Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Αυτό πάντως δεν το λες δημοσιογραφική δεοντολογία , ούτε αντικειμενική ενημέρωση. Αν τα συμφέροντα των μετόχων του ειναι να προπαγανδίζει μονο τις θέσεις των δανειστών πχ τότε να μας που εξαρχής τι είδους δημοσιογραφία κάνουν.  

 

Ας δούμε πχ τι λέει ο μέτοχος του ΣΚΑΙ και ας αναλογιστούμε κατα πόσο τυχαίνει να συμφωνεί μαζί σου ο αδωνις γεωργιαδης ας πουμε:   Γιατι αν έχει δικαίωμα να προπαγανδίζει τα συμφέρωντα των μετόχων του και αυτά τα συμφέροντα ταιριαζουν με αυτά που προπαγανδίζει και ο αδωνις τότε προπαγανδίζεις τα συμφέροντα του αδωνι. Ε τι να κάνουμε αυτό δεν είναι ακριβώς δικαίωμα ενός δημοσιογράφου αλλά ενός κομματικου μέσου.

 

 

Δηλαδή οι έχοντες αντίθετη γνώμη δεν δικαιούνται να την προωθούν, ειδικά να τυχαίνει και διαθέτουν ένα μέσο ενημέρωσης; Τα δικά μου συμφέροντα και του Αλαφούζου προφανώς δεν ταυτίζονται, αλλά υπάρχει μια κατηγορία ανθρώπων που μπορεί να περιλαμβάνει τον Άδωνι και τους καναλάρχες, που εκπροσωπείται από τη ρητορική του ΣΚΑΙ.

 

Η συνέντευξη της Κοσιώνη χθες ήταν απόλυτα επαγγελματική. Ακόμη κι αν την είχε χρωματίσει με την προσωπική της υποστήριξη στο ΝΑΙ (που θα δικαιούτο να το κάνει ακόμη και χάριν οικονομίας της συζήτησης), οι ερωτήσεις της ήταν βάσιμες και εύστοχες.

 

Εάν ο δημοσιογράφος διαχωρίζει τα γεγονότα από την άποψή του, έχει κάθε δικαίωμα να την εκφράζει. Αν συγχέει τα δύο, δρώντας αντιδεοντολογικά, τότε όντως μιλάμε για στρατευμένα ή κομματικά μέσα, αλλά ακόμη κι αυτά είναι νόμιμα στη Δημοκρατία. Αλλιώς η ΑΥΓΗ θα είχε κλείσει προ πολλού.

 

Πάντως, κατ' εμέ, ακόμη κι αν οποιοσδήποτε δημοσιόγράφος ήταν βαλτός, εγκάθετος, πουλημένος ή ό,τι άλλο θες, ένας Πρόεδρος της Βουλής δε δικαιούται να πέσει στο επίπεδό του για να του απαντήσει.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο κατέβηκα για να πάρω ένα φάκελο που μου είχαν αφήσει στην είσοδο. Με τους γειτόνους εδώ δεν είχα ανταλλάξει σχεδόν ποτέ κουβέντα, πέρα από ένα τυπικό καλησπέρα/καλημέρα.

Σήμερα με το που κατεβαίνω έναν όροφο με σταματάει μία κυρία και μου λέει "καλημέρα, τι θα ψηφίσεις κοπελιά;" χωρίς να σταματήσει δευτερόλεπτο συνεχίζει "Να ψηφίσεις όχι να πάμε στη δραχμή γιατί με το ευρώ οι τράπεζες είναι κλειστές". Την ρώτησα ήρεμα αφού της είπα καλημέρα, αν πιστεύει ότι πηγαίνοντας στη δραχμή οι τράπεζες θα ανοίξουν και αν θα είναι καλύτερα από ότι με το ευρώ και μου απάντησε σχεδόν κατακόκκινη από τα νεύρα της, αν είμαι δάχτυλος των ευρωπαίων   :mellow:  και ότι φυσικά και όλα θα είναι καλύτερα. 

 

Δε μπήκα φυσικά στη διαδικασία να της απαντήσω αλλά αναρωτιέμαι... Εφτασαν στο τέρμα οι αντοχές και η υπομονή του κόσμου που δεν ακούει καν τι του λέει ο συνάνθρωπος ή απλά τώρα βγαίνει το πραγματικό πρόσωπο όλων; :huh:  Αν με δύο μέρες κρίση άρχισαν να βαράνε τα νταούλια, μέχρι τη Κυριακή που θα χωριστεί ο λαός και με τη βούλα στο ναι και στο οχι τι έχει να γίνει;

 

Και μιας και είχαμε τη κουβέντα της διχόνοιας χθες ας το αφήσω εδώ αυτό

 

Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Ελληνας.
Εμμανουήλ Ροΐδης
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο κατέβηκα για να πάρω ένα φάκελο που μου είχαν αφήσει στην είσοδο. Με τους γειτόνους εδώ δεν είχα ανταλλάξει σχεδόν ποτέ κουβέντα, πέρα από ένα τυπικό καλησπέρα/καλημέρα.

Σήμερα με το που κατεβαίνω έναν όροφο με σταματάει μία κυρία και μου λέει "καλημέρα, τι θα ψηφίσεις κοπελιά;" χωρίς να σταματήσει δευτερόλεπτο συνεχίζει "Να ψηφίσεις όχι να πάμε στη δραχμή γιατί με το ευρώ οι τράπεζες είναι κλειστές". Την ρώτησα ήρεμα αφού της είπα καλημέρα, αν πιστεύει ότι πηγαίνοντας στη δραχμή οι τράπεζες θα ανοίξουν και αν θα είναι καλύτερα από ότι με το ευρώ και μου απάντησε σχεδόν κατακόκκινη από τα νεύρα της, αν είμαι δάχτυλος των ευρωπαίων   :mellow:  και ότι φυσικά και όλα θα είναι καλύτερα. 

 

Δε μπήκα φυσικά στη διαδικασία να της απαντήσω αλλά αναρωτιέμαι... Εφτασαν στο τέρμα οι αντοχές και η υπομονή του κόσμου που δεν ακούει καν τι του λέει ο συνάνθρωπος ή απλά τώρα βγαίνει το πραγματικό πρόσωπο όλων; :huh:  Αν με δύο μέρες κρίση άρχισαν να βαράνε τα νταούλια, μέχρι τη Κυριακή που θα χωριστεί ο λαός και με τη βούλα στο ναι και στο οχι τι έχει να γίνει;

 

Και μιας και είχαμε τη κουβέντα της διχόνοιας χθες ας το αφήσω εδώ αυτό

 

Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Ελληνας.

Εμμανουήλ Ροΐδης

Εγώ έχω ακριβώς τις αντίθετες εμπειρίες από το θέμα. Και βλέπω μάλιστα και μεγάλη νίκη του ΝΑΙ. Μπορεί εκεί που ζώ και δουλεύω να είναι περισσότεροι οι του ΝΑΙ.

Άσχετα από το αποτέλεσμα οι Έλληνες και η χώρα θα πονέσει και η ρήξη αν δεν έρθει σε μια βδομάδα (με την νίκη του ΝΑΙ) θα έρθει σε 2-3 χρόνια όταν πλέον παρά την πείνα και την ανεργεία που θα έχουν προκαλέσει τα 7-8 χρόνια μνημονίων και "κάν'το έτσι" των δανειστών οι περισσότεροι -τότε- πούνε "φτάνει". 5 χρόνια "Yes Sir" δεν διόρθωσαν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χθες έκανα την πρώτη μου βόλτα, λοιπόν 11 το βράδυ στο βενζινάδικο είχε ένα παπάκι πριν από μένα, μετά έβαλα εγώ και πλήρωσα με την κάρτα της Εθνικής (Εθνοcash plus). Συνήθως δεν τη δέχονται αυτή επειδή δεν είναι VISA και είναι Maestro, αλλά σφίξαν οι κώλοι ;) 

 

Στο καπάκι πάω ATM εθνική, οπότε εκεί είχε όντως ουρά (επιπέδου 5-6 άτομα μπροστά μου για 2 ATM), στην ουρά φυσικά κάποιοι έβριζαν τον μπαρουφάκη, αλλά το πιο αστείο ήταν ότι αυτός που έβριζε γιατί δεν θα έχει γάλα να ταΐσει τα παιδιά του, δεν έβγαλε 60 αλλά 20, γιατί δεν είχε φράγκο μέσα (δεν είχε πληρωθεί). Αυτό είναι λοιπόν το ανέκδοτο, τους φταίει το capital control όταν έχουμε φτάσει να έχουμε μηδενικό capital.

 

Στην πράξη λοιπόν δεν υπάρχει μέχρι στιγμής κάποιο όριο στις αγορές, αρκεί αυτές να γίνονται μέσω κάρτας. Σιγά τα αυγά δηλαδή, στην Αγγλία αυτό είναι κοινός τόπος. Ευκαιρία να εξευρωπαϊστούμε λίγο μπας και μειωθεί το μαύρο χρήμα. Γιατί το cash φέρνει εξυπνάδες (μαύρο ΦΠΑ κλπ.).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κατα πόσο τυχαίνει να συμφωνεί μαζί σου ο αδωνις γεωργιαδης ας πουμε:
Διάβασε λίγο το κείμενο του tweet και πες μου που κάνει λάθος. Εκτός και αν το μόνο σου επιχείρημα είναι ότι συμφωνεί ο Γεωργιάδης. :tomato:
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις τις τελευταίες 10 μέρες έφυγαν απο τις τραπεζες ΠΟΛΛΑ λεφτά. Ξέρουμε σύνολο πόσα ? Εκτιμώ οτι πρεπει να έχουν μπει κάτω από το στρώμα, μέσα στην κατάψυξη, μέσα σε γλάστρες πάνω από 6-7Δις ευρώ μόνο για τις 10 τελευταίες μέρες. Πόσο τις % είναι αυτό του ΑΕΠ ?

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά με το παράδειγμα της Κύπρου μόλις 2 χρόνια πίσω ασχολείστε με το τι λέει αυτός; Ο Πούτιν είναι 200% πατριώτης και πάνω από όλα θα βάλει την Ρωσία. Κύπρος αλλά και Ελλάδα είναι ένα τίποτα για αυτόν

 

18/3/2013

«Άδικο κι επικίνδυνο» το «κούρεμα», λέει ο Πούτιν

28/3/2013

Γιατί η Ρωσία αρνήθηκε να σώσει την Κύπρο, σύμφωνα με τους FT

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χθες έκανα την πρώτη μου βόλτα, λοιπόν 11 το βράδυ στο βενζινάδικο είχε ένα παπάκι πριν από μένα, μετά έβαλα εγώ και πλήρωσα με την κάρτα της Εθνικής (Εθνοcash plus). Συνήθως δεν τη δέχονται αυτή επειδή δεν είναι VISA και είναι Maestro, αλλά σφίξαν οι κώλοι ;)

 

Στο καπάκι πάω ATM εθνική, οπότε εκεί είχε όντως ουρά (επιπέδου 5-6 άτομα μπροστά μου για 2 ATM), στην ουρά φυσικά κάποιοι έβριζαν τον μπαρουφάκη, αλλά το πιο αστείο ήταν ότι αυτός που έβριζε γιατί δεν θα έχει γάλα να ταΐσει τα παιδιά του, δεν έβγαλε 60 αλλά 20, γιατί δεν είχε φράγκο μέσα (δεν είχε πληρωθεί). Αυτό είναι λοιπόν το ανέκδοτο, τους φταίει το capital control όταν έχουμε φτάσει να έχουμε μηδενικό capital.

 

Στην πράξη λοιπόν δεν υπάρχει μέχρι στιγμής κάποιο όριο στις αγορές, αρκεί αυτές να γίνονται μέσω κάρτας. Σιγά τα αυγά δηλαδή, στην Αγγλία αυτό είναι κοινός τόπος. Ευκαιρία να εξευρωπαϊστούμε λίγο μπας και μειωθεί το μαύρο χρήμα. Γιατί το cash φέρνει εξυπνάδες (μαύρο ΦΠΑ κλπ.).

Μήπως δεν πληρώθηκε επειδή το αφεντικό του δεν είχε βγάλει λεφτά από την τράπεζα να τον πληρώσει λόγω των capital controls ή λόγω της αβεβαιότητας; Το σκέφτηκες καθόλου αυτό. Το μόνο που αποδεικνύεται από αυτό που λες είναι ότι

1) Δεν βρίζουν τον Βαρουφάκη οι έχοντες κότερο

2) Όσοι τρέξανε στις ουρές των ΑΤΜ δεν είναι ζωάδια βολεμένα όπως γράψαν άλλοι

3) Τα capital controls επηρεάζουν ΚΑΙ την μισθοδοσία των υπαλλήλων και μάλιστα στον μέγιστο βαθμό(είναι και τελευταία μέρα του μήνα, πολλοί δεν θα πληρώσουν τους υπαλλήλους τους με διάφορες προφάσεις)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιοι που έχουν κατακλέψει το ελληνικό δημόσιο, έχουν μύρια χωρίς να ξέρουν ούτε οι ίδιοι πως σκατά τα βρήκαν, αφού δεν δούλεψαν ποτέ, και τώρα τους φταίει η μέρκελ με τον σοιμπλε και δεν ξέρω και εγώ ποιος άλλος.

 

ωραία πράγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν πολύ ωραίο να κάναμε 2 ζώνες στην χώρα μία με αυτούς που θέλουν ΝΑΙ και μία με αυτούς που θέλουν ΟΧΙ για να δούμε στην πράξη τις διαφορές των επιλογών.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.