Jump to content


Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

@yanni, τώρα; Υπάρχει περίπτωση οι εφαρμοστικοί νόμοι του νέου μνημονίου να οδηγήσουν σε πλεονάσματα κτλ κτλ;;;;

πρέπει ή όχι να γίνει Plan B/C/D απ'ολες τις πολιτικές δυνάμεις; ...Σε τρία χρόνια που θα είμαστε;

Ας κάνουμε την πορεία θανάτου μέχρι να μας βγει η ψυχή  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι έτσι. Κρύψου κρύψου. Κάνε τον Κινέζο. Να ξεχάσουμε τα 5000 ποστς που έχεις κάνει για τον ΣΥΡΙΖΑ και πως θα έσωζε την χώρα. Αλλά το μεγαλύτερο καλαμπούρι είναι ότι χρησιμοποιείς ως επιχείρημα την μη έξοδο από το ευρώ. Οπότε συμφωνείς τελικώς με την επιλογή και υπογραφή του 3ου μνημονίου;

Ναι έχω κάνει 5000 ποστ για τον ΣΥΡΙΖΑ, συμφωνούσα με αυτά που έλεγε και έκανε. Όταν ο Τσίπρας σταμάτησε να κάνει αυτά που προστάζει η Αριστερά, θα πάω αντίθετα. Εσύ μένεις σε αυτά που έχω πει για τον ΣΥΡΙΖΑ, κατά καιρούς όμως έχω πει ότι πιστευω στην Αριστερά, Ο ΣΥΡΙΖΑ μέχρι πρότινος ήταν ότι καλύτερο και λογικό μπορούσα να έχω προς αυτή την κατευθυνση. Και εδώ λέω ότι ο Τσίπρας κάνει λάθος.

Το επιχείρημα για το ευρώ είναι για να δω αν εσύ, ο ακομμάτιστος καταστροφολόγος γκρινιάρης θα πεις ότι έκανες λάθος σε αυτά που έλεγες.

Τώρα αν με ότι έχω γράψει, πιστευεις ότι συμφωνώ με το 3ο μνημόνιο, μην το ζορίζεις, δεν έχεις καταλάβει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

"Για να έχουμε κάποια κατανόηση των μεγεθών. Πριν 2 χρόνια περίπου πουλήθηκε ο ΟΠΑΠ (μια τεράστια κερδοφόρα μηχανή που βγάζει λεφτά) για 0,65 δις. Καταλαβαίνουμε τι σημαίνει 50 δις ιδιωτικοποιήσεις έτσι;

Σημαίνει ότι δε θα μείνει παραλία για παραλία, λιμάνι για λιμάνι, αεροδρόμιο για αεροδρόμιο, ΔΕΗ, νερό, ενέργεια, ο,τιδήποτε δημόσιο.

Αλλά δόξα τω θεώ, μείναμε στο ευρώ.

Σύνταξη στα 67, ή στα 62 με 40 χρόνια ενσήμων. Ποιος κολλάει ένσημα από τα 22 του; πόσοι κολλάνε ένσημα γενικά;

Αλλά δόξα τω θεώ, μείναμε στο ευρώ.

100% προκαταβολές φόρων, Κυριακές ανοιχτές, φορολογία, αυτό σημαίνει ότι μικρομαγαζάτορες και μικροξενοδόχοι έχουν κλείσει σε 6 μήνες τα μαγαζιά τους. Στα νησιά μόνο υπερξενοδοχιάρες με πισίνες για τους φραγκάτους τουρίστες, από μαγαζιά μόνο Mall, Public, και Attica.

Αλλά δόξα τω θεώ, μείναμε στο ευρώ.

Ως "ο γραφικός" που έλεγα σε κουβέντες να βγούμε από το ευρώ και την ΕΕ, άκουγα συχνά "είσαι τρελός; θα πεινάσουμε για χρόνια". Σκεφτείτε από τώρα πώς θα είναι η χώρα σε 3 χρόνια. Μια χώρα που έχει ήδη 3.000.000 φτωχούς.

Γαμώ το ευρώ σας.

"Give them enough rope" έλεγε ο Strummer. Δώσε τους αρκετό σκοινί ώστε να σε κρεμάσουν. Αυτή η μαγική στιγμή που όλοι οι στίχοι των Clash επαληθεύονται. Safe european home.

Από ευρώ/ΕΕ θα έπρεπε να έχουμε φύγει ήδη ΧΘΕΣ, για να ξέρουμε από τώρα ότι σε 3 χρόνια θα έχουμε σίγουρα σταθεί στα πόδια μας. Υπάρχουν σοβαρές μελέτες οικονομολόγων ελλήνων και ξένων παντού στο ίντερνετ, σταματήστε να λέτε για μια φορά ότι "αυτά είναι ιδεοληψίες" και διαβάστε τες.

Δεν πρέπει απλά να πειστούμε ότι μόνο έξω από ΕΕ/ευρώ θα βρει επιτέλους ο λαός την υγειά του, πρέπει να πειστούμε και ότι αυτό πρέπει να γίνει ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ.

ΥΓ. Και όπως εύστοχα έγραψε στο twitter η Naomi Klein πριν λίγο, "θα παριστάνουν άραγε τους σοκαρισμένους και τους αθώους, αν οι Έλληνες ψηφίσουν τους νεο-ναζί στις επόμενες εκλογές;" Υπό τους ήχους των Clash σας λέμε: Ούτε να το σκέφτεστε.

Τώρα αρχίζουμε."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@yanni, τώρα; Υπάρχει περίπτωση οι εφαρμοστικοί νόμοι του νέου μνημονίου να οδηγήσουν σε πλεονάσματα κτλ κτλ;;;;

πρέπει ή όχι να γίνει Plan B/C/D απ'ολες τις πολιτικές δυνάμεις; ...Σε τρία χρόνια που θα είμαστε;

Ας κάνουμε την πορεία θανάτου μέχρι να μας βγει η ψυχή  

Πάντα πρέπει να έχεις plan B/C/whatever. Από εκεί και πέρα αν τόσα χρόνια μας έφταιγε η φοροδιαφυγή και τα λεφτά του Μπόμπολα, φαντάζομαι ότι με σωστές κινήσεις εκεί, θα προκύψουν έσοδα ικανά να βγει αυτό το μνημόνιο η χώρα όρθια. Το που θα είμαστε σε τρία χρόνια θα εξαρτηθεί από την αποφασιστικότητα της κυβέρνησης και την υπευθυνότητα της αντιπολίτευσης. Αν η κυβέρνηση δείξει την "αποφασιστικότητα" του Σαμαρά να χτυπήσει τα μεγάλα συμφέροντα, κοινώς να μην κάνει τίποτα και η αντιπολίτευση είναι τόσο αισχρά ανεύθυνη και επιζήμια για τον τόπο, όπως ήταν ο ΣΥΡΙΖΑ πριν γίνει κυβέρνηση, την κάτσαμε την βάρκα.

Ναι έχω κάνει 5000 ποστ για τον ΣΥΡΙΖΑ, συμφωνούσα με αυτά που έλεγε και έκανε. Όταν ο Τσίπρας σταμάτησε να κάνει αυτά που προστάζει η Αριστερά, θα πάω αντίθετα. Εσύ μένεις σε αυτά που έχω πει για τον ΣΥΡΙΖΑ, κατά καιρούς όμως έχω πει ότι πιστευω στην Αριστερά, Ο ΣΥΡΙΖΑ μέχρι πρότινος ήταν ότι καλύτερο και λογικό μπορούσα να έχω προς αυτή την κατευθυνση. Και εδώ λέω ότι ο Τσίπρας κάνει λάθος.

Το επιχείρημα για το ευρώ είναι για να δω αν εσύ, ο ακομμάτιστος καταστροφολόγος γκρινιάρης θα πεις ότι έκανες λάθος σε αυτά που έλεγες.

Τώρα αν με ότι έχω γράψει, πιστευεις ότι συμφωνώ με το 3ο μνημόνιο, μην το ζορίζεις, δεν έχεις καταλάβει τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκινάω όλα μου τα ποστ λέγοντας "Είσαι λακαμάς και δεν καταλαβαίνεις τίποτα" θα παρακαλούσα το ίδιο.

myralis μια διόρθωση,

 

τα "ζωάδια" βγάζουν τα λεφτά τους πολύ πιο πριν από την ανακοίνωση του δημοψηφίσματος. Αν δεν κάνω λάθος τα βγάζουν από τοτε που ο Βαρουφάκης είπε όχι στον γυαλάκια. μια εβδομάδα μετά δηλαδή από την ορκομωσία της κυβέρνησης.

 

ψάξτο και σαν απάντηση σου βάλε μου εικόνα με γράφημα που δείχνει τις καταθέσεις στις τράπεζες με βάση το χρόνο.

Άλλη όρεξη δεν είχα. Τι προσπαθείς να πεις? Ότι ο κόσμος δεν είχε εμπιστοσύνη στον ΣΥΡΙΖΑ? Δεν ειναι νέο αυτό. Μιλάω όμως για τα ζωάδια που όρμηξαν στην ανακοίνωση του δημοψηφίσματος και προκάλεσαν το bank run.

 

Ζήτησες από τον Yanni τα κάτωθι...

Και σου έγραψα να απολογηθείς κι εσύ που η αντίθετή σου άποψη όχι απλά δεν έφερε αντίθετα αποτελέσματα (δλδ ΟΧΙ μετρα) αλλά έφερε 2 φορές μέτρα.

Αν δεν το καταλαβαίνεις τι να πω.

 

Απολογήθηκα , το πρόβλημα μου ήταν στην διατύπωση σου. Για "τα μέτρα στην αρχή"

 

Τα λεγόμενά σου όμως είναι η απόδειξη των λάθος χειρισμών του κόμματός σου.

Η φυσική ροή των πραγμάτων θα ήταν το κλείσιμο των τραπεζών αμέσως μετά τις 30 Ιουνίου.Και εκεί θα υπήρχε ΚΑΙ παρέμβαση της ΕΚΤ.

[...].Την Κυριακή το απόγευμα κλείνετε τις τράπεζες από δικό σας πανικό και διάλυση,και με τον φόβο να σας λιντσάρουν λόγο τερματισμού χρημάτων. 

Που συμμετέχει ως εδώ η ΕΚΤ ???

Σου λέω και πάλι, υπήρχε παρέμβαση, πίεση της ΕΚΤ ώστε να κλείσουν την δευτέρα οι τράπεζες.

 

 

Μπορείς να μου πεις πότε κάποιος από την Κυβέρνηση είπε προεκλογικά αυτά που είναι σε κόκκινα γράμματα?

Ακόμα και μετά τις εκλογές πότε τα είπε?

Ακόμα και λίγο πριν την κάλπη ΟΧΙ-ΝΑΙ (το βάζω με τη σειρά που σου αρέσει)?

Όπου εκλογές εννοείς δημοψήφισμα έτσι?
http://www.tanea.gr/news/politics/article/5254347/tsipras-statherh-epidiwksh-ths-kybernhshs-einai-h-symfwnia/
 

 

«Την Κυριακή επιλέγουμε αν θα αποδεχθούμε τη συγκεκριμένη συμφωνία ή θα διεκδικήσουμε άμεσα, και με δεδομένη τη λαϊκή ετυμηγορία, μια βιώσιμη λύση».

«Λένε εν γνώσει τους ψέματα, όσοι λένε ότι το "όχι" σημαίνει έξοδο από το ευρώ. "Οχι" δεν σημαίνει ρήξη με την Ευρώπη, αλλά επιστροφή στην Ευρώπη των αξιών. "Οχι" σημαίνει ισχυρή πίεση» είπε ο κ. Τσίπρας και συμπλήρωσε:

«Το "όχι" στοχεύει σε καλύτερη συμφωνία. Μια συμφωνία που θα αντιμετωπίζει την ανθρωπιστική κρίση».

«"Οχι" σημαίνει: ισχυρή πίεση για μια οικονομικά βιώσιμη συμφωνία, που θα δίνει λύση στο χρέος, δεν θα το εκτινάζει, δε θα υπονομεύει στο διηνεκές την προσπάθειά μας για την ανόρθωση της ελληνικής οικονομίας και κοινωνίας» πρόσθεσε.

 

Χαχαχα παρακαλώ να μεταφερθεί στο thread με τις αστείες ατάκες.

 

Χαχαχα, αν δεν κατάλαβες το ερώτημα του δημοψηφίσματος από το χαρτί που σου έδωσαν, πρέπει εσύ να μεταφερθείς στις αστείες ατάκες.

Link to comment
Share on other sites

 

Άλλη όρεξη δεν είχα. Τι προσπαθείς να πεις? Ότι ο κόσμος δεν είχε εμπιστοσύνη στον ΣΥΡΙΖΑ? Δεν ειναι νέο αυτό. Μιλάω όμως για τα ζωάδια που όρμηξαν στην ανακοίνωση του δημοψηφίσματος και προκάλεσαν το bank run.

 

άντε καλά... δεν υπάρχει ελπίς με σένα...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

jon-stewart-popcorn.gif 

 

ζω για την ημερα που θα βγει καποιος απο τους 300 και θα πει στον κοσμο οτι ειναι ζωα επειδη τραβηξαν με την καρτα τους 1000-1500 τις πρωτες ωρες του σαββατου ή ακομα χειροτερα, να τους προτεινει να μην κανουν καμια αναληψη, να αφησουν  δεκα χιλιαρικα μεσα και να κανουν ολες τις αγορες απο και μπρος με καρτα, γιατι το "κουρεμα καταθεσεων" ( ποιο κουρεμα ? ΣΥΡΙΖΑ θα τους τα παρουν :hehe: )  δεν προκειται να γινει επειδη ετσι ειπε ο πρωθυπουργος  :p 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

Σου λέω και πάλι, υπήρχε παρέμβαση, πίεση της ΕΚΤ ώστε να κλείσουν την δευτέρα οι τράπεζες.

 

 

 

Απόδειξη για αυτά που λες έχεις ??

Η μιλάς με Βαρουφακικά σενάρια ?

Πάψε να κρύβεσαι πίσω από το δάκτυλό σου.Τα Ζωάδια έχουν μυαλό.Παρόλο που δεν το πιστεύεις.

Κι εγώ μπορώ να λέω ότι τις τράπεζες τις έκλεισε ο μπουμπούκος.......Αποδείξεις όμως και επιχειρήματα έχω ??

Μπορεί τα Ζωάδια να άργησαν ίσως να ξυπνήσουν,Ξύπνησαν με νεύρα όμως και δεν ξέρεις πότε μπορεί να σας πάρει η μπάλα.

Και αυτή η μπάλα οδηγεί στο κάτω του 3% και έξω από την βουλή,Εκεί που ήσασταν πάντα.

Link to comment
Share on other sites

 

Χαχαχα, αν δεν κατάλαβες το ερώτημα του δημοψηφίσματος από το χαρτί που σου έδωσαν, πρέπει εσύ να μεταφερθείς στις αστείες ατάκες.

 

Αν σου αρέσει να παίζεις με τις λέξεις μαζί σου.

 

Είπες οτι ήταν σαφέστατο το χαρτί που μας έδωσαν, εγώ διαφώνησα (χιουμοριστικά) με το οτι ήταν σαφές και μετά λες οτι δεν το κατάλαβα.

Κοίτα να δεις που άρχισα να μην καταλαβαίνω σαφέστατα πράγματα, κάτι σαν τους πολιτικούς μας δηλαδή που το οχι το βλέπουν ναι και τούμπαλιν.

Άτιμη ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια προσπάθεια και απάντησε με ένα Ναι ή ένα Όχι στα ακόλουθα.

1) Είναι κακό να ανήκεις σε κάποιο πολιτικό φορέα ;

2) Κατανοείς τι είναι η συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ;

3) Όταν ανήκεις σε εναν πολιτικό φορέα έχεις το δικαίωμα να εκφράσεις διαφορετική άποψη;

jon-stewart-popcorn.gif

ζω για την ημερα που θα βγει καποιος απο τους 300 και θα πει στον κοσμο οτι ειναι ζωα επειδη τραβηξαν με την καρτα τους 1000-1500 τις πρωτες ωρες του σαββατου ή ακομα χειροτερα, να τους προτεινει να μην κανουν καμια αναληψη, να αφησουν δεκα χιλιαρικα μεσα και να κανουν ολες τις αγορες απο και μπρος με καρτα, γιατι το "κουρεμα καταθεσεων" ( ποιο κουρεμα ? ΣΥΡΙΖΑ θα τους τα παρουν :hehe: ) δεν προκειται να γινει επειδη ετσι ειπε ο πρωθυπουργος [emoji14]

Ζω για την ημέρα που θα καταλάβετε ότι γράφω σαν Myralis. Ούτε πολιτικός είμαι, ούτε θέλω να γίνω
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το να κατηγορουμε το ΣΥΡΙΖΑ για τις τραγικες εξελιξεις, οσο και αν προσφερει ανακουφιση ως αποδιοπομπαιος τραγος ειναι αδικο.

Ειδικα αν ειμαστε απο αυτους που το ψηφισαν για οποιοδηποτε λογο.

 

Ειναι σαν να βρισκεις το μονο ατομο που ειναι προθυμο να προσπαθησει να αφοπλισει μια ωρολογιακη βομβα και επειδη δεν ξερει πως να το κανει, τελικα σκαει στα χερια του.

Και μετα να λες οτι προκαλεσε την εκρηξη.

 

Κανεις δεν περιμενε τετοια εξελιξη μετα το δημοψηφισμα. Ουτε στους μεγαλυτερους εφιαλτες μας. Καποιοι ελπιζαμε (η ειμασταν προετοιμασμενοι ψυχολογικα) για ενα grexit και αλλοι πιστευαν οτι απλως δεν εχει σημασια γιατι θα παμε παλι σε μνημονιο. Αλλα οχι αυτα που ακολουθησαν δεν ταα περιμενε κανεις.

 

Δεν ξερω πλεον τι να πιστεψω. Αν ο Βαρουφακης οντως ειχε σχεδιο για grexit και δεν εγκριθηκε, η ολη συμπεριφορα του μετα το δημοψηφισμα ερμηνευεται παντως ανετα.

Δεν τεινω γενικως προς θεωριες συνωμοσιας, αλλα ακομα και απειλες κατα τη ζωη του Τσιπρα δεν αποκλειω γιατι η σταση του αλλαξε πολυ αποτομα. Κανεις μα κανεις δεν μπορει να ειναι τοσο ανικανος.

Δεν θα μαθουμε ποτε. Η τουλαχιστον δεν θα μαθουμε οσο εχει οποιαδηποτε σημασια. Οσο νοημα και να προσπαθουμε να βγαλουμε απο αυτα που βλεπουμε και ακουμε, το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα βγει ακρη.

 

Παντως για την ερωτηση του δημοψηφισματος και το αποτελεσμα, η ολη φαση μου θυμιζει το γνωστο ανεκδοτο.

 

Τύπος πέφτει με αλεξίπτωτο σε κάποια έρημο της Αφρικής.
Χωρίς φαγητό και νερό φτάνει γρήγορα στα όριά του.
Ξαφνικά εμφανίζεται ένας πολύ μεγάλος, τεράστιος ιθαγενής (με τα αντίστοιχα "προσόντα")
και του λέει:

- Ή γκαμίση ή σκοτώσει!

Πω, τη βάψαμε, λέει μέσα του ο τύπος.

- Αμάν, τι να κάνω ... γκαμίση
- Με μπαζελίνο ή χωρίς μπαζελίνο;
- Ε, αφού το ρωτάς με μπαζελίνο καλύτερα ...


- Μπαζελίνο, έλα και συ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκινάω όλα μου τα ποστ λέγοντας "Είσαι λακαμάς και δεν καταλαβαίνεις τίποτα" θα παρακαλούσα το ίδιο.

Δε γνωρίζω αν σε ποιόν απευθύνεσαι αλλά δεν είδα κάποιον να ξεκινάει ποστ και να σου λέει "είσαι λακαμάς"

 

Άλλη όρεξη δεν είχα. Τι προσπαθείς να πεις? Ότι ο κόσμος δεν είχε εμπιστοσύνη στον ΣΥΡΙΖΑ? Δεν ειναι νέο αυτό. Μιλάω όμως για τα ζωάδια που όρμηξαν στην ανακοίνωση του δημοψηφίσματος και προκάλεσαν το bank run.

Το bank run το προκάλεσαν οι δηλώσεις των πολιτικών (όλων των κομμάτων) και η αναξιοπιστία τους εδώ και χρόνια. Φυσικά και τα κανάλια βοήθησαν όσο μπορούσαν.

Ο Κόσμος ΦΟΒΑΤΑΙ - ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ.

 

Απολογήθηκα , το πρόβλημα μου ήταν στην διατύπωση σου. Για "τα μέτρα στην αρχή"

Οκ.

 

 

Όπου εκλογές εννοείς δημοψήφισμα έτσι?

Εκλογές εννοώ εκλογές. Φλεβάρη.

Κάλπη ΟΧΙ-ΝΑΙ εννοώ δημαψήφισμα.

 

 

Οκ. Είπαν για προσπάθεια συμφωνίας έστω και λίγο πριν το δημοψηφισμα. ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ

«Την Κυριακή επιλέγουμε αν θα αποδεχθούμε τη συγκεκριμένη συμφωνία ή θα διεκδικήσουμε άμεσα, και με δεδομένη τη λαϊκή ετυμηγορία, μια βιώσιμη λύση». «Λένε εν γνώσει τους ψέματα, όσοι λένε ότι το "όχι" σημαίνει έξοδο από το ευρώ. "Οχι" δεν σημαίνει ρήξη με την Ευρώπη, αλλά επιστροφή στην Ευρώπη των αξιών. "Οχι" σημαίνει ισχυρή πίεση» είπε ο κ. Τσίπρας και συμπλήρωσε: «Το "όχι" στοχεύει σε καλύτερη συμφωνία. Μια συμφωνία που θα αντιμετωπίζει την ανθρωπιστική κρίση». «"Οχι" σημαίνει: ισχυρή πίεση για μια οικονομικά βιώσιμη συμφωνία, που θα δίνει λύση στο χρέος, δεν θα το εκτινάζει, δε θα υπονομεύει στο διηνεκές την προσπάθειά μας για την ανόρθωση της ελληνικής οικονομίας και κοινωνίας» πρόσθεσε.

Σου φαίνονται τα μέτρα, τέτοια που να αντιμετωπίζουν την ανθρωπιστική κρίση?

Σου φαίνεται η συμφωνία βιώσιμη?

Δίνει λύση στο χρέος?

Δεν το εκτινάσει?

Δεν υπονομεύει στο διηνεκές την προσπάθειά μας για την αναδιάρθρωση της Ελληνικής Οικονομιας και κοινωνίας?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απόδειξη για αυτά που λες έχεις ??

Η μιλάς με Βαρουφακικά σενάρια ?

Πάψε να κρύβεσαι πίσω από το δάκτυλό σου.Τα Ζωάδια έχουν μυαλό.Παρόλο που δεν το πιστεύεις.

Κι εγώ μπορώ να λέω ότι τις τράπεζες τις έκλεισε ο μπουμπούκος.......Αποδείξεις όμως και επιχειρήματα έχω ??

Μπορεί τα Ζωάδια να άργησαν ίσως να ξυπνήσουν,Ξύπνησαν με νεύρα όμως και δεν ξέρεις πότε μπορεί να σας πάρει η μπάλα.

Και αυτή η μπάλα οδηγεί στο κάτω του 3% και έξω από την βουλή,Εκεί που ήσασταν πάντα.

Όταν είχε γίνει, κάτι είχε ακουστεί , σε μια από τις 2 πρόσφατες συνεντεύξεις του Βαρουφακη το ξανά είπε, δεν είμαι σε υπολογιστή να το ψάξω. Αν δεν τον πιστεύεις δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Για το το λέει ο Γιανης και το τι μεταφέρεται από τα ΜΜΕ, πιστεύω συμβαίνει το εξής. Μιλάει σαν ακαδημαϊκός, στα αγγλικά πολλές φορές, και μεταφέρονται σαν να μιλάει πολιτικός στα ελληνικά. Αυτό το πράγμα δεν δουλεύει.

Οκ. Είπαν για προσπάθεια συμφωνίας έστω και λίγο πριν το δημοψηφισμα. ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ

Σου φαίνονται τα μέτρα, τέτοια που να αντιμετωπίζουν την ανθρωπιστική κρίση?

Σου φαίνεται η συμφωνία βιώσιμη?

Δίνει λύση στο χρέος?

Δεν το εκτινάσει?

Δεν υπονομεύει στο διηνεκές την προσπάθειά μας για την αναδιάρθρωση της Ελληνικής Οικονομιας και κοινωνίας?

Δεν έχω γράψει τόσες φορές ότι διαφωνώ με αυτά τα μέτρα, ότι διαφώνησα με την αλλαγή του Τσίπρα, ότι αυτά δεν είναι αυτό που περιμένανε και ότι δεν συντάσσομαι πλέον με τον Τσίπρα;

Δίκιο έχεις, δεν τα κάνουν αυτά που λες, και τα έγραψα και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Οκ ρε Myrali, καταλαβαίνω τη θέση σου και σε δικαιολογώ εν μέρη.

Και προς θεού συζήτηση κάνουμε με τις όποιες αντιπαραθέσεις.

Αρκεί βέβαια αυτές να μην καταλήγουν στα άκρα βάζοντας ταμπέλες τύπου Ζωάδια.

Και σταμάτα να δικαιολογείς πλέον τον Βαρουφάκη.Κακό στην εικόνα σου κάνει και δεν το αξίζεις.

Μέχρι εχθές σε διάβαζα και δεν είχα παρέμβει σε τίποτα δικό σου.

Εχθές όμως κατά την γνωμη μου παρενέβεις αυτές τις ξεχασμένες κόκκινες γραμμές .

Έγινε επεξεργασία από venex58
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.