Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Τι είπαν τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ στο Λονδίνο- Capital.gr

 

 

Πολλά και ενδιαφέροντα στο παραπάνω άρθρο.

 

Κρατάω αυτό που φοβάμαι ότι θα γίνει μεγάλο σουξέ από το 2015 και μετά

 

 

αν και μια κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ θα αναγκαστεί να διαπραγματευτεί υπό πίεση δεν θα είναι δικό τους σφάλμα

 

Η Ελλάδα δυστυχώς κυβερνάται με την λογική "Ας δοκιμάσουμε και αυτό το δρόμο και βλέπουμε" και από ότι φαίνεται αυτή θα είναι η πετυχημένη συνταγή και για το μέλλον. 

Το παρόν thread θα τραβήξει πολύ ακόμα και θα ακολουθηθεί και από v3.0, v4.0....

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1. Τρολάρονται όσοι πιστεύουν την είδηση, οπότε....

2. Για να συνεχιστεί η έρευνα ο εισαγγελέας πρέπει να δει πειστικές ενδείξεις. Και επανέρχομαι στην ερώτηση που έκανες γαργάρα. Ο Πάνος ο Καμμένος εφοσον είχε γνώση του περιστατικού γιατί δεν του το είπε

3. Αν πιστεύεις ότι αυτοί που τρώνε επηρεάζονται απο το αν είναι πάνω η ΝΔ, ο ΣΥΡΙΖΑ ή το ΚΟΔΗΣΟ τότε μάλλον για άλλη χώρα μιλάμε. Τελευταία φορά που τσέκαρα το κεφάλαιο δεν είχε κόμμα. Απο κει και πέρα αν εσύ γελάς με το ενδεχόμενο το memo να είναι αυθεντικό και να σκιαγραφεί με το τι ακριβώς περιμένουν ότι θα γίνει αν αναλάβει ο ΣΥΡΙΖΑ. τότε τρέμω στην ιδέα με το τι μπορεί να σε κάνει να κλαις.

Link to comment
Share on other sites

Δες τι ειπε και ο Δραγασακης @yanni  http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=580542

Παντως,πως τα καταφερνουν και τα γυρνανε τουμπα τοσο ευκολα δεν τους πιανεις ουτε με τριπλη.

Μεσα λενε φταει η μερκελ,μολις βγαινουν εξω το αλλαζουν "δικια μας η κριση"  :)

Link to comment
Share on other sites

1. Τρολάρονται όσοι πιστεύουν την είδηση, οπότε....

2. Για να συνεχιστεί η έρευνα ο εισαγγελέας πρέπει να δει πειστικές ενδείξεις. Και επανέρχομαι στην ερώτηση που έκανες γαργάρα. Ο Πάνος ο Καμμένος εφοσον είχε γνώση του περιστατικού γιατί δεν του το είπε

3. Αν πιστεύεις ότι αυτοί που τρώνε επηρεάζονται απο το αν είναι πάνω η ΝΔ, ο ΣΥΡΙΖΑ ή το ΚΟΔΗΣΟ τότε μάλλον για άλλη χώρα μιλάμε. Τελευταία φορά που τσέκαρα το κεφάλαιο δεν είχε κόμμα. Απο κει και πέρα αν εσύ γελάς με το ενδεχόμενο το memo να είναι αυθεντικό και να σκιαγραφεί με το τι ακριβώς περιμένουν ότι θα γίνει αν αναλάβει ο ΣΥΡΙΖΑ. τότε τρέμω στην ιδέα με το τι μπορεί να σε κάνει να κλαις.

 

 

Κουραστικος ομως εε?

Δηλαδη επειδη σε ενα ατομο που εξ'αρχης δεν υπαρχει περιπτωση να πιστεψει το αρθρο το οτι δεν εκατσα να σκεφτω 1002 πιθανους λογους που ο αλλος δεν πηγε στον εισαγγελεα και επελεξα να μην μπω καθολου σε αυτη την διαδικασια σημαινει οτι το εκανα γαργαρα. Νταξει μαζι σου. Να σου πω την αληθεια, αγορασα 7 τομους βιβλια απο το Ελληνων εγερσις (ηταν μολις 19.90 και ηταν τελευταια εκπομπη που ειχε το πακετο, με τουμπαρε και ο τυπακος που γκαριζε στο γυαλι) και θεωρησα πιο δημιουργικο να κατσω να τα διαβασω. Αν εχεις και τιποτα κουραμπιεδες να ξεσκονισω.... το προτιμω.

Με την μηνυση τι εγινε? Να φανταστω οτι ο δικηγορος που εχει αναλαβει τις "μηνυσεις κατα Καμμενου" λειπει Αραχωβα και γυρναει Δευτερα? Σκεψου κι εσυ 1002 πιθανους λογους γιατι δεν γινεται κατι απο την αλλη μερια. Πολυ δημιουργικο.

 

Το κεφαλαιο δεν εχει κομμα?!?!?!?!? ΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨςςςςς τι ειπε ο ανθρωπας. Αμα εμπεδωσεις και το "οι προλεταριοι δεν εχουνε πατριδα" θα σε στειλουμε στο επομενο φεστιβαλ ΚΝΕ οδηγητη.

Που ειπα εγω οτι το κεφαλαιο εχει κομμα?

Εγω εκεινο που υπονοησα (αλλα παλι δεν το επιασες) ειναι οτι ο Τιγρης μπορει να εχει κομμα και να μην τρωει τοσο καλα αν βγει καποιος αλλος. Θεωρω οτι αν κερδισει τις εκλογες π.χ. το ΚΚΕ, ο Ριζοσπαστης θα γινει μεγαλυτερη εφημεριδα απο τα ΝΕΑ και θα μοιραζει πιο πολλα DVD και κουπονια απο το πρωτο θεμα. Αυτο δεν σημαινει οτι σταματανε τα λαμογια οι δημοσιογραφοι, απλα αλλαζουν χερια οι κουταλες. Ας μην τα τρωει ολα π.χ. η Τρ. Πειραιως ας φαει και κατι η... Τρ. Αττικης.

Οσο για το τελευταιο... καταντας πραγματικα γραφικος με το να Πρετεντεριζεις συνεχεια. Νταξει ρε παιδακι μου θα καταστραφει η χωρα αν πεσει απο την καρεκλα ο πολυαγαπημενος Πιτσας. Θα τρεχουνε ολοι δεξια-αριστερα λες και παιζουνε σε ταινια του Bruce Willis. Σχωρα με που δεν δειχνω τον απαιτουμενο σεβασμο, ειναι η 100000000000000000η φορα που το ακουω.

Link to comment
Share on other sites

@SLN,

Δλδ μας λες ότι όταν διαβάζεις μια είδηση που τη γουστάρεις, δεν προσπαθείς να επεξεργαστείς στο μυαλό σου αν είναι πραγματική. Σου αρκεί το γεγονός ότι σε εξιτάρει και το αφήνεις εκεί; Εκτός και αν υπάρχει ο δύσπιστος μ@λακας σε ένα forum που θα βρει λογικά κενά στην υπόθεση; ΟΚ. Εντύπωση πάντως προκαλεί το γεγονός ότι αφιέρωσες 6 γραμμές απαντώντας με ειρωνεία στο γιατί ΔΕΝ κάθεσαι να απαντήσεις στα του εισαγγελέως που σε ρώτησα αλλά δεν είπες κουβέντα για την ερώτηση αυτή καθεαυτή. Αν μη τι άλλο μιας και εσύ ο ίδιος είπες ότι η υπόθεση θα ήθελες να μην έχει κλείσει εξαρχής, φαντάζομαι ότι θα σε ενδιαφέρει να μάθεις γιατί ο Καμμένος ο Πανος έκανε το όλο θέμα γαργάρα.

 

Όσον αφορά τη μήνυση, με ένα gougle.... κοίτα τι βρίσκει κανείς.

http://www.protothema.gr/politics/article/429876/minusi-tou-vouleuti-mela-gia-to-zitima-tis-dorodokias-gia-tin-eklogi-proedrou-/

Την προλάβαμε τη γιαγιά, ή έσκασε απο το κούνημα;

 

Όσον αφορά τις κουτάλες ναι αγόρι μου έχεις δίκιο. Η Γιάννα και η Μαριάννα περιμένουν φορώντας το μπουρνούζι τους και αργοπίνοντας ένα αχνιστό φλυτζάνι τσαι tieguaniyn μπροστά απο την τηλεόραση περιμένοντας να ακούσουν τα χαρμόσυνα νέα της πτώσης της κυβέρνησης, μπας και λιγδώσει λίγο το αντεράκι τους. 

 

Στα της καταστροφολογίας τα πράγματα είναι πολύ απλά. Οι Συριζαίοι πήγαν στο Λονδίνο για να παρουσιάσουν το προγραμμά τους. Που σημαίνει ότι ήθελαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο την ευλογία των αγορών. (Δεν πας να παρουσιάσεις κάτι σε κάποιον αν δε σε ενδιαφέρει η άποψη του, τουλάχιστον εγώ έτσι ξέρω). Αντί για ευλογία λοιπόν έγιναν ανέκδοτο. Όταν η γνώμη των αγορών (την οποια να το ξαναπω οι συριζαίοι αξιολογουν ως σημαντική) λοιπόν για αυτά που άκουσαν είναι αρνητική, τότε καταλαβαίνεις πόσο ουτοπικό είναι το πρόγραμμα που είχαν τα μούτρα τα γίδια να παρουσιάσουν. Και ύστερα κάθεσαι και με λες εμένα Κασσάνδρα;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη μήνυση, με ένα gougle.... κοίτα τι βρίσκει κανείς.

http://www.protothema.gr/politics/article/429876/minusi-tou-vouleuti-mela-gia-to-zitima-tis-dorodokias-gia-tin-eklogi-proedrou-/

Την προλάβαμε τη γιαγιά, ή έσκασε απο το κούνημα;

 

Εκει πρεπει να εγκειται η μλκ... Εγω εψαχνα στο google και οχι στο gougle. Me faoul...

To διαβασες ή απλα το εστειλες ετσι?? Καταλαβαινεις για τι πραγμα μιλαμε ή τσαμπα χαλαω το πληκτρολογιο?

εδω γραφει οτι

"Μηνυτήρια αναφορά στην Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Ευτέρπη Κουτζαμάνη κατέθεσε ο βουλευτής των Ανεξάρτητων Ελλήνων (ΑΝΕΛ) Παναγιώτης Μελάς σε βάρος του μέλους ή στελέχους της ΝΔ κ. Σουκούρη"

 

Οχι σε βαρος της Ξουλιδου που τον.... διεσυρε με "ψευδεις κατηγοριες"!

Κανεις δεν εχει κανει μηνυση στην... ¨"τρελλη που βγαινει και λεει οτι θελει" για την κυβερνησαρα σου??

Link to comment
Share on other sites

Νιωθω οτι δεν υπαρχει καμμια απολυτως συνεννοηση για αυτο που μιλαμε οποτε τελευταιο ποστ απο μενα.

Συνοψιζοντας λοιπον τον φαυλο κυκλο των παραπανω ποστ.

ΜΕΧΡΙ στιγμης, 48 ωρες μετα απο την ατακα της Ξουλιδου ή του Καμμενου δεν υπαρχει καμμια "επισημη" κινηση οτι η Ξουλιδου ειναι τρελλη/βλαμμενη/εχει περιοδο/ειναι γυναικα/κακομαμημενη και ο Καμμενος ειναι "ψεκασμενος/τρελλος και ολα οσα εχουν ειπωθει.

Δεν υπαρχει καμμια μηνυση εναντιον της που βγηκε και ειπε ολα αυτα τα "αστεια/φαιδρα/φουσκωμενα/τρελλα/τραβηγμενα"

Μεχρι στιγμης αυτο που ειπε το αγαπημενο σου pressporject δεν ειναι ψεματα/λασπη/γουατεβερ.

Μεχρι στιγμης κανεις απο την κυβερνηση δεν εχει κανει κατι για να την διαψευσει.

Συνεχιζουμε κανονικα...

 

Ευχαριστω πολυ.

Καλη διασκεδαση.

Link to comment
Share on other sites

 

«Auf Wiedersehen» στην ελληνική αγορά λέει η γερμανική Makro Cash & Carry, το δίκτυο καταστημάτων της οποίας περνά στον έλεγχο της αλυσίδας Σκλαβενίτης. Η συμφωνία που, με βάση πληροφορίες, έκλεισε την περασμένη Παρασκευή, 21 Νοεμβρίου, αποτελεί ένα μόνο κομμάτι του παζλ και των σχεδίων της οικογένειας Σκλαβενίτη για την επόμενη μέρα της επιχειρήσής τους.

 

Link to comment
Share on other sites

@SLN

 

Το μόνο πράγμα που έχει φανεί είναι ότι ο κάθε πωρωμένος είναι ικανός να πιστέψει ότι γουστάρει, αρκεί να του γαργαλάει καταλλήλως το αυτάκι. Σε κάθε άλλη περίπτωση το "εμένα έτσι μου είπαν" θα αντιμετωπίζονταν με σκεπτικισμό στην καλύτερη. Εδώ το αγκαλιάζουμε επειδή μας ικανοποιεί τις διαστροφές. Η πλάκα είναι ότι το ψέμα έχει κοντά ποδάρια. Οπότε θα δούμε τι απο όλα αυτά θα αποδειχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πήρα τηλέφωνο και ρώτησα παλιούς γνωστούς. Όλοι συμφωνούν ότι αυτά που άκουσαν έχουν τόση επαφή με την πραγματικότητα όση και εγώ με τη Μόνικα. Αλλά ας υποθέσουμε ότι ΚΑΙ αυτοί όπως ΚΑΙ εγώ είμαστε κακοπροαίρετοι και να σε ρωτήσω κάτι που δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. Την παρουσίαση του ΣΥΡΙΖΑ που διέρευσε απο τη BofA την είδες; Το κομμάτι που λέει "νταξ εμείς κούρεμα θέλουμε αλλά και με μια επιμήκυνση ευχαριστημένοι θα μαστε" το πρόσεξες; Και για να μην παρεξηγηθώ εγώ τέτοιες στροφές προς την πραγματικότητα τις θέλω και μακάρι να πάψει η Κουμουνδούρου να ζει στη χώρα του Πήτερ Παν και να αποκτήσει ρεαλιστικό πρόγραμμα. Ο φόβος μου είναι, τι κάνει ο Παναγής ο Λαφαζάνης και οι δικοί του σε μια τέτοια περίπτωση.

 

 

Α να μην το ξεχάσω. Πες του Σκουρλέτη ότι ο Σταθάκης είπε ότι άτομα της Capital Hedge Fund ήταν στο meeting. Ο ίδιος λέει ότι δεν ήταν κανείς τους. Ας συνεννοηθούν τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

 

Κόψε το δούλεμα. Δηλαδή τι ήθελες να πει ο Σταθάκης; Άσε που είναι άλλη η αναφορά της Merill Lynch και άλλο το mail στο οποίο αναφέρεται. Για την αναφορά της Merill Lynch δεν έχει πει κάτι ο ΣΥΡΙΖΑ νομίζω, αν και δεν τα παρακολουθώ.

Σε ένα χρόνο από τώρα θα σε δούμε εσένα και άλλους αν θα έχετε μούτρα να βολτάρετε στο παρόν thread. Μακάρι οι μαθητευόμενοι μάγοι σας να βγάλουν λαγό από το καπέλο και να μου κοπανάς το παρόν ποστ, αλλά χλωμό το κόβω. Δυστυχώς.Εχτές είχαμε άχρηστους στο Παρίσι και επικίνδυνους στο Λονδίνο.

Link to comment
Share on other sites

Η Capital βέβαια επιβεβαιώνει την αυθεντικότητα του email. Αν δεν τρόμαζα με το γεγονός ότι πάνε να κάνουν πολιτικές μαιμουδιές με έναν απο τους πιο γνωστούς διαχειριστές κεφαλαίων, θα γέλαγα. 

 

http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1278920/capital-den-ehoyme-epishmh-thesh-gia-thn-ellada.html

Link to comment
Share on other sites

Ε. Την παρουσίαση του ΣΥΡΙΖΑ που διέρευσε απο τη BofA την είδες; Το κομμάτι που λέει "νταξ εμείς κούρεμα θέλουμε αλλά και με μια επιμήκυνση ευχαριστημένοι θα μαστε" το πρόσεξες;

Δε λέει ακριβώς αυτο:

- Θα διαπραγματευτούν την αναδιάρθρωση των δανείων του επισήμου τομέα. Στην ιδανική περίπτωση, θα προτιμούσαν ένα haircut, αλλά ίσως το πρώτο βήμα να είναι η παράταση του χρόνου αποπληρωμής. Θα ζητήσουν από την ΕΚΤ να μετακυλήσει τα ελληνικά ομόλογα στον ισολογισμό της.

 

επίσης παρακάτω λέει:

- Σε κάθε σενάριο, η Ελλάδα θα παραμείνει στο ευρώ.

Αυτό γιατί ετοιμαστείται για γκοτζίλα στην Αθήνα τις παραμονες των εκλογών...

 

και άλλα παρακάτω:

- Θα αντιστρέψουν ορισμένες από τις μεταρρυθμίσεις του προγράμματος στην αγορά εργασίας: θα αυξήσουν τους κατώτατους μισθούς και τις συντάξεις στα προ της κρίσης επίπεδα και θα επαναφέρουν τις συλλογικές μισθολογικές διαπραγματεύσεις.

- Θα κινηθούν σε ένα πιο προοδευτικό φορολογικό σύστημα και θα εστιάσουν στην καταπολέμηση της φοροδιαφυγής. Για το τελευταίο, υποστήριξε ότι τα παραδοσιακά κόμματα δεν έχουν την πολιτική βούληση να το κάνουν καθώς είναι εγκλωβισμένα από κατεστημένα συμφέροντα.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο στο οποιο αναφέρθηκα εγώ, ξέρεις πως μεταφράζεται έτσι; Δώστε μας τουλάχιστον αυτό και τα υπόλοιπα γραψτα στο χίονι. Εκτός και αν πίστεύεις ότι οι Ευρωπαίοι πρώτα θα χάσουν φράγκα απο την επιμήκυνση και μετά θα χάσουν και άλλα φράγκα απο την διαγραφή μέρους της ονομαστικής αξίας του χρέους.

 

Για τα υπόλοιπα (αυτά που αναφέρεις και όλα τα άλλα για δώρα χριστουγέννων κτλ κτλ κτλ, ναι τα είπαν και οι Λονδρέζοι σχημάτισαν ουρά έξω απο τις τουαλέτες για να μη γεμίσουν με κηλίδες ούρων τα Zegna κουστούμια τους (όχι απο τον φόβο αλλά απο τα γέλια)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ανάλυση της Bank of America/Merill Lynch τα αριστερά sites που έριξα μια ματιά(μέσω google) την υιοθετούν. Βέβαια την υιοθετούν για να αποδείξουν ότι το mail ήταν μούφα, αλλά την υιοθετούν έστω και για αυτό το λόγο, αποφεύγοντας πάντως να αναφερθούν στο περιεχόμενό της.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ανάλυση της Bank of America/Merill Lynch τα αριστερά sites που έριξα μια ματιά(μέσω google) την υιοθετούν. Βέβαια την υιοθετούν για να αποδείξουν ότι το mail ήταν μούφα, αλλά την υιοθετούν έστω και για αυτό το λόγο, αποφεύγοντας πάντως να αναφερθούν στο περιεχόμενό της.

Γιαννη μέχρι και πριν 2 μέρες ήμουν σκεπτικός για την εγκυρότητα του email. Όσοι με έχουν φίλο στο fb θα έχουν δει ανάρτηση μου σε ποστ του Κωστα Στούπα όπου ουσιαστικά κράζω τους δημοσιογράφους που δεν έχουν καλέσει την capital για να εξακριβώσουν αν το memo ειναι αληθινό.

Εχτες βγήκε η capital και ουσιαστικά το επιβεβαίωσε. Και σήμερα πρώην συνάδελφος μου έστειλε screenshot με το Bloomberg message με το επίμαχο memo στο οποίο φαίνεται οτι ο αποστολέας ειναι capital employee (ο μόνος τρόπος για να το κανεις αυτό ψευδώς να φαίνεται στο screenshot ειναι με photoshopια καθώς δε μπορείς να αλλάξεις το header σε Bloomberg msg). Το ss προφανώς και δε θα το ανεβάσω μιας και υποσχέθηκα να μην το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφήνεις τις αναλύσεις να έρθεις εδώ να πάμε κανένα burger and lobster ρε μλκ :D

5 και 6 Δεκεμβρίου Σφακιανακη 7 πετάω και 8 αρχίζω δουλειά. Το ψήνω με τρέλα ένα surf n turf.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.