμονιέρας.Το budget είναι ~ 300ευρώ.Νομίζω η Thrustmaster T300 RS GT Edition είναι η καλύτερη επιλογή μου στα 320 απο Amazon.

Πριν την αγορά όμως θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.Σαν αρχή η χρήση θα είναι αποκλειστικά στο PC.Πιο πολύ με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια ets2,asetto corsa,dirt rally 2.0.Σε αυτά τα παιχνίδια υπάρχουν προφιλ ή  είναι Unplayable και πρεπει να αρχίζω να ψάχνω μία μία τις ρυθμίσεις για να την φέρω στα μέτρα μου?

Επίσης έχετε να προτείνετε κάποια άλλη επιλογή σε αυτό το budget?

Φίλε  αν θές για καινούργια  να προτιμήσεις την ferrari t300 alcantara , πολύ ωραία αίσθηση.

Αν έχεις στο νού σου και μεταχειρισμένη δίνω στα 220την t500rs .

Η t500 είναι ισχυρότερη σε newton αλλα με λιγότερη λεπτομέρεια απο την t300 se ffb .το άλλο + της t500 είναι τα πεντάλ .


 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Andrewk said:

Καλησπέρα σας,

ενδιαφέρομαι για την αγορά μίας τιμονιέρας.Το budget είναι ~ 300ευρώ.Νομίζω η Thrustmaster T300 RS GT Edition είναι η καλύτερη επιλογή μου στα 320 απο Amazon.

Πριν την αγορά όμως θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.Σαν αρχή η χρήση θα είναι αποκλειστικά στο PC.Πιο πολύ με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια ets2,asetto corsa,dirt rally 2.0.Σε αυτά τα παιχνίδια υπάρχουν προφιλ ή  είναι Unplayable και πρεπει να αρχίζω να ψάχνω μία μία τις ρυθμίσεις για να την φέρω στα μέτρα μου?

Επίσης έχετε να προτείνετε κάποια άλλη επιλογή σε αυτό το budget?

 

 

 

Καλημέρα,

 

Σίγουρα κατεβάζεις και κάνει εγκατάσταση τους drivers για την τιμονιέρα που θα σου δώσουν ένα Control Panel.

 

Στο Control Panel θα βρεις ρυθμίσεις όπως μοίρες περιστροφής (900 default) και δυνάμεις τιμονιέρας 75 - 100 - 100 -100. Τις δυνάμεις τις αφήνεις default παντού, εκτός αν σου φαίνεται ελαφρύ το τιμόνι ανεβάζεις λίγο το 75.

 

Μην ξεχάσεις να ανοίξεις τα ανεμιστήρια της τιμονιέρας χειροκίνητα να δουλεύουν συνεχόμενα όταν τη βάζεις (οδηγίες θα βρεις στο site της thrustmaster ή με γρήγορο googling)

 

Τώρα στο ETS2 δεν πειράζεις τίποτα όπως είναι παίζει... 900 μοίρες.

 

Στο Assetto Corsa πάλι δεν πειράζεις τίποτα θα σου φτιάχνει μόνο του το πόσο στρίβει το κάθε αυτοκίνητο απλά δεν θα τερματίζει το τιμόνι θα γυρνάει 900 μοιρες. Αν ξέρεις τις μοίρες που έχει το κάθε αυτοκίνητο μπορείς να τις σετάρεις στο Control Panel πριν μπεις και έτσι θα τερματίζει και το τιμόνι σωστά.

 

Στο DiRT Rally/DiRT Rally 2.0 είναι ακριβώς όπως το Assetto Corsa αλλά πρέπει να ενεργοποιήσεις το Soft Lock μέσα στο παιχνίδι. Αν δεν το κάνεις θα έχεις παντού και πάντα 900 μοίρες ή όσες βάλεις αν σε βολεύει κάποια ρύθμιση. Με βάση την εμπειρία μου στα ράλλυ σου προτείνω κλειστό Soft Lock και να δοκιμάσεις να έχεις από 300 - 540 μοίρες στο Control Panel ανάλογα τι σε βολέψει. Αν θες ρεαλισμό πας στο 1ο. Τέλος θα σου πρότεινα να πας όλες τις δυνάμεις 120/150 (δεν θυμάμαι) μέσα στο παιχνίδι γιατί το FFB του DiRT Rally 2.0 δεν παλεύεται.

 

 

Καλές βόλτες!

Έγινε επεξεργασία από Etern4L
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα. Αποφάσισε ένας φίλος να φτιάξει ένα sim racing σύστημα και ζήτησε την βοήθειά μου. Στο υπολογιστικό κομμάτι ξέρω πως να κινηθώ, αλλά δεν έχω σχεδόν καθόλου άποψη για τα περιφερειακά. Ο τελικός στόχος είναι ο κατά το δυνατόν πιο πιστός ρεαλισμός. Θα χρειαστούμε κάθισμα, τιμόνι, πεντάλ (υδραυλικά ρυθμιζόμενα κατά προτίμηση), shifter , buttkicker (χρειάζομαι την γνώμη σας αν είναι τόσο απαραίτητο vs bass shakers). Τα παιχνίδια που έχει κατά νου είναι Assetto Corsa, Dirt Rally 2.0, F1 2019 (είναι open σε προτάσεις για παιχνίδια που θα προσφέρουν ρεαλισμό μαζί με τα περιφερειακά). Για αρχή το σύστημα θα στηθεί με μία 4Κ τηλεόραση μιας και δεν θέλει στην παρούσα φάση να παίξει με κάποια VR γυαλιά. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, denexo said:

Καλησπέρα στην παρέα. Αποφάσισε ένας φίλος να φτιάξει ένα sim racing σύστημα και ζήτησε την βοήθειά μου. Στο υπολογιστικό κομμάτι ξέρω πως να κινηθώ, αλλά δεν έχω σχεδόν καθόλου άποψη για τα περιφερειακά. Ο τελικός στόχος είναι ο κατά το δυνατόν πιο πιστός ρεαλισμός. Θα χρειαστούμε κάθισμα, τιμόνι, πεντάλ (υδραυλικά ρυθμιζόμενα κατά προτίμηση), shifter , buttkicker (χρειάζομαι την γνώμη σας αν είναι τόσο απαραίτητο vs bass shakers). Τα παιχνίδια που έχει κατά νου είναι Assetto Corsa, Dirt Rally 2.0, F1 2019 (είναι open σε προτάσεις για παιχνίδια που θα προσφέρουν ρεαλισμό μαζί με τα περιφερειακά). Για αρχή το σύστημα θα στηθεί με μία 4Κ τηλεόραση μιας και δεν θέλει στην παρούσα φάση να παίξει με κάποια VR γυαλιά. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας.

 

Καλησπερα,

 

λοιπον....θα χρειαστεις τα εξης :

 

1.Αλουμινενιο rig για να τοποθετηθουν ολα επανω. Ξεκινας απο Sim-Lab συστηματα γιατι ειναι τα κορυφαια χωρις δευτερη κουβεντα.

Κοστος με ολα τα προσθετα που θα χρειαστεις (βαση για οθονη , πληκτρολογιο , ποντικι) απο 750€ - 1200€

2.Τιμονι servo...Θα προτεινα Simucube 2 λογω τελευταιας τεχνολογιας και παρα πολυ καλα χαρακτηριστικα!.

Κοστος περιπου 1400€.

3.Πεταλια....Heusinkveld Sprint για εμενα...

Κοστος πληρους σετ γκαζι , φρενο , συμπλεκτης περιπου 750€.

4.Shifter...μπορεις να βρεις πολλες λυσεις με διαφορα κοστη.

5.Τιμονια....παρα πολλα...αλλα παρα πολλα!!...Αναλογα τι θες να οδηγησεις...Κοστος απο 400€ μεχρι 1500€...

6.Καθισμα....Κατι σε Sparco , Sabelt , OMP , Turn One....Επωνυμα και δοκιμασμενα...

Κοστος απο 300€ μεχρι....οσο θες!

 Και τωρα παμε στο πιο σοβαρο...ενα τετοιο συστημα αδικειται να παιζει Assetto Corsa , Dirt και F1 Codemasters....Αυτο ειναι ετοιμο για iRacing...Bεβαια υπαρχει και το κοστος του παιχνιδιου και η αγορα αυτοκινητων και πιστων αλλα αυτο δεν ειναι της παρουσης...

 

Ελπιζω να βοηθησα!

 

Καλη συνεχεια και περιμενουμε αποτελεσματα!

Έγινε επεξεργασία από Maximvs
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites


 Και τωρα παμε στο πιο σοβαρο...ενα τετοιο συστημα αδικειται να παιζει Assetto Corsa , Dirt και F1 Codemasters....Αυτο ειναι ετοιμο για iRacing...Bεβαια υπαρχει και το κοστος του παιχνιδιου και η αγορα αυτοκινητων και πιστων αλλα αυτο δεν ειναι της παρουσης...


Για ένα πολύ σοβαρό setup ότι είπε ο Θωμάς παραπάνω.
Μπορείς βέβαια να ξεκινάς με ένα βήμα την φορά, αλλά μόνο στην περίπτωση που έχεις κάποια κομμάτια ήδη, όπως τιμονιερα και πεταλια.
Δηλαδή να κρατήσεις αυτά που έχεις και να ξεκινήσεις με την σειρά που τα έχει παραθέσει ο Θωμάς, ώστε να μην χρειαστεί να βγάλεις από το πορτοφόλι σου πολλά χιλιάρικα με την μια!!!

Κυρίως όμως θα πρέπει να προσδιορίσεις την χρήση του.
Δηλαδή για τι σκοπό θες να φτιάξεις ένα τέτοιο rig
Εάν είναι για όσο το δυνατόν περισσότερο simulator, τότε σου προτείνω κυρίως iracing, rfactor2 και ίσως ACC.
Έρχονται και νέοι τίτλοι, αλλά όχι δοκιμασμένοι.

Εάν θέλεις να φτιάξεις κάτι σε casual, τοτε σε καλύπτουν τα F1, Assetto Cora’s, Dirt, WRC, ETS2 κλπ που αναφέρεις.
Σε αυτή την περίπτωση, ξεκινάς με ένα φθηνό rig (ψάξε και μέσα σε αυτό το θρεντ και θα βρεις κατασκευή του Άρη με pvc υλικά η οπουδήποτε και μπορεις να βρεις από dexion μέχρι ότι θελεις) για να μπορείς να βάλεις πάνω όλο τον εξοπλισμό σου και επέλεξε «διαφορετικά» τα υπόλοιπα (τιμονιερα, πεταλια κλπ), δηλαδή να είναι δοκιμασμένα και vfm.
Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να υπολογίζεις ένα ΠΟΛΥ χαμηλότερο κοστολόγιο (πχ μια αξιοπρεπή καινούργια τιμονιερα κοστίζει περίπου το 1/3 της simucube 2 που είναι από τις κορυφαίες).

Όλα είναι θέμα του τι θες να κανείς και επιπλέον του ρίσκου να μην υπολογίσεις με τα σωστα κριτήρια και τελικά να δαπανήσεις τα δίπλα και τρίδιπλα χρήματα!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Maximvs και @troffeo σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Πρέπει να μαζέψω όλο το υλικό που παραθέσατε και να βγάλω ένα αρχικό πλάνο σχετικά με το κοστολόγιο και ίσως πλάνο χρόνου για την υλοποίηση του project. Το μόνο βέβαιο είναι ότι θα επανέλθω σίγουρα με περαιτέρω απορίες!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε κρίμα είναι να δώσει ο άνθρωπος τόσα λεφτά και να μήν τα χαρεί σε vr η triple screen . Ειδικα για το δεύτερο kαι επειδή άμμεσα θα το ζητήσει θα πρέπει να γίνουν αρκετά βάλε βγάλε στο RIG .Η περιφερειακή όραση δίνει πολύ μεγάλη απόλαυση σε 'ενα racing game.

Στην περίπτωση που το ποσό  του Maximvs σας φανεί υπέρογκο που βέβαια είναι και το όνειρο των περισσοτερων εδω ! Προτείνω τα εξής .

 

1)Pvc Rig by Aris Teidis θα πρέπει να μιλήσεις μαζί του έχει κάποιες φοβερές υλοποιήσεις !

2)Τιμόνι Servo simcube 2 sport απο Augury στα  1204 ευρώ μαζι με φόρους και μεταφορικά 

3)Πενταλ τα v3 club sport της fanatec στα  350

4)Κάθισμα προτείνω απλώς να το δοκιμάσει και να είναι αναπαυτικό. Αφου πάει γενικά για πιασοκώλιασμα ο φίλος τουλάχιστον να είναι alcantarisio bucket

5)Τιμόνια ο πλέον εξιδεικευμένος είναι ο Maximvs αφου φτιάχνει και υψηλής ποιότητας δικά του !

6)Για τα bash shaker κτλπ υπαρχει ένα παιδί που έχει γνώση και λέγετε Κωστας Θεοδωρίδης πιστεύω θα δεί τα μνμτα και θα μας πεί ... 

7)shifter της fanatec  στα 250 νομίζω (για να σου δώσω να καταλάβεις,έχει μιά αίσθηση απο group vag αυτοκίνητα

 υ.γ.Ούτε σε διαφημιστική εταιρεία να δούλευα ....

 

Έγινε επεξεργασία από TOTOSR21
  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@denexo Φιλε μου ειναι λιγο φλου η ερωτηση , εφ'οσον δεν υπαρχουν παραμετροι. Μπορει να φανταζεται ο φιλος υδραυλικα κτλ αλλα να μην εχει αισθηση κοστους. Το sim racing απο μονο του ειναι ενα χομπυ το οποιο μπορεις να χαρεις και με budget εξοπλισμο και να φτασεις στον Θεό απο πλευράς κόστους αν εχεις διαθεση να ξοδευεις.
Τι εμπειρια εχει ο φιλος λοιπον και οσον αφορα το sim racing και οσον αφορα το RL racing , τι κεφαλαιο θελει να διαθεσει , με τι θελει να ασχοληθει ,  που θα το βαλει , κτλ κτλ.
Ολα τα συστηματα κατι προσφερουν . Δωσε εσυ οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορεις και θα παρεις πιο ουσιαστικες απαντησεις..

Οσον αφορα τα bass shakers που ανεφερε πιο πανω ο @TOTOSR21 αντιστοιχα υπαρχει μεγαλο ευρος τιμων , και παλι εξαρταται τι θελεις να πετυχεις , αν τα συνδυαζεις με motion etc.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, GeoF1 said:

Δλδ μιλαμε κοστος με οχι τα πιο ακριβα που παρεθεσε ο maximvc κοντα στα 4,500-5000

Νομιζω εχει ξεφυγει το θεμα.?

ξεκινάς με 350 με μια thrustmaster/logitech και φτάνεις στα όσα αντέχεις!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω για rig το σκελετό της Simetik K2, είναι σωστό τανκ και αρκετά παραμετροποιήσιμο. Επίσης κάθισμα μπορείς να πάρεις όποιο θέλεις από συμβατικό αυτοκίνητο με τις ράγες του και με το bonus οτι αν είναι και λίγο παλιό θα έχει και χειροκίνητες ρυθμίσεις για πίσω-μπρος, κλίση κτλ.

 

Τιμονιέρα, τίποτα λιγότερο από Τ300 και ίσως και ΤSPC. Pedal είναι καλά της logitech, και επίσης καλά της thrustmaster με τα τρία πεντάλ. Για μένα value for money είναι της fanatec και το shifter της επίσης.

Τιμόνι δεν έχω καμία προτίμηση, αλλά τα τιμόνια GT είναι πολύ άνετα.

 

Επίσης το VR είναι φτιαγμένο για racing παιχνίδια και είναι κρίμα να μην το δοκιμάσει. Ιδίως τα καινούρια VR είναι πολύ καλά.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.