Jump to content


Συμβατό wireless adaptor με Βacktrack & Μac?


andrian

Recommended Posts

Xαιρετε!

Αναζητώ συμβατό wireless adaptor usb, με Βacktrack 5r3 και Macbook 10.9 (Mavericks)...

Yπάρχει κανείς που να γνωρίζει κάτι και να θέλει να βοηθήσει? Ψάχνω αλλά δεν μπορω να βρω κάτι που να ταιριάζει... :crazy:

ευχαριστώ!!

Έγινε επεξεργασία από andrian
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτι τέτοιο ψάχνω. Δηλαδή όχι ακριβώς για Backtrack (αν και θα πρεπει να αναφερθείς στο Kali Linux, καθώς το backtrack δεν αναπτύσσεται πλέον), αλλά κυρίως για Mac. Το πρόβλημα μου είναι το έχω ένα Macbook Air mid2011 και έχει προβλήματα με το WPA2. Ολο το Internet έχει βουίξει αλλά οι μηχανικοί της Apple δεν δίνουν σημασία. Οπότε χρειάζομαι μία κεραία ή κάτι, αρκεί να είναι συμβατό με το macbook.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτι τέτοιο ψάχνω. Δηλαδή όχι ακριβώς για Backtrack (αν και θα πρεπει να αναφερθείς στο Kali Linux, καθώς το backtrack δεν αναπτύσσεται πλέον), αλλά κυρίως για Mac. Το πρόβλημα μου είναι το έχω ένα Macbook Air mid2011 και έχει προβλήματα με το WPA2. Ολο το Internet έχει βουίξει αλλά οι μηχανικοί της Apple δεν δίνουν σημασία. Οπότε χρειάζομαι μία κεραία ή κάτι, αρκεί να είναι συμβατό με το macbook.

Έχεις ψάξει αυτόν? Alfa AWUS036NHA

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι το καλυτερο, αλλα δεν παιζει σε Mac Yosemite (δεν εχει drivers) ...

Σε KALI παίζει μια χαρά και πάνω από VirtualBox. Οπότε σήκωσε ένα VM και βάλε την κεραία και όλα ΟΚ. Το Mac μπορεί να μην την αναγνωρίζει αλλά δεν πειράζει γιατί το Kali το βλέπει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Σε KALI παίζει μια χαρά και πάνω από VirtualBox. Οπότε σήκωσε ένα VM και βάλε την κεραία και όλα ΟΚ. Το Mac μπορεί να μην την αναγνωρίζει αλλά δεν πειράζει γιατί το Kali το βλέπει μια χαρά.

Καλή φάση! Είχα την εντύπωση ότι ο hypervisor λειτουργεί σαν abstract layer μόνο εφόσον υπάρχει ο physical driver.

:thank_you2: Inglor :) μια προσπάθεια θα μας πείσει!

Θα την αγοράσω μεσα στον μήνα και θα σας πω. Αν και στην εδώ που μένω -- Γερμανία -- το Kali Linux θεωρείται παράμονο (πρέπει να έχεις ειδική άδεια pen tester για να το τρέξεις).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.