Jump to content

Recommended Posts

Το θεμα του χωρου λυνεται μερικως με 2 slim 120ρηδες. Πανω-κατω τα ιδια αποτελεσματα θα εδινε οσον αφορα τις θερμοκρασιες.

Το σκέφτηκα αυτό, αλλά είπα να κρίνω από αυτά που είχα μπροστά μου.

ε και ποσο να γλυτωσεις ? αντι για 4 slots να το πας στα 3,5 -3 ? :p

θα ηθελα να δοκιμαστει και η ψυχτρα σε καποια καρτα 780/780τι ...

ξερουμε ποσο βραζουν οι amd , οποτε καλο θα ταν να δουμε την διαφορα στην θερμοκρασια και απο την αλλη οχθη

Το σκέφτηκα αυτό, αλλά είπα να κρίνω από αυτά που είχα μπροστά μου.
Και πολυ καλα εκανες :T:

Απλα το ανεφερα επειδη πριν λιγες μερες μπηκε σε μια 290 φιλου και καταληξαμε με 2 scythe slims. :)

ε και ποσο να γλυτωσεις ? αντι για 4 slots να το πας στα 3,5 -3 ? :p

θα ηθελα να δοκιμαστει και η ψυχτρα σε καποια καρτα 780/780τι ....

ξερουμε ποσο βραζουν οι amd , οποτε καλο θα ταν να δουμε την διαφορα στην θερμοκρασια και απο την αλλη οχθη

Τρι-σλοτη γινεται

Για καποιους τα 15mm λιγοτερα ειναι σημαντικα, οπως και το λιγοτερο βαρος. Επισης σε οριζοντια θεση δειχνει απειρως ομορφοτερη με slim φανακια ;)

Edited by Lazy Dog

Τα 15mm έχουν μεγάλη σημασία, ειδικά αν το πεδίο εφαρμογής είναι κουτιά-κύβοι - όπως το δικό μου το Aerocool Dead Silence - ή γενικότερα μικρά κουτιά.

Η ψυκτρα ειναι φοβερη...και το review την αδικει πιστευω. Οχι οτι αναφερονται ασχημα πραγματα, καθε αλλο, και το 93% τοπ βαθμολογια, απλα το copper shim της EK δυστυχως αποτελει αρκετα ασταθμητο παραγοντα για το ποσο καλη απαγωγη θερμοτητας γινεται και η ψυκτρα δεν ξερουμε σε τι βαθμο αποδιδει αυτο που μπορει.

Θα πει κανεις "ρε φιλε, 20 βαθμους κατω ειναι!" ... ομως επειδη αν δει κανεις τι παπαδες κανει αυτη η ψυκτρα σε r9 290X οπου ριχνει 40 βαθμους σε σχεση με τη βουβουζελα και μιλαμε για μεγαλυτερο φορτιο σε Watt, οι 20 βαθμοι στην 7970 με το 80% του wattage ειναι πραγματικα λιγοι!

Επειδη την ειχα παρει την ψυκτρα και σκοπος μου ηταν και εμενα σε 7970 reference να τη βαλω, οσο εψαξα για το EK copper shim online, πραγματικα υπαρχουν αναμικτα αποτελεσματα... οποτε περισσοτερο αποτελει μια λυση που πρεπει να παρεις οταν πραγματικα δεν εχεις αλλη επιλογη, δεν ειναι ομως θερμικα η σωστη λυση!

Απ'οσο το ειχα ψαξει, ολες οι Tahiti εχουν αυτο το θεμα, εκτος απο Asus non-reference οπου ο πυρηνας ειναι λιγο πιο πανω απο το περιβαλον shim, και εν τελει αν θες να κανεις σωστη δουλεια πρεπει να βγαλεις με ξυραφακι το περιβαλον αυτο shim για να παψει να εμποδιζει την εγκατασταση της καρτας χωρις ανταπτορες...Μετα αν θες το λιμαρεις μισο χιλιοστο και το ξαναβαζεις. Με τα οποια επακολουθα σε χαμενη εγγυηση, ρισκο κλπ αλλα αυτη ειναι η σωστη λυση αν θελει καποιος σων και ντε να τη βαλει σε 7970...

Το καλο ειναι οτι οι πιο πολλες reference 7970 δεν εχουν πια εγγυηση να χασεις, αλλα και σχετικα χαμηλη τιμη αν παει κατι στραβα :p

Και το γεγονός ότι κατάφερε και έριξε 20 βαθμούς σε ένα στενάχωρο κουτί, πιστεύω λέει πολλά. Σε άλλες δοκιμές που έκανα, με δύο επί πρόσθετους 120αρηδες ανεμιστήρες στην οροφή και με ανοιχτό το πλαϊνό από τη πλευρά της κάρτας γραφικών, είδα μέχρι και -35°C.

Σαφώς και η "ματσακονιά" με το shim κόβει, αλλά ειλικρινά, δεν αισθανόμουν άνετα να ξυρίσω την 7970.

Το μονο μειον για μενα ειναι οτι δεν εχουν βαλει στη συσκευασια και ενα PWN Y-split ωστε να κουμπωσεις 2 pwn ανεμιστηρια κατευθειαν επανω στη gpu.(βλεπε Prolimatech PK-26)

Σύμφωνα με το site της Raijintek μπορεί:

AMD® Hawaii chip: R9 290/290x

Curacao chip: HD 7850、7870 xt; R9 270/270x

RAIJINTEK

ιδιαίτερα ενδιαφέρον το review ...

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION]

μία off topic ερώτηση .... γιατί αυτό το review δεν μένει στην ψηλά στην αρχική σελίδα(δοκιμασμένο σε ff και δυστυχώς ie).Απλά είναι σε χαμηλότερη θέση όπως οι ειδήσεις...

Γιατί Θα ήταν πάνω από το διαγωνισμό. Γιάυτο δεν το επισημάναμε όπως κάνουμε με τα άλλα review.

Θεαματικό το αποτέλεσμα!

Και λαμβάνοντας υπόψη ότι οι δοκιμές έγιναν με το μειονέκτημα της παρεμβολής του adapter και κυρίως της αναγκαστικής χρήσης θερμοαγώγιμης πάστας σε δύο επίπεδα, μπορούμε να περιμένουμε -όπως ειπώθηκε ήδη- ακόμα πιο εντυπωσιακά αποτελέσματα στις συμβατές κάρτες όπου η ψύκτρα θα πάει κατ' ευθείαν πάνω στην GPU!

Αντώνη, ευχαριστούμε για το πολύ ενδιαφέρον review! :clap:

Την παράγγειλα κι εγώ να αλλάξω τη βαβούρα την reference, θα πάρω κι εγώ μετρήσεις για να δούμε πόσο θα ρίξει την 290.

Ωραία και προσεγμένα τα προιόντα της Raijintek αλλά γενικά δεν βρίσκω και μεγάλο λόγο ύπαρξης στην κατηγορία των aftermarket VGA coolers. Θελω να πώ με αυτά τα εξτρα χρήματα πας ευθύς εξαρχής σε καλύτερη υλοποίηση που δείχνει και ποιο καθαρή.

Οι μετρήσεις έγιναν με κλειστό πλαινό; Έχω την εντύπωση οτι σε μικρα κουτάκια τα blower style-βουβουζέλα είναι μονόδρομος. Επιπλέον με τους φάνς πάνω δειχνει άσχημα (και τα e-loops είναι απο τα ποιο όμορφα φάνια imho),

Edited by jkanaks

Οι μετρήσεις έγιναν με κλειστό το πλαϊνό και χωρίς καμία άλλη υποβοήθηση εκτός από τους ανεμιστήρες που δίνει ο κατασκευαστής του κουτιού.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, όταν έβαλα 2χ120mm στην οροφή και άνοιξα και το πλαϊνό καπάκι, η θερμοκρασία έπεσε στους 63°C.

Ωραία και προσεγμένα τα προιόντα της Raijintek αλλά γενικά δεν βρήσκω και μεγάλο λόγο ύπαρξης στην κατηγορία των aftermarket VGA coolers. Θελω να πώ με αυτά τα εξτρα χρήματα πας ευθύς εξαρχής σε καλύτερη υλοποίηση που δείχνει και ποιο καθαρή.

Οι μετρήσεις έγιναν με κλειστό πλαινό; Έχω την εντύπωση οτι σε μικρα κουτάκια τα blower style-βουβουζέλα είναι μονόδρομος. Επιπλέον με τους φάνς πάνω δειχνει άσχημα (και τα e-loops είναι απο τα ποιο όμορφα φάνια imho),

Εξαρταται την καρτα...Εγω για παραδειγμα που εχω την 290x windforce αναγκάστηκα το καλοκαιρι να της πεταξω επανω ενα G10 με μια Η75 γιατι ψηνοταν. Τα ιδια και σε ενα φιλο μου που ειχε dcii 290. Ειδαμε μεγαλες διαφορες με το Μορφεα...και μιλαμε σε κουτια με καλη ροη αερα

Παιδιά, μία ερώτηση, τέτοια κομμάτια χαλκού για γενική χρήση ή αλλες πατέντες κτλ γίνεται να τα προμηθευτούμε και σε διαφορα πάχη ; Και αν ναι από πού ;

Edited by maniac