Jump to content

Cooler Master Silencio 352 Case Review

Recommended Posts

Αν ήμουν εταιρεία σιγά μην σας έδινα τα κουτιά μου για παρουσίαση. Τα έχετε ξεψαχνίσει όλα. Σε λίγο θα ρίχνετε χημικά στις πλακέτες και ρουκέτες στο κουτί να δείτε αντοχές.

Αν ήμουν εταιρεία σιγά μην σας έδινα τα κουτιά μου για παρουσίαση. Τα έχετε ξεψαχνίσει όλα. Σε λίγο θα ρίχνετε χημικά στις πλακέτες και ρουκέτες στο κουτί να δείτε αντοχές.

Εγώ προσωπικά το παίρνω για έπαινο αυτό, και σε ευχαριστώ!

χμμμμ... που να πουλάνε άραγε ρουκέτες....

Edited by pol77
Εγώ προσωπικά το παίρνω για έπαινο αυτό, και σε ευχαριστώ!

χμμμμ... που να πουλάνε άραγε ρουκέτες....

Και καλά κάνεις :) Έτσι το είπα και εγώ αστειευόμενος

Έχουμε ζητήσει από το ΚΕΒΟΠ στο Χαιδάρι να μας παραχωρήσει χώρο αλλά αυτοί ρωτάνε κάτι βλακείες του στυλ "τι τα θέλετε τα αντιαρματικά" "μήπως είστε τρομοκρατική οργάνωση" κτλ. Οι ξενέρωτοι :TD:

πες θα γυρίσουμε εκπομπή αλά mythbusters :hehe:

μία περίοδο είχαν κάπου στο εργαστήριό τους την επιγραφή "Μύθος Εφικτός". αν θυμάμαι καλά τους την είχαν δώσει κάτι φοιτητές όταν είχαν κάνει την ακτίνα του Αρχιμήδη

Πριν προχωρήσουμε στον απολογισμό, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την karmen1983, με τη μεθοδολογία και τον εξοπλισμό της οποίας έγινε το σημερινό review.

Πάντως, μιας και είμαι καινούριος (που σημαίνει πως, για εμένα, όλα τα reviews είναι ακόμα "νέα reviews" - ζηλεύουμε; ), και επειδή ψάχνω για κουτί (που σημαίνει πως διαβάζω πολύ karmen τον τελευταίο καιρό), νομίζω πως δεν θα της άρεσε κ-α-θ-ό-λ-ο-υ πως ένα κουτί "tower", εκ των πραγμάτων προοριζόμενο να βρίσκεται κάτω από το γραφείο, έχει το front panel του τόσο χαμηλά.

Το κουτάκι είναι μίνι Tower και σε ένα πελάτη που το έβαλα πρόσφατα το τοποθετήσαμε πάνω στο γραφείο και του άρεσε μια χαρά. Γιατί θεωρείς ότι "έκ των πραγμάτων" πρέπει να το βάλουμε κάτω από το γραφείο;

Γιατί θεωρείς ότι "έκ των πραγμάτων" πρέπει να το βάλουμε κάτω από το γραφείο;

Συγχωρέστε την έκφραση "εκ των πραγμάτων". Mea culpa. Ισοπεδώνει όλους τους χρήστες. Μιλάω όμως για το "μέσο κουτί", τον "μέσο χρήστη" και την "μέση χρήση (εάν είναι δόκιμη αυτή η έκφραση)". Ο πελάτης που χρειάζεται να του "εγκαταστήσουν" τον υπολογιστή, και ο reviewer σε forum τεχνολογικού χαρακτήρα είναι διαφορετικά άκρα (όπως και ο υδρόψυκτος που για να ελέγχει διαρροές, θα ανεβάσει και το cosmos στο γραφείο, είναι ένα άλλο άκρο).

Εκεί μέσα υπάρχει πολύ μεγάλη απόσταση-μάζα, από την οποία προέρχεται και το μεγαλύτερο μέρος των revenues, και αυτό νομίζω μαρτυράει η συντρηπτική πλειοψηφία των (non slim/half-height) mATX κουτιών, με την θέση στη οποία φέρουν το front panel τους - πως προορίζονται τόσο για επιδάπεδια, όσο και για επιτραπέζια χρήση. Το front-panel του συγκεκριμένου κουτιού όμως, καθίσταται (δεν λέω "αυτομάτως" για να μην είμαι απόλυτος ξανά) μη εργονομικό σε επιδαπέδια χρήση, και πράγματι εργονομικότερο κάθε άλλου για επιτραπέζια χρήση.

Mόνον αυτήν την διαφοροποίηση της συγκεκριμένης υλοποίησης ήθελα να θείξω/αναδείξω.

Καθώς δε, θεωρώ πως δημοσκόπηση/συζήτηση για το που τοποθετούνται τα περισσότερα mATX κουτιά είναι μάλλον εκτροχιασμός του παρόντος thread, και συζήτηση που (trόllεξη να έχει κανείς) δεν τελιώνει ποτέ, δεν θα αντιλογίσω περαιτέρω επί του θέματος. Αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι πως, αν μου το χάριζαν, θα αναγκαζόμουν στον 1ο μήνα να το ανεβάσω στο γραφείο, θέλω-δεν-θέλω, ή να το ξεφορτωθώ.

Με βρήκατε μικρό γιαννάκη και με μαλώνετε.:to_pick_ones_nose: