Jump to content



Ch.L-UEFA, & ΝΒΑ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 18 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

 

να κρατάς μικρό καλάθι και όταν είναι να συζητήσεις αυτό το θέμα (εσύ και όλοι μας) θα πρότεινα να σπάει η συζήτηση σε δύο τμήματα ή έστω να διευκρινίζει ποιο από τα δύο εννοεί όποιος γράφει .
Το πρώτο τμήμα να  αφορά το τυπικό μέρος της υπόθεσης, ας το βαφτίσουμε «νομικό σκέλος». Τι έχει γίνει, υποδηλώνει η μία ή η άλλη πράξη συνιδιοκτησία ή όχι, θα υπάρξουν τιμωρίες ή όχι, τι αποδεικνύεται σε δικαστήριο και τι δεν αποδεικνύεται κλπ. Σε αυτό το σκέλος πηγαίνει το σχόλιό μου για μικρό καλάθι (είτε ότι δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα και δεν υπάρχει νομικά τόσο μεγάλο ζήτημα είτε ότι και έτσι να είναι τελικά δεν θα υπάρξουν οι τρομακτικές τιμωρίες που ακούγονται).

Το άλλο τμήμα να αφορά το «αθλητικό» και πολιτικοκοινωνικό τμήμα της υπόθεσης. Τελικά, ασχέτως τυπικών λεπτομερειών και νομικής έκβασης, μοιάζει να υπάρχει ζήτημα με ομάδα που λειτουργεί ως δορυφόρος. Τελικά αυτό το ποδόσφαιρο θέλουμε; Υπάρχει τρόπος να μπορούμε να αποτρέπουμε τέτοια ζητήματα (για τα οποία είναι μέγιστη υποκρισία αν ισχυριστεί κάποιος ότι τα πρωτοεμφάνισε στο ελληνικό ποδόσφαιρο ο ΠΑΟΚ) πριν καν δημιουργηθούν; Υπάρχει τρόπος να περιορίζουμε την εμπλοκή μεγαλολεφτάδων στο ποδοσφαιρικό χωρίς ταυτόχρονη εμπλοκή τους στο πολιτικό; Και άλλα παρόμοια. Σε αυτό το σκέλος η συζήτηση μπορεί να είναι περισσότερο ελεύθερη, πιο ουσιώδης, αλλά ταυτόχρονα και πιο επικίνδυνη/δυσκολότερα διαχειρίσιμη μιας κι αφού ο καθένας μας θα λέει ελεύθερα το μακρύ του και το κοντό του, θα είναι πολύ ευκολότερο να ξεστρατίσει.

το «διόρθωσε» η Μαρούπα λέγοντας ότι έκανε λάθος κι εννοούσε συμφερόντων Πανόπουλου-(συνεταίρου του Πανόπολυ ξεχνώ το όνομα, Συγγελίδης κάπως έτσι).
Χάρις στην εξαιρετική κι αδέσμευτη «δημοσιογραφία» μας, ιδιαιτέρως όταν αφορά ενημερωτικά μέσα που κινούνται διαδικτυακά, αν κάποιος διαβάζει μονάχα τις μισές πουλημένες ιστοσελίδες, θα μαθαίνει με ταχύτητα μόνο την μισή προπαγάνδα. Πρέπει να διαβάζει τουλάχιστον και τις άλλες μισές πουλημένες κι ίσως και καμιά άλλη πηγή, μπας και βγάλει άκρη τι συμβαίνει.

 

Δέν θα διαφωνήσω σε τίποτε από αυτά που γράφεις , ξέρω που ζώ και πώς εξελίσονται οι σοβαρές υποθέσεις στην Ελλάδα (οποιουδήποτε περιεχομένου και προέλευσης ... πολιτικά,επιχειρηματικά,αθλητικά κλπ)

 

Απλά μιά σημείωση για αυτούς που δέν γνωρίζουν πράγματα και καταστάσεις.

Η Μαρούδα , είναι αυτή που τα τελευταία 2 χρόνια ήταν μόνιμα στο πάνελ του "έγκυρου" Κυριάκου Θωμαίδη ... στο Open !!!

 

Ναί , βγήκε εκ των υστέρων και το διόρθωσε (το όνομα Σαββίδη).

Και προκύπτει το ερώτημα ?

Αφού μέχρι τώρα γνωρίζαμε ότι η Ξάνθη ανήκει στον Πανόπουλο (και απλό μέτοχο τον Συγγελίδη).

Πώς γίνεται ο Πανόπουλος να κάνει πρόταση να αγοράσει την ήδη δική του ομάδα ... οέο ???

 

Τέσπα

Θα δούμε που θα καταλήξει αυτή η ιστορία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι δύσκολα να αποδειχθεί κάτι (στο νομικό κομμάτι) όχι γιατί δεν υπάρχει κάτι αλλά γιατί με τόσα εκατομμύρια και σε τέτοια μεγέθη θα είναι χαζό να πιστέψω ότι νομικά και οικονομικά τμήματα δεν βρήκαν τρόπο να τα κάνουν νόμιμα.

 

Βέβαια ακόμα και να αποδειχθεί κάτι μην περιμένει κανείς υποβιβασμό των 2. είναι πολύ μεγάλο το μέγεθος του ενός ώστε να πάρουν την ευθύνη μιας τέτοιας απόφασης.

Ακούγεται από την πλευρά των ανθρώπων του Ολυμπιακού ότι έρχεται και συνέχεια.

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.sdna.gr/mpasket/667324_panathinaikos-olympiakos-99-93

Απίστευτος αγώνας, γεμάτος ένταση και συγκινήσεις. Συγχαρητήρια σε αμφότερες τις ομάδες. Ντέρμπι από τα παλιά.

Δίκαιη η επικράτηση του Παναθηναϊκού, ακολουθεί τώρα πρόγραμμα φωτιά, με 6 πολύ δύσκολα παιχνίδια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αποκτηθούν 2 παίκτες της ΠΡΟΚΟΠΗΣ για να μην πω πρωτοκλασσάτοι ( PG & C ) στην συνέχεια του προγράμματος που παίζουμε σχεδόν μόνο με δυνατές ομάδες θα πέσει πολύ πίκρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα κάνει ο Ρικ, αλλά δεν είναι μάγος. Περισσότερο χρειαζόμαστε ένα 5άρι, γιατί το ριμπάουντ είναι άγνωστη λέξη. Ο Καλάθης μάζεψε 10 χθες. Ενδεικτικό της γύμνιας μας στη ρακέτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.sdna.gr/mpasket/668388_panathinaikos-telos-ta-paketa-eisitirion-gia-toys-organomenoys

 

Τελικά, ο Γιαννακόπουλος θα με αναγκάσει ν' αλλάξω γνώμη γι' αυτόν. Πολύ σωστή (και επιβεβλημένη) κίνηση.

Όσοι θέλουν ν' ασχημονούν, ας μείνουν εκτός Ο.Α.Κ.Α..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.sdna.gr/podosfairo/668894_pros-tin-exodo-molo-kai-faoysto

 

Lol....

Φοβερές μεταγραφές. Ο Μπεκ, πάλι, θα πάρει ευκαιρίες, καθώς έχει τριετές συμβόλαιο. Ε, ναι, μην χάσουμε τον παικταρά, καλά κάναμε και του προσφέραμε τέτοιο συμβόλαιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

spacer.png

 

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 1-0: Στο Europa League με… τη βούλα

https://www.onsports.gr/podosfairo/champions-league/story/657805/olympiakos-erythros-asteras-1-0-sto-europa-league-me-ti-voyla-video-photos

 

Βαθμολογία UEFA: Ο Ολυμπιακός κρατάει μόνος του την Ελλάδα

http://www.gazzetta.gr/football/champions-league/article/1424194/vathmologia-uefa-o-olympiakos-krataei-monos-toy-tin-ellada

 

Χάζεψε η Ευρώπη! Παραμίλησε ολόκληρος ο πλανήτης!

https://www.redking.gr/content/football/59021-xazepse-h-eyrwph-paramilhse-oloklhros-o-planhths-photos

 

Τα αθλητικά πρωτοσέλιδα της Πέμπτης 12/12

https://www.sdna.gr/monimes-stiles/efimerides/669191_ta-athlitika-protoselida-tis-pemptis-12/12

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://spielverlagerung.com/2019/12/11/liverpool-reach-knockout-stages-after-tough-win-over-salzburg/

 

 

 

Δύσκολη νίκη για τη Λίβερπουλ, απέναντι σε μία ομάδα που σκοράρει, στο αυστριακό πρωτάθλημα τουλάχιστον, κατά ριπάς.

 

https://www.onsports.gr/podosfairo/champions-league/story/570145/o-panathinaikos-koryfaia-elliniki-omada-sta-kypella-eyropis

Διαχρονική αξία ο πρέσβης του ελληνικού ποδοσφαίρου;), ο οποίος έχει περάσει στους 8 πολλές φορές, φτάνοντας και στον τελικό του τότε Κυπέλλου Πρωταθλητριών (το 1971).

 

@tommybertsen Ας συγχωνευθεί με την προηγούμενη ανάρτησή μου, διότι δεν πρόλαβα την άτιμη την επεξεργασία.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος beastie έγραψε:

βαζουμε και ειδήσεις του 2017?
:D:D:D

 

Ειδήσεις με διαχρονική αξία;). Εάν δεν κάνω λάθος, πριν δύο χρόνια ο Ολυμπιακός μάζεψε έναν (1) βαθμό, φέτος δε μάζεψε τέσσερις (4). Άρα πάμε στους 139 βαθμούς σε 32 παρουσίες. Ο Παναθηναϊκός έχει 143 σε 28 παρουσίες (και εκεί θα μείνει για αρκετά χρόνια όπως φαίνεται).

Happy 2020:D:D:D.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Ειδήσεις με διαχρονική αξία;). Εάν δεν κάνω λάθος, πριν δύο χρόνια ο Ολυμπιακός μάζεψε έναν (1) βαθμό, φέτος δε μάζεψε τέσσερις (4). Άρα πάμε στους 139 βαθμούς σε 32 παρουσίες. Ο Παναθηναϊκός έχει 143 σε 28 παρουσίες (και εκεί θα μείνει για αρκετά χρόνια όπως φαίνεται).

Happy 2020:D:D:D.

 

Επειδή το link σου ειναι απο σελίδα φιλάθλου ομάδας και δεν εχει παραπομπή στην πηγή δεν ξέρω πόσο ακριβής είναι..

 

Εγω διαβάζω την φετινή έκδοση της UEFA. Δεν ξέρω ποιος εχει δικαιο και αν βγαίνουν τα νούμερα του 2017 μετά απο 2 χρόνια

https://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/EuroExperience/competitions/Publications/02/28/56/90/2285690_DOWNLOAD.pdf




σε αυτά βάζουμε και τα φετινά ψιχουλάκια

Έγινε επεξεργασία από beastie
added data
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος beastie έγραψε:

 

Επειδή το link σου ειναι απο σελίδα φιλάθλου ομάδας και δεν εχει παραπομπή στην πηγή δεν ξέρω πόσο ακριβής είναι..

 

Εγω διαβάζω την φετινή έκδοση της UEFA. Δεν ξέρω ποιος εχει δικαιο και αν βγαίνουν τα νούμερα του 2017 μετά απο 2 χρόνια

https://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/EuroExperience/competitions/Publications/02/28/56/90/2285690_DOWNLOAD.pdf

σε αυτά βάζουμε και τα φετινά ψιχουλάκια

Χμμ, τότε η πηγή σου είναι σωστή και όχι η δική μου:T:.

Ο μέσος όρος των κερδισμένων ανά αγώνα πόντων είναι (σχεδόν) ίδιος και για τις 2 ομάδες (0.93, αν υπολογίσεις τη φετινή συγκομιδή, για τον Ολυμπιακό, 0.91 για τον Παναθηναϊκό).

Βέβαια, ο Ολυμπιακός έχει 33 παρουσίες έναντι 28 του Παναθηναϊκού.

Έχω υπολογίσει και τα προκριματικά (βλέπω ότι λαμβάνονται υπόψη στο ranking).

Αν θέλεις, υπολόγισέ τα κι εσύ, ώστε να επιβεβαιωθούν τα αποτελέσματα που αναφέρω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Χμμ, τότε η πηγή σου είναι σωστή και όχι η δική μου:T:.

Ο μέσος όρος των κερδισμένων ανά αγώνα πόντων είναι (σχεδόν) ίδιος και για τις 2 ομάδες (0.93, αν υπολογίσεις τη φετινή συγκομιδή, για τον Ολυμπιακό, 0.91 για τον Παναθηναϊκό).

Βέβαια, ο Ολυμπιακός έχει 33 παρουσίες έναντι 28 του Παναθηναϊκού.

Έχω υπολογίσει και τα προκριματικά (βλέπω ότι λαμβάνονται υπόψη στο ranking).

Αν θέλεις, υπολόγισέ τα κι εσύ, ώστε να επιβεβαιωθούν τα αποτελέσματα που αναφέρω.

 

 

Επειδή το σύστημα των βαθμών ειναι 2-1-0 ο παναθηναικός έχει 143 με 157 παιχνίδια  άρα 0,91 β/π

με σύστημα 3-1-0 θα ήταν 1,22 βαθμοί ανά παιχνίδι.

Ο ολυμπιακός πριν του ομίλους ειχε σε 171 αγώνες 154 δλδ 0,90 β/π και σε σύστημα 3-1-0 θα είχε 1,26

μετά και τα 6 του ομίλου σε 177 αγώνες με 157 βαθμούς πέφτει στο 0,89 β/π και σε συστημα 3-1-0 πάει στο 1,24

Βέβαια οι 21 παρουσίες από τις 32 ήταν από 1998 και μετά με το σύστημα των ομίλων αρχικά και έπειτα με τις πολλές ομάδες από τα προηγμένα πρωταθλήματα με αποκορύφωμα το φετινό όπου με τις μεγάλες να πηγαίνουν όλες στους ομίλους είχαμε το φαινόμενο όλες που περνάνε στους 16 να είναι από τις 5 πρώτες χώρες (19 στο σύνολο απο τις χωρες αυτές)
από τις 21 παρουσίες οι περισσότερες (εκτός 2-3) ο ολυμπιακός ήταν κατευθείαν στον όμιλο που σημαίνει δεν είχαμε σχετικά πιο εύκολα παιχνίδια προκριματικών.

Με τα παραπάνω θεωρώ ανούσια την όποια σύγκριση μεταξύ των δύο ομάδων (ειτε η ομαδα μου ειναι απο πάνω είτε όχι) και ειναι απλά νούμερα για την ιστορία του θεσμού και των ομάδων που κάποιες συνεχίζουν να μεγαλουργούν και άλλες που δεν υπάρχουν πια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος beastie έγραψε:

 

Επειδή το σύστημα των βαθμών ειναι 2-1-0 ο παναθηναικός έχει 143 με 157 παιχνίδια  άρα 0,91 β/π

με σύστημα 3-1-0 θα ήταν 1,22 βαθμοί ανά παιχνίδι.

Ο ολυμπιακός πριν του ομίλους ειχε σε 171 αγώνες 154 δλδ 0,90 β/π και σε σύστημα 3-1-0 θα είχε 1,26

μετά και τα 6 του ομίλου σε 177 αγώνες με 157 βαθμούς πέφτει στο 0,89 β/π και σε συστημα 3-1-0 πάει στο 1,24

Βέβαια οι 21 παρουσίες από τις 32 ήταν από 1998 και μετά με το σύστημα των ομίλων αρχικά και έπειτα με τις πολλές ομάδες από τα προηγμένα πρωταθλήματα με αποκορύφωμα το φετινό όπου με τις μεγάλες να πηγαίνουν όλες στους ομίλους είχαμε το φαινόμενο όλες που περνάνε στους 16 να είναι από τις 5 πρώτες χώρες (19 στο σύνολο απο τις χωρες αυτές)
από τις 21 παρουσίες οι περισσότερες (εκτός 2-3) ο ολυμπιακός ήταν κατευθείαν στον όμιλο που σημαίνει δεν είχαμε σχετικά πιο εύκολα παιχνίδια προκριματικών.

Με τα παραπάνω θεωρώ ανούσια την όποια σύγκριση μεταξύ των δύο ομάδων (ειτε η ομαδα μου ειναι απο πάνω είτε όχι) και ειναι απλά νούμερα για την ιστορία του θεσμού και των ομάδων που κάποιες συνεχίζουν να μεγαλουργούν και άλλες που δεν υπάρχουν πια.

 

Πρέπει να προσθέσεις στους φετινούς αγώνες και τους 4 των προκριματικών (3 νίκες και 1 ισοπαλία). Έτσι προκύπτει το 0.93.

Έχει και η στατιστική τη σημασία της, όπως και οι επιτυχίες κάθε ομάδας, είτε αυτη μεγαλουργεί είτε έχει εξαφανιστεί/βρίσκεται σε χειμερία νάρκη.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ειναι ήδη μέσα τα 6 παιχνιδια των προκριματικών (5 νικες  και μια ισοπαλία)

το γράφει πάνω στην 1η σελιδα οτι εχει και προκριματικα και playoffs αλλα δεν ξερω αν το εβγαλαν ιούλιο ή σεπτέμβριο.

Στατιστική έχει σημασία σε συγκρίσιμα δεδομένα αλλιώς η επιστήμη κάνει αναγωγές ωστε να βγάλει πιο σωστό αποτέλεσμα. 
Για να γινει αυτό θα έπρεπε να μετράνε και άλλοι παράμετροι που εχουν να κάνουν με τον αντιπαλο ( κατι σαν το σκακι, ένα πράγμα).


 

Έγινε επεξεργασία από beastie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.