Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

 

Και γω θέλω ευρώ, και γω θέλω υπεύθυνη πολιτική βούληση για αλλαγές (ασφαλιστικό, δυ κτλ αλλά και δίκαιη φορολόγηση) αλλά δεν μας δίνουν τον απαιτούμενο χρόνο...Να τον αγοράσω τον χρόνο αυτό με 12 δις μέτρα για 6 μήνες...Και μετά τι; Πρόβλεψη για βελτίωση της κατάστασης υπάρχει ; Και όταν απαιτηθούν 30-40δις ακόμα τι θα κάνω; να βάλω 30% ΦΠΑ σωστά; ... Αχαρτογράφητα νερα είναι και το ναι και το οχι.... στο ναι έχω τον LL_NEO να μου λέει ¨εχεις δίκιο για το 100% προκ φόρου επόμενου έτους αλλά δεν γίνεται διαφορετικά ..." και να με χτυπαει στην πλάτη, στο ''όχι'' έχω τον Myralis να μου λέει να φάω "αξιοπρέπεια" και να με χτυπαει στην πλάτη.

 

Κι έχεις επίσης τον μλκα τον Hero να σε χτυπάει στη πλάτη και να σε ρωτάει "καλά ρε συ. πόσος ποια είναι αυτός ο απαιτούμενος χρόνος που χρειάζεται η κυβέρνηση? 6 μήνες? 12 μήνες? 2 χρόνια? 3 δεκαετίες? η περίοδος της αντιπολίτευσης προστίθεται ή να προσμετρήσουμε μόνο την περίοδο των προ-εκλογών?"

Αυτό μόνο θα σου πει. Γιατί όταν διαβάζει "απαιτούμενο χρόνο" τον πιάνουν κάτι γέλια και ξεχνάει τις υπόλοιπες βλακειοδημοσιεύσεις που έχουν γραφτεί εδώ μέσα.

 

πολιτικό bias

Οι όροι "οικονομική καταστροφή" και "αξιοπρέπεια" δεν πάνε μαζί.

Περνάνε από Βενεζουέλα πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο Βαρουφάκης είναι ο τρελός που διαψευδει.. Το ότι το πρώτο θέμα πήρε ένα γενικό tweet και το προσάρμωσε σε ρουκετοβόλο της 17Ν δεν έχει σχέση..

Περνάνε από Βενεζουέλα πρώτα.

Eσύ να πάρεις όλα τα ευρώ ποπόχαρτο ε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eσύ να πάρεις όλα τα ευρώ ποπόχαρτο ε..

Εκεί κάτω δύσκολα θα πατήσω. Αν αρρωστήσω ποιος θα με γιατρέψει???

Ενώ με τα συστήματα της Ευρώπης, μπορεί το 2ωρακι αναμονή να το τρώω αλλά το φαρμακάκι/αλοιφή για την ίωση θα το πάρω στην χειρότερη σε τιμή φραπέ.

Link to comment
Share on other sites

Tι σχέση έχει το δελτίο στα καύσιμα με το capital control μάλλον μόνο αυτός που έγραψε την φράση που παραθέτεις μπορει να καταλάβει :)

 

μπραβο με ταπωσες φωστηρα....εχουμε και πετρελαιοπηγες και δε το ξερα. με τι θα πληρωσεις για να εισαγεις?

Η Αργεντινή πείνασε ενώ είναι από τις πιο αναπτυγμένες χώρες.

Κυριότερα εξαγωγικά προϊόντα έχει το πετρέλαιο (πραγματικό όχι υποθετικό), χαλκό και άλλα μέταλλα.

Η τιμή τους λόγω τεράστιας ζήτησης από Κίνα και Βραζιλία έτυχε να αυξηθεί κατά 25%-50% πάνω στην χρεοκοπία της.

Αυτό μείωσε πολύ τις επιπτώσεις της χρεοκοπίας της.

Το χρέος ήταν $100 δις, εμάς είναι $300 δις.

Είχε δικό της νόμισμα επίσης...

Παρ' όλα αυτά πεινάσανε - κυριολεκτικά, όχι με iphone 6 στο χέρι και Samsung S6 edge...

Έγινε επεξεργασία από performer
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά...

Πείτε μας επιτέλους ποιο είναι το κρυφό μας χαρτί;

 

Βιομηχανία; Τουρισμός; Βιοτεχνίες; Γεωργία; Αλιεία; Ο Ρουβάς; Η Καλομοίρα; Θα δίνω εγώ λάδι στο Yanni αυτός θα μου δίνει αυγά;

 

Ή βρήκαμε από αλλού να δανειστούμε ή το όλο ζήτημα είναι θέατρο για να γίνουν πιο εύπεπτα τα μέτρα που ούτως η άλλως έρχονται. Και όταν λέω εύπεπτα εννοώ πως εντάξει καλή η ΕΡΤ και το μπόλεκ κ λόλεκ που ξαναπαιζει και μας θυμίζει τα παιδικά μας χρόνια, αλλά έπρεπε μια αριστερή κυβέρνηση να κάνει κάτι περισσότερο για να φανεί "επαναστατική" και με γροθιές σφιγμένες ψηλά.

 

Αλλά αν δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω, την υπόθεση πρέπει να αναλάβει ένας καλός ψυχίατρος-νευρολόγος.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ να ρωτήσω κάτι άσχετο ρε παιδιά μιας και το έχω απορία και όποιος μπορεί ας μου πει.

Παρόλο που είμαι κάτοικος Αθηνών τα τελευταία 5.5χρόνια τα εκλογικά μου δικαιώματα είναι στη Κρήτη.

Το δημοψήφισμα ανακοινώθηκε στο παραπέντε. επειδή σίγουρα δεν είμαι η μόνη που ψηφίζω επαρχία, ο κόσμος πρέπει να πάει στο τόπο που είναι εγγεγραμένος ή μπορεί να ψηφίσει και εκεί που βρίσκεται;

Αν δεν μπορεί να γίνει το δεύτερο πως θα πάει ο κόσμος να ψηφίσει; Με τι λεφτά τη τελευταία στιγμή; Πχ με πλοίο ~80ευρώ μόνο για εισιτήρια γιατί με αεροπλάνο τέτοια ώρα δε κοιτάω καν τιμές. Τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν θα πας. Υπάρχουν χιλιομετρικές αποστάσεις που σου δίνουν το δικαίωμα να μην μεταβείς εκεί που έχεις τα δικαιώματα σου. Απλά δεν ψηφίζεις.

 

Μην νομίζεις ότι δεν το ;έλαβαν  ΚΑΙ αυτό υπόψιν πριν βγάλουν την απόφαση. Το ποσοστό της αποχής (καλοκαιριάτικα) Παίζει σημαντικό ρόλο και το ξέρουν.

 

Ποιος θα μετακινηθεί ενώ έχει ήδη κάνει σχέδια για διακοπές αργότερα, και ποιος θα μετακινηθεί επίσης μη γνωρίζοντας τι του ξημερώνει οικονομικά;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν θα πας. Υπάρχουν χιλιομετρικές αποστάσεις που σου δίνουν το δικαίωμα να μην μεταβείς εκεί που έχεις τα δικαιώματα σου. Απλά δεν ψηφίζεις.

 

Μην νομίζεις ότι δεν το ;έλαβαν  ΚΑΙ αυτό υπόψιν πριν βγάλουν την απόφαση. Το ποσοστό της αποχής (καλοκαιριάτικα) Παίζει σημαντικό ρόλο και το ξέρουν.

 

Ποιος θα μετακινηθεί ενώ έχει ήδη κάνει σχέδια για διακοπές αργότερα, και ποιος θα μετακινηθεί επίσης μη γνωρίζοντας τι του ξημερώνει οικονομικά;

 

Λες ασυναρτησίες περι επιτιδευμένης αποχής. Το δημοψήφισμα χρειάζεται οπωσδήποτε 40% των εγγεγραμμένων στους εκλογικους καταλόγους για να θεωρηθεί έγκυρο

Όταν σε εθνικες εκλογές ψηφίζει με το ζόρι το 60% καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες περι επιτηδευμένης αποχής (καλοκαίρια κλπ) είναι άκυρο

 

@karmen1983,

προφανώς αυτό που λες είναι πρόβλημα (και για εμένα που πρέπει να βρω κανα 50-60 ευρώ για να παώ στην πόλη μου) αλλά είναι λογικο ότι απο τη στιγμή που προκυρρήσεται δημοψήφισμα για θέμα που επίγει, δε γίνεται να το βάλουν μετα από ένα μηνα.

Έγινε επεξεργασία από 3likos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν πας κολυμπώντας δεν πληρώνεις μία  :p

 

Θυμάμαι κάποιες εκλογές που υπήρχαν εκλογικά τμήματα στην Αθήνα για ετεροδημότες.

 

Τώρα μόλις είδα αυτό.

 

Αν δε κάνω λάθος όμως η αίτηση που αναφέρεται πρέπει να έχει συμπληρωθεί κάποιους μήνες πριν τις εκλογές. (αν όχι να πάω αύριο να το κάνω)

Εδώ μιλάμε για ανακοίνωση δημοψηφίσματος την άλλη Κυριακή.

Πραγματικά θέλω να ψηφίσω αλλά αναρωτιέμαι πόσοι θα αφήσουν το θέλω και θα το κάνουν τελικά...

Μ@λ@κία απο όλες τις απόψεις...

προφανώς αυτό που λες είναι πρόβλημα (και για εμένα που πρέπει να βρω κανα 50-60 ευρώ για να παώ στην πόλη μου) αλλά είναι λογικο ότι απο τη στιγμή που προκυρρήσεται δημοψήφισμα για θέμα που επίγει, δε γίνεται να το βάλουν μετα από ένα μηνα.
 

 

Ε ας βρουν τρόπο να ψηφίσουμε στο τόπο που βρισκόμαστε. Τρόπο να αλλάξουν τώρα προθεσμίες κλπ για το δημοψήφισμα βρήκαν. 

Και ακριβώς επειδή επείγει όπως λες έπρεπε ΟΛΟΙ να μπορέσουμε να ψηφίσουμε ανεξάρτητα οικονομικών αντοχών. Τέλος του μήνα είναι πλέον, πόσοι παχουλοί μισθοί θα έχουν αφήσει κομπόδεμα για εισιτήρια, βενζίνες κλπ στην άκρη; Ή θα πάρουμε άραγε μισθούς  1/7? :p

Link to comment
Share on other sites

Αν δε κάνω λάθος όμως η αίτηση που αναφέρεται πρέπει να έχει συμπληρωθεί κάποιους μήνες πριν τις εκλογές. (αν όχι να πάω αύριο να το κάνω)

Εδώ μιλάμε για ανακοίνωση δημοψηφίσματος την άλλη Κυριακή.

Αυτό το ρωτάς. Κάποια οδηγία θα βγει(λέω εγώ τώρα). Έχω γνωστό που δουλεύει σε ΚΕΠ και αν μάθω κάτι αύριο θα το αναφέρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Λες ασυναρτησίες περι επιτιδευμένης αποχής. Το δημοψήφισμα χρειάζεται οπωσδήποτε 40% των εγγεγραμμένων στους εκλογικους καταλόγους για να θεωρηθεί έγκυρο

Όταν σε εθνικες εκλογές ψηφίζει με το ζόρι το 60% καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες περι επιτηδευμένης αποχής (καλοκαίρια κλπ) είναι άκυρο

 

 

 

 

Ξανασκέψου τι είπες και μίλα στον Myralis. Θα τα βρείτε, είμαι σίγουρος. Όπως έχουν σεφτεί ΚΑΙ την αποχή τώρα, την σκέφτονται- υπολογίζουν και κάθε φορά που μας τραβάνε στις κάλπες. Κάπου παλιότερα είχα γράψει ότι το ποσοτό της αποχής είναι συνεχώς αυξανόμενο τα τελευταία χρόνια. Δεν υπάρχει λόγος να μην συνεχίζει να γίνεται και τώρα μιας που έχουμε ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.

 

Μείνε στα κωλόχαρτα καλύτερα, όπως προ-ανέφερες τόσο χαριτωμένα.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια βόλτα μήπως και βγάλω τίποτα Money από ΑΤΜ, αλλά μιλάμε δεν υπάρχει σάλιο. Πανικόβλήτος ο κόσμος από ΑΤΜ σε ΑΤΜ.

Με ρωτάνε: έχει?

Άλλος μου λέει: τζάμπα κατεβαίνεις(από το αμάξι) φίλε.

 

Και όλα αυτά προ πτώχευσης(αν γίνει τελικά).

 

Δηλαδή αν πτωχεύσουμε πραγματικά τι άλλο θα δούμε?  

Link to comment
Share on other sites

Ξανασκέψου τι είπες και μίλα στον Myralis. Θα τα βρείτε, είμαι σίγουρος. Όπως έχουν σεφτεί ΚΑΙ την αποχή τώρα, την σκέφτονται- υπολογίζουν και κάθε φορά που μας τραβάνε στις κάλπες. Κάπου παλιότερα είχα γράψει ότι το ποσοτό της αποχής είναι συνεχώς αυξανόμενο τα τελευταία χρόνια. Δεν υπάρχει λόγος να μην συνεχίζει να γίνεται και τώρα μιας που έχουμε ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.

 

Μείνε στα κωλόχαρτα καλύτερα, όπως προ-ανέφερες τόσο χαριτωμένα.

Καλέ μου άνθρωπε καταλαβαίνεις ότι το δημοψήφισμα ειναι ΑΚΥΡΟ αν δεν συμμετέχει το 40% των εγγεγραμένων στους εκλογικούς καταλόγους?

Καταλαβαίνεις ότι αφού στις εκλογές ψηφίζει το 60% σημαίνει ότι δεν τους συμφέρει να μην πάει ο κόσμος να ψηφίσει γιατι δε θα θεωρηθεί έγκυρο το δημοψήφισμα?

καταλαβαίνεις επίσης ότι αν δε θεωρηθεί έγκυρο το δημοψήφισμα η κυβέρνηση θα πάρει ένα μπαλάκι?

 

αν δεν τα καταλαβαίνεις συνέχισε τις ασυναρτησίες σου δε θα δώσω σημασία (παρεπιπτόντως δε διαφωνώ στο ότι γνκ τόσα χρόνια υπάρχει συμφέρον για αποχή, αλλά εδώ μιλάμε για αναγκαιότητα ύπαρξης συγκεκριμένου ποσοστού)

Έγινε επεξεργασία από 3likos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια βόλτα μήπως και βγάλω τίποτα Money από ΑΤΜ, αλλά μιλάμε δεν υπάρχει σάλιο. Πανικόβλήτος ο κόσμος από ΑΤΜ σε ΑΤΜ.

Με ρωτάνε: έχει?

Άλλος μου λέει: τζάμπα κατεβαίνεις(από το αμάξι) φίλε.

Και όλα αυτά προ πτώχευσης(αν γίνει τελικά).

Δηλαδή αν πτωχεύσουμε πραγματικά τι άλλο θα δούμε?

Χρυσές δουλειές θα κάνουν οι κλέφτες.. Δεν θα λυπηθω κανέναν
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρυσές δουλειές θα κάνουν οι κλέφτες.. Δεν θα λυπηθω κανέναν

Τα έχεις σιαγμένα εσύ φαίνεται. Ο λαοτζίκος δίνει τα λίγα χρήματά του για τα φάρμακα. Θα τους τα δώσεις εσύ? Δεν είναι όλοι ίδιοι. 

 

Απαράδεκτο αυτό που έγραψες.  

 

Αλλά δεν πειράζει θα τους λυπηθεί ο Θεός.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

εγώ να ρωτήσω κάτι άσχετο ρε παιδιά μιας και το έχω απορία και όποιος μπορεί ας μου πει.

Παρόλο που είμαι κάτοικος Αθηνών τα τελευταία 5.5χρόνια τα εκλογικά μου δικαιώματα είναι στη Κρήτη.

Το δημοψήφισμα ανακοινώθηκε στο παραπέντε. επειδή σίγουρα δεν είμαι η μόνη που ψηφίζω επαρχία, ο κόσμος πρέπει να πάει στο τόπο που είναι εγγεγραμένος ή μπορεί να ψηφίσει και εκεί που βρίσκεται;

Αν δεν μπορεί να γίνει το δεύτερο πως θα πάει ο κόσμος να ψηφίσει; Με τι λεφτά τη τελευταία στιγμή; Πχ με πλοίο ~80ευρώ μόνο για εισιτήρια γιατί με αεροπλάνο τέτοια ώρα δε κοιτάω καν τιμές. Τι παίζει;

 

Δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο που να καλύπτει την περίπτωσή σου. Απλά δεν πάς. Δεν σου κάνουν τίποτα. Αυτό που μπορείς να κάνεις άμα το θελήσεις είναι να μεταφέρεις τα εκλογικά σου δικαιώματα εκεί που επιθυμείς, αν ξέρεις ότι θα μείνεις κάπου για πολλά χρόνια. Στη περίπτωση που κληθείς για εφορευτική επιτροπή και δεν μπορείς να πας, απλά εξηγείς στην Αστυνομία με ήρεμο τρόπο και ευγενικά ότι δεν έχω λεφτά να πάω κτλπ. Πάντως την Κυριακή και εφορευτικές να μην παρουσιαστούν δεν χρειάζονται καθώς η απάντηση είναι Ναι ή Όχι, δεν έχουν με ψηφοδέλτια να κάνουν και η δουλειά πιο εύκολη για τους δικαστικούς αντιπροσώπους.

Έγινε επεξεργασία από jisr7
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ε ας βρουν τρόπο να ψηφίσουμε στο τόπο που βρισκόμαστε. Τρόπο να αλλάξουν τώρα προθεσμίες κλπ για το δημοψήφισμα βρήκαν. 

Και ακριβώς επειδή επείγει όπως λες έπρεπε ΟΛΟΙ να μπορέσουμε να ψηφίσουμε ανεξάρτητα οικονομικών αντοχών. 

 

 

http://news247.gr/eidiseis/politiki/ekloges-gr/ekloges2015/ekloges-2015-pou-kymanthhke-to-pososto-ths-apoxhs.3269023.html

 

http://www.newsbeast.gr/oldcategories/ekloges2012/arthro/369757/pososto-rekor-gia-tin-apohi-stis-htesines-ekloges

 

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1021438

 

νωρις το θυμηθηκες :p

 

εδω δεν μαζευομαστε  οποτε γινονται οι βουλευτικες, θα υπαρξουν χαμηλα ποσοστα αποχης στο συριζοψηφισμα, που ειναι κατα τη γνωμη μου, ανουσιο και απευθυνεται σε ενα πολυ συγκεκριμενο κοινο ? 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

εγώ να ρωτήσω κάτι άσχετο ρε παιδιά μιας και το έχω απορία και όποιος μπορεί ας μου πει.

Παρόλο που είμαι κάτοικος Αθηνών τα τελευταία 5.5χρόνια τα εκλογικά μου δικαιώματα είναι στη Κρήτη.

Το δημοψήφισμα ανακοινώθηκε στο παραπέντε. επειδή σίγουρα δεν είμαι η μόνη που ψηφίζω επαρχία, ο κόσμος πρέπει να πάει στο τόπο που είναι εγγεγραμένος ή μπορεί να ψηφίσει και εκεί που βρίσκεται;

Αν δεν μπορεί να γίνει το δεύτερο πως θα πάει ο κόσμος να ψηφίσει; Με τι λεφτά τη τελευταία στιγμή; Πχ με πλοίο ~80ευρώ μόνο για εισιτήρια γιατί με αεροπλάνο τέτοια ώρα δε κοιτάω καν τιμές. Τι παίζει;

 

Διστυχως τώρα δεν προλαβαίνεις να κάνεις αίτηση στο δήμο της Αθήνας ώστε να ψηφίσεις εδώ.

Καταρτίζονται νέοι ιδικοί εκλογικοί κατάλογοι οι οποίοι πάνε σε ένα συγκεκριμένο εκλογικό τμήμα (και ανεξάρτητα αλφαβητικού ονόματος.)του δήμου που έκανες την αίτηση.Το εκλογικό τμήμα το μαθαίνεις εύκολα με ένα τηλ.στον δήμο.Το χρονοβόρο όμως σε αυτή την περίπτωση είναι το ότι πρέπει να διαγραφείς από τον εκλογικό κατάλογο της περιφέρειας που έχεις τα εκλογικά δικαιώματά σου.Για λόγους νοθείας,το καταλαβαίνεις αυτό.Αλλοιώς κάποιος που είναι εγγεγραμμένος στην Λάρισα,μπορεί το πρωί να ψηφίσει στον τόπο διαμονής του,και το μεσημεράκι άνετα να ψηφίσει και στην Λάρισα.

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.