Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

http://www.newsbeast.gr/politiki/arthro/803476/varoufakis-na-eiste-mazi-mas-kai-meta-ti-rixi

 

Άντε πείσετε με μετά, ότι δεν υπήρχε κρυφή ατζέντα

Την διέψευσε εκείνη την ημέρα; Λογικά την διέψευσε. Άλλωστε τα ψηφιακά μέσα εγγραφής χρησιμοποιούν συνήθως απωλεστική συμπίεση η οποία αλλοιώνει την εικόνα και τον ήχο σε έναν βαθμό. Συνήθως αυτό δεν γίνεται αντιληπτό, αλλά όπως βλέπεις υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τρολλάρεις πλέον έτσι;

Εχεις βγει έξω; Ζεις σε αυτή τη χώρα ή σε άλλη;

Βγάλε τις συριζοπαροπίδες σου και πούλα αλλού τρέλα αυτή τη στιγμή. Πολύ έχω σεβαστεί το κόκκινο σηματάκι μου εδω μέσα και κρατιέμαι με τέτοιες απαντήσεις.

 

Δε σε ενοχλεί το καπιταλ κοντρολ, δε σε ενοχλεί το κλεισιμο των τραπεζών, δε σε ενοχλεί το όριο αναλήψεων, δε σε ενοχλεί ότι έχει στεγνώσει η αγορά και δε κινείται τίποτα εκει έξω, σε ενοχλεί ότι θέλω μετρητά να πληρώσω και όχι με κάρτα ε; Και μας δείχνεις απο χθες τις προπληρωμένες και τις χρεωστικές ε; 

 

Το ότι δε μπορώ να στείλω λεφτά του πατέρα μου κάτω γιατί πολύ απλά το ΑΤΜ εκει πάνω που είναι στέρεψε και το σύστημα δε το τροφοδοτεί φταίει η κάρτα που δε χρησιμοποιώ πάλι; Το ότι βλέπει μέσα τη σύνταξή του και δε μπορεί να τη πάρει φταίει η κάρτα πάλι;

 

ρε δε πάμε να πέσουμε απο το γκρεμό λέω εγώ;

 

Καρμενάρα ΦΙΛΕ

Με τέτοιες εξάψεις λογικής και αντικειμενικότητας, με κάνεις να σου ζητήσω συγγνώμη για κάτι παλιές βροχερές μέρες που αλληλοβριστήκαμε μέχρι θανάτου.

 

@DJD,

Μου αρέσει που πριν λίγα έτη σε υπερασπίστηκαν ότι εκτός από admin, είσαι και πρόσωπο.

Όταν σου άσκησα κριτική στο πρόσωπο, έφαγα 7 μέρες ban.

 

Η δική μου η γνώμη είναι ότι δεν έχει σημασία τι χρώμα/θέση έχει κάποιος, όταν ισχυρίζεται ένα statement.

Αν το statement τεκμηριώνεται ορθά ή όχι, τότε εγώ ως πρόσωπο Hero θα απαντήσω αναλόγως. Και ως πρόσωπο Hero έχω μια αλλεργία στις παρατεταμένες βλακείες.

 

 

@greekfragma,

Στον Τσίπα τα είχες χώσει άπειρα. Σου ζήτησα πολλαπλώς να γράψεις τη γνώμη σου για τον Σαμαρά.

Μεταξύ μας, ήθελα μια γνώμη που δεν συμβαδίζει με το χρώμα που έχω προεπιλέξει. Να επιχειρήσω μπας και δω τίποτα εκτός της δικής μου περιορισμένης οπτικής, τέλος πάντων.

Αντί αυτού, με έγραψες ξανά και ξανά γιατί είσαι αποτέτοιος. Οπότε αποτέτοιε πάρε το πολιτικό μου bias στα μούτρα σου, και αν δεν το γουστάρεις, να ψηφίσεις παπαρήγα

post-34109-0-89213100-1435572763_thumb.j

 

Χεχε και σε ποια πόλη θα ρθουνε για να αρχίσουν τις αρπαχτές; Με κόβω να παραιτούμαι απο την τράπεζα και να πιάσω δουλειά ως μαιτρ εδώ. Με τέτοιο know how που έχω στο θέμα ανάρπαστος θα γίνω

 

Να σε δω να βγάζεις βιβλίο με τίτλο "Από τράπεζα στα τραπέζια".

Μία ιστορία ενός ivy league high profile investment banker που στα -αντα του παράτησε την καλοπληρωμένη καριέρα του για να ακολουθήσει το πάθος του στην εξυπηρέτηση σερβιρίσματος επειδή κατά βάθος αυτό αγαπούσε στη ζωή του και η φλόγα μέσα του δεν έπαψε ποτέ να υπάρχει, όσους αριθμούς περνούσαν μπροστά από τα μάτια του.

Προτείνω να το γράψεις στα Αγγλικά και να το προωθήσεις Αμερική. Θα χεστείς στο τάληρο και θα γίνεις ανάρπαστος σε δύο μέρη ταυτόχρονα.

 

 

Γιατι τοσος ντορος για μια οικονομια χρεωμενη, με αναξιοπιστη ηγεσια, τεμπεληδες ανθρωπους και κωλοχαρακτηρες; Τοση φιλανθρωπία πχια;

 

/γενικό rant

 

Τόσο καιρό άκουγα/διάβασα για την προβληματική ΕΕ που (μέσες άκρες) @@ ένωση είναι, που δεν βοηθάει απόλυτα, που το οικοδόμημα έχει τρύπες, που κλπ κλπ κλπ.

Εδώ και τόσο καιρό που βοηθάνε, είτε με "γέφυρες", είτε με διαφορετικές ονομασίες, είτε με χρήματα ELA (επειδή οι ελληνικές καταθέσεις μετακομίζουν στα εξωτερικά), είτε με τις δικές τους προτάσεις (γιατί ο έξω του προβλήματος, ενδέχεται να έχει καλύτερη οπτική στο ενδο-εσωτερικό πρόβλημα), κλπ κλπ πάλι γκρίνιες?

Αν το θέμα είναι να πάνε οι καταθέσεις των ευρωπαίων στο 0, για να σωθεί η Ελλάδα, τότε επιτρέψτε μου να απαντήσω με άλλο ρητό.

Give man a fish and you feed him for a day

Teach man to fish and you feed him for life

 

Μιας και η τρισμεγιστη μορφη σου δεν μπορει να απευθυνεται στην πλεμπα του thelab, πανε στησου στο bloomberg ανοιγει Τοκυο σε 5 ωρες.

 

P.S. Nominal ειναι η σωστή εκφραση στα παραγωγα προϊοντα. Και ξέρεις πολύ καλα οτι και de-leveraged το ποσο εκθεσης ειναι πολυ μεγαλο για ολο το συμπαν.

 

Εδώ έχω μια απορία. Βλέπω like από Oxide.

Να φανταστώ ότι αυτός κατάλαβε πλήρως τι σημαίνουν αυτές οι προτάσεις και συμφώνησε με τον narta?

Γιατί εγώ προσωπικά τη δεύτερη πρόταση δεν την κατάλαβα απόλυτα.

Εκτός αν συμφώνησε στην πρώτη πρόταση που έμμεσα έμμεσα (όπως το κατάλαβε το χυδαίο μυαλό μου) ο narta λέει στον LL_NEO: "άστα μαιτρελίκια και απόλαυσε ιαπωνικά πλοκάμια. Σε 5 ώρες ανοίγουν"

ΥΓ.

Είμαι περίεργος για την έκφραση προσώπου του greekfragma που του την έφερα άσχημα

Link to comment
Share on other sites

@DJD,

Μου αρέσει που πριν λίγα έτη σε υπερασπίστηκαν ότι εκτός από admin, είσαι και πρόσωπο.

Όταν σου άσκησα κριτική στο πρόσωπο, έφαγα 7 μέρες ban.

 

Η δική μου η γνώμη είναι ότι δεν έχει σημασία τι χρώμα/θέση έχει κάποιος, όταν ισχυρίζεται ένα statement.

Αν το statement τεκμηριώνεται ορθά ή όχι, τότε εγώ ως πρόσωπο Hero θα απαντήσω αναλόγως. Και ως πρόσωπο Hero έχω μια αλλεργία στις παρατεταμένες βλακείες.

 

Και ως Δ.Ο. έχουμε μεγάλη αλλεργία στον τρόπο έκφρασης σου. Όπως έχω γράψει εκατοντάδες φορές, attack the post not the poster. Για το δικό σου καλό μη το συνεχίσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να τελειώνουμε με τη λαϊκή εντολή γιατί ΒΑΡΕΘΗΚΑ.

 

Δεν είχε λέει τέτοια εντολή απο το λαό και πάει σε δημοψήφισμα.

ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΦΙΑ?

 

ΘΑ ΞΕΡΑΣΩ!!!!

 

Και κάπως έτσι καλλιεργείται η συνείδηση του κλέφτη*

 

*αν είναι όντως κλέφτης, γιατί τα περιστατικά που δεν μας ωφελούν εδώ και τώρα τα βαφτίζουμε όπως γουστάρουμε. (γνώμη μου)

Link to comment
Share on other sites

Επιστολή - βόμβα Χρυσόγονου κατά Τσίπρα | πολιτική | MEGA TV MEGA ΓΕΓΟΝΟΤΑ
 
 
Η ουσία

 Η λαϊκή εντολή προς την κυβέρνηση είναι εντολή για σκληρή διαπραγμάτευση και όχι για χρεοκοπία και έξοδο από την Ευρωζώνη και ενδεχομένως και την Ένωση…

 
Και η ανοησία

Σιγά μωρέ, από το Mega είναι το link. Πάει πουλήθηκε και αυτός.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ισχύει. Σε ένα ιρλανδικό φορουμ που παρακολουθώ η συντριπτική πλειοψηφία είναι πεπεισμένη ότι είμαστε τεμπέληδες, βγαίνουμε στην σύνταξη στα 50, κανείς μας δε πληρώνει φόρους και γιατί να αναγκαστούν να πληρώσουν αυτοί την ελλάδα από τους φόρους τους. Και ξανά δυστυχώς αυτή είναι κυρίως γερμανική προπαγάνδα η οποία απέκτησε βαρύτητα με την επανάληψη.

 

Ευτυχώς αν ψάξεις διαβάζεις και διαφορετικά πράγματα http://mignatiou.com/2015/06/evro-evropi-ke-ellada-epesan-telika-i-maskes/ 

Με κάποιους Αμερικάνους που μιλάω μέσω ίντερνετ ξέρουν καλά πως φτάσαμε εδώ λόγω διεφθαρμένων πολιτικών. Απορούν όμως γιατί είναι ελεύθεροι. 

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: για αγορές μέσω net είτε στην Ελλαδα είτε στο εξωτερικό, υπάρχει και εκεί όριο? Γνωρίζουμε?

Για Ελλάδα λογικά όχι. Για εξωτερικό λογικά είναι παγωμένα όλα (με την λογική ότι μπορώ να στειλω τα λεφτά μου έξω). Παρόλο αυτά ξέρω ότι πχ εγκρίθηκε (δεν ξερω από ποιον/πως κτλ) πληρωμή στην Google

Link to comment
Share on other sites

 

Ε εντάξει, τον βάλανε και αυτόν στο ράφι με τους πεμπτοφαλαγγίτες (sic) και ξέγνοιασαν.

 

Ασφαλώς δεν τους πολυενοχλεί που έκαναν προφήτη ακόμα και τον Αδωνη. Και κατά πως πάμε, θα κάνουν και την Βούλτεψη.

Link to comment
Share on other sites

Με κάποιους Αμερικάνους που μιλάω μέσω ίντερνετ ξέρουν καλά πως φτάσαμε εδώ λόγω διεφθαρμένων πολιτικών. Απορούν όμως γιατί είναι ελεύθεροι. 

 

http://www.newsrebel.gr/politika/apoklistiko-i-kori-tou-miliou-antistekete-apo-to-meterizi-tis-mikonou-ikones/

 

ελα μου ντε. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πως κοιτάζοντας το δέντρο χάνεις το δάσος. Ξέρεις, αυτό που έχει πράσινα και μπλε δέντρα. Φιλικά το γράφω. 

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πως κοιτάζοντας το δέντρο χάνεις το δάσος. Ξέρεις, αυτό που έχει πράσινα και μπλε δέντρα. 

 

αυτα  πηγαινε πεστα σε 6.224 Κοζανιτες.

 

http://www.gazzetta.gr/plus/article/765861/i-rahil-makri-panigyrizei-kai-nai-oi-agores-horeyoyn-pentozali

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πως κοιτάζοντας το δέντρο χάνεις το δάσος. Ξέρεις, αυτό που έχει πράσινα και μπλε δέντρα. Φιλικά το γράφω. 

Δάσος με πορτοκαλιά δέντρα

 

deputies-syriza-money.jpg

 

 

 

αυτα  πηγαινε πεστα σε 6.224 Κοζανιτες.

 

http://www.gazzetta.gr/plus/article/765861/i-rahil-makri-panigyrizei-kai-nai-oi-agores-horeyoyn-pentozali

Πανηγυρίζει μαζί με τον χρηματιστή της; Λέω εγώ, δεν ξέρω.

 

 

Να προσθέσω ότι οι αγορές έχουν ανακάμψει καλύπτοντας το ήμισυ των απωλειών τους οι περισσότερες. Οι Αμερικάνοι βρίσκονται σε ένα -0,79% που ουσιαστικά δεν λέει τίποτα.

 

North America and South America Stock Markets - CNNMoney

 

Ενώ όσον αφορά το ευρώ, αυτό κερδίζει σε πείσμα αυτών που πανηγύριζαν το πρωί

 

http://finance.yahoo.com/q?s=EURUSD=X

 

1.1113 +0.0146(+1.33%)

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δάσος με πορτοκαλιά δέντρα

 

deputies-syriza-money.jpg

 

Δε καταλαβαίνω. Όποιος είναι αριστερός πρέπει σώνει και ντε να είναι και φτωχομπινές; Το θέμα μας δεν πρέπει να είναι πόσα έχουν αλλά που τα έχουν.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Για να εξηγούμαι και να μην παρεξηγούμαι. Το έχω γράψει πως κομματικά ανήκω στον Κανένα. Δε θα ξεχάσω όμως και τα 40 χρόνια εκ των οποίων τα 25 (από 17 διαβάζω εφημερίδες και παρακολουθώ τα πολιτικά δρώμενα) τα έχω ζήσει, κατά τα οποία με δάνεια 30ετίας (που τώρα σκάνε) κάνανε κοινωνική πολιτική ΝΔ και πασοκοι. Εγώ μιλάω για το ποιοι κλέψανε. Όχι για το ποιοι δε συνάγουν με αυτό που λένε πως πιστεύουν. Επίσης μιας και πάμε για σκληρά μέτρα δεν πρέπει στη βουλή τα πολυτελή βουλευτικά αυτοκίνητα να πάνε για φούντο; 

Έγινε επεξεργασία από Alexgk
Link to comment
Share on other sites

@Myralis

Να τα πεις στο πρωθυπουργό σου αυτά και στο μπαρούφα που έστειλαν τον κόσμο έξω. ΑΥΤΟΙ ΤΟΝ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΕΣΥ ΟΥΤΕ Ο ΒΕΝΖΙΝΑΣ ΟΥΤΕ ΤΑ ΑΤΜ.

Τη ψυχραιμία πουλατε την αλλού πλέον γιατί ναι δεν είμαι ψύχραιμη και με το δίκιο μου.

 

Κάποτε ένας μου είχε πει. Στις εκλογές τον Γενάρη έχεις να επιλέξεις ανάμεσα στο κλέφτη και στο βλάκα, κρίνε όταν πας να ψηφίσεις ποιος απο τους δύο θες να βρεθεί στο χείλος του γκρεμού. Και μάντεψε ποιος δε θα καταλάβει τον κίνδυνο και θα πηδήξει.

 

Ο ΒΛΑΚΑΣ αυτή τη στιγμή λοιπόν πηδάει και μας παίρνει όλους μαζί. Ποτέ δε βάφτηκα με τα χρώματα παράταξης και πάντα προσπαθούσα να κρίνω με το νιονιο μου. Ακόμα το έχω στο κεφάλι μου και κρίνω. 

 

Και για να τελειώνουμε με τη λαϊκή εντολή γιατί ΒΑΡΕΘΗΚΑ.

 

Δεν είχε λέει τέτοια εντολή απο το λαό και πάει σε δημοψήφισμα.

ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΦΙΑ?

 

ΘΑ ΞΕΡΑΣΩ!!!!

Λίγη ψυχραιμία δε βλάπτει.

Μιλάς για τον ΕΝΦΙΑ χωρίς να λες όμως ότι η κατάργησή του απο την κυβέρνηση χωρίς την έγκριση των δανειστών θα θεωρουταν μονομερή ενεργεια

Μιλάμε για τα μετρα λες και αν δε συμφωνήσουν οι θεσμοί... δε θα θεωρουταν μονομερή ενεργεια

 

Μονομερή ενέργεια δε θα σημαινε capital control? δε θα σήμαινε ρήξη?

Καλό είναι όταν σκεφτόμαστε την πραγματικότητα να σκεφτόμαστε και ποια θα ήταν αυτή με άλλες επιλογές.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα να κάνει μονομερής ενέργειες. Γι'αυτό άλλωστε συντάσσομαι με το ΟΧΙ.

 

η ερώτηση λοιπον ειναι: Αν καταργούσε τον ΕΝΦΙΑ όπως λέει η εντολή θα δεχόσουν αβίαστα τη ρήξη ή πάλι θα φώναζες.

Διότι πολύ απλά υπάρχουν φορές που τα πράματα ειναι άσπρα ή μαύρα και δεν υπάρχουν 50 αποχρώσεις γκρι ανάμεσα. Ο καθένας ας διαλέξει το χρώμα που του λέει η λογική του (και ας με βρισει ο yanni που σας λέω για χρώματα πάλι :p)

Έγινε επεξεργασία από 3likos
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.