Jump to content


Recommended Posts

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

On 8/17/2016 at 2:28 ΠΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:

Αναμνήσεις ενός παλιόγερου. :p

 

Το τέλος των 80's με βρήκε πάνω στην αρχή της εφηβείας όπου σαν παιδιά αρχίσαμε να "μεγαλώνουμε", και να διεκδικούμε να βγαίνουμε μόνοι μας το βράδυ.

Μία κλασσική έξοδος της εποχής ήταν το θερινό σινεμά που υπήρχε στο χωριό, και ήταν σχετικά εύκολο να πείσουμε τους γονείς μας να πάμε. Από το σπίτι του παππού ήταν μια ευθεία γύρω στα 300 μέτρα, έτσι έβγαινε η μάνα μου στη διασταύρωση και μας έβλεπε μέχρι να μπούμε μέσα.

Ξεκινούσα με τον ξάδερφο μου, στον δρόμο παίρναμε άλλους δύο, οπότε η παρέα αριθμούσε από τέσσερα παιδιά το λιγότερο.

 

Τον θυμάμαι σαν τώρα εκείνο το σινεμά...

Η πόρτα ήταν στη μέση, με το που έμπαινες έκοβες δεξιά τα εισιτήρια, και στρωνόσουν στη καρέκλα για το έργο.

Χαλικάκι ψιλό κάτω, μεταλλικές μαύρες καρέκλες με κόκκινες/πράσινες λωρίδες, και τραπεζάκια εδώ και 'κει.

Το αγαπημένο μου ήταν φιστίκια (αραχίδες) με πορτοκαλάδα. Δεν μπορώ να θυμηθώ τίτλους, αλλά έχω δει πάρα πολλές ταινίες εκεί.

 

Όταν τελείωνε το έργο ο δρόμος γέμιζε παιδιά, και παίρναμε τον δρόμο της επιστροφής στο σπίτι.

Το χειρότερο σημείο ήταν το κτίριο του εγκαταλειμμένου αγροτικού συνεταιρισμού, όπου μας φόβιζε και το περνάγαμε τρέχοντας πολλές φορές. :hehe:

 

Τα χρόνια πέρασαν, μεγάλωσα, απέκτησα μηχανάκι, οπότε το σινεμά έδωσε τη θέση του στις βόλτες και τις καφετέριες/μπαρ.

Επιπροσθέτως εδραιώθηκε το video σε κάθε σπίτι, 20 μέτρα μετά το σινεμά άνοιξε video club, έτσι η βιντεοκασέτα και ο καναπές αντικατέστησαν το χαλικάκι και τη  μεταλλική καρέκλα.

Να μην τα πολυλογώ "ο μοναδικός σινεμάς" (όπως το λένε αρκετοί) έκλεισε.... για χρόνια περνούσα και έβλεπα το σκισμένο πανί από τον κεντρικό δρόμο.

Να πω την αμαρτία μου δεν με πείραξε τότε, το θεώρησα φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, η απλά άλλαξα τρόπο διασκέδασης.

Ενοχλήθηκα όμως όταν μετά από μερικά χρόνια έγινε πάρκινγκ για ένα super market που άνοιξε δίπλα.

Δεν ξέρω γιατί... μου κακοφάνηκε. Καλύτερα να τον έβλεπα εγκαταλειμμένο παρά έτσι, "βεβηλωμένο".

 

Φέτος όμως κάτι άλλαξε, το σινεμά ξανάνοιξε στο ίδιο μέρος όπως παλιά! Από τότε είχα να πάω σε θερινή προβολή, 25-26 χρόνια πριν.

Το μέρος γνώριμο απ' τα παλιά. Μπορεί να άλλαξε η θέση του πανιού και του εκδοτηρίου αλλά όλα τ' άλλα ήταν εκεί, το χαλικάκι, η πάνινη καρέκλα, και η βραδινή μυρωδιά του χωριού.

Μικρή σημασία έχει τι ταινία είδα (http://www.imdb.com/title/tt4052882/), ένιωσα ξανά λίγο παιδί και αυτό μετράει πάνω απ' όλα.

Θα το ξανακάνω σίγουρα, άλλωστε δεν φοβάμαι πλέον το κτήριο του εγκαταλειμμένου συνεταιρισμού... μεγάλωσα πια. :)

http://www.typosthes.gr/politismos/article/106552/thessaloniki-dorean-provoles-sto-therino-sine-tzeni-karezi/

 

Κριμα που ειμαι μακρυα απο την πολη μου την Θεσσαλονικη, θα μου θυμιζε πολλα μια προβολη εστω στο συγκεκριμενο σινεμα :)  

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Προτιμώ τον Rusty_Cookie τρόπο. Τον βάζουμε σε πλατούν και τον " φορτώνουμε με τοξικά στατιστικά " για να μάθει :hehe:

Έχω πληροφορίες ότι έχει εξελιχθεί σε καλό παίχτη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, artyom said:

Mιας και λεωφορεια καπουτ.....

 

c410398.gif

 

Τί έγινε; Ενημέρωσε και τον απόδημο Ελληνισμό.

27 minutes ago, Wizard! said:

@jamesbond με τι ασχολείσαι αν επιτρέπεται;

Κατάσκοπος είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Πάω να πιώ νερό στην κουζινα... και τι να δώ πάνω στον μπάγκο?? Έδωσα ΜΑΧΗ αλλά την ΣΚΟΤΩΣΑ!!! Με ταλαιπώρησε η βρωμερή πήγε κρύφτηκε σε μια σκοτεινη γωνιά αλλά την ψέκασα μέχρι να μείνει άγαλμα...  πώς μπήκε μες το σπίτι???!!!! Το τι ΧΛΩΡΙΝΗ έπεσε μετά ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ!!! ΒΡΑΔΙΑΤΙΚΟ ΝΑ ΟΥΜ:rant85::rant85::rant85:

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Πωω με χάλασε βραδιάτικο... Κάνω εισπνοές με καθαρό αέρα μπάς και συνέλθω... ψέκασα πολύ για να την σκοτώσω αλλά δεν σκέφτηκα απο την βιασύνη μου οτι θα μυρίζει τόσο έντονα το τέζα! :( Τουλάχιστον την έκανα λιώμα και την πέταξα λιααχχχ.. :pinch:

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος 2cpu έγραψε:

υποψιν να ξες οτι αν δεις μια απο πισω ακολουθαν πολλες...δυστηχως...

Αν γίνει κάτι τέτοιο βλέπω να το σφραγίζει το σπίτι ο Alex :p 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

2 λυσεις δοκιμασμενες 100% succes.

1)Φευγεις για διακοπες.Πρωτου φυγεις αδειαζεις αναλογα το σπιτι μεγαλες ποσοτητες

spray οτι εταιρειας αγαπας σφραγιζεις σπιτι και φευγεις.Οταν γυρισεις κανεις γενικη καθαριοτητα και τις

μαζευεις με το φτυαρι.

2)Τσιμπας ενα τετοιο

και απλα μαζευεις πτωματα καθημερινα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμένος τρόπος, 101% success;

1)Κατεβάζεις και εγκαθιστάς αυτό

2)Μπαίνεις στο Silk Road 

3)Αγοράζεις 2-3 κουτιά Zyklon B

4)To ρίχνεις παντού καλά καλά να απλωθεί

5)Φεύγεις μακριά.

 

GG 4 U QQ 4 roachers

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Rusty_Cookie said:

1)Κατεβάζεις και εγκαθιστάς αυτό

 

Εδώ που είμαι, δεν μπορούσα να δω το βιντεοκλίπ που έβαλε ο Άστρο, το λογόκρινε για δικαιώματα. Έβαλα αυτό που προτείνεις και τώρα μπορώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.