Jump to content



Κλιματιστικο


Recommended Posts

Προσωπικα εχω 2 μοναδες στο σπιτι.

Ενα toyotomi 9αρι και ενα mitsubishi 24αρι.

Το πρωτο αγοραστηκε με κυριο μελημα τον θορυβο μιας και ηθελα το

μικροτερο σε btu αλλα και το ποιο αθορυβο.Ειχα 2 επιλογες toytomi vs lg και

φυσικα επελεξα το πρωτο .

Πριν μερικες μερες μιας και αναφερθηκε το θεμα service τα εκανα.

Βασικα σε αυτες γενικα τις μοναδες το service τους ειναι ο καθαρισμος που γινεται

και με προσωπικη εργασια και μιας και βαριομουν εδωσα και για τις 2 μοναδες 50 ευρω.

Ριξε btw μια ματια και στα toytomi japan ;) γιατι υπαρχουν και κινεζικα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα σε αυτες γενικα τις μοναδες το service τους ειναι ο καθαρισμος που γινεται

και με προσωπικη εργασια και μιας και βαριομουν εδωσα και για τις 2 μοναδες 50 ευρω.

= ασκοπα εξοδα

παραειναι κλειστο οικοσυστημα το A/C ...

και πως ξεχωριζει το toyotomi japan ? οταν λες κινεζικα , εννοεις μουφες η απλα να εχουν κατασκευαστει αλλου?

Link to comment
Share on other sites

Ειπα αν αφιερωσεις προσωπικη εργασια ειναι.

Αλλα να ξες οτι ο καθαρισμος ΠΡΕΠΕΙ να γινεται εκτος αν

εχεις immune to all.

Τα λενε τα καταστηματα γιατι η ιδια η εταιρεια τα βγαζει και δεν ειναι απομιμησεις.

Οταν θα πας σε καταστημα θα στο πει ,θα το δεις και θα το καταλαβεις στην τιμη.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ....ακομα μπερδεμενος ειμαι

δηλαδη προτινεις toyotomi

Toyotomi akira premium gan/gag a28ivl 9000 btu inverter A++/A++ :: a air clima energy gas

μαλλον σε αυτος το ευρος τιμης , ολα ιδια ειναι , ειτε ειναι sharp ειτε toyotomi ειτε otinane :p

απλα επιδη θα δουλεψει αρκετα , κοιταω να ειναι οσο πιο αποδοτικο γινεται :s

[MENTION=3128]2cpu[/MENTION]

επιπεδο θορυβου , μεχρι ποσα dBa ?

Link to comment
Share on other sites

Koιταξε δεν θελει να μπερδευεσε αρκετα.

Βαζεις κατω το budget σου ,κοιταζεις ποια σε καλυπτουν , βλεπεις αν θελεις

κατι συγκεκριμενο πχ να ειναι αθορυβο,επιλεγεις (αποψη μου) μια εταιρεια

που ασχολειται μονο με a/c το τσιμπας και τελος . ;)

Aν παρεις επωνυμο αστο να δουλευει με τις μερες. ;)

Mια ιδεα περι db

http://www.gcaudio.com/resources/howtos/loudness.html

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι συνολικη δεκα χρονια χρονια να ξερουμε τι λεμε..

Δινει 10 ετη στο συμπιεστη (που ποτε δεν σκαει προβλημα) και 5 ετη στα ηλεκτρικα/μηχανικα.

Το θεμα ειναι οτι αμα τριζει το aircondition αστα να πανε..

Link to comment
Share on other sites

βλεπω ας πουμε το ενα να λεει LOW 26dBa και το αλλο παλι στο LOW να εχει 33dBa

σαφος τα 9 διαφορα ακουγονται αρκετα , αλλα δεν ξερω ποση διαφορα ειναι αυτη στο αυτακι μου :p

Link to comment
Share on other sites

αξιζει ομως service? γιατι οι περισσοτεροι δεν κανουν , αλλα και να κανουν αυτο περιοριζεται στον καθαρισμο του φιλτρου που και η κουτση μαρια μπορει να το κανει απο μονη της .

ασε που αμα ειναι 50-60 το ετησιο service σου βγαινει καλυτερο να παρεις νεα μοναδα XD

Συζήτησα σήμερα με τον δικό μου και μου είπε οτι για τον ίδιο λόγο που σκέφτηκα εγώ να αγοράσω το συγκεκριμένο μοντέλο (follow me) αγόρασε το δικό του. Όταν του ανάφερα το θέμα των ανταλλακτικών μου είπε οτι ο κολλητός του που έχει αγοράσει την ίδια μάρκα πριν απο 6 χρόνια, σε 3 διαφορετικές περιπτώσεις που είχε πρόβλημα ( μια φορά έσπασε το χειριστήριο του και άλλες 2 κάηκε η πλακέτα απο κεραυνό ) η αντιπροσωπεία τον κάλυψε χωρίς να πληρώσει φράγκο !!! Και να φανταστείς οτι καμία εταιρία δεν καλύπτει την εγγύηση λόγο υπέρτασης κεραυνού όπως και καμία δεν σου στέλνει χειριστήριο, επειδή έκανες την μ@λ@κία να το ρίξεις απο το τραπέζι και να το χαλάσεις, χωρίς χρέωση.

Επίσης σε αυτά τα 6 χρόνια του είπε οτι ζήτημα να το έκανε service 2 φορές και αυτές ήταν τότε που ήρθε ο τεχνικός να αλλάξει την πλακέτα. Εμένα προσωπικά με καλύπτουν όλα αυτά και φυσικά δεν θα μπώ στην διαδικασία (ξανά) να χρυσοπληρώσω κάποια μάρκα επειδή είναι επώνυμη ....άσε...τα είδαμε και τα επώνυμα πόσο καλά είναι.:wall:

Link to comment
Share on other sites

εκλεισα τελικα για το toyotomi izuru

(το akira που ειπα πρωτα , αλλα με τα λεγομενα του αυτη η σειρα εχει σταματησει οποτε το ακριβος επομενο ηταν αυτο)

400+60 εγκατασταση σε 2 μερες

Link to comment
Share on other sites

το λοιπον , μου ηρθε σημερα

τους πηρε μολις 1 ωρα να το εγκαταστησουν

εντυπωση ...

το ψυκτικο υγρο ειναι προεγκατεστημενο και το μονο που χρειαζεται ειναι να γινει εξαερωση (?) μεσω μιας βαλβιδας , μπαμ μπαμ

απο ισχυς .... πρωτη λειτουργεια στους 30 βαθμους , οσπου να ξανασυνδεσω τον υπολογιστη το δωματιο ειχε γινει φουρνος , ποσο να μου πηρε ? 10 λεπτα επιδη το καθαρισα κιολας ?

εξωτερικα ειναι ομορφο προς το ουδετερο καθως και αρκετα αθορυβο , αλλα αυτο που μαρεσει ειναι το τηλεκοντρολ του το οποιο κανει και slide

για την εγγυηση το χαρτακι λεει

2 χρονια για μηχανικα και ηλεκτρικα μερη , 5 χρονια ο συμπιεστης

μου ειπαν πως καθε χρονο service ειναι too much , ανα 2 ειναι οκευ και καθε 3 μηνες να πλενω τα φιλτρα

99o2oj.jpg

1zgqmhx.jpg

Link to comment
Share on other sites

το πλύσιμο των φίλτρων εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το πόσο χνούδι και σκόνη κυκλοφορεί στον χώρο. π.χ. φοιτητής έβγαζα κουβέρτες κάθε μήνα, τώρα είναι μονίμως καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα λεγα πως εχω χνουδια ....

βεβαια με το κουνελι να τρυγυρναει ισως γεμισει τριχες :p

και κατι νεο ... τα ηχεια αρχισαν να βγαζουν ενα σφυριγμα μετα απο σχεδον 2 ωρες (το a/c ηταν κλειστο οταν αρχισε το φαινομενο )

there is a case that must be solved now

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η inventor έχει πολύ καλή εξυπηρέτηση και ειδικά το passion είναι πολύ καλό. Αν τα 10 χρόνια εγγύηση απαλύνουν κάπως την "κινεζίλα", τότε είναι μια πολύ καλή επιλογή κλιματιστικού.

Και για να απαντήσω στο παραπάνω ποστ, ένα τέτοιο κλιματιστικό αν το συντηρήσεις σωστά, θα απολαύσεις ευχάριστη ατμόσφαιρα με ελάχιστο κόστος για πολλά χρόνια. Φυσικά και αξίζει να το συντηρείς.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω οταν το βαλω , στο σαιτ γραφουν 10 χρονια , ενω οταν ρωτησα μου ειπε 7 . Μαλλον οι τεχνικοι θα ξερουν με μεγαλυτερη ακριβεια

Είμαι σίγουρος οτι αν απευθυνθείς στην inventor με το τιμολόγιο στο χέρι (η με σφραγισμένη εγγύηση η ακόμη καλύτερα αν έχεις δηλώσει ηλεκτρονικά την εγγύηση σου στην ιστοσελίδα της inventor) τα 10 χρόνια ισχύουν κανονικότατα και μάλιστα όχι μόνο για το συμπιεστή αλλά για ολο το κλιματιστικό και μια χαρά θα σε καλύψει η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μιας και ήρθε το καλοκαίρι και έπεται πολύ ζέστη (όπως κάθε χρόνο), και επειδή είμαστε οριακά με τους ανεμιστήρες, οι οποίοι κακά τα ψέματα δε βοηθάνε και πολύ, θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

 Βλέποντας το παρακάτω σχεδιάγραμμα, θα κάνει δουλειά ένα κλιματιστικό τοποθετημένο στο κόκκινο σημείο του διαδρόμου;

Πόσο μεγάλο θα πρέπει να είναι για να ψύξει τα δωμάτια; Τουλάχιστον να είναι πιο δροσερά από το να έχουν 30+ βαθμούς.

Spoiler

bd50cfd6a9e54343b944a15dd9835231.png

Επίσης τι μάρκες - μοντέλα προτείνεται; Διάβαζα ότι ορισμένα Samsung είχαν θέμα με τις μονάδες οι οποίες συντόνιζαν και έκαναν τρελό θόρυβο.

Τι άλλο πρέπει να προσέξουμε κατά την αγορά να έχουν must (πχ βλέπω ότι ορισμένα έχουν ιονιστή, φίλτρα καθαρισμού αέρα).

 

Επίσης αν και δεν είναι το πρωτεύον ζήτημα, καλό θα ήταν και η θέρμανση γιατί στο δωμάτιο μπορεί να έχω διαφορά 2-3 βαθμούς σε σχέση με το σαλόνι πχ. Οπότε μπορεί στο σαλόνι να είναι ζεστά αλλά επειδή το δωμάτιο μου είναι στο βορά και το φυσάει συνέχεια αέρας (είμαστε και σχετικά ψηλά), πέφτει αρκετά η θερμοκρασία καθώς έχουμε και ξύλινα κουφώματα.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα inverter!!!

Απο μαρκες δες και μεταχειρισμενα.

AUX του eshop ειναι πολυ ποιοτικα. Περσυ ειχα τοποθετήσει ως βοηθος καμια 4 αν θυμάμαι καλα. Σε ολους τα ειχε προτεινει ο αφεντικος. Βγηκαν πολυ καλα και εβαλα και σε γνωστους μετα αλλα 2 με τον brother.

Ασε που θυμάμαι σε crazy sunday ειχε βγαλει aux 24αρι,κατω απο 500.

3 ειχαμε παρει για τοποθετηση εκεινη τη βδομάδα.

Απο αλλες μαρκες gree & midea.

Οσο για τη εγκατάσταση αμα ειναι καινούργιο και μπρος πισω η μοναδες μη δωσεις πανω απο 50.

Αν ειναι second hand, 50-70 μαζι με συντηρηση ειναι συνηθως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 19/6/2016 at 4:10 PM, artyom said:

Σιγουρα inverter!!!

Απο μαρκες δες και μεταχειρισμενα.

AUX του eshop ειναι πολυ ποιοτικα. Περσυ ειχα τοποθετήσει ως βοηθος καμια 4 αν θυμάμαι καλα. Σε ολους τα ειχε προτεινει ο αφεντικος. Βγηκαν πολυ καλα και εβαλα και σε γνωστους μετα αλλα 2 με τον brother.

Ασε που θυμάμαι σε crazy sunday ειχε βγαλει aux 24αρι,κατω απο 500.

3 ειχαμε παρει για τοποθετηση εκεινη τη βδομάδα.

Απο αλλες μαρκες gree & midea.

Οσο για τη εγκατάσταση αμα ειναι καινούργιο και μπρος πισω η μοναδες μη δωσεις πανω απο 50.

Αν ειναι second hand, 50-70 μαζι με συντηρηση ειναι συνηθως.

 

Δηλαδή τα καλύτερα κλιματιστικά που έχεις να προτείνεις είναι το AUX, το GREE και το MIDEA ?

 

Τα Hitachi, Toshiba, Mitsubishi, Daikin δεν είναι καλά ;

 

Δες εδώ τις λειτουργίες του νέου μοντέλου της Hitachi  

δες εδώ τα χαρακτηριστικά του Toshiba Daiseikai 8

και μετά αν θέλεις συζητάμε το ποιο κλιματιστικό είναι το καλύτερο. 

 

Επίσης πριν γράψεις τιμές εγκατάστασης δημόσια, ρώτα πόσο κοστίζει σε υλικά μια εγκατάσταση κλιματιστικού, μάθε πως κοστολογείται η εργασία, γιατί ο καθένας γράφει ότι του κατέβει και με αυτόν τον τρόπο καταστράφηκε ένας ολόκληρος επαγγελματικός κλάδος.

 

50 ευρώ εγκατάσταση δίνουν τα "συνεργεία" στον Κωτσόβολο και στο Media Markt που τους δίνουν 8 εγκαταστάσεις την ημέρα και τρέχουν από το πρωί μέχρι το βράδυ για να βγάλουν ένα μεροκάματο.  Οι περισσότεροι "επαγγελματίες" που ξέρω που δούλεψαν με τα παραπάνω πολυκαταστήματα σήμερα έχουν κλείσει και χρωστάνε και της Μιχαλούς.

 

Τα υλικά μιας εγκατάστασης κλιματισμού στοιχίζουν 32 ευρώ (βάση + χαλκοσωλήνες + μονώσεις + καλώδια + μικρουλικά).  Για να γίνει σωστά μια εγκατάσταση, θα πρέπει στο μηχάνημα να γίνουν κενά (να συνδεθεί δηλαδή αντλία κενού για να φύγει η υγρασία του αέρα από το εσωτερικό των σωλήνων ώστε να μην πάρουμε το κλιματιστικό στο χέρι μετά από 3~5 χρόνια).  Η διαδικασία του κενού κρατάει μισή ώρα, που σημαίνει ότι μια σωστή εγκατάσταση διαρκεί 2 με 2,5 ώρες μαζί με το πήγαινε - έλα.

 

Κάνε μια κοστολόγηση (στην οποία θα συμπεριλάβεις κόστος ασφάλισης των εργαζομένων, λειτουργικά κόστη - έξοδα αυτοκινήτου - φως - νερό - τηλέφωνο + ΕΦΟΡΙΑ) και πες μου πόσο πρέπει να την χρεώνει ο επαγγελματίας. 

 

Εκτός αν μιλάμε για τον μπάρμπα Μήτσο που παίρνει μαζί και το ανηψάκι του να τον βοηθάει, που εγκαθιστά κλιματιστικά χωρίς να κάνει πρεσσάρισμα και κενά, που δεν πληρώνει ΙΚΑ, δεν πληρώνει ΤΕΒΕ, δεν πληρώνει εφορία και χρωστάει παντού.  Αν αυτός είναι ο τεχνικός που έχεις στο μυαλό σου σαν πρότυπο (έγραψες ότι είσαι βοηθός) και τέτοιος θέλεις να γίνεις, καλύτερα άλλαξε δουλειά, γιατί η δουλειά αυτή δεν έχει μέλλον....

 

 

 

On 19/6/2016 at 3:17 PM, UltraB said:

Μιας και ήρθε το καλοκαίρι και έπεται πολύ ζέστη (όπως κάθε χρόνο), και επειδή είμαστε οριακά με τους ανεμιστήρες, οι οποίοι κακά τα ψέματα δε βοηθάνε και πολύ, θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

 Βλέποντας το παρακάτω σχεδιάγραμμα, θα κάνει δουλειά ένα κλιματιστικό τοποθετημένο στο κόκκινο σημείο του διαδρόμου;

Πόσο μεγάλο θα πρέπει να είναι για να ψύξει τα δωμάτια; Τουλάχιστον να είναι πιο δροσερά από το να έχουν 30+ βαθμούς.

  Hide contents

bd50cfd6a9e54343b944a15dd9835231.png

Επίσης τι μάρκες - μοντέλα προτείνεται; Διάβαζα ότι ορισμένα Samsung είχαν θέμα με τις μονάδες οι οποίες συντόνιζαν και έκαναν τρελό θόρυβο.

Τι άλλο πρέπει να προσέξουμε κατά την αγορά να έχουν must (πχ βλέπω ότι ορισμένα έχουν ιονιστή, φίλτρα καθαρισμού αέρα).

 

Επίσης αν και δεν είναι το πρωτεύον ζήτημα, καλό θα ήταν και η θέρμανση γιατί στο δωμάτιο μπορεί να έχω διαφορά 2-3 βαθμούς σε σχέση με το σαλόνι πχ. Οπότε μπορεί στο σαλόνι να είναι ζεστά αλλά επειδή το δωμάτιο μου είναι στο βορά και το φυσάει συνέχεια αέρας (είμαστε και σχετικά ψηλά), πέφτει αρκετά η θερμοκρασία καθώς έχουμε και ξύλινα κουφώματα.

 

Το σχέδιο δεν έχει διαστάσεις και δεν γράφεις πόσα τετραγωνικά είναι τα δωμάτια.

 

Με ένα κλιματιστικό στην θέση που το δείχνεις θα μπορέσεις να δροσίσεις όλα τα δωμάτια, αλλά δεν θα μπορέσεις σε καμία περίπτωση να τα ζεστάνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.