Jump to content



Κλιματιστικο


Recommended Posts

Στην θέρμανση τα κλιματιστικά δεν ξηραινουν την ατμόσφαιρα.. Μην λέμε ανακρίβειες

Εχμ... Κάθε μορφής θέρμανση σε εσωτερικό χώρο μειώνει τη σχετική υγρασία γιατί αυξάνει τη θερμοκρασία του αέρα. Με τα κλιματιστικά περισσότερος κόσμος νιώθει δυσφορία, ίσως γιατί φυσάνε τον αέρα προς το μέρος τους.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω την εξης απορια.

Ως φοιτητης νοικιαζω στις σερρες σε οικοδομη 5ετιας με καλη μονωση συμφωνα με τα λεγομενα του ιδιοκτητη.Η μονη θερμανση που υπαρχει ειναι αυτονομη θερμανση πετρελαιου η οποια δεν ξερω ακομα πως και με τι χρεωσεις λειτουργει.

Αν τελικα δεν με συμφερει το πετρελαιο τι θα προτεινατε για 1 δωματιο 15 τ.μ 1 δωματιο 10 τ.μ και το μπανιο 5 τ.μ.

Ο ιδιοκτητης ειπε οτι ισως βαλει κλιματιστικο αργοτερα αλλα ας παρω μερικες αποψεις εως τοτε.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION] οι τιμές που βλέπεις στο σκρουτζ είναι σίγουρα χωρίς την εγκατάσταση. εάν δεις όμως, πχ το sharp που σου πρότεινα δεύτερη χαμηλότερη τιμή το έχει η alpha clima που είναι εταιρία που ασχολείται με τον κλιματισμό. άρα (εάν είσαι αθήνα) τους παίρνεις ένα τηλέφωνο και τους λες το είδα τόσο στο σκρουτζ, εγκατεστημένο πόσο;

Μία σωστή εγκατάσταση κοστίζει τουλάχιστον 50 ευρώ (βάσεις, χαλκοί, αποχετευση, δημιουργία/ελεγχος κενού κλπ).

[MENTION=17157]alkibiadhs[/MENTION] μιας και υπάρχει αυτόνομη θέρμανση (πράγμα που σημαίνει πως το πάγιο θα το πληρώνεις κανονικά ακόμα και εάν γράψεις 0) ενδεχομένως να είναι καλύτερα να δεις με λογική χρήση τι θα σου βγαίνει, μιας και ο χειμώνας μάλλον θα είναι βαρύς. Λογική χρήση εννοώ να δουλεύει στο 19-20 να σπάει την υγρασία και να ζεσταίνει τα δομικά στοιχεία. Μιας και από όσο λες είσαι φοιτητής, ρώτα και κανέναν άλλο φοιτητή που ενδεχομένως μένει στην πολυκατοικία για το τι παίζει με χρεώσεις. Αλλά μιας και συζητάμε για σπίτι 40 τ.μ. ίσως να μην χρειαστεί η εγκατάσταση κλιματιστικού. Ίσως να σε συνέφερε η εγκατάτασταση ενός καλύτερου θερμοστάτη με τον οποίο να μπορείς να προγραμματίζεις την αυτονομία με βάση τις ανάγκες σου (π.χ. εάν ξέρεις ότι θα γυρίσεις σπίτι στις 7 να στο ανάβει στις 6:30 ή να στο ανάβει 20 λεπτά πριν ξυπνήσεις το πρωί).

Για ό,τι χρειαστείς κατά τη διάρκεια του χειμώνα εδώ είμαστε (μηχανολόγος speakin')

Έγινε επεξεργασία από GriGas
Link to comment
Share on other sites

παντος η κοπελα μου που νοικιαζε και επιδη το πετρελαιο ηταν ακριβο . Ο σπιτονοικοκυρης απο μονος του εβαλε A/C και στα 2 διαμερισματα , χωρις ομως να βγαλουν 100% off τον λεβητα . Το να κανεις μια τετοια αλλαγη σε ενοικιαζομενο σπιτι απο μονος σου , νομιζω δεν γινεται χωρις την εγκριση του αφεντηκου :p

[MENTION=1002]GriGas[/MENTION]

θα παρω αυριο να ρωτησω , μαλλον το sharp , γιατι ειναι ομορφο xD

[MENTION=3218]Herc[/MENTION]

οταν φτιαξω/παρω δικο μου σπιτι , τοτε θα κατσω να σκεφτω και τι θα γινεται με τα υπολοιπα δωματια . οποτε προς το παρον κοιταω μονο την παρτη μου :S

Link to comment
Share on other sites

Στην θέρμανση τα κλιματιστικά δεν ξηραινουν την ατμόσφαιρα.. Μην λέμε ανακρίβειες

Το μεγαλύτερο μειονέκτημα του κλιματιστικού στη θέρμανση, όπως και το αερόθερμο, είναι ότι αναδεύει τη σκόνη, σε αντίθεση με τον θερμοπομπό ή το convector. Προσωπικά δε χρησιμοποιώ το A/C για θέρμανση αλλά το convector και η αίσθηση της ατμόσφαιρας είναι πιο φυσική. Το Convector έχει απόδοση 1:1, είναι πολύ φτηνό (20€-40€), και ο θερμός αέρας αναδύεται με φυσικό τρόπο. Με νυκτερινό ρεύμα και ρύθμιση του θερμοστάτη η κατανάλωσή του είναι λογική. Είναι φορητό, δε θέλεις 50€ για εγκατάσταση/απεγκατάσταση, δε θέλει συντήρηση, αν θέλεις να κάνεις τη δουλειά σου πιο απλά. Μακροπρόθεσμα σαφώς ένα καλό inverter θα βγάλει τα λεφτά του. Προτείνω λόγω θετικής εμπειρίας Daikin & Mitsubishi Heavy industries (όχι Mitsubishi electric, είναι διαφορετικές εταιρίες).

Link to comment
Share on other sites

μεταξύ μας, έχω και εγώ ένα dragon 1025 της delonghi το οποίο κάνει φοβερή δουλειά, έχει καλό θερμοστάτη (αν και χωρίς ένδειξη θερμοκρασίας), τρεις σκάλες ισχύος και ενσωματομένο χρονοδιακόπτη. Εάν το συνδιάσεις με ένα θερμοστάτη πρίζας (που πλέον είναι εύκολο να βρεις) έχεις μια πολύ καλή λύση με κόστος γύρω στα 150 ευρώ και ποιότητα θέρμανσης ίδια με του καλοριφέρ της κεντρικής θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3218]Herc[/MENTION]

οταν φτιαξω/παρω δικο μου σπιτι , τοτε θα κατσω να σκεφτω και τι θα γινεται με τα υπολοιπα δωματια . οποτε προς το παρον κοιταω μονο την παρτη μου :S

Sorry φιλε, νομιζα οτι εμεινες με την οικογενεια.
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION] οι τιμές που βλέπεις στο σκρουτζ είναι σίγουρα χωρίς την εγκατάσταση. εάν δεις όμως, πχ το sharp που σου πρότεινα δεύτερη χαμηλότερη τιμή το έχει η alpha clima που είναι εταιρία που ασχολείται με τον κλιματισμό. άρα (εάν είσαι αθήνα) τους παίρνεις ένα τηλέφωνο και τους λες το είδα τόσο στο σκρουτζ, εγκατεστημένο πόσο;

Μία σωστή εγκατάσταση κοστίζει τουλάχιστον 50 ευρώ (βάσεις, χαλκοί, αποχετευση, δημιουργία/ελεγχος κενού κλπ).

[MENTION=17157]alkibiadhs[/MENTION] μιας και υπάρχει αυτόνομη θέρμανση (πράγμα που σημαίνει πως το πάγιο θα το πληρώνεις κανονικά ακόμα και εάν γράψεις 0) ενδεχομένως να είναι καλύτερα να δεις με λογική χρήση τι θα σου βγαίνει, μιας και ο χειμώνας μάλλον θα είναι βαρύς. Λογική χρήση εννοώ να δουλεύει στο 19-20 να σπάει την υγρασία και να ζεσταίνει τα δομικά στοιχεία. Μιας και από όσο λες είσαι φοιτητής, ρώτα και κανέναν άλλο φοιτητή που ενδεχομένως μένει στην πολυκατοικία για το τι παίζει με χρεώσεις. Αλλά μιας και συζητάμε για σπίτι 40 τ.μ. ίσως να μην χρειαστεί η εγκατάσταση κλιματιστικού. Ίσως να σε συνέφερε η εγκατάτασταση ενός καλύτερου θερμοστάτη με τον οποίο να μπορείς να προγραμματίζεις την αυτονομία με βάση τις ανάγκες σου (π.χ. εάν ξέρεις ότι θα γυρίσεις σπίτι στις 7 να στο ανάβει στις 6:30 ή να στο ανάβει 20 λεπτά πριν ξυπνήσεις το πρωί).

Για ό,τι χρειαστείς κατά τη διάρκεια του χειμώνα εδώ είμαστε (μηχανολόγος speakin')

Ωραια ευχαριστω,οποτε θα ξανακανουμε αυτην την κουβεντα οταν αρχισουν τα κρυα.

Link to comment
Share on other sites

θερμοπομπο μου ειχε προτινει και ο ξαδελφος μου ....

απλα δεν βλεπω πως το οικονομικος και το 2KW πανε μαζι :p

αντιστασεις εχει και αυτο ....

1ον Εχει θερμοστατη οποτε μολις πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια σταματαει. (αρα δεν καταναλωνει ρευμα).

2ον Εχει ψυχρη αντισταση.( η αντισταση ειναι καλυμενη, δεν την βλεπεις για αυτο και δεν ξηραινει την ατμοσφαιρα.

3ον Κατι που να μην καταναλωνει τιποτα δεν υπαρχει λολ ¨).

Εγω παντως που εχω σε δωματιο με τα ιδια τετραγωνικα σε πληροφορω ειναι φουρνος και καταναλωση πολυ μικρη.

Δεν σημαινει οτι το εχουμε 8 ωρες ανοικτο και καταναλωνει 8 ωρες. Θα αναψει οση ωρα και οσες φορες χρειαστει για να πιασει την προεπιλεγμενη θερμοκρασια.

Και9 βεβαια υπαρχουν θερμοπομποι και θερμοπομποι.

Link to comment
Share on other sites

έχω ακούσει από φίλο εγκαταστάτη ότι για να ισχύει η 10ετής εγγύηση πρέπει να έχεις τιμολόγιο συντήρησης για κάθε χρόνο, καθώς και ότι έχουν συμβεί περιστατικά να μην βρίσκεται ανταλλακτικό για σχετικά πρόσφατο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

X τοτε εκει

και κατι ακυρο που πηρε το ματι μου

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Αυτό το μήνα στα ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ τοίχου της MITSUBISHI, TOSHIBA, CARRIER, SHARP, GREE & TOYOTOMI στις σειρές kenzo, izuru και kuro έχουμε 24 άτοκες δόσεις ή μετρητοίς με δωρεάν τοποθέτηση (πληρώνονται εξτρά μόνο οι σωλήνες πρός 18 €/m) ......Ακόμα όλα τα ΗΛΙΑΚΑ (εκτός των κεραμοσκεπής και των Sonne) έχουν δωρεάν ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ (εντός Αττικής ή εκτός Αττικής δωρεάν τα μεταφορικά) και 24 άτοκες δόσεις

αυτο υπαρχει εδω

δωρεαν εγκατασταση με 18ευρο το μετρο του σωληνα ?

αντε στην καλυτερη περιπτωση να χρειαστουν 2-3 μετρα λολ

και επισης για το

Sharp AY-X9PSR

Ιονιστής Plasmacluster ΟΧΙ

Κυκλοφορία αέρα "Coanda" ΟΧΙ

μηπως το μοντελο που εδωσες ειναι λαθος ? οσα λινκ εχω κοιταξει λενε πως δεν τα εχει αυτα τα χαρακτηριστηκα

και επισης η φωτογραφια εντος των σαιτ ειναι διαφορετικη με αυτην του skroutz

και σορρυ για το πριξημο , αλλα στο alpha clima gr εχουν με μερικα ευρα ενα αλλο κλιματιστικο

Sharp AY-X9RSR 9.000btu Κλιματιστικό inverter NEW MODEL 2014

ενα datasheet της προκοπης δεν εχω βρει -_-

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Το έχει αγοράσει κάποιος συγγενής μου και έχω μείνει άφωνος με το πως δουλεύει το συγκεκριμένο μηχάνημα...οπότε και έψαξα να μάθω για να το αγοράσω και εγώ.

Το βασικότερο απ όλα είναι οτι το κλιματιστικό έχει μια λειτουργία που ονομάζετε follow me που είναι όλα τα λεφτά. Με το που ενεργοποιείς την συγκεκριμένη λειτουργία ένας θερμοστάτης στο χειριστήριο αρχίζει και "διαβάζει" την θερμοκρασία που βρίσκετε το χειριστήριο και στέλνει εντολή στην εσωτερική μονάδα να παράγει τόση ψύξη/θέρμανση όσο πραγματικά χρειάζεσαι εσύ.

Εννοείτε οτι είναι Α+++, έχει ιονιστή, φίλτρα, κλπ κλπ..

Επίσης ενημερώθηκα απο ένα κατάστημα που ρώτησα οτι απο αρχές Νοεμβρίου θα έρθει η νέα γενιά με δυνατότητα λειτουργίας μέσω wi-fi ( να μπορείς να το ελέγξεις και εκτός σπιτιού μέσω smartphone) Smart Κλιματιστικά με WiFi από την Inventor | Κλιματιστικά - Air Condition | Inventor.ac :p:P:P

Η εγγύηση του δεν είναι όπως αναφέρει ο φίλος GriGas αλλά είναι όπως όλες οι εγγυήσεις στην ελληνική αγορά...η μόνη διαφορά του είναι αντι για 2 χρόνια που δίνουν οι υπόλοιπες εταιρίες σε αυτό έχεις 10 χρόνια (!!!) και δωρεάν ανταλλακτικό για ότι συμβεί σε αυτά τα 10 χρόνια...:T:

Μετά απο όλα αυτά νομίζω οτι αξίζει με το παραπάνω !!! :victory:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24569]g.shock[/MENTION]

και εμενα αυτο το χαρακτηριστηκο με τραβηξε στο να αναφερω το μοντελο αυτο , αλλα αμα δεν υπαρχουν ανταλλακτικα για πιθανη βλαβη?

εντομεταξυ αυριο θα πρεπει να κανω τηλεφωνα :p

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση του δεν είναι όπως αναφέρει ο φίλος GriGas αλλά είναι όπως όλες οι εγγυήσεις στην ελληνική αγορά...η μόνη διαφορά του είναι αντι για 2 χρόνια που δίνουν οι υπόλοιπες εταιρίες σε αυτό έχεις 10 χρόνια (!!!) και δωρεάν ανταλλακτικό για ότι συμβεί σε αυτά τα 10 χρόνια...:T:

Μετά απο όλα αυτά νομίζω οτι αξίζει με το παραπάνω !!! :victory:

Εννοείται πως κάθε χρονο θα πρεπει να σου κανουν service για να ισχυει η εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

αξιζει ομως service? γιατι οι περισσοτεροι δεν κανουν , αλλα και να κανουν αυτο περιοριζεται στον καθαρισμο του φιλτρου που και η κουτση μαρια μπορει να το κανει απο μονη της .

ασε που αμα ειναι 50-60 το ετησιο service σου βγαινει καλυτερο να παρεις νεα μοναδα XD

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.