Jump to content



Ρυθμιστε τις οθονες σας!


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

εγω χρησιμοποιησα αυτην την σελιδα... ο τελευταιος πινακας white-->saturated μου εφαγε αρκετα λεπτα παντως

http://www.tftcentral.co.uk/articles/calibrating.htm

αλλα τελικα η συνταγη πετυχε....

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί και δεν μπορώ να εγγυηθώ για το αποτέλεσμα (το δικό μου μάτι είναι εξαιρετικά απαίδευτο)

Υπάρχει και αυτο το tool Monitor Calibration Wizzard

http://www.softpedia.com/progDownload/Monitor-Calibration-Wizard-Download-1891.html

κάποιος ποιο έμπειρος μπορεί να του δώσει μια ευκαιρία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φόρτωσα το icc αρχείο για την οθόνη μου. Το ερώτημα είναι πως το χρησιμοποιώ? Πως βλέπω διαφορά?

Εκείνο που πρόσεξα είναι ότι όταν κάνω factory reset βλέπω κάτι διαφορετικό από πριν ακόμα και από τα profiles που έχει το monitor. Μόλις πάω να πειράξω το brightness π.χ. αρχίζει από ένα σημείο που δεν έχει καμία σχέση με την παρούσα κατάσταση. Δηλαδή, πάω να μειώσω brightness και μου αρχίζει από την τιμή 80 που δεν έχει καμία σχέση με το τι βλέπω αυτή την στιγμή. Άρα να υποθέσω ότι με το factory reset φορτώνεται το icc αρχείο? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για σε όλους tech people….

Λιπών……

Διάβασα αυτό το θέμα πολλές φορές ψάχνοντας ένα 24-ρι να πάρω αφού μου έβγαλε πρόβλημα η καλή μου CRT (ήταν και επαγγελματική). Έτσι αποφάσισα να πάρω HP W2448HC…..και την πήρα……..

Βασικά δεν με έπαιρνε να πάρω οθόνη με άλλο πάνελ λόγο χρημάτων (που το χρειαζόμουν) και έψαχνα καλύτερη λύση με TN πάνελ. Νομίζω πώς δεν έκανα λάθος επιλογή …..ακόμα………

Προσπαθώ εδώ και 3-4 ημέρες να την ρυθμίσω (τα χρώματα βασικά) και δεν μπορώ να την φέρω στα μέτρα μου. Στη δουλειά πάλη έχω να κάνω με TN πάνελ (ένα παλιό μοντέλο LG σε 24”) αλλά την έχω καλιμπραρη αρκετά καλά και τα αποτελέσματα τις εργασίας μου είναι jet. Τώρα ώμος σαν να έμπλεξα με την ΗΡ λόγο πολύ έντονων χρωμάτων που με κάποια icc profile από prad.de σελίδα και από εδώ ότι βρήκα δεν μου είναι πάλη αυτό που πρέπει. Κόκκινο είναι που με προβληματίζει πιο πολλή.H gloss επιφάνια τις δεν με ενοχλεί καθόλου αφού και όλα τα CRT είναι gloss και το έχω συνηθίσει.

DEM κατάλαβα πώς έχεις ίδια οθόνη. Καμία πρόταση ρύθμισης από ‘σένα? Επίσης περιμένω μπας και ATHOS ανάβαση icc profile μετά το calibration που θα κάνει. Μήπως και βοηθήσει……….

Άλλο μπέρδεμα τώρα πάλη με την ίδια οθόνη. Πέρασα όλα τα driver και το My Display από το συνοδευτικό CD. Το σύστημα μου συνεχίζει να το βλέπει σαν απλή plug & play - analog display και το πρόγραμμα My Display δεν λειτουργεί. Λέει πώς το πρόγραμμα λειτουργεί μόνο με συμβατές HP οθόνες. Καμία ιδέα τι βλακεία μπορεί να είναι πάλη αυτό. (έχω κάνει uninstall και install πάλη, και προσπάθησα από πίνακα έλεγχου να κάνω ότι μπορούσα και τίποτα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hello tech people….

Κόλλησα σε αυτό το post και δεν βάζω αλλού την ερώτηση…..

Έχει κόλληση στο menu της οθόνης μου HP W2448HC πρόσβαση στα colors. Δηλαδή, δεν με αφιόνι πια να επέμβω στα χρώματα. Πάλι καλά που τελευταία ρύθμιση δεν ήταν και τόσο κακή. Όλες υπόλοιπες επιλογές λειτουργούν κανονικά. Έχει κανένας ιδέα τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 7 months later...
  • 2 months later...

Καλησπερα παιδια..!

απεκτησα προσφατα μια οθονη led LG W2486L απο ενα γνωστο..

αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι αν υπαρχουν καποιες ρυθμισεις που θα μπορουσα να κανω για να βελτιωσω την ποιοτητα της εικονας μου..!

Θελω να σας ευχαριστησω εκ των προτερων ολους..!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα παιδια..!

απεκτησα προσφατα μια οθονη led LG W2486L απο ενα γνωστο..

αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι αν υπαρχουν καποιες ρυθμισεις που θα μπορουσα να κανω για να βελτιωσω την ποιοτητα της εικονας μου..!

Θελω να σας ευχαριστησω εκ των προτερων ολους..!

Και εγώ την ίδια αποροία έχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε ολους εχω και εγω ενα θεμα με την οθονη μου, αγορασα την LG M2380DF LED ειναι θελω να της κανω καλες ρυθμiσεις οποιος γνωριζει το οτιδηποτε ας βοηθησει.:T:

Έγινε επεξεργασία από Freak
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.