Jump to content

Corsair Graphite Series™ 380T Yellow Portable Mini ITX Case Review

Recommended Posts

τοτε θα πρεπει να κανω pass και να κανονισω να παω σε κανα γυμναστηριο :p

(παντως για το θεμα ψυγειων , ειναι στο οverclock. πολυ τρελλα ατομα που εχουν χωρεσει custom μεχρι και στο ft03, σε τουτο θα ταν λουκουμι ! αν και βεβαια αμα θελει κανεις περνει τροχο και το σφαζει το σημειο εκει)

τοτε θα πρεπει να κανω pass και να κανονισω να παω σε κανα γυμναστηριο :p

(παντως για το θεμα ψυγειων , ειναι στο οverclock. πολυ τρελλα ατομα που εχουν χωρεσει custom μεχρι και στο ft03, σε τουτο θα ταν λουκουμι ! αν και βεβαια αμα θελει κανεις περνει τροχο και το σφαζει το σημειο εκει)

Να πας να πας :p

πάντως όπως σου ξαναπα ακόμα και με σφάξιμο 200άρι ΚΑΙ 2x120mm ΔΕΝ παίρνει

Δες εδώ τη θέση για 200mm ανεμιστήρα

http://www.thelab.gr/gallery3/var/albums/reviews/reviews-photos/Corsair-Graphite-380T/IMG_8267.jpg?m=1413833477

και δες εδώ το 2x120mm που σχεδόν γλύφει το τοίχωμα της πρόσοψης

http://www.thelab.gr/gallery3/var/albums/reviews/reviews-photos/Corsair-Graphite-380T/IMG_8367.jpg?m=1413834652

To κουτί παίρνει όσα παίρνει το 250D με εξαίρεση ότι το 250D μπορεί να δεχθεί αντί 1x120mm μπροστά, max ένα ψυγείο 1x140mm. Το 1x140mm δεν χωράει στο 380Τ γιατί δεν έχει τις οπές. Θες ντε και καλά 2 ψυγεία; Βάλε 2χ120 και 1χ120. 200άρι με 240άρι θα μπουν άμα το σφάξεις απο το πλάι και πετάξεις το μισό 200άρι ψυγείο έξω :p

:clap::clap::clap::clap:παρα πολύ ωραία review όπως πάντα karmen και το κουτάκι φοβερό

Να 'σαι καλά βρε Κώστα :)

Edited by karmen1983

- Ναι για σας αυτό το φοβερό κίτρινο chasis θα ήθελα που έχετε στο ράφι.

- Δε καταλαβαίνω τι λέτε, ποιος είναι αυτός ο τσάσης; Είδη camping πουλάμε εδω...

- Ti μου λέτε τώρα, το χω δει και στο internets της corsair είναι να το

- Αφήστε κάτω τον φακό κύριε μου

attachment.php?attachmentid=64868&stc=1&d=1414445687

post-23742-1416078942,2523_thumb.jpg

Καταπληκτικο κουτακι :D Χιλια μπραβο Καρμεν για την παρουσιαση. Μ αρεσει απιστευτα πολυ σαν κουτι :D. Μια ερωτησουλα μονο :) Χαζη ερωτησουλα βασικα :p Τα κουμπια στο φροντ πανελ ειναι καλης ποιοτητας ? Εχουν ενα premium feeling για παραδειγμα ή ειναι της πλακας :) ? Και επισης μηπως ετυχε να δοκιμασεις τα jack για να μας πεις αν ειναι ευκολο το βαλε βγαλε :) ? Ευχαριστωωωωω :)

Edit: Κριμα παντως να μην εχει εναν 200αρη μπροστα. Θα εδινε αλλη αισθηση !

Edited by apostonikos

Καλημέρα!

Ειδικά το Power on (START/STOP) είναι απόλαυση να το πατάς και δε κάνω πλάκα. Όσο έκανα τα test είχα αποσυνδέσει το power on switch και πάταγα συνέχεια το κουμπί :hehe:

Για τα jacks έβαλα και έβγαλα, αλλά δε κατάλαβα κάποια διαφορά από άλλα κουτιά. Βέβαια για να είμαι και ειλικρινής, ποτέ δε παρατήρησα το συγκεκριμένο που ρωτάς και με παραξένεψε και την ώρα που το διάβασα.

Καλημέρα!

Ειδικά το Power on (START/STOP) είναι απόλαυση να το πατάς και δε κάνω πλάκα. Όσο έκανα τα test είχα αποσυνδέσει το power on switch και πάταγα συνέχεια το κουμπί :hehe:

Για τα jacks έβαλα και έβγαλα, αλλά δε κατάλαβα κάποια διαφορά από άλλα κουτιά. Βέβαια για να είμαι και ειλικρινής, ποτέ δε παρατήρησα το συγκεκριμένο που ρωτάς και με παραξένεψε και την ώρα που το διάβασα.

Ειμαι κατοχος του θρυλικου Στακερ 833 και οφειλω να πω πως τα κουμπια στο φροντ πανελ οπως και τα τζακ που εχει ειναι της πλακας και μ ενοχλει παρα πολυ αυτο :p Και μου εχει μεινει σαν εμμονη οποιο κουτακι και να διαβαζω σε ριβιου ή οποια βλεπω απο κοντα να βλεπω πως ειναι τα κουμπια τους στο φροντ πανελ :p:P Προβληματα που εχω ο ανθρωπος :p αχαχαχαχαχαχαχα

Το κουτάκι ωραίο μου φαίνεται αλλά όχι και αξιοθαύμαστο,εν' αντιθέση με σένα φίλη karmen1983 που πραγματικά σε θαυμάζω κάθε φορά με την δουλειἀ που κάνεις και για μένα πλέον έχεις γίνει μία από τους καλύτερους reviewer στο net.

Mπρἀβο σου κοπἐλα μου και εις ανὠτερα.

Υπερτιμολογημένα σουρωτήρια από την corsair. Οι προτεινόμενες τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ.

Ωραίο ντιζάιν πάντως, αν και μου αρέσουν τα μελετημένα σχέδια που θάβουν όσο μπορούν το θόρυβο χωρίς να θυσιάζουν air-flow.

Έχει αρκετά προβληματάκια, ειδικά αν μιλάμε για τόσα λεφτά. Αλλά είναι τρομερά όμορφο. Και η οριζόντια τοποθέτηση του m/b πάντα με ψήνει. Αν βγάλουν revision ή ένα λίγο μεγαλύτερο στο ίδιο στυλ θα ψηθώ πολύ.

• 8 months later...

Αλόχες, προκαβολικά συγγνώμη που ανασταίνω τόσο παλιό thread αλλά επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο case για να χτίσω am4 mitx σύστημα έχω μερικές απορίες.

• Που μπορώ να βρώ το Graphite Series 380T PSU Extension Bracket ? Φοβάμαι ότι το EVGA SuperNOVA 750 G2 που έχω τώρα θα "βρίσκει" στο hdd cage (εκτός εάν το αντικαταστήσω με κάποιο μικρότερο psu νεότερης σειράς).
  • Σε περίπτωση που δεν χτίσω το σύστημα με το συγκεκριμένο case, υπάρχει στην αγορά κάποιο άλλο παρόμοιου μεγέθους mitx/matx με handles?

Ευχαριστώ!

να μη φοβάσαι απλά :p

Θα βρίσκει 100%

16 εκατοστά χώρο έχει το κουτί με το αρχικό bracket που έχει.

Ο μόνος τρόπος να το βάλεις χωρίς το bracket είναι να μη βάλεις το cage δίσκων

Το Bracket δεν το βρήκα πουθενά διαθέσιμο. Θα έκανα μία ερώτηση σε eshop, plaisio, msystems που αναφέρονται στο site της corsair μπας και...

και φυσικά email στην ίδια την Corsair οτι πολύ απλά δε θα αγοράσω το case αφού δεν μπορώ να βρω το bracket ;) 

Τώρα για τόσο μακρύ PSU (18cm) δεν μου έρχεται αυτή τη στιγμή κάποιο κουτί σε αυτά τα κυβικά και με χερούλια να σου προτείνω. Αν μου έρθει κάτι στο μυαλό θα επανέλθω.

• Like 1
πριν 4 ώρες, το μέλος MD1032 έγραψε:

Αλόχες, προκαβολικά συγγνώμη που ανασταίνω τόσο παλιό thread αλλά επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο case για να χτίσω am4 mitx σύστημα έχω μερικές απορίες.

• Που μπορώ να βρώ το Graphite Series 380T PSU Extension Bracket ? Φοβάμαι ότι το EVGA SuperNOVA 750 G2 που έχω τώρα θα "βρίσκει" στο hdd cage (εκτός εάν το αντικαταστήσω με κάποιο μικρότερο psu νεότερης σειράς).
  • Σε περίπτωση που δεν χτίσω το σύστημα με το συγκεκριμένο case, υπάρχει στην αγορά κάποιο άλλο παρόμοιου μεγέθους mitx/matx με handles?

Ευχαριστώ!

phanteks swift δες πρωτα.

Με χερουλια μετα πας bitfenix prodigy