Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Κάνεις λάθος σε τόσα πολλά σημεία που δεν εχω ορεξη να αναλυσω.

 

3dc7cc20b76139b696d9968de1254538.jpg

 

 

edit : 



 γιατί πριν 3 βδομάδες όλα τα ζωάδια έτρεξαν και έκαναν bank run.

 
 
:rofl: :rofl:  :rofl:

 



, ok, ντάξυ... Είναι προνόμιο...

 
τοσο προνομιακο οσο το να δηλωνεις αριστερος και να μην ξερεις ορθογραφια   :hehe:
 
Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα μπερδεύεις λίγο Myralis. Ο Σκλαβενίτης δεν τα πήρε από τον φορολογούμενο για να τα δώσει στους ιδιωτικούς υπαλλήλους του. Ο εκάστοτε υπουργός οικονομίας μέχρι σήμερα κάνει τον καλό προς τους δημ υπαλληλους δίνοντας αυξήσεις παραπάνω από όσο αντέχει το ταμείο, είτε παίρνοντας δάνεια επιβαρύνοντας έμμεσα τον φορολογούμενο πολίτη, είτε βάζοντας επιπλέον φόρο επιβαρύνοντας άμεσα τον φορολογούμενο. 

Οι τράπεζες είναι κλειστές γιατί οι πολιτικοί κάνανε παροχές περισσότερες από όσες σήκωνε το ταμείο. Αλλά και επειδή πήρανε μίζες, βάλανε χέρι στο δημόσιο χρήμα, δίνανε εργολαβίες σε δικούς τους ανθρώπους κλπ κλπ. 

Όχι δεν τους τα έδωσε στο χέρι. Όμως στην πρότασή σου (ερώτησή σου για την ακρίβεια) βάζεις τη λέξη "αύξηση". Σε όλα τα κείμενα στο διαδίκτυο διαβάζω για: απολύσεις εργαζομένων και μειώσεις μισθών σε ιδιωτικό και δημ τομέα. Δηλαδή μιλάμε για μία προνομιακή κίνηση αυτή της αύξησης προς κάποιους δημ υπαλλήλους. Οι υπόλοιποι εργαζόμενοι (ιδιωτικού και δημόσιου τομέα) στο πηγάδι κάνανε τσισάκια; 

Το πρώτο bold ειναι ψέματα γιατί 5 χρόνια μειώσεις τρώνε. Το δευτερο bold ειναι ψέματα γιατί οι τράπεζες ειναι κλειστές μετά απο πιέσεις της ΕΚΤ γιατί πριν 3 βδομάδες όλα τα ζωάδια έτρεξαν και έκαναν bank run.

Τώρα το να μου λες ότι ειναι προνόμιο να πας από τα 250 euro στα 300, ok, ντάξυ... Είναι προνόμιο...

 

EDIT: Μπορώ να κάτσω και να γράφω ότι φταίει ο καπιταλισμός που ο εργοδότης του Ι.Υ. έκανε τις επιδοτήσεις BMW και Cayenne αντί για μισθούς στους υπαλλήλους του, ή ότι έκανε ανοίγματα πολύ παραπάνω από ότι αντέχει η τσέπη του και την πληρώνουν οι υπάλληλοι του, αλλά δεν θα κάτσω να κυνηγάω φαντάσματα.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω. Έτσουζαν αυτά που έλεγε κατά καιρούς για ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και τον υπόλοιπο συφερτό.

Είναι αλήθεια πάντως ότι με τις παραστάσεις του βγάζει σε λίγες μέρες όσα βγάζουν οι βουλευτές το χρόνο.

Πάλι βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα. Το θέμα δεν είναι αν έτσουζαν ή όχι. Το θέμα είναι ότι δεν ήταν σάτιρα. Την ωραία την σάτιρα την απολαμβάνεις όποιο και αν είναι το θέμα της, όποιος και αν είναι ο στόχος της. Αυτό που έκανε ο Λαζόπουλος όμως δεν είχε σχέση με σάτιρα στο μεγαλύτερο μέρος της εκπομπής. Το τσαντίρι είχε εκφυλιστεί σε 1,5 ώρα με το ζόρι πολιτικής προπαγάνδας, plus ολίγον ότι μακακία βρούμε από το youtube, με ολίγον εξτρά εξευτελισμό - και όχι σάτιρα - κάποιου που του ξέφυγε κανένα σαρδάμ.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν πάω να θολώσω τίποτα, αλλά μου την δίνει αυτό το μένος εναντίων των Δ.Υ. βασικά μου την δίνει η έχθρα μεταξύ Δ.Υ. και Ι.Υ.

Κόβουνε χρήματα από το δημόσιο, στεναχωριούντε οι μεν, φωνάζουν οι δεν, δίνουν αυξήσεις στο δημόσιο, "Χαίροντε οι μεν, ΟΧΙ _ _ _ ανάκι, δεν πρέπει να τα πάρεις" οι δεν. Δεν ειναι υγιές αυτό το πράγμα.

Έτσι το βλέπεις εσύ. Αν δίαβασες την απάντησή μου θα είδες ότι λέω "Όταν το κράτος έχει πλεόνασμα ας πάρουν αύξηση, όχι τώρα". Συμφωνείς ή όχι ότι δεν είναι η ώρα τώρα για αυξήσεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάλι βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα. Το θέμα δεν είναι αν έτσουζαν ή όχι. Το θέμα είναι ότι δεν ήταν σάτιρα. Την ωραία την σάτιρα την απολαμβάνεις όποιο και αν είναι το θέμα της, όποιος και αν είναι ο στόχος της. Αυτό που έκανε ο Λαζόπουλος όμως δεν είχε σχέση με σάτιρα στο μεγαλύτερο μέρος της εκπομπής. Το τσαντίρι είχε εκφυλιστεί σε 1,5 ώρα με το ζόρι πολιτικής προπαγάνδας, plus ολίγον ότι μακακία βρούμε από το youtube, με ολίγον εξτρά εξευτελισμό - και όχι σάτιρα - κάποιου που του ξέφυγε κανένα σαρδάμ.

 

Όντως τα τελευταία χρόνια έγινε εκπομπή πολιτικού σχολιασμού. Τα πρώτα χρόνια πάντως τις χαιρόσουν τις εκπομπές του. Μετά στέρεψε η φαντασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι συντελεστές αυτοί θα τους μαμήσουν όλους.  Πριν λίγες μέρες ψώνισα από την λαική τα περισσότερα είδη με 0.50 λεπτά το κιλό! Κάπως έτσι φτάνουμε στους μισθούς των 300 ευρώ...ε συγνώμη, στην ανάπτυξη ήθελα να πω.

 

Εστίαση 23%. Ο λογαριασμός φούσκωνε μόνο με τα ποτά στο 23%. Είχαμε ξεχάσει τις μπύρες, τώρα δυστυχώς πέθανε και το σουβλάκι. Δεν πειράζει. Τώρα κάθε γλάστρα θα έχει και μια ντοματιά. Θα περιορίσουμε και τις εξόδους μας στα εστιατόρια. Θα μαζευόμαστε σε σπίτια πια για να συνεστιάσεις και να χορεύουμε παλιούς παραδοσιακούς μπολσεβίκικους χορούς. Βότκες ξεχάστε τις. Είπαμε...23% είναι αυτό. Αν βγάλει το Lidl Finkvodkai σε 25άδες το σκεφτόμαστε.

 

Θα πωλούνται για τα ΜΗΣΥΦΑ στα supermarket. Πάλι καλά. Όταν και ΑΝ σε βγάζει ο δρόμος εκεί για γάλα,  θα παίρνεις και μια voltaren ή κανα panadol. Η μεν πρώτη θα σου χρειαστεί για την μέση από το περπάτημα να ψάχνεις δουλειά, το μέν δευτερο για τον πονοκέφαλο για τις βλακείς που θα συνεχίζεις να ακούς για αρκετό καιρό ακόμα.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι το βλέπεις εσύ. Αν δίαβασες την απάντησή μου θα είδες ότι λέω "Όταν το κράτος έχει πλεόνασμα ας πάρουν αύξηση, όχι τώρα". Συμφωνείς ή όχι ότι δεν είναι η ώρα τώρα για αυξήσεις;

Να σου πω κάτι? Εγώ να συμφωνήσω. Και οι γονείς μου, που σαν Δ.Υ. παίρνουν έναν αξιοπρεπή μισθό μπορεί να συμφωνήσουν. Και οι εν λόγω εκπαιδευτικοί αν έχουν και άλλο μισθό παίζει να συμφωνήσουν, αν όμως αυτός είναι ο μόνος τους μισθός, δεν παίζει να συμφωνήσουν γιατί με 300 ευρώ δεν ζεις..

Link to comment
Share on other sites

Στους 48 μήνες δικαιούται βουλευτική σύνταξη;

Δεν την παλευεις μία.

"Από το 1993 και μετά, δικαίωμα σύνταξης θεμελιώνουν όσοι έχουν συμπληρώσει 48 μήνες βουλευτικής θητείας (4 χρόνια) και με τη συμπλήρωση του 65ου έτους."

 

Ο Κοδέλας είναι βουλευτής από το 2012, ακα 3 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάω να θολώσω τίποτα, αλλά μου την δίνει αυτό το μένος εναντίων των Δ.Υ. βασικά μου την δίνει η έχθρα μεταξύ Δ.Υ. και Ι.Υ.

Κόβουνε χρήματα από το δημόσιο, στεναχωριούντε οι μεν, φωνάζουν οι δεν, δίνουν αυξήσεις στο δημόσιο, "Χαίροντε οι μεν, ΟΧΙ _ _ _ ανάκι, δεν πρέπει να τα πάρεις" οι δεν. Δεν ειναι υγιές αυτό το πράγμα.

 

  Ε κάποια πράματα δεν αντέχονται να τα διαβάζει κανείς, όσο φιλότιμα κι αν προσπαθεί τόσο καιρό. 

 

  Οντισιόν για πολιτικός δίνεις εδώ στο φόρουμ ? Τι δεν καταλαβαίνεις ? Η χώρα έχει χρεοκοπήσει ουσιαστικά, στάση πληρωμών προς τους δανειστές της και εσύ δίνεις αύξηση στον ΔΥ??? Ξέρεις τι παίρνει ο Ι.Υ όταν χρεωκοπεί η επιχείρηση για την οποία εργάζεται ? Οχι άυξηση,ούτε τα δεδουλευμένα πολλές φορές

 

  Η παραμύθα περί κατσίκας θα πάψει όταν κάποιοι πάψουν να ζούν εις βάρος των υπολοίπων.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ποιος εκπαιδευτικός παίρνει 300 € το μήνα;

Λάθος μου και λάθος σου, πρόκειται για αυξήσεις σε εκπαιδευτικούς, βαθμολογητές και συμμετέχοντες στις εξετάσεις Πιστοποιήσης του ΕΟΠΕΠ, κάτι που προφανώς είναι για μικρό χρονικό διάστημα. Δεν παίρνουν 300 ευρώ το μήνα, παίρνουν όσα παίρνουν +300 ευρώ τους μήνα που απασχολήθηκαν εκεί σαν βαθμολογητές.

 

  Η παραμύθα περί κατσίκας θα πάψει όταν κάποιοι πάψουν να ζούν εις βάρος των υπολοίπων.

Όταν πχ ο Μπόμπολας πάψει να ζει εις βάρος του δημοσίου ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν την παλευεις μία.

"Από το 1993 και μετά, δικαίωμα σύνταξης θεμελιώνουν όσοι έχουν συμπληρώσει 48 μήνες βουλευτικής θητείας (4 χρόνια) και με τη συμπλήρωση του 65ου έτους."

 

Ο Κοδέλας είναι βουλευτής από το 2012, ακα 3 χρόνια

Αυτό λέω, του λείπουν 12 μήνες :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω, δεν την παλευεις . Μην πω τίποτα χειρότερο.

Ναι ναι ναι, έτσι είναι. Κάτσε να δούμε μόνο για πόσο καιρό θα θεωρεί απαραίτητο να ψηφίζει όχι. Εγώ λέω 12 μήνες τουλάχιστον. Ο άνθρωπος μπορεί να με διαψεύσει και αύριο το πρωί κιόλας. Μην ξεχάσεις να ποστάρεις όταν παραιτηθεί ώστε να σου πω ότι "Ναι, αυτός δεν ενδιαφέρεται για την καρέκλα και τα φράγκα".

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και κλείσαμε το νέο μνημόνιο και μιας και όποιος τολμούσε να πει κάτι για το κυβερνόν κόμμα τις προηγούμενες μέρες είχε απέναντί του τους πάντες και τα πάντα, σε βαθμό να θεωρείται γερμανοτσολιάς και πουλημένος, ας κάνω μία σύνοψη.

 

Πρώτο και καλύτερο. Το βράδυ που ανακοίνωσε το δημοψήφισμα ο κύριος Τσίπρας, έγραψα ότι δεν έχει μπαλάκια στο παντελόνι του. Αποδείχθηκε ότι δεν έχει τελικά. Έβαλε ένα λαό να ψηφίσει κάτι εκβιάζοντας ένα ΟΧΙ και το πήρε. Ο λόγος που το έκανε; Λέγεται κρίση πανικού. Έφτασε σε αδιέξοδο και δεν ήθελε να πάρει τη πολιτική ευθύνη και να διαλύσει τη παράταξή του. Το τελευταίο βέβαια, δε το απέφυγε ξημερώματα Σαββάτου γιατί δεν υπολόγιζε ότι σοβάρεψαν τόσο πολύ τα πράματα και οι τράπεζες θα κλείσουν. Τι το έκανε αυτό το ΟΧΙ που πήρε τελικά; Το έκανε νέο μνημόνιο με αριθμό #3. Από αυτά τα 3 εμείς θα πάρουμε αυτό που ξέρετε. Βέβαια κάποιοι λένε λάθος κάνεις δεν είχε εντολή για να φύγει από το ευρώ. Ναι σωστά, μα δε το είχε σκοπό όπως φαίνεται και επίσης καλέ μου συμπολίτη, ούτε είχε εντολή από το λαό να συνεχίσει με τον ΕΝΦΙΑ. Το τελευταίο ήταν που τον έκανε πρωθυπουργό. Τον διατήρησε όμως χωρίς καν να σε ρωτήσει. Σου άρεσε αυτό καλέ μου Έλληνα;

 

Δεύτερον. Όταν πας να διαπραγματευτείς και δεν έχεις από πίσω κάποιο σχέδιο και εσύ ο νέος και άπειρος έχεις απέναντί σου τις μεγαλύτερες πολιτικές πουτάνες (λέγε με πχ Σόϊμπλε), που θες να καταλήξει η προσπάθειά σου; Στην Αιγινα θα καταλήξει… Πραγματικά μέχρι και τη τελευταία στιγμή είχα ελπίδα ότι κάτι έχει στο μανίκι, κάτι έχει προβλέψει και εκεί που ζητούσαν γη και ύδωρ, θα τους έστελνε στον αγύριστο. Τίποτα όμως…

 

Τρίτον. Ο κύριος Τσίπρας αφού ήθελε να πάει τα πράγματα στα άκρα, χωρίς όμως να κάνει την ηρωική έξοδο, όπως πολλοί την αποκαλούν, δεν ήξερε ότι η χώρα δεν έχει την αυτονομία, την υποδομή, την αντοχή για να πάει και να βάλει μόνη της πλώρη; Δεν ήξερε ότι ο Έλληνας την επιδότηση την έκανε BMW, NAVARA και όχι επένδυση στη δουλειά του; Και μην ακούσω τη δικαιολογία του περιορισμού καλλιέργειας γιατί δε καλλιεργούσαμε ούτε τα επιδοτούμενα αλλά τα διπλοτριπλοδηλώναμε, βλέπε παραπάνω. Το ήξερε, γι’ αυτό και όταν μπήκε το σχοινί στο λαιμό, έκανε πίσω. Για να το καταλάβει βέβαια, έπρεπε να φτάσουμε στο αμήν. Οι μεν να θυμηθούν τις ουρές των ανέργων και αστέγων και οι δε να δείχνουν τις ουρές των ηλικιωμένων στα ΑΤΜ.

 

 

Τέταρτον. Του αναγνωρίζω ότι είχε όλη τη καλή διάθεση να κάνει κάτι καλό γι’ αυτό το τόπο. Εξάλλου είναι και σε ηλικία που επιτρέπονται τα όνειρα και οι φιλοδοξίες. Δεν επιτρέπεται όμως να βάζεις έναν Γιάνη που το θέλει με ένα «ν» το όνομά του γραμμένο, να παίζει μία χώρα και το λαό της στα ζάρια. Δεν τον έβλεπες Αλέξη; Δε τον έβλεπες… Πέτυχε ο Γιάνης Αλέξη; Σαφέστατα, αλλά δεν πέτυχε αυτό που ήθελες εσύ Αλέξη, αλλά αυτό που ήθελε αυτός. Να ανέβει κατακόρυφα η δημοτικότητά του και από πίσω του να τρέχουν κανάλια εσωτερικού και εξωτερικού. Σε βοήθησε τελικά Αλέξη; Όχι, ίσα-ίσα σου έβαλε ένα ακόμα καρφί όταν εσύ ζητούσες ψήφο από τη βουλή. Πρόσεχε από δω και πέρα τους συνεργάτες σου Αλέξη.

 

Πέμπτο. Αν και θα πέσετε να με φάτε (ευτυχώς με κάποιους συμφωνώ σε αυτό). Μέχρι πότε σε αυτό το τόπο το να αγγίξουμε την περιουσία της εκκλησίας θα είναι ταμπού; Γιατί να πληρώνει ο λαός τους παπάδες και γιατί το παγκάρι να είναι μαύρο; Γιατί το μισό κέντρο της Αθήνας από τη Μητροπόλεως μέχρι το κολωνάκι να ανήκει σε αυτούς; Γιατί να μη τα φορολογήσουμε; Ως πότε δηλαδή θα είναι με διαμάντια και ρουμπίνια στα κεφάλια τους και με τα χρυσά τους άμφια για να είναι ο άλλος στον κάδο να ψάχνει για φαΐ. Αυτός είναι ο λιτός βίος που έλεγε ο Κύριός μας; Αυτή είναι η μετάφραση του έχω δύο χιτώνες δίνω τον έναν; Και όποιος θέλει να πάει να ανάψει το κεράκι του θα μπορέσει και θα το κάνει και πάλι, είτε φορολογείται η εκκλησία είτε όχι. Τη προσευχούλα του και πάλι θα τη κάνει. Το τάμα του και πάλι θα το κάνει. Αλέξη από εσένα που δεν ορκίστηκες με θρησκευτικό όρκο, αλλά ούτε παντρεύτηκες σαν χριστιανός, περίμενα ειλικρινά ότι επιτέλους θα βρεθεί ένας πολιτικός και θα το κάνει. Αλλά μάλλον το πολιτικό κόστος και πάλι είναι μεγάλο και υπολογίζεται, όπως και μεγάλη προϋπόθεση είναι αυτό που είπα στο πρώτο.

 

Έκτο. Μέχρι πότε όλοι αυτοί οι γνωστοί άγνωστοι που έχουν φάει με δέκα μασέλες θα μένουν και εκτός φυλακής αλλά και με τη περιουσία τους άθικτη; Γιατί δε θέλω να μπουν φυλακή αλλά να τους πάρουν την περιουσία. Το πρώτο από μόνο του δεν αρκεί μιας και ο λαός πάλι θα τους ταΐζει. Μόνο ο Τσοχατζόπουλος έφαγε;

 

Έβδομο. Εχουμε δαιμονοποιήσει τον Σοϊμπλε (όχι ότι είναι αθώα περιστερά). Γιατί; Γιατί είχε plan A, B, C, D για οτιδήποτε προκύψει; Αυτός μας φταίει που ο δικός μας Υπουργός Οικονομικών πήγε και κουνούσε δάχτυλο και έλεγε τις θεωρίες του χωρίς να έχει καν plan A; Και αφού αποδείχθηκε ότι δεν είχε κανένα σχέδιο, την έκανε με ελαφρά και άφησε τον Πρωθυπουργό να κουρεύεται; Μακάρι να είχαμε τέτοιους Υπουργούς σε αυτό το τόπο και όχι Μπαρούφες. Μου αρέσει που τον έχω απέναντι; ΟΧΙ. Θα προτιμούσα να είχα έναν χωρίς σχέδιο να πανικοβληθεί και να μου κάνει τα χατίρια. Δε τον έχω όμως. Έχω έναν οργανωμένο Υπουργό απέναντι, που εκπροσωπεί έναν λαό, όπως και οι δικοί μας εκπροσωπούν εμάς. Φταίει αυτός να είναι δύσπιστος όταν του πας ένα δημοψήφισμα που λέει τα 8δις μέτρα δεν είναι βιώσιμα, αλλά τώρα που βουλιάζω κάνω στροφή 180 μοιρών και θέλω 15 δις και θα στα δώσω πίσω; Σοβαρά;

 

 

Όγδοο. Σας χαιρετώ και εύχομαι σε όλους λιγότερο ενθουσιασμό την επόμενη φορά με τους πολιτικούς. Να έχετε στο μυαλό σας ότι αν δε βάλουμε εμείς πλάτη, κανένας δε μας σώζει. Είτε τον λένε Αλέξη, είτε τον λένε Γιάνη. Ξέρω ποια ήταν η Ελλάδα του Περικλή, του Μ. Αλεξάνδρου και όσων θυμηθήκαμε όλοι αυτές τις μέρες. Ξέρω όμως και πολύ καλά ποια είναι η Ελλάδα του 2015 η οποία πάνω από όλα χρειάζεται αυστηρή ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ. Μην τους επικαλούμαστε μόνο όλους αυτούς, αλλά να κάνουμε και κάτι να τους μοιάσουμε. Δεν αρκεί που πάτησαν τα ίδια χώματα με εμάς, αλλά να μάθουμε πως φτάσανε εκεί που είχαν φτάσει. Όνειρα έχω μάθει να κάνω, αλλά ξέρω ότι είναι όνειρα και αν και δε μου αρέσει, πολλές φορές -αν όχι όλες- τα αφήνω στην άκρη και μένω στην πραγματικότητα. Γιατί αν μείνω στα όνειρα και μου τα σκοτώσει κάποιος, τότε πονάει περισσότερο. Όπως έγινε αυτές τις μέρες… 

 

ΥΓ Το να ήσουν προσγειωμένος τις προηγούμενες μέρες και να μην είχες τον ενθουσιασμό σε έκανε ανθέλληνα, δωσίλογο, γερμανοτσολιά κλπ. Ο λόγος που δε ψήφισα είναι γιατί βαρέθηκα την κοροϊδία. Κοροϊδία ήταν το δημοψήφισμα για όσους δε το καταλάβατε ακόμα. Περαστικά μας και υγεία πάνω από όλα.

 

Οχι οτι έχεις αδικο σε γενικές γραμμες, αλά ΜΠΑΜ κάνει το πόσο επιφανιακά , μονόπλευρα (σε ορισμένα θεματα) , κακα και αόριστα έχεις ψαχτεί / ενημερωθεί .

Δεν κατακρίνω και ούτε με νιάζει ~ Just saying

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μπορεις να μου πεις που ειμαι κακα και μονοπλευρα πληροφορημενη. Διαβασα αποτ η πιο ελεεινή φυλλαδα που εκανε μονιμα προπαγανδα μεχρι ξενα μεσα. Με τα δευτερα μαθαινα τα νεα πιο γρηγορα οφειλω να ομολογησω. :)

Εμενα μου αρκει που απο τον Ιανουαριο ηξερα που θα παει με μαθηματικη ακριβεια και μαλιστα το ειχα συζητησει με ατομα απο το φορουμ. Ισως βεβαια επειδη μιλαω με ατομα που εχουν μια παραπανω πειρα απο εμενα σε αυτα, αν και κατεληξαν να παιρνουν χαπια στη κυριολεξια. Για μενα ηταν μια φυσιολογικη εξέλιξη οι τελευταιοι 5 και κατι μηνες και ας μην ηθελα να το πιστεψω στην αρχη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο bold ειναι ψέματα γιατί 5 χρόνια μειώσεις τρώνε. Το δευτερο bold ειναι ψέματα γιατί οι τράπεζες ειναι κλειστές μετά απο πιέσεις της ΕΚΤ γιατί πριν 3 βδομάδες όλα τα ζωάδια έτρεξαν και έκαναν bank run.

Τώρα το να μου λες ότι ειναι προνόμιο να πας από τα 250 euro στα 300, ok, ντάξυ... Είναι προνόμιο...

 

EDIT: Μπορώ να κάτσω και να γράφω ότι φταίει ο καπιταλισμός που ο εργοδότης του Ι.Υ. έκανε τις επιδοτήσεις BMW και Cayenne αντί για μισθούς στους υπαλλήλους του, ή ότι έκανε ανοίγματα πολύ παραπάνω από ότι αντέχει η τσέπη του και την πληρώνουν οι υπάλληλοι του, αλλά δεν θα κάτσω να κυνηγάω φαντάσματα.

 

Myrali τι είναι αυτά που γράφεις !!!!!

Η ΕΚΤ έφταιξε που έκλεισαν οι τράπεζες ??

Δεν ξέρεις ότι το να μην πληρώσεις την δόση του ΔΝΤ και με την παρέλευση ενός μήνα μετά χωρίς να πληρώσεις πάλι.θεωρείται πιστωτικό γεγονός?? 

Δεν ξέρεις ότι η ακολουθία αυτού είναι το κλείσιμο των τραπεζών ?? Αυτό γίνεται παντού,σε όλες τις χώρες που ήλθαν σε αυτήν την κατάσταση.

Και καλά εσύ δεν το ήξερες.Ο Βαρουάκης δεν το ήξερε ώστε να έχει κάνει τα πάντα για να μην φτάσουμε εκεί ???

Αν τελικά δεν το ήξερε και αυτός τότε γιατί τον είχαν σε αυτήν την θέση ??

Και στην τελική αν το πάρουμε ότι έφτασε  τα πράγματα η κυβέρνηση επίτηδες εκεί, για να πιέσουν την Ευρώπη (έτσι νόμιζαν προφανώς) σε τι έφταιξε η ΕΚΤ που έκλεισαν οι τράπεζες αφού είναι φυσιολογικό επακόλουθο,και σε τι σας έφταιξε ο κόσμος (τα ζωάδια κατ`εσένα)που θέλησε να πάρει τα χρήματα του εν όψη χρεωκοπίας ??

Η κυβέρνηση έπρεπε να έχει μεριμνήσει να μην φτάσουν τα πράγματα σε capital control.

Γιατί πρέπει να φταίνε πάντα οι άλλοι και ποτέ οι αληθινοί υπαίτιοι των καταστάσεων!!!!!

Και μην ξεχνάς ποτέ, ότι αυτά τα ζωάδια έκαναν τον ΣΥΡΙΖΑ κυβέρνηση.Όχι όμως για να χάσουν τα λεφτά τους.

Ήθελα νάξερα ο Τσίπρας θα έχει το θάρρος να τους αποκαλέσει ζωάδια στην βουλή αύριο ???

Θα τους πει ότι ναι, είναι ζωάδια που τον ψήφισαν για να τους στέλνει καθημερινά στα ATM με 35 βαθμούς ζέστη για να πάρουν ένα 50ρικο ??

Θα τους πει ότι ναι,είσαστε ζωάδια που πιστέψατε όλο το παραμύθι που σας σέρβιρα,και αντ`αυτού σας φέρνω το τρίτο και χειρότερο μνημόνιο που είχατε φανταστεί ??

Θα τους πει ότι ναι,είσαστε ζωάδια που πιστέψατε ότι θα αλλάξω την Ευρώπη,ενώ δεν μπορώ να κάνω κουμάντο και να αλλάξω το ίδιο το κόμμα μου??

Αυτά....γιατί αν γράψω όλα αυτά που πρέπει να πει στα ζωάδια δεν τελειώνουμε ούτε αύριο.

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.