Seafalco

Cooler Master Nepton 240M CPU Cooler Review

23 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Τώρα μπήκα σε δίλημμα. Σκοπεύω να αντικαταστήσω την Seidon 120M σύντομα γιατί ο συντονισμός που παράγει η αντλία της μου σπάει τα νεύρα ενώ όλο το υπόλοιπο κουτί με τους 7 ανεμιστήρες είναι αθόρυβο, και προσανατολιζόμουν στην Nepton 280L (πιθανοτατα με άλλους ανεμιστήρες) και τώρα σκάει μύτη αυτή που απ΄ότι διαβάζω ίσως να μην χρειάζεται καν άλλους ανεμιστήρες...

Προβλήματα που έχει ο κόσμος :)

Συγχαρητήρια για το review, anyway...

Επιστημονικό ριβιού! Εξαιρετική παρουσίαση και εξαιρετικό προϊόν, μπράβο στο ριβιούερ!

Η τιμή δείχνει ελκυστική συνάρτηση των επιδόσεων. Θα πρότεινες αυτή την υδρόφυκτρα ή μια noctua?

:jump:και ότι σκεφτόμουνα να αλλάξω την ψύξη γιατί με την ήδη υπάρχουσα δεν χωράνε η Ram

Να το ήξερα μια εβδομάδα πριν πάρω την NEPTON 140XL :(

[MENTION=19806]cyberdyne[/MENTION]

Το θέμα που βάζεις είναι μεγάλο, αλλά αν το περιορίσουμε σε νούμερα, αφήσουμε το "Μύθο" απ' έξω και μιλήσουμε για τις ψύκτρες που έχουν δοκιμαστεί στον Ήφαιστο, έχουμε:

1. Για τα 350 Watt και για ανάλογο θόρυβο:

Noctua NH-D14 >> Noise=39 dBA Δθ=35,4 C (Maximun air flow)

Nepton 240 M >> Noise=38 dBA Δθ= 30,4 C (Medium air flow)

Αλά επίσης στα 350Watt για ανάλογο Δθ :

Nepton 240 M >> Noise=33,8 dBA Δθ= 34,7 C (Low air flow)

2. Kαι ανάλογα πράγματα συμβαίνουν στα 180Watt.

Noctua NH-D14 >> Noise=39 dBA Δθ=18.5 C (Maximun air flow)

Nepton 240 M >> Noise=38 dBA Δθ= 16 C (Low air flow)

Nepton 240 M >> Noise=33.8 dBA Δθ= 18,1 C (Low air flow)

Συνεπώς η Nepton υπερτερεί κατά κράτος, ακόμα και στον τομέα που η Noctua έχει δημιουργήσει παράδοση.

Με άλλα λόγια αν φέρουμε σαν δείκτη σύγκλισης τον θόρυβο η Nepton πετυχαίνει καλύτερες θερμοκρασίες, και αν ο στόχος μας είναι το Δθ και πάλι ο "νικητής" είναι ο ίδιος καθώς για παραπλήσιο (και καλύτερο) Δθ , η Nepton είναι πιο ήσυχη .

Βεβαίως στη σύγκριση μπαίνει μια ψύκτρα σε "σύνταξη" και μια "νεογέννητη" και μπορεί να είναι "άδικη" η σύγκριση, όμως δεν παύει να δείχνει την τάση των καιρών, ψύκτρες με μεγάλο φάσμα λειτουργίας με χαμηλότερο θόρυβο και καλύτερες θερμοκρασίες, που έρχονται από εκεί που θα το περιμέναμε "πιο δύσκολο", αλλά που στην πραγματικότητα είναι πιο εύκολο .

Αν βάλουμε στο παιχνίδι πιο σύγχρονες ψύκτρες οι αποστάσεις θα μικρύνουν, αλλά οι αναλογίες θα παραμείνουν, αλλά η ΑΟΙ θα έχει όλο το απόθεμα να κάνει την διαφορά μεγάλη, στις αυξημένες θερμικές καταναλώσεις!

Πρακτικά δηλαδή μπορείς να έχεις μια ψύκτρα που θα σε αφήσει ανενόχλητο να δεις την ταινία σου παράγοντας ανεπαίσθητο θόρυβο (να πω εδώ ότι οι ανεμιστήρες της Nepton κατεβαίνουν και χαμηλότερα σε στροφές, όπου ο θόρυβος είναι "ανύπαρκτος"!) αλλά από την άλλη μεριά να αισθάνεται στο στοιχείο της με τα "ρολόγια" ψηλά και με τα Watt να σκαρφαλώνουν κάθετα!

Αλλά σύντομα η βάση σύγκρισης θα διευρυνθεί και θα μπορούμε να δούμε πιο πλατιά το θέμα! :)

Επιτέλους μια απάντηση που καλύπτει 100% την ερώτηση! Να σαι καλά [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION], τα νούμερα δεν λένε ποτέ ψέματα!

Βάση λοιπόν όλων των στοιχείων, έχουμε μια εξαιρετική λύση υδρόψυξης, με καλό VFM. Μου κάνει εντύπωση πως σε ξένο σάιτ (guru3d) ενώ την έχουν recommended, δεν την θεωρούν τόσο καλή όσο εμείς εδώ (τουλάχιστον έτσι κατάλαβα).

Και για να μην παρεξηγηθώ προκαταβολικά σου λέω πως θεωρώ πως οι μετρήσεις σου και οι μέθοδοι που προέκυψαν αυτές, είναι σαφώς πιο επιστημονικά τεκμηριωμένες και αξιόπιστες κατ εμε, σε σχέση με του guru3d.

1 person likes this

[MENTION=19806]cyberdyne[/MENTION]

Το θέμα που βάζεις είναι μεγάλο, αλλά αν το περιορίσουμε σε νούμερα, αφήσουμε το "Μύθο" απ' έξω και μιλήσουμε για τις ψύκτρες που έχουν δοκιμαστεί στον Ήφαιστο, έχουμε:

1. Για τα 350 Watt και για ανάλογο θόρυβο:

Nepton 240 M >> Noise=38 dBA Δθ= 30,4 C (Medium air flow)

Αλά επίσης στα 350Watt για ανάλογο Δθ :

Nepton 240 M >> Noise=33,8 dBA Δθ= 34,7 C (Low air flow)

2. Kαι ανάλογα πράγματα συμβαίνουν στα 180Watt.

Noctua NH-D14 >> Noise=39 dBA Δθ=18.5 C (Maximun air flow)

Nepton 240 M >> Noise=38 dBA Δθ= 16 C (Low air flow)

Nepton 240 M >> Noise=33.8 dBA Δθ= 18,1 C (Low air flow)

Συνεπώς η Nepton υπερτερεί κατά κράτος, ακόμα και στον τομέα που η Noctua έχει δημιουργήσει παράδοση.

Με άλλα λόγια αν φέρουμε σαν δείκτη σύγκλισης τον θόρυβο η Nepton πετυχαίνει καλύτερες θερμοκρασίες, και αν ο στόχος μας είναι το Δθ και πάλι ο "νικητής" είναι ο ίδιος καθώς για παραπλήσιο (και καλύτερο) Δθ , η Nepton είναι πιο ήσυχη .

Βεβαίως στη σύγκριση μπαίνει μια ψύκτρα σε "σύνταξη" και μια "νεογέννητη" και μπορεί να είναι "άδικη" η σύγκριση, όμως δεν παύει να δείχνει την τάση των καιρών, ψύκτρες με μεγάλο φάσμα λειτουργίας με χαμηλότερο θόρυβο και καλύτερες θερμοκρασίες, που έρχονται από εκεί που θα το περιμέναμε "πιο δύσκολο", αλλά που στην πραγματικότητα είναι πιο εύκολο .

Αν βάλουμε στο παιχνίδι πιο σύγχρονες ψύκτρες οι αποστάσεις θα μικρύνουν, αλλά οι αναλογίες θα παραμείνουν, αλλά η ΑΟΙ θα έχει όλο το απόθεμα να κάνει την διαφορά μεγάλη, στις αυξημένες θερμικές καταναλώσεις!

Πρακτικά δηλαδή μπορείς να έχεις μια ψύκτρα που θα σε αφήσει ανενόχλητο να δεις την ταινία σου παράγοντας ανεπαίσθητο θόρυβο (να πω εδώ ότι οι ανεμιστήρες της Nepton κατεβαίνουν και χαμηλότερα σε στροφές, όπου ο θόρυβος είναι "ανύπαρκτος"!) αλλά από την άλλη μεριά να αισθάνεται στο στοιχείο της με τα "ρολόγια" ψηλά και με τα Watt να σκαρφαλώνουν κάθετα!

Αλλά σύντομα η βάση σύγκρισης θα διευρυνθεί και θα μπορούμε να δούμε πιο πλατιά το θέμα! :)

To review και οι μετρησεις TOP! συγχαρητηρια, υπερ-λεπτομερες!

Στο παραπανω θεμα ομως, στα πολυ χαμηλα εως ανυπαρκτα επιπεδα θορυβου τα ΑΙΟ εχουν το θεμα της αντλιας που οι αεροψυκτρες δεν εχουν. Δηλαδη η Noctua με τους ανεμιστηρες στις 400 στροφες ας πουμε, μπορει να εχει ανυπαρκτο θορυβο, αλλα στα ΑΙΟ (και φανταζομαι και στο nepton) οσο χαμηλοτερα πεσεις σε στροφες στους ανεμιστηρες, δεν μπορεις να καλυψεις το θορυβο της αντλιας. Μπορει τα ντεσιμπελομετρα να πουν ψεμματα σε τετοιες περιπτωσεις, αφου ενα υψισιχνο βουητο παντα θα το αντιλαμβανεσαι με πολυ χαμηλα τους ανεμιστηρες. Επισης παιζει διαφορα και απο κομματι σε κομματι στα ΑΙΟ για το θεμα της αντλιας, ποσο καλα ζυγισμενη ειναι και αν προκαλει καθολου κραδασμους...

Καλως η κακως η αεροψυκτρα ειανι εγγυηση σε τετοια μηδαμινα επιπεδα θορυβου...

1 person likes this

Κατ' αρχάς, σας ευχαριστούμε πολύ για την υποδοχή που επιφυλάξατε στην παρουσίασή μας ! :)

[MENTION=3321]Blinky[/MENTION]

Ακριβώς αυτό που περιγράφεις είναι το ένα από τα δυο ζητήματα που "πάσχουν" οι ΑΙΟ!

Η αντλία κατά "κανόνα" κάνει κάποιο θόρυβο και σε περιοχή του φάσματος που είναι ενοχλητικός ακόμα και αν είναι χαμηλός!

Στην περίπτωση όμως της Νepton, από ότι είδα το θέμα έχει ελαχιστοποιηθεί.

Εντάξει, αν κάνεις δοκιμή με τους ανεμιστήρες εκτός και σε πολύ ήσυχο χώρο (εν προκειμένω το υπόβαθρο του θορύβου στις μετρήσεις, είναι της τάξης των 30 dBA, και αρκετές φορές και λίγο χαμηλότερο), μπορείς να ακούσεις από μια απόσταση πολύ κοντινή ("το κεφάλι μέσα στο κουτί ! :) ), την αντλία να δουλεύει παράγοντας ένα πολύ χαμηλό θόρυβο μέσης συχνότητας.

Από την στιγμή όμως που θα απομακρυνθείς σε μια φυσιολογική απόσταση, αυτός γίνεται δύσκολα ανιχνεύσιμος, και αν πάμε σε πραγματικές συνθήκες -πάντα σε ήσυχη λειτουργία- με τους ανεμιστήρες χαμηλά σε στροφές και κλειστό το κουτί, τότε πράγματι μόνο το φωτιζόμενο logo κάνει την διαφορά!

Από κραδασμούς δεν διαπίστωσα κάτι αισθητό με την αντλία "στο χέρι", αλλά ούτε και πάνω στον Ήφαιστο.

Όπως και να έχει και σκοπεύοντας στο "απόλυτο", οι ήσυχες αερόψυκτρες έχουν τα πλεονεκτήματά τους καθώς είναι στο "φυσικό τους χώρο", όμως αυτά τα όρια "παραβιάζονται", ιδιαίτερα αν πάμε στα ψηλά Watt, καθώς οι ανεμιστήρες τους αρχίζουν να στρέφονται ταχύτερα.

Αυτό όμως που έχει πραγματικά αξία για εμάς, είναι ότι τα όρια "αμφισβητούνται", οι προτάσεις ευρέως φάσματος δίνουν τη δυνατότητα επιλογών που τείνουν να αποδεσμευτούν από τα "κλισέ" και αυτό είναι πολύ καλό! :)

Κατ' αρχάς, σας ευχαριστούμε πολύ για την υποδοχή που επιφυλάξατε στην παρουσίασή μας ! :)

[MENTION=3321]Blinky[/MENTION]

Ακριβώς αυτό που περιγράφεις είναι το ένα από τα δυο ζητήματα που "πάσχουν" οι ΑΙΟ!

Η αντλία κατά "κανόνα" κάνει κάποιο θόρυβο και σε περιοχή του φάσματος που είναι ενοχλητικός ακόμα και αν είναι χαμηλός!

Στην περίπτωση όμως της Νepton, από ότι είδα το θέμα έχει ελαχιστοποιηθεί.

Εντάξει, αν κάνεις δοκιμή με τους ανεμιστήρες εκτός και σε πολύ ήσυχο χώρο (εν προκειμένω το υπόβαθρο του θορύβου στις μετρήσεις, είναι της τάξης των 30 dBA, και αρκετές φορές και λίγο χαμηλότερο), μπορείς να ακούσεις από μια απόσταση πολύ κοντινή ("το κεφάλι μέσα στο κουτί ! :) ), την αντλία να δουλεύει παράγοντας ένα πολύ χαμηλό θόρυβο μέσης συχνότητας.

Από την στιγμή όμως που θα απομακρυνθείς σε μια φυσιολογική απόσταση, αυτός γίνεται δύσκολα ανιχνεύσιμος, και αν πάμε σε πραγματικές συνθήκες -πάντα σε ήσυχη λειτουργία- με τους ανεμιστήρες χαμηλά σε στροφές και κλειστό το κουτί, τότε πράγματι μόνο το φωτιζόμενο logo κάνει την διαφορά!

Από κραδασμούς δεν διαπίστωσα κάτι αισθητό με την αντλία "στο χέρι", αλλά ούτε και πάνω στον Ήφαιστο.

Όπως και να έχει και σκοπεύοντας στο "απόλυτο", οι ήσυχες αερόψυκτρες έχουν τα πλεονεκτήματά τους καθώς είναι στο "φυσικό τους χώρο", όμως αυτά τα όρια "παραβιάζονται", ιδιαίτερα αν πάμε στα ψηλά Watt, καθώς οι ανεμιστήρες τους αρχίζουν να στρέφονται ταχύτερα.

Αυτό όμως που έχει πραγματικά αξία για εμάς, είναι ότι τα όρια "αμφισβητούνται", οι προτάσεις ευρέως φάσματος δίνουν τη δυνατότητα επιλογών που τείνουν να αποδεσμευτούν από τα "κλισέ" και αυτό είναι πολύ καλό! :)

Δυστυχως ειμαι στη δυσαρεστη θεση να εχω τον υπολογιστη πανω σε επιπλο ακριβως στα δεξια μου, που συνεπαγεται αποσταση 60cm απο το αυτι μου και οτι ειανι ακριβως στο επιπεδο μου και οχι στο πατωμα.

Αυτο σημαινει οτι οποιοσδηποτε θορυβος οσο μικρος και αν ειναι , μου ειναι αισθητος.

Το τελευταιο τριμηνο εχω δοκιμασει διαφορες ψυξεις και περασαν απο τα χερια μου και η Noctua NH-D15 και η Cryorig R1 Ultimate (που εχω ακομα) αλλα και μια Corsair H100 καθως και custom υδροψυξη με αντλια D5 vario και ανεμιστηρες gentle typhoon.

Στην αναζητηση του σχεδον αθορυβου, μπορω να πω οτι η noctua και η cryorig, πραγματικα με τους ανεμιστηρες πεθαμενους (στις 300 στροφες) το πετυχαινουν (παντα σε αυτες τις δυσκολες συνθηκες με το χρηστη τοσο κοντα).

Η H100 ηταν τραγικη κατασταση, αφου οχι μονο δε μπορεσε ποτε να πλησιασει καν, αλλα ειχε και κραδασμους που επρεπε να βγαλεις το πλαϊνο και να χτυπησεις το block μερικες φορες για να απο-συντονισει και να σταματησουν (για να ξαναρχισουν καποια στιγμη αργοτερα).

Η D5 vario χαρη στη ρυθμιση στροφων μου εδειξε το φαινομενο που λεω. Εκει ολη η ιστορια ειναι η σχεση ανεμιστηρων-αντλιας, αφου με τους ανεμιστηρες στις ~800-1000 στροφες και την αντλια χαμηλα, αλλα ακομα και στο 3 (απο τις 5 θεσεις που εχει) δεν σε ενοχλουσε και ακουγες μονο τη ροη αερα των ανεμιστηρων σε πολυ χαμηλα decibel. Οχι αθορυβο, αλλα οχι και ενοχλητικο. Στην αναζητηση του αθορυβου ομως, με τους gentle στις 400 στροφες η αντλια ηταν παντα διακριτη ακομα και στη θεση 1!

Να σημειωσω εδω οτι το H100 δεν ειναι καθολου καλο παραδειγμα και δεν πρεπει η εμπειρια μου με αυτο να λογιστει σαν αντιπροσωπευτικη ολων των ΑΙΟ, αφου γενικα αυτο το μοντελο εχει θεματα, αλλα και ειδικα το δικο μου πρεπει να ειχε πολυ ασχημο ζυγισμα σαν κομματι και να ηταν ακομα χειροτερο...

Ωστοσο η εμπειρια με την custom υδροψυξη μου εδειξε οτι δε μπορουμε να τα ριξουμε ολα στο "κακο" H100 , και οτι καλως η κακως σε δυσολες συνθηκες (πολυ ησυχο σπιτι-βραδυ/πολυ κοντα το PC με το χρηστη) οταν οι ανεμιστηρες κατεβουν στροφες, ο ηχος της αντλιας δε γινεται να γινει masked με κανενα τροπο...

Φυσικα σαν καλυτερη λυση σε τετοιες περιπτωσεις ειναι να κινηθεις πλαγιως, γιατι το θεμα πρακτικα δεν εχει λυση, και να προσπαθησεις να αλλαξεις τις συνθηκες και οχι τα εξαρτηματα... Δηλαδη προσωπικα θα το μεταφερω το κουτι αλλου, να μην ειναι τοσο κοντα μου και τελειωσε το θεμα...

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] ευχαριστούμε για άλλη μια φορά για την παρουσίαση αλλά και τις πολύ ενημερωτικά εύστοχες απαντήσεις χρηστών (λύνουν απορίες πολλών)

Ο Πίνακας μετρήσεων με Ήφαιστο από D14 που είναι ρε παιδιά και τον έχασα ?

Έγινε επεξεργασία - Dem

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] ευχαριστούμε άλλη φορά για την παρουσίαση αλλά και τις πολύ ενημερωτικά εύστοχες απαντήσεις χρηστών (λύνουν απορίες πολλών)

Ο Πίνακας μετρήσεων με Ήφαιστο από D14 που είναι ρε παιδιά και τον έχασα ?

Να 'σαι καλά, εγώ ευχαριστώ για την υποδοχή! :)

Σε αυτό που ρώτησες για την Noctua, μην ψάχνεις ... !

Οι μετρήσεις των "παλαιών" ψηκτρών έχουν γίνει μόνο στο μέγιστο air flow, σε οριζόντια τοποθέτηση και -για να δώ την συμπεριφορά της- σε όλα τα βήματα επιφόρτισης, έτσι ώστε να παρθούν τα αποτελέσματα που χρειάζονται για τον συγκριτικό ραβδόγραμμα που ενημερώνεται με κάθε νέα ψύκτρα έτσι όπως γινόταν και στα προηγούμενα review .

Δεν έχει γίνει πλήρης σειρά μετρήσεων σε όλους του προσανατολισμούς κλπ, κυρίως λόγω στενότητας χρόνου.

Συνεπώς μη όντας μια πλήρης παρουσίαση, δεν έχουν δημοσιευτεί πίνακες διαγράμματα και τα υπόλοιπα!

Οπότε δεν έχασες τίποτε που να ήταν "εκεί" ! :)

1 person likes this

Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να είναι και χαζό η να μην γίνεται.Μπορεις να βάλεις άλλο ψυγείο???

η όλη λογική των AIO(all in one) είναι να έχεις ένα σύστημα το οποίο δεν συντηρείς αλλά δεν μπορείς και να το αναβαθμίσεις...

εξαίρεση η swiftech h σειρά .. αλλά δεν την λες ακριβώς AIO

1 person likes this

Ξέρουμε αν το συγκεκριμένο AIO μπορεί να μπεί σε Fractal Design Define R4 στο μπροστινό μέρος (αν βγεί φυσικά το drive cage);

Λογικά χωράει εφόσον δέχεται 2 χ 120 ή 2 χ 140 ανεμιστήρες 

Έγινε επεξεργασία - l3ft3ris

Ξέρουμε αν το συγκεκριμένο AIO μπορεί να μπεί σε Fractal Design Define R4 στο μπροστινό μέρος (αν βγεί φυσικά το drive cage);

Διπλό ψυγείο παίρνει εμπρός, με τις σχετικές μετακινήσεις που περιγράφονται στο σχετικό review της @karmen1983

(δεν χρειάζεται να ψαχνόμαστε αλλού ;) ) :

http://www.thelab.gr/topic/112581-fractal-design-define-r4-black-pearl-%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%AC%CE%BA%CF%81%CF%85%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B8%CE%B5%CE%BF%CF%8D/

"...β) Ένα ακόμα διπλό ψυγείο χωράει στο μπροστινό μέρος. Το καταφέραμε μετακινώντας το κάτω hdd cage ένα κλικ προς τα αριστερά, στη θέση που έχουμε δείξει ήδη. Εδώ αν θα βάλετε 2χ120mm ψυγείο, ο ένας εκ των δύο ανεμιστήρων δεν θα πιάσει με τέσσερις βίδες πάνω στο ψυγείο αλλά με δύο. Θα το στηρίξετε λοιπόν με έξι, αντί οκτώ στο σύνολο βίδες. ..."

Χρόνια πολλά !!! :)

Έγινε επεξεργασία - Seafalco

Βασικά είχα στο μυαλό μου να ρωτήσω αν φτάνει το μήκος των σωλήνων μέχρι μπροστά αλλά το ξέχασα. Το είχα διαβάσει το review της karmen με το παλιό layout αλλά τώρα μου βγάζει σφάλμα, δε μπορώ να μπω.

Καλή χρονιά και σε εσάς :)

Έγινε επεξεργασία - metalmike

Λίγο καθυστερημένα, το ξέρω, αλλά να ρωτήσω;Το μπλοκ πώς το ξεβιδώσατε;Θέλω να το ξεβιδώσω ώστε να βάλω από μέσα από το logo της coolermaster κάτι να περιορσίσω το συντονισμό του από τις δονήσεις της αντλίας, επειδή ώρες ώρες γίνεται εκνευριστικό.Δεν έχω βρει πουθενά αλλού τέτοιες τριγωνικές βίδες και κατσαβίδια.Με ίσιο κατσαβιδάκι που δοκίμασα δε γίνεται.Γενικά είναι εύκολη διαδικασία ή θα πάω να διορθώσω κάτι και θα τα πάρω όλα στο χέρι; ^_^ 

Κοίτα, εγώ δεν το ξεβίδωσα, για πολύ ευνόητους λόγους! :)

Τώρα δεν το θυμάμαι πως και αν γίνεται να βγει το καπάκι που έχει το logo επάνω, θα το δώ και θα σου πω.

Πάντως απαντώντας γενικά για τις περίεργες βίδες, υπάρχουν σετάκια με εξίσου περίεργες μύτες που μπορείς να βρεις σε κάποιο οργανωμένο εργαλειάδικο.

Δεν ξέρω που είσαι, αλλά αν είσαι Αθήνα, μπορείς να δεις στη Σπύρου Πάτση, ή και στην Αθηνάς και επίσης σε περιφερειακά καταστήματα που πουλάνε εργαλεία .

Τώρα για τις τριγωνικές (Triangular recesses bit) που θες εσύ, το πράγμα θέλει λίγο ψάξιμο!

Δοκίμασε να πάρεις κανα τηλέφωνο στα μαγαζιά : Καραΐσκος,  Γεραλίδης,  Γκιόκας-Μπεθάνης, Παναγόπουλος, Μπουντάλης υπάρχουν και άλλοι  και όπου τις βρείς!

Το θέμα βέβαια είναι ότι πιθανότατα δεν χρειάζεται να λύσεις το block για να ανοίξεις το καπάκι, αλλά αυτό θα πρέπει να το δώ , όπως σου είπα ! :)

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος