Jump to content



Recommended Posts

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

Περνω τον Δημο τηλεφωνο να κλεισει κατι λακουβες 3 φορες, ερχονται μετα απο 3 χρονια .. Ειναι ο εργατης κατω στον δρομο κλεινει

τις 3 απο τις 4 λακουβες του λεω την 4η ? και μου λεει πηρα την Δεπα και μου ειπε να κλεισω μονο αυτες παρε ξανα τον Δημο να παρει

την Δεπα να ερθω να κλεισω και την τεταρτη.  Και μετα κατηγορουμε τον Σαββιδη...

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, GriGaS said:

Story no2:

 

Η 6χρονη κόρη μου ψεύδιζε. Είχε πρόβλημα με το σ και το ρ που τα έλεγε θ και λ. Από το σχολείο μας είχαν πει πως πρέπει να κάνει υπερεπειγόντως λογοθεραπείες γιατί κατά τα άλλα είναι πάρα πολύ έξυπνη και η ομιλία της την αδικεί, ενώ παράλληλα μπορεί να της δημιουργήσει και πρόβλημα με άλλα παιδάκια που θα την κοροϊδεύουν. Επισκεφθήκαμε ένα κέντρο λογοθεραπείας όπου μας είπαν ότι όντως χρειάζεται μαθήματα γιατί έχει πρόβλημα. Επειδή όμως είχαν φύγει τα 2 κάτω νεογιλά, μας συνέστησαν να το τρενάρουμε, μιας και εάν σου λείπουν τα δύο κάτω δόντια, είναι αδύνατο να πεις σωστά το σ.

 

Ο παιδίατρός μας είχε την άποψη να περιμένουμε μέχρι να κλείσει τα 6 μιας και περισσότερα παιδάκια το διορθώνουν μόνα τους μέχρι τότε, ενώ σε παλαιότερη επίσκεψη σε ΩΡΛ, μας είχε πει πως έχει κάπως κοντό χαληνό (αυτό που συγκρατεί τη γλώσσα) και καλό θα ήταν να το έχουμε στα υπόψην για το μέλλον. Πριν κανα μήνα λόγω ωτίτιδας την πάμε στον ίδιο ΩΡΛ του εξιστορούμε το περιστατικό και μας λέει πως πριν κάνουμε οτιδήποτε να κόψουμε το χαληνό και θα δούμε άμεσα διαφορά.

 

Και έτσι σήμερα, πήγαμε στον ΩΡΛ, κάναμε την επέμβαση των 2 λεπτών και με το που κατέβηκε από την καρέκλα, διαπιστώσαμε πόσο δίκιο είχε ο γιατρός μας. Ξαφνικά απέκτησε άλλη άρθρωση. Λογικά στις επόμενες μέρες θα έχει ακόμα καλύτερη άρθρωση...

 

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν....

 

Χαίρομαι που πηγαν ολα καλα, και αποφυγατε την ταλαιπωρια με τη μικρουλα σου. Και πολλά μπράβο στο συνάδελφο που εντόπισε τη λύση στο πρόβλημα.

 

Δυο σχολια μονο:

1. Σε ολες τις φασεις της εκπαιδευσης μου, τοσο στην ιατρική όσο και αφού άρχισα να εξασκώ το επάγγελμα, μας τόνιζαν οτι πριν αρχίσουμε να αναζητούμε απαντήσεις στο πεδίο της Ψυχιατρικής και της Ψυχολογίας, θα πρέπει να εξασφαλίζουμε ότι δεν υπάρχει ανατομικό και λειτουργικό πρόβλημα. Και, κανονικά, είναι και στα προαπαιτούμενα των επαγγελματιών Ψυχικής Υγείας (όπως θεωρούνται και οι Εργοθεραπευτές και Λογοθεραπευτές με την ευρεία έννοια), πριν αναλάβουν κάποιον ασθενή, να έχει γίνει πλήρης έλεγχός του και να έχει αποκλειστεί κάθε άλλο πιθανό αίτιο.

 

2. Στη μονάδα που είμαι εκτελώ και χρέη ελεγκτή ιατρού. Είναι εντυπωσιακό το πόσα παιδάκια συναδέλφων έχουν διαγνωστεί ότι χρειάζονται λογοθεραπείες, και οι γονείς μπάινουν σε μια δαπανηρή, χρονοβόρα και ψυχοφθόρα διαδικασία προκειμένου να βοηθήσουν τα παιδιά τους. Με φίλη μου λογοθεραπεύτρια που έχω μιλήσει, δε μου έχει δώσει σαφή εικόνα για ποιό λόγο έχει αυξηθεί έτσι εκθετικά ο αριθμός των παιδιών που "χρήζουν βοήθειας". Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν παιδάκια που πραγματικά χρειάζονται βοήθεια, και καλα κάνουν οι γονείς τους και τα βοηθουν με τη βοήθεια επαγγελματία, αλλά όλη αυτή η ιστορία μου βρωμάει λιγάκι στο σύνολο της. Έχω την αίσθηση ότι έχει στηθεί μια μικρή μπίζνα μεταξύ Εκπαιδευτικών (Νηπιαγωγών και Δασκάλων) - Ψυχολόγων - Λογοθεραπευτών/Εργοθεραπευτών, και παραπέμπονται παιδάκια τα οποία δε χρειάζεται να μπουν σε μια τέτοια διαδικασία. Ή ότι οι επαγγελματίες Ψυχικής Υγείας εκμεταλλεύονται το χαμηλό ουδό παραπομπής των Εκπαιδευτικών, που τρέμουν μη τους ξεφύγει κάποιο περιστατικό και τους τρέχουν μετά οι γονείς ότι δεν προσέχουν τα παιδιά που τους εμπιστεύονται.

 

Όπως και να έχει οι γονείς καλά κανουν και προσπαθούν να παρέχουν το καλύτερο στα παιδιά τους, όπως οφείλουν άλλωστε, αλλά θεωρώ ότι θα πρέπει αυτό να γίνεται με ψυχραιμία και σύνεση, και μετά απο διασταύρωση απόψεων από τις εμπλεκόμενες επαγγελματικές ειδικότητες.

Έγινε επεξεργασία από ronin13
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος ronin13 έγραψε:

Έχω την αίσθηση ότι έχει στηθεί μια μικρή μπίζνα μεταξύ Εκπαιδευτικών (Νηπιαγωγών και Δασκάλων) - Ψυχολόγων - Λογοθεραπευτών/Εργοθεραπευτών, και παραπέμπονται παιδάκια τα οποία δε χρειάζεται να μπουν σε μια τέτοια διαδικασία

 

Νομίζω πως σε μεγάλο βαθμό έχει να κάνει και με το γεγονός ότι ο ΕΟΠΥΥ τις καλύπτει χωρίς πολλά πολλά... Τι ειδικότητα έχεις/κάνεις (σε βλέπω 31 ετών γι'αυτό βάζω και το κάνεις);

Link to comment
Share on other sites

Just now, GriGaS said:

 

Νομίζω πως σε μεγάλο βαθμό έχει να κάνει και με το γεγονός ότι ο ΕΟΠΥΥ τις καλύπτει χωρίς πολλά πολλά... Τι ειδικότητα έχεις/κάνεις (σε βλέπω 31 ετών γι'αυτό βάζω και το κάνεις);

 

Είμαι στρατιωτικός γιατρός, στην Αεροπορια. Προς το παρον, λόγω μετάθεσης, ασχολουμαι ενεργα με τη ΧΒΡΠε Άμυνα (Χημικα-Βιολογικα-Ραδιολογικά-Πυρηνικά-εκρηκτικά) και τον Οκτωβρη ξεκιναω Οφθαλμολογια (και καπως ετσι εξηγείται το avatar :p ).

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GriGaS said:

 

ο πατέρας μου (συνταξιούχος πολιτικός μηχανικός) πριν 45 χρόνια ήταν Λοχίας Μηχανικού, Σιτιστής ΧΒΡΠ...

 

Οι ίδιες βασικες αρχές ισχύουν με τότε, αλλά η μέρα με τη νύχτα στις εφαρμογές και τις τεχνολογίες...

Όσο μαγικό είναι το αντικείμενο απο επιστημονικής αποψης, είναι και άλλο τόσο θλιβερο. Είμαστε τόσο εφευρετικοί όταν πρέπει να σκοτωνόμαστε μεταξύ μας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος ronin13 έγραψε:

Με φίλη μου λογοθεραπεύτρια που έχω μιλήσει, δε μου έχει δώσει σαφή εικόνα για ποιό λόγο έχει αυξηθεί έτσι εκθετικά ο αριθμός των παιδιών που "χρήζουν βοήθειας"

Έχουν αυξηθεί κατά πολύ τα κρούσματα αυτισμού και οι εργοθεραπείες είναι από τα πρώτα που γίνονται, καθώς το φάσμα είναι τεράστιο και πολλά παιδιά για να μιλήσουν παίρνει χρόνια (οπότε αφού περάσουν το στάδιο αυτό και...μιλήσουν, τότε έρχονται και οι λογοθεραπείες). Συνδέονται πολύ με τις εξωσωματικές. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά αν πειράζουν τα αυγά, λογικό μου φαίνεται... 

Link to comment
Share on other sites

Έχω από το πρωί και ψάχνω να βρω ένα ζευγάρι μνήμες ddr4 που έβγαλα από το shuttle όταν αναβαθμιστηκα στα 16 gb και πλέον πιστεύω ότι κατά λάθος τις πέταξα... Έχω τακτοποιησει και ψάξει όλα τα πιθανά σημεία... Πάνε τα 8giga... 

  • Sad 6
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.