Jump to content

Cooler Master Silencio 550 Case Review

Recommended Posts

Τελειο κουτακι παιδια, το εχω εδω και 2 χρονια και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Αλλαξα βεβαια τους ανεμιστηρες (1 μπροστα και 1 πισω) με τους Noiseblocker NB-BlackSilent Pro και το συστημα της υπογραφης μου ειναι μονιμως πολυ κρυο.

Μονο μειονεκτημα για μενα ειναι οτι θα μπορουσε να ειχε 2 usb3 στο front panel.

Πολυ καλο το review ως συνήθως :)

Edit: Ξεχασα να πω ενα ακομα μειονεκτημα οτι οι ψηλες ψυχτρες οπως η HYPER 212 EVO που εχω, βρισκει λιγο στο ηχομονωτικο σφουγγαρι και του κανει λακουβιτσες. Κλεινει παντως το πλαινο πλαισιο.

Edited by epivitor

Το review ΩΡΑΙΟ!!!! Σκέφτομαι σοβαρά να αποσυρθώ :hehe:

Λοιπόν επί του κυτίου. Για το 50άρι που παίζει αυτή τη βδομάδα είναι Must buy για γραφείο/σπίτι/ και γενικά για ένα συστηματάκι που θα κάνει τη δουλειά ενός htpc, δουλειά office, ίντερνετ και γενικά όλα τα άλλα χωρίς το gaming κομμάτι όπου απαιτούνται κάρτες και cpu ολίγον τέρατα. Αλλά με αυτά τα τέρατα πας σε άλλα κουτάκια.

Ε και πως να το κάνουμε δεν υπάρχουν κουτιά μόνο για gaming.

Αυτό που θα ήθελα προσωπικά να δω από την CM κάποια στιγμή στη σειρά Silencio, είναι ένας επανασχεδιασμός της πρόσοψης. Ακόμα και με πιο ισχυρά fans δουλειά δε γίνεται για πιο καλές θερμοκρασίες. Ο λόγος είναι ότι τα κοψίματα στο πλάι τις πρόσοψης (νομίζω 2mm πρέπει να είναι) δεν αρκούν. Επίσης καλό είναι να εξαφανίσουν και τη διάτρητη λαμαρίνα από μπροστά που μόνο θόρυβο προσφέρει.

Αυτά τα ολίγα αν και όλα λίγο πολύ έχουν ειπωθεί. Πολύμερε εύγε και πάλι :T:

Edited by karmen1983
  • 1 year later...

καλημερα!

πως γινεται το κουτι να εχει εντονη αρνητικη πιεση την στιγμη που εχει ιδιο ανεμιστηρα εισοδου και εξοδου?

οφειλεται στην δυσκολια εισπνοης λογω φιλτρων και μικρων οπων, στον ανεμιστηρα εισοδου?

ειναι τοσο πολυ το "πνιξιμο" της εισοδου?

Edited by Νικος Παναγιωτοπουλος

Άμα μπαίνει λιγότερος αέρας από ότι βγαίνει, έχεις υποπίεση.  Τα υπόλοιπα τα απάντησες ο ίδιος μέσα από το ερώτημά σου.

Edited by Eaglos
  • Like 1

ναι σωστο..βεβαια κατα την καρμεν (και ετσι ειναι), η υποπιεση σε ενα κουτι με μονωτικα ριχνει τις θερμοκρασιες! καθως ο ζεστος αερας φευγει γιατι απο μονος του δεν μπορει να εναλλαξει ευκολα θερμοκρασια με τις λαμαρινες που ειναι καλυμενες με μονωτικα.

κατι που συμβαλει πολυ στην ελαττωση θορυβου απο την ψυκτρα καθως οι ανεμιστηρες γυριζουν με λιγες στροφες.

το silencio ειναι ενα εξαιρετικο κουτι αν δεν ασχολειται κανεις με δυνατους υπερχρονισμους. αν δεν πειραζει ρευματα και ανεβαινουν ετσι οι θερμοκρασιες.

η ολη δουλεια στο κουτι, ειναι να βρει κανεις τη χρυση τομη μεταξυ θερμοκρασιων και θορυβου, προσπαθωντας παντα την κατασκευη ενος αθορυβου πισι.

αν και εχω παιξει με τα ρευματα και στα δυο κουτια που εχω με το καθε ενα να εχει διαφορετικη μητρικη και επεξεργαστη και ψυκτρες κλπ, το καλυτερο σημειο το εχω βρει με ελαφρυ υπερχρονισμο χωρις να πειραξω τα ρευματα απο το bios (10%).

η ερωτηση μου ειναι αν το να κοψουμε την διατρητη λαμαρινα τοσο στην εισοδο οσο και στην εξοδο του αερα, αν αυτο θα εχει επιπτωσεις στην ακαμψια του κουτιου ή ακομα αν οδηγησει σε καποιο συντονισμο των ανεμιστηρων εισοδου-εξοδου.

δεν ξερω αν καποιος φιλος εδω, εχει δοκιμασει κατι τετοιο.

θα ειχε αυτο επιπτωσεις ετσι οπως ειναι φτιαγμενο σημερα το κουτι?

εχω παρατηρησει οτι ο περισσοτερος θορυβος στο κουτι προερχεται απο τον ανεμιστηρα εξοδου καθως αυτος δεν ειναι πνιγμενος και δεν ειναι "μεσα" στα μονωτικα.

απο την αλλη, ναι μεν ο ανεμιστηρας εισοδου απο μονος του κανει περισσοτερο θορυβο απο αυτον της εξοδου, καθως μαλλον η φτερωτη σχιζει τον αερα κοντα στην διατρητη λαμαρινα, αλλα τουτος πνιγεται πισω απο το φιλτρο και την πορτα.

επειδη μου εχουν περισσεψει ανεμιστηρες κουτιου, σκεφτομαι μια πατεντουλα :)

να αφαιρεσω την φτερωτη, να κρατησω το πλαισιο να το βιδωσω στο κουτι και σε συνεχεια αυτου να ενωσω τον ανεμιστηρα εξοδου με αντικραδασμικους συνδεσμους. αυτο θα μεταφερει τον ανεμιστηρα "μεσα" στο κουτι σε σημειο οπου θα περιβαλλεται με μονωτικα, θα τον απομακρυνει απο τη διατρητη λαμαρινα, θα τον πλησιασει στον πισω ανεμιστηρα της ψυκτρας και λογικα θα συμβαλει στην ελαττωση θορυβου.

ή και μπορω να κοψω τη λαμαρινα χωρις η φτερωτη να απεχει λιγα χιλιοστα απο το επιπεδο της πισω πλευρας.

να το κανω?

Η μόνη σίγουρη επίπτωση του να ανοίγεις τρύπες/κενά στο κουτί, είναι να μπαίνει περισσότερη

σκόνη όταν δεν θα είναι σε λειτουργία. Κατά τα άλλα δεν θα πάθει κάτι το κουτί μιας και αυτό

που σκέφτεσαι να κάνεις υπήρχε/υπάρχει σε πολλά κουτία (τουλάχιστον στους ανεμιστήρες

εισόδου). Δηλαδή το να υπάρχει κενό αντί διάτρητης λαμαρίνας μπροστά από τον ανεμιστήρα.

Θέματα συντονισμού θα τα διαπιστώσεις στην πράξη. Προκαταβολικά δεν μπορείς να το προ-

βλέψεις. Πάντως αν ο ανεμιστήρας εξόδου κάνει θόρυβο, ξεκινάς με το να τον αντικαταστή-

σεις και όχι να αρχίσεις κοπτοραπτική στο κουτί.

Ομολογώ ότι δεν ένω κατανοήσει πλήρως το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Έχεις το συγκε-

κριμένο κουτί και θέλεις να κάνεις λίγο Overclock αλλά δεν σου κάθοται καλά η ροή αέρα

και κατ' επέκταση η θερμοκρασίες και παράλληλα κάνει θόρυβο ο πίσω ανεμιστήρας του

κουτίου;

Edited by Eaglos

ναι, σε πολλα κουτια υπαρχει κενο αντι διατρητης λαμαρινας στον ανεμιστηρα εισοδου, αλλα εχουν εξ αρχης κατασκευαστει ετσι, αρα και μελετηθει ετσι...

δε ξερω λοιπον αν η αποκοπη της λαμαρινας σε καποιο σημειο του κουτιου κατοπιν εορτης, δημιουργησει καποιο θεμα.

σκεφτηκα μηπως καποιος αλλος κατοχος, το εχει ηδη κανει για να μας ελεγε την γνωμη του.

ολοι οι ανεμιστηρες εχουν αντικατασταθει με enermax που ειναι πραγματικα αθορυβοι μεχρι τις 1000 στροφες περιπου. και παραπανω αθορυβοι ειναι. θορυβο κανουν μετα τις 1200-1300. και στα φουλ τους (1500) γινονται πολυ θορυβωδεις... ολα βεβαια ειναι σχετικα καθως αν τους συγκρινεις με τους arctic ειναι τρομερα αθορυβοι!!

και για να κρατηθει ακομα πιο κρυα η ψυκτρα της ενερμαξ, εχει προστεθει και δευτερος ομωνυμος ανεμιστηρας σε push-pull.

με αυτα, εχω πλεον σημερα καταφερει με τον 3870κ να ειμαι τουτη τη στιγμη σε εξαιρετικο σημειο. τωρα που γραφω, με load 5-13 %, σε κατασταση ρελαντι δηλαδη,  με τον επεξεργαστη στα 3300 Mhz (+10%), θερμοκρασιες εχω cpu 30c, mb 27c, και στροφες push 700 , pull 576, και ανεμιστηρες εισοδου εξοδου στις 880 ! 

λιγο ομως να τον "τσιγκλισω", θα μου παει στους 35 c.

το καλο με την asus pro motherboard, ειναι οτι μπορει και χειριζεται απλους ανεμιστηρες σαν να ηταν pwm!! και σου δειχνει και τις στροφες τους.

το προβλημα μου, δεν ειναι οτι κατι κανει θορυβο, (σε σχεση μαλιστα με αλλα κουτια). αλλα κυνηγω την σιωπη. ή δυνατον να ειναι απολυτα αθορυβο. τα παντα πατανε σε αντικραδασμικα. θεμα θορυβου απο το τροφοδοτικο, δεν εχω  κατι σοβαρο, καθως το εξαιρετικο corsair hx 520 ειναι αθορυβο.

ισως μαλιστα να εχω το πιο αθορυβο κουτι με ανεμιστηρες στο φορουμ! :)

πειραζοντας τα ρευματα παιζει απο 35 εως 45+ βαθμους .

ομως θα ηθελα να το υπερχρονισω πιο πολυ απο οτι σημερα ειναι, αλλα οπως καταλαβες οι θερμοκρασιες ανεβαινουν, με αποτελεσμα να ανεβαινουν οι στροφες αρα και ο θορυβος. (ελαχιστος μεν σε σχεση με αλλα κουτια, υπαρκτος δε). 

ολα αυτα για το ενα κουτι. το δευτερο κουτι δεν εχει αυτη τη φροντιδα. αργοτερα κι αυτο.

μαλιστα, οταν ειχα πειραξει τα ρευματα, το καλυτερο ηχητικα επιπεδο το ειχα πιασει με το κουτι ανοικτο απο την μια πλευρα

η ψυξη ειχε βελτιωθει πολυ λογω ελευθεριας του αερα, η πλευρα προς εμενα (το πισι ειναι πλαι απο το γραφειο) ηταν κλειστη, ετσι οι στροφες ειχαν πεσει με αποτελεσμα να εχει ελαχιστο θορυβο. θελω ομως το κουτι να ειναι κλειστο.

σαν συμπερασμα, αν ηταν να αγορασω κουτι σημερα, θα ηθελα ενα silencio με δυο ανεμιστηρες εξοδου (για να εχω εξασφαλισει την υποπιεση οσος αερας και αν εμπαινε στο κουτι) και αντικραδασμικες βασεις στο χωρο των σκληρων δισκων. μαλιστα ενας samsung spintpoint επειδη εκανε εναν συντονισμο, εχει αφαιρεθει απο το κουτι και μπαινει μονο οταν τον χρειαζομαι στην υποδοχη της προσοψης για λιγο.

κατα τα αλλα, το κουτι ειναι εξαιρετικο (δεδομενης της τιμης του), απλα ψαχνω την απολυτη σιωπη χωρις να ξεφραγγιστω ;)

• 1 month later...
  • 4 years later...