Jump to content


Ρυθμιστε τις οθονες σας!


Recommended Posts

Έγινες κατανοητός σε όλα. Ευχαριστώ.

Οπότε για να δω την απόκλιση στα τρία χρώματα που έχει η οθόνη εκ του φυσικού της χρειάζομαι το τεράστιο ProPhoto profile για τα Windows. Σωστά;

Όχι! :)

Δε χρειάζεσαι κανένα standard profile. Χρειάζεται να δημιουργήσεις ένα profile που περιγράφει την οθόνη σου όσο το δυνατόν ακριβέστερα! Μόνο έτσι θα έχει νόημα η απόκλιση που θα δεις στην παραπάνω σελίδα!

Το ProPhoto και το sRGB είναι ενσωματωμένα (embedded) στις εικόνες και είναι τα source profiles που σου επιτρέπουν να κάνεις τη σύγκριση. Εσύ χρειάζεσαι ένα σωστό target profile, το profile της οθόνης που θα δημιουργήσεις με χρωματόμετρο.

Και κάτι τελευταίο. Για υποκειμενική απόλαυση σε ταινίες κτλ. πότε χρειάζεται ακριβής διόρθωση με εργαλείο; Ή προσαρμόζεται το μάτι αν οι αποκλίσεις είναι σχετικά μικρές και δεν παίζει ρόλο;

Για υποκειμενική ρύθμιση δε χρειάζεται εργαλείο. Ρυθμίζεις με το μάτι ώστε να σ'αρέσει αυτό που βλέπεις και τέλος. Το μάτι προσαρμόζεται, έχεις δίκιο, αλλά αν τυχόν έχεις δυο οθόνες με μεγάλη απόκλιση δίπλα-δίπλα θα είναι πανεύκολο να δεις τη διαφορά και να ενοχληθείς!

Τώρα, για αντικειμενική ρύθμιση, όταν θες να ακολουθήσεις κάποιο πρότυπο (πχ. το Rec. 709 για ταινίες), πρέπει όντως να μετρήσεις με εργαλείο. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να σιγουρευτείς ότι η οθόνη σου ακολουθεί το πρότυπο.

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα παίδες, ξεθάβω το θέμα για να κάνω μια ερώτηση.
Ξέρει κανείς αν μπορώ να ενοικιάσω από κάπου calibration εργαλείο?

Έχω δυο οθόνες διπλα διπλα και το λευκό της μιας ειναι πολύ πιο θερμό από την άλλη και με ενοχλεί αρκετά.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Gregorypeg1000 said:

Ξέρει κανείς αν μπορώ να ενοικιάσω από κάπου calibration εργαλείο?

δεν ξέρω αλλά:
α) μήπως να το έβαζες στην κατηγορία Ζήτηση;
β) μήπως να τηλεφωνούσες σε καμιά αντιπροσωπεία/κατάστημα μπας και δεχθούν να βοηθήσουν; Σε τέτοια περίπτωση ρώτα π.χ. στην αντιπροσωπεία της ΕΙΖΟ. Χλωμό να το κάνουν ειδικά αν δεν είναι ΕΙΖΟ οι οθόνες (επειδή πωλούν τέτοια εργαλεία κιόλας) αλλά δε χάνεις να ρωτήσεις.
γ) υπάρχει στις αγγελίες μία πώληση -είναι από τις 22 Απριλίου, δε ξέρω αν είναι ακόμα διαθέσιμο ούτε φυσικά αν σε ενδιαφέρει- , σε περίπτωση που δε βρεις κάτι σκέψου το ενδεχόμενο να το αγοράσεις και να προσπαθήσεις να το πουλήσεις μετά.

Πριν κάνεις κάποιο έξοδο, δοκίμασε μη τυχόν καταφέρεις να ρυθμίσεις με το μάτι κάποιο από τα δύο ώστε να έρθει κοντά στο άλλο (φαντάζομαι το έχεις ήδη δοκιμάσει αυτό) και να ξέρεις αν οι οθόνες σου μπορούν να γίνουν hardware calibrated ή μόνο software.
https://www.eizoglobal.com/library/management/calibration/03.html
https://www.eizoglobal.com/library/management/calibration/04.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, salde said:

δεν ξέρω αλλά:
α) μήπως να το έβαζες στην κατηγορία Ζήτηση;
β) μήπως να τηλεφωνούσες σε καμιά αντιπροσωπεία/κατάστημα μπας και δεχθούν να βοηθήσουν; Σε τέτοια περίπτωση ρώτα π.χ. στην αντιπροσωπεία της ΕΙΖΟ. Χλωμό να το κάνουν ειδικά αν δεν είναι ΕΙΖΟ οι οθόνες (επειδή πωλούν τέτοια εργαλεία κιόλας) αλλά δε χάνεις να ρωτήσεις.
γ) υπάρχει στις αγγελίες μία πώληση -είναι από τις 22 Απριλίου, δε ξέρω αν είναι ακόμα διαθέσιμο ούτε φυσικά αν σε ενδιαφέρει- , σε περίπτωση που δε βρεις κάτι σκέψου το ενδεχόμενο να το αγοράσεις και να προσπαθήσεις να το πουλήσεις μετά.

Πριν κάνεις κάποιο έξοδο, δοκίμασε μη τυχόν καταφέρεις να ρυθμίσεις με το μάτι κάποιο από τα δύο ώστε να έρθει κοντά στο άλλο (φαντάζομαι το έχεις ήδη δοκιμάσει αυτό) και να ξέρεις αν οι οθόνες σου μπορούν να γίνουν hardware calibrated ή μόνο software.
https://www.eizoglobal.com/library/management/calibration/03.html
https://www.eizoglobal.com/library/management/calibration/04.html

Δεν νομίζω να ασχοληθεί κάποια αντιπροσωπεία με αυτό το θέμα ,συν οτι θα πρέπει να τις πάω εκεί.
Έχω προσπαθήσει μόνος μου και άμα ανεβάσω στην μια θερμοκρασια στα 7500k βελτιώνεται κάπως αλλά και πάλι υπάρχει διαφορά.
Θα το βάλω στη Ζήτηση μήπως διατεθεί κάποιος να μου δανείσει ένα με το αζημίωτο.

Link to comment
Share on other sites

διάβασε και τα άρθρα περί καλιμπραρίσματος οθονών αν δεν το έχεις ψάξει ήδη. Είτε από τη βιβλιοθήκη της ΕΙΖΟ που σου έδωσα ανωτέρω είτε ψάξε στο διαδίκτυο για άλλα παρόμοια.

Είχε πουλήσει ένα κι ο DOOM_NX πριν λίγους μήνες. Αν ο αγοραστής είναι μέλος στο thelab ρώτα τον μη τυχόν το ζητήσεις απευθείας αν δεν διαβάζουν εδώ.
Καλή τύχη

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια και πάλι από εδώ. Κάνω follow το thread για ό,τι πληροφορίες θέλετε σχετικά με τo calibration και το profiling. Γενικά αποφεύγω να δανείζω το i1Display Pro και μετά από αυτά που πέρασα με το Spyder4 το φυλάω σαν κόρη οφθαλμού. Ακόμη και σήμερα μετράει όπως την πρώτη μέρα, είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ούτως ή άλλως, για να το χρησιμοποιήσει κάποιος με επιτυχία πρέπει να ξέρει τι κάνει και τι του δείχνουν τα προγράμματα και να προσαρμόζεται ανάλογα το πάνελ. Πιο σίγουρο και γρήγορο αποτέλεσμα (και peace of mind) θα υπάρχει να έρθω εγώ στο χώρο με το εργαλείο ή να μου σταλεί το monitor/laptop για profiling. Το μόνο που θα πω, αν σας νοιάζουν τα χρώματα με όσο το δυνατόν λιγότερες ρυθμίσεις και συμβιβασμούς, πάρτε Eizo σε monitor και LG σε TV. Και μείνετε μακριά από τα Spyder βασικά...

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/21/2019 at 12:07 PM, Gregorypeg1000 said:

Έχω δυο οθόνες διπλα διπλα και το λευκό της μιας ειναι πολύ πιο θερμό από την άλλη και με ενοχλεί αρκετά.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος παρά μόνο το visual matching, ειδικά αν οι 2 οθόνες έχουν διαφορετικό πάνελ ή είναι εντελώς άλλης τεχνολογίας. Καλιμπράρεις το ένα πάνελ και φέρνεις το άλλο με το μάτι. Τώρα με τα RGB OLED panels τα καλιμπραριστήρια τα χουν βρει σκούρα. Ο ενδεδειγμένος τρόπος για να πετύχεις σωστό D65 είναι να έχεις μια καλιμπραρισμένη LCD μαζί σου και να ταιριάξεις την OLED με το μάτι. Μετά καλιμπράρεις και μετράς στο (καινούριο) native white point. Link.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DOOM_NX said:

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος παρά μόνο το visual matching, ειδικά αν οι 2 οθόνες έχουν διαφορετικό πάνελ ή είναι εντελώς άλλης τεχνολογίας. Καλιμπράρεις το ένα πάνελ και φέρνεις το άλλο με το μάτι. Τώρα με τα RGB OLED panels τα καλιμπραριστήρια τα χουν βρει σκούρα. Ο ενδεδειγμένος τρόπος για να πετύχεις σωστό D65 είναι να έχεις μια καλιμπραρισμένη LCD μαζί σου και να ταιριάξεις την OLED με το μάτι. Μετά καλιμπράρεις και μετράς στο (καινούριο) native white point. Link.

Υπάρχει τρόπος να γίνει σωστό ματσάρισμα, με hardware εργαλεία φυσικά.
Με το μάτι το μόνο που θα πετύχεις είναι παραπλήσιο λευκό στο 100% IRE.

Το ότι θα φέρεις το λευκό σου, δεν σημαίνει ότι θα ακολουθήσουν και τα χρώματα ;) [ they will not ]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κάποια, αλλά δύσκολο θα ήταν γιατί για να εφαρμώζεται παντού θα πρέπει να κάνει σε realtime αλλαγές στο ouput... και πλέον έχουμε ένα κάρο διαφορετικά formats...

 

Δοκίμασε για αρχή να χαμηλώσεις λίγο την ρύθμιση Contrast και ένα κλικ την φωτεινότητα ( που στάνταρ θα είσαι πολύ πιο ψηλά από όσο πρέπει κανονικά ) μπας και γλιτώσεις κάποιο ποσοστό χάρη στο λιγότερο color crashing.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχες δίκιο τα έβαλα στο 50 απο 61.Βελτιώθηκε πολύ λίγο.Γύρισα και την οθόνη ψηλότερα να έχω πιο σκοτεινή γωνία θέασης.Το τεστάρω συνέχεια με το intro του westworld. Χάλια μαύρα. Επειδή έχει πολλά γκρί το βίντεο φαίνονται έγχρωμες γραμμές.Πολύ σπαστικό. Η HP μου είπε είναι φυσιολογικό.

Spoiler

Φυσιολογική η μαλ@κία τους σόρρυ δεν άντεξα.

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, billpeppas said:

Υπάρχει τρόπος να γίνει σωστό ματσάρισμα, με hardware εργαλεία φυσικά.
Με το μάτι το μόνο που θα πετύχεις είναι παραπλήσιο λευκό στο 100% IRE.

Το ότι θα φέρεις το λευκό σου, δεν σημαίνει ότι θα ακολουθήσουν και τα χρώματα ;) [ they will not ]

Ίσως δεν κατάλαβες τι έγραψα. 2 διαφορετικής τεχνολογίας πάνελ, είναι εξαιρετικά δύσκολο λόγω μεταμερισμού να πετύχουν το ίδιο ακριβώς λευκό, ακόμα και αν οι μετρήσεις τους είναι ολόιδιες. Γιαυτό φτιάχνεις το λευκό της 2ης οθόνης με το μάτι. Με βάση το καινούριο white reference ακολουθεί και το grayscale calibration και το χρωματικό προφίλ με το καλιμπραριστήρι. Στον χώρο των χρωματικών προφίλ η παραπάνω διαδικασία ορίζεται από το relative colorimetric intent.

7 hours ago, edward said:

Guys υπάρχει κάποια εφαρμογή να μειώσω το banding στην οθόνη?Να το εξαλείψω ξέρω δε γίνεται.

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Τι οθόνη είναι; Έχει 8-bit panel; Σε ενδιαφέρει μόνο το banding στα video; Γενικότερα η λύση στο πρόβλημα είναι το dithering. Αν απλά εννοείς ότι το grayscale σου δεν είναι ουδέτερο, αλλά έχει μέσα χρώματα, χρειάζεσαι καλιμπράρισμα.

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος DOOM_NX έγραψε:

 

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Τι οθόνη είναι; Έχει 8-bit panel; Σε ενδιαφέρει μόνο το banding στα video; Γενικότερα η λύση στο πρόβλημα είναι το dithering. Αν απλά εννοείς ότι το grayscale σου δεν είναι ουδέτερο, αλλά έχει μέσα χρώματα, χρειάζεσαι καλιμπράρισμα.

 

Ναι 8bit. Το'χω καλιμπράρει με διάφορα προγράμματα και των windows.Tίποτα.

Mε το dithering το έψαξα λίγο δεν ξέρω αν γίνεται κάτι με amd κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, edward said:

 

Ναι 8bit. Το'χω καλιμπράρει με διάφορα προγράμματα και των windows.Tίποτα.

Mε το dithering το έψαξα λίγο δεν ξέρω αν γίνεται κάτι με amd κάρτες.

Ποιο καλιμπραριστήρι χρησιμοποιείς; Και ποια προγράμματα έχεις δοκιμάσει; Οι AMD κάρτες ίσα-ίσα έχουν 10-bit εσωτερικό video LUT που δεν προκαλεί banding κατά το καλιμπράρισμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DOOM_NX έγραψε:

Ποιο καλιμπραριστήρι χρησιμοποιείς; Και ποια προγράμματα έχεις δοκιμάσει; Οι AMD κάρτες ίσα-ίσα έχουν 10-bit εσωτερικό video LUT που δεν προκαλεί banding κατά το καλιμπράρισμα.

 

Με το πρόγραμμα στα windows.Δοκίμασα το calibrize με ζάλιζε το αποτέλεσμα. Χθές τη ρύθμισα πάλι,το είχα κάνει και όταν την αγόρασα, με το calibration utility της HP. Καμία διαφορά. O μόνος τρόπος είναι να αλλάζω τη γωνία της οθόνης προς τα πάνω για να σκουραίνει αρκετά και να μη φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, edward said:

 

Με το πρόγραμμα στα windows.Δοκίμασα το calibrize με ζάλιζε το αποτέλεσμα. Χθές τη ρύθμισα πάλι,το είχα κάνει και όταν την αγόρασα, με το calibration utility της HP. Καμία διαφορά. O μόνος τρόπος είναι να αλλάζω τη γωνία της οθόνης προς τα πάνω για να σκουραίνει αρκετά και να μη φαίνεται.

Δεν κάνεις τίποτα έτσι, θέλεις hardware εργαλείο. Ποια οθόνη είναι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος DOOM_NX έγραψε:

Δεν κάνεις τίποτα έτσι, θέλεις hardware εργαλείο. Ποια οθόνη είναι;

 

Έβαλα και link πιο πάνω. Αυτή

 

Δεν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα.250 την αγόρασα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, edward said:

 

Έβαλα και link πιο πάνω. Αυτή

 

Δεν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα.250 την αγόρασα.

Υπόψιν τα περισσότερα panel αυτής της κατηγορίας έχουν εσωτερικό 8-bit LUT και οποιαδήποτε ψηφιακή ρύθμιση κάνεις από το μενού τους (εκτός από τη ρύθμιση της φωτεινότητας του backlight που δεν αφορά στο LCD film) καταλήγεις να έχεις banding. Θα πρέπει να αφεθεί εντελώς στο default το monitor και να αλλάξουν τα gamma curves από την κάρτα γραφικών, ιδανικά με το DisplayCAL που δεν προκαλεί περαιτέρω banding. Για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα όμως χρειάζεσαι profiling για εφαρμογές που χρησιμοποιούν ICC profiles και 3DLUT για madVR και Reshade για να μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις σε ταινίες και παιχνίδια. Αν θεωρείς ότι δεν αξίζει να το πληρώσεις και να κάτσεις να μάθεις, θα πρέπει να βρεις κάποιον να σου το κάνει ή να έρθει από κει ή να του στείλεις το monitor.

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, edward said:

@DOOM_NX Σ'ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές πλήροφορίες με βοήθησες να ξεκινήσω απο κάπου γιατί πήγαινα στα τυφλά.:T:

Τίποτα ό,τι βοήθεια χρειαστείς γράψε μας, αλλά και πάλι δε μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς καλιμπραριστήρι, να ξέρεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.