Jump to content



Ρυθμιστε τις οθονες σας!


Recommended Posts

Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά έχω ξενερώσει άπειρα με το θέμα.

Το εργαλείο είχα καιρό να το χρησιμοποιήσω και δεν σκέφτηκα ποτέ ότι αυτά τα πράγματα χαλάνε με κάποιο τρόπο. Και όμως! Κατά τη διάρκεια της μέτρησης, αν ζητήσω να μου φτιάξει το white point στα 6.500Κ μου το βγάζει εντελώς off.

Σε ένα troubleshooting που διάβασα, αναφέρει ότι αντίστοιχη συμπεριφορά δείχνει χαλασμένη συσκευή...

Οπότε αναγκαστικά έφτιαξα το λευκό με βάση τα μάτια μου/προτιμήσεις μου και κατόπιν προχώρησα με το καλιμπράρισμα.

Αν είστε οκ με αυτό, τότε να πω ότι για 120cd/m² που είναι το θεωρητικό σωστό για ένα μέτρια φωτισμένο χώρο σε μια Οθόνη LCD, το βγάζει με τις εξής ρυθμίσεις

Brightness: 21

Contrast 73

Και το icc που έβγαλε το εργαλείο το επισυνάπτω.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, η κάρτα μου είναι ATi.

Επίσης, για να σας παίξει σωστά το Color Profile, ακολουθείστε τα βήματα του animated gif

29EA93.rar

post-31334-1416077959,4175_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Με το ξενέρωμα που έφαγα δεν το πήρα στο γραφείο για μέτρηση αλλά θα το κάνω τη Δευτέρα. Συγγνώμη

Εύχομαι να μπορέσεις να διορθώσεις το πρόβλημα!

Εδώ κοιτάς να μας βοηθήσεις, όχι να ζητάς και συγγνώμη απο πάνω.. :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.