Jump to content



Δεν δινει σημα στην οθονη ο υπολογιστης


Recommended Posts

ναι αλλα ετσι ουσιαστικα δεν θα αχρηστευα την γραφικων :p ?? και επομενως δεν θα μπορουσα να παιζω κανενα απο τα παιχνδια και γενικα να χρησιμοποιω καποια απο τις δυνατοτητες της?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γιατί, τώρα παίζεις παιχνίδια :) χωρίς οθόνη;

Καταλαβαίνω ότι το ζήτημα είναι να μπορέσεις να πάρεις τον έλεγχο του μηχανήματός σου πρώτα και μετά να μπορέσεις να κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Αν δε βλέπεις εικόνα πώς θα κάνεις ρυθμίσεις;

Έτσι δεν είναι, χάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

τωρα σου μιλαω απο αυτον τον συγκεκριμενο υπολογιστη ! εχω οθονη ! απλα το θεμα ειναι οτι πρεπει να κανω επαναλαμβανομενα reset προκειμενου να μου βγαλει το σημα στην οθονη με αποτελεσμα να μου σπανε τα νευρα αλλα και να φοβαμαι και για τους δισκους μου ! Αν διαβασεις παραπανω σχολια το επεξηγω ξεκαθαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δε θα έπρεπε να χρειάζεται reset εξαρχής, γι' αυτό λέω ότι πρέπει να κάνεις ρυθμίσεις. Κοίταξες στο BIOS αν έχει επιλογές για την κάρτα γραφικών;

Upd: Το manual λέει:

Integrated Graphics Configuration

Adjusts integrated graphics settings for optimum system. Press <Enter> to enter the

sub-menu.

Initiate Graphic Adapter [PEG]

Selects a graphics device as the primary boot device.

[iGD] Integrated Graphics Display.

[PEG] PCI-Express Graphics Device.

Έγινε επεξεργασία από asot
Link to comment
Share on other sites

εψαξα το bios αλλα δεν βρηκα κατι .. μπορει το προσπερασα καταλαθως.. οπως και να εχει παλι οταν εχει κατα καποιο τροπο ''ζεσταθει'' μου κανει κανονικη εκκινηση και σε οποιο μεσο και να το βαλω !

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπε ο asot είναι στο Settings>Advanced>Integrated Graphics Configuration

Τα 2 settings που έχει είναι PEG και Disabled αντίστοιχα σε default. Επιβεβαίωσε ότι είναι όντως έτσι.

Επίσης γράψε ποιά έκδοση BIOS έχεις αυτή τη στιγμή. Έχει αναφερθεί σε 2 εκδόσεις κάποιο fix για συμβατότητα καρτας γραφικών, οπότε εάν έχεις παλιά έκδοση ενδέχεται να έχει κάποιο θεματάκι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την καθοδηγηση. επιβεβαιωσα οτι ηταν οντωςσ ετσι δηλαδη ρυθμισμενα σε PEG και Disabled.. εχω την εκδοση E7917IMS V1.7 την οποια ειχε περασει ο τεχνικο του e-shop την οταν τους τον επεστρεψα για ελεγχο και μου ειχε πει οτι ηταν η εκδοση που βγηκε πριν περιπου 3 μερες οποτε μου εκανε το update

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιότερο LG μονιτορ, έχω συναντήσει θέμα με σύνδεση HDMI, υπάρχει περίπτωση να έχεις DVI-το-VGA αντάπτορα και VGA καλώδιο να την συνδέσεις έτσι για να διαπιστώσεις αν όντως παίζει κάτι με το Monitor ?

Έχεις 2 DVI η μία είναι DVI-D ( μόνο ψηφιακή ) και η δεύτερη είναι DVI-I ( Αnalog & digital ).

Στη δεύτερη πρέπει να συνδέσεις ( πιθανόν να έιναι αυτή που είναι μόνη της, όχι δίπλα στις άλλες συνδέσεις). Δυστυχώς τα βύσματα της κάρτας είναι ίδια εμφανισιακά, ενώ δεν θα έπρεπε.

Δοκίμασε και πές μας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως μου ειχε προτεινει και ο τεχνικος τους πριν τους τον στειλω για ελεγχο..βρηκα τον μετατροπεα και το προσπαθησα ετσι αλλα δεν ειδα προκοπη.. μπορει βεβαια να το εβαζα οπωςσ λες στην λαθος θυρα δηλαδη σε αυτη με το τις αλλες διπλα.. μου το ειχε προτεινει προκειμενεου να μπορεσω να κανω κανονικα το boot και με τα να βαλω τους drivers ωστε να παρω σημα και απο το hdmi κατι που οπως αποδειχτηκε δεν ηταν το θεμα.. οσο ο υπολογιστης ηταν για ''επισκευη'' εγω επικοινωνησα μαζι τους και μου ειπαν οτι εκεινοι τον βαζουν με d-sub και λειοτυργει κανονικα δηλαδη τους δινει αμεσως σημα..τους ζητησα λοιπον να μου στειλόυν ενα δικο τους μετατροπεα για να το κανω κι εγω και ετσι οταν ηρθε το δοκιμασα στη δικη μου οθονη(πιθανως στη λαθος θυρα dvi) αλλα τιποτα.. οποτε ξαναδοκιμασα με HDMI και μπορεσα να προχωρησω κανονικα .. απλα το μονιτορ μου ειναι δοκιμασμενο και στις δυο θυρες( HDMI,D-SUB) γι αυτο μου κανει εντυπωση και δεν μπορω να καταλαβω ποιος φταιει .. ο υπολογιστης ή η οθονη

Link to comment
Share on other sites

Για το troubleshooting γίνεται αυτή η δουλειά, όχι για να το έχεις μόνιμα...ελπίζω...

H ανάλυση υποστηρίζεται από το D-Sub, δεν θα έχεις ήχο στο μονιτορ ( και στο headphone out του μονιτορ ) και η μετάδοση θα είνα αναλογική, με ότι αυτό συνεπάγεται για τις επιδράσεις στο καλώδιο από τα γύρω καλώδια κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα καταλαβα .. θα το δοκιμασω αλλα οπως λες κι εσυ δεν ειναι λυση το D-sub.. τωρα για πααρδειγμα ειχα 4 επιτυχημενες εκκινησεις οπου το πηγαινα απο την οθονη στην τηλεοραση και αντιστροφα !

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δοκιμασα και το d-sub και λειτουργησε κανονικα.. το μονο που μενει ειναι να δω εαν θα λειτουργει και μετα απο κανονικη εκκινηση κι οχι επαναλαμβανομενη.. επισης την πρωτη φορα που δοκιμασα μου εβγαλε θεμα δεν ξερω αν εθυνεται η οθονη η καρτα γραφικων αλλα με το που εβαλα το d-sub μου ειχε τη μεηγιστη αναλυση και επειδη δεν εβλεπα πολυ καλα χαμηλωσα σε 1600x900 και τοτε μου εβγαλε μαυρη οθονη και καλα η οθονη μου ελεγε οτι προσαρμοζεται αλλα τιποτα.. εκανα reset και δεν βρηκε το σημα (d-sub) οποτε τον εκλεισα και τον ανοιξα απο κουμπι και το βρηκε κανονικα και ειχε προσαρμοστει και η οθονη.. ισως εφταιγε που ηταν η πρωτη συνδεση με d-sub και οχι HDMI

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δοκιμασα και το d-sub και λειτουργησε κανονικα.. το μονο που μενει ειναι να δω εαν θα λειτουργει και μετα απο κανονικη εκκινηση κι οχι επαναλαμβανομενη.. επισης την πρωτη φορα που δοκιμασα μου εβγαλε θεμα δεν ξερω αν εθυνεται η οθονη η καρτα γραφικων αλλα με το που εβαλα το d-sub μου ειχε τη μεηγιστη αναλυση και επειδη δεν εβλεπα πολυ καλα χαμηλωσα σε 1600x900 και τοτε μου εβγαλε μαυρη οθονη και καλα η οθονη μου ελεγε οτι προσαρμοζεται αλλα τιποτα.. εκανα reset και δεν βρηκε το σημα (d-sub) οποτε τον εκλεισα και τον ανοιξα απο κουμπι και το βρηκε κανονικα και ειχε προσαρμοστει και η οθονη.. ισως εφταιγε που ηταν η πρωτη συνδεση με d-sub και οχι HDMI

Φίλε μου, πραγματικά, αν θες να σε βοηθήσουμε, ξόδεψε 5 λεπτά παραπάνω κάθε φορά που ποστάρεις.

Τα κείμενα σου σε όλο το νήμα δεν διαβάζονται. Ούτε συντακτικά αλλά ούτε και νοηματικά. Δεν έχει νόημα να πονοκεφαλιάζουμε και να διαβάζουμε 20 φορές μία πρόταση για να καταλάβουμε τι έχεις γράψει.

Link to comment
Share on other sites

οκ λυπαμαι αν δεν ειμαι αρκετα επεξηγηματικος. Θα το προσπαθησω στα επομενα ποστ μου . θελεις να μου πεις τι συγκεκριμενα δεν εχεις καταλαβει ωστε να μπορεσω να το αναλυσω καλυτερα για να με βοηθησεις αν μπορεσεις ?

Link to comment
Share on other sites

no display image from xfx r9 270x [solved] - Nvidia - Graphics & Displays επισης βρηκα αυτο το δημοσιευμα σημερα και βλεπω οτι και το παλικαρι εχει το ιδιο θεμα με την συγκεκριμενη καρτα γραφικων..Απ οσο καταλαβαινω μπορει να φταινε και τα windows 8.1 που χρησιμοποιω γιατι αναφερουν εκει οτι σε παλιοτερα windows 7 δουλευουν κανονικα.. αλλα εγω το θεμα το ειχα απο την αρχη ..εννοω πριν ακομα κανω boot τα 8 οταν και δεν υπηρχε τιποτα στο pc εκτος απο το BIOS
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Παιδιά εμένα το pc ανοίγει αλλά δεν δείχνει σήμα στην οθονη.Εχω δοκιμάσει τα πάντα δλ (έβγαλα κάρτα γραφικων, άλλαξα μνημες και άλλαξα και τροφοδοτικό.Το pc άρχισε να το κάνει αυτό όταν έκανα μια βλακεία και ενώ το pc ήταν ανοιχτή έβαλα ένα ντιμακι ραμ.Αρα πιστεύω ότι βραχικυκλωσα την μητρική.Εσεις τι λετε

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.