Jump to content
soki

Ρυθμιστε τις οθονες σας!

Recommended Posts

Έγινες κατανοητός σε όλα. Ευχαριστώ.

Οπότε για να δω την απόκλιση στα τρία χρώματα που έχει η οθόνη εκ του φυσικού της χρειάζομαι το τεράστιο ProPhoto profile για τα Windows. Σωστά;

Όχι! :)

Δε χρειάζεσαι κανένα standard profile. Χρειάζεται να δημιουργήσεις ένα profile που περιγράφει την οθόνη σου όσο το δυνατόν ακριβέστερα! Μόνο έτσι θα έχει νόημα η απόκλιση που θα δεις στην παραπάνω σελίδα!

Το ProPhoto και το sRGB είναι ενσωματωμένα (embedded) στις εικόνες και είναι τα source profiles που σου επιτρέπουν να κάνεις τη σύγκριση. Εσύ χρειάζεσαι ένα σωστό target profile, το profile της οθόνης που θα δημιουργήσεις με χρωματόμετρο.

Και κάτι τελευταίο. Για υποκειμενική απόλαυση σε ταινίες κτλ. πότε χρειάζεται ακριβής διόρθωση με εργαλείο; Ή προσαρμόζεται το μάτι αν οι αποκλίσεις είναι σχετικά μικρές και δεν παίζει ρόλο;

Για υποκειμενική ρύθμιση δε χρειάζεται εργαλείο. Ρυθμίζεις με το μάτι ώστε να σ'αρέσει αυτό που βλέπεις και τέλος. Το μάτι προσαρμόζεται, έχεις δίκιο, αλλά αν τυχόν έχεις δυο οθόνες με μεγάλη απόκλιση δίπλα-δίπλα θα είναι πανεύκολο να δεις τη διαφορά και να ενοχληθείς!

Τώρα, για αντικειμενική ρύθμιση, όταν θες να ακολουθήσεις κάποιο πρότυπο (πχ. το Rec. 709 για ταινίες), πρέπει όντως να μετρήσεις με εργαλείο. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να σιγουρευτείς ότι η οθόνη σου ακολουθεί το πρότυπο.

Edited by DOOM_NX

Posted (edited)

Καλησπέρα παίδες, ξεθάβω το θέμα για να κάνω μια ερώτηση.
Ξέρει κανείς αν μπορώ να ενοικιάσω από κάπου calibration εργαλείο?

Έχω δυο οθόνες διπλα διπλα και το λευκό της μιας ειναι πολύ πιο θερμό από την άλλη και με ενοχλεί αρκετά.

Edited by Gregorypeg1000

2 hours ago, Gregorypeg1000 said:

Ξέρει κανείς αν μπορώ να ενοικιάσω από κάπου calibration εργαλείο?

δεν ξέρω αλλά:
α) μήπως να το έβαζες στην κατηγορία Ζήτηση;
β) μήπως να τηλεφωνούσες σε καμιά αντιπροσωπεία/κατάστημα μπας και δεχθούν να βοηθήσουν; Σε τέτοια περίπτωση ρώτα π.χ. στην αντιπροσωπεία της ΕΙΖΟ. Χλωμό να το κάνουν ειδικά αν δεν είναι ΕΙΖΟ οι οθόνες (επειδή πωλούν τέτοια εργαλεία κιόλας) αλλά δε χάνεις να ρωτήσεις.
γ) υπάρχει στις αγγελίες μία πώληση -είναι από τις 22 Απριλίου, δε ξέρω αν είναι ακόμα διαθέσιμο ούτε φυσικά αν σε ενδιαφέρει- , σε περίπτωση που δε βρεις κάτι σκέψου το ενδεχόμενο να το αγοράσεις και να προσπαθήσεις να το πουλήσεις μετά.

Πριν κάνεις κάποιο έξοδο, δοκίμασε μη τυχόν καταφέρεις να ρυθμίσεις με το μάτι κάποιο από τα δύο ώστε να έρθει κοντά στο άλλο (φαντάζομαι το έχεις ήδη δοκιμάσει αυτό) και να ξέρεις αν οι οθόνες σου μπορούν να γίνουν hardware calibrated ή μόνο software.
https://www.eizoglobal.com/library/management/calibration/03.html
https://www.eizoglobal.com/library/management/calibration/04.html

• Like 1

3 hours ago, salde said:

δεν ξέρω αλλά:
α) μήπως να το έβαζες στην κατηγορία Ζήτηση;
β) μήπως να τηλεφωνούσες σε καμιά αντιπροσωπεία/κατάστημα μπας και δεχθούν να βοηθήσουν; Σε τέτοια περίπτωση ρώτα π.χ. στην αντιπροσωπεία της ΕΙΖΟ. Χλωμό να το κάνουν ειδικά αν δεν είναι ΕΙΖΟ οι οθόνες (επειδή πωλούν τέτοια εργαλεία κιόλας) αλλά δε χάνεις να ρωτήσεις.
γ) υπάρχει στις αγγελίες μία πώληση -είναι από τις 22 Απριλίου, δε ξέρω αν είναι ακόμα διαθέσιμο ούτε φυσικά αν σε ενδιαφέρει- , σε περίπτωση που δε βρεις κάτι σκέψου το ενδεχόμενο να το αγοράσεις και να προσπαθήσεις να το πουλήσεις μετά.

Πριν κάνεις κάποιο έξοδο, δοκίμασε μη τυχόν καταφέρεις να ρυθμίσεις με το μάτι κάποιο από τα δύο ώστε να έρθει κοντά στο άλλο (φαντάζομαι το έχεις ήδη δοκιμάσει αυτό) και να ξέρεις αν οι οθόνες σου μπορούν να γίνουν hardware calibrated ή μόνο software.
https://www.eizoglobal.com/library/management/calibration/03.html
https://www.eizoglobal.com/library/management/calibration/04.html

Δεν νομίζω να ασχοληθεί κάποια αντιπροσωπεία με αυτό το θέμα ,συν οτι θα πρέπει να τις πάω εκεί.
Έχω προσπαθήσει μόνος μου και άμα ανεβάσω στην μια θερμοκρασια στα 7500k βελτιώνεται κάπως αλλά και πάλι υπάρχει διαφορά.
Θα το βάλω στη Ζήτηση μήπως διατεθεί κάποιος να μου δανείσει ένα με το αζημίωτο.

Posted (edited)

διάβασε και τα άρθρα περί καλιμπραρίσματος οθονών αν δεν το έχεις ψάξει ήδη. Είτε από τη βιβλιοθήκη της ΕΙΖΟ που σου έδωσα ανωτέρω είτε ψάξε στο διαδίκτυο για άλλα παρόμοια.

Είχε πουλήσει ένα κι ο DOOM_NX πριν λίγους μήνες. Αν ο αγοραστής είναι μέλος στο thelab ρώτα τον μη τυχόν το ζητήσεις απευθείας αν δεν διαβάζουν εδώ.
Καλή τύχη

Edited by salde