Jump to content



Ch.L-UEFA, & ΝΒΑ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Κέρδισε ο Άρης τον ΠΑΟΚ και οι κόκκινες φυλλάδες γράφουν για κάθαρση. Αν κάνουν καμιά βλακεία σήμερα με τον ΠΑΟ, αύριο θα μιλάνε για βρώμα.

Δεν λέω, έχει και την πλάκα του, το να βλέπεις το σανό που πουλάνε. ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Κέρδισε ο Άρης τον ΠΑΟΚ και οι κόκκινες φυλλάδες γράφουν για κάθαρση. Αν κάνουν καμιά βλακεία σήμερα με τον ΠΑΟ, αύριο θα μιλάνε για βρώμα.

Δεν λέω, έχει και την πλάκα του, το να βλέπεις το σανό που πουλάνε. ?

 

καλά , έχει ξεφύγει λίγο αυτή η ιστορία , έχει τεράστιο δίκιο ο Πιτίνο στα λόγια του για το προφίλ του έλληνα οπαδού :)

 

Ήμαρτον δηλαδή, ο ένας έχασε και κάνει λες και έπεσε στη Β και ο άλλος κέρδισε λες και πήρε το πρωτάθλημα και ένας τρίτος 

βγάζει κάνει πρωτοσέλιδα. 

Δηλαδή ΤΙ φάση :hehe:

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Δηλαδή ΤΙ φάση :hehe:

 

Υπάρχουν αυτοί που είναι αντικειμενικοί και έχουν επίγνωση, υπάρχουν και αυτοί που ξεχνάνε εύκολα (ηθελημένα και μη). Υπάρχουν και αυτοί με τα χίλια μύρια κόμπλεξ (κοντά στους δεύτερους). Αφορά ΟΛΕΣ τις ομάδες (mine included).

 

Μπορώ να εμβαθύνω, αλλά είναι αρκετά επικίνδυνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αντικειμενικός οπαδός. Είναι οξύμωρο. Υπάρχει συννενοήσιμος ή συζητήσιμος. 

 

Δεν θα ακούσεις για παράδειγμα οπαδό του ΠΑΟ να ζητήσει καλή επιτυχία στους αγώνες του Ολυμπιακού 

πανταχόθεν. Θα ζητήσει να φτάσει αμυγδαλές άμα γίνεται.

Όμως, υπάρχει και ο σκεπτόμενος οπαδός που θα πει άμα θέλω τον ΠΑΟ γερό , αναβαθμισμένο το εγχώριο πρωτάθλημα με σκοπό 

να συνεχίσει δυνατά η ομάδα του (μτφ να έρχονται παικταράδες , να θέλουν να παίξουν εδώ και όχι μόνο για τον ήλιο/λεφτά/ναιτ λαιφ) 

 , θα πει ας μειώσουμε τις παράγκες και ας προαχθεί το τόπι.

Οπότε ναι, θα πει στην Ευρώπη ας παίξει μπαλάρα ο Ολυμπιακός για να βελτιώνεται η θέση της χώρας και στο εγχώριο 

να τον πατώ όπου το βρώ.

Χωρίς ραντεβού έξω, χωρίς εξέδρες γυναικείων βόλευ , χωρίς ντου Καμίνια και απο την ανάποδη.

 

Your experience may differ 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Δεν υπάρχει αντικειμενικός οπαδός. Είναι οξύμωρο. Υπάρχει συννενοήσιμος ή συζητήσιμος. 

 

Ναι. Αυτός είναι ο φίλαθλος :p 

Είμαι οπαδός του ΠΑΟΚ, αλλά είμαι φίλαθλος ταυτόχρονα και πάντα υποστηρίζω την οποιαδήποτε ομάδα στην Ευρώπη. Σπάνιο πράγμα, ξέρω, αλλά το έχω αυτό. Ανώμαλος; Δεν ξέρω :hehe: 

Επίσης θέλω όλους τους αντιπάλους δυνατούς ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟΥΣ. Μάλλον ονειρεύομαι. Πλέον ούτε κι εγώ ξέρω πόσο καθαρός είμαι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να έχουμε φίλαθλους και καθαρό πρωτάθλημα, πρέπει να τιμωρηθεί όποιος έκλεβε τον ιδρώτα των αντιπάλων και τα πρωταθλήματα σαν να ήταν αυτά στραγάλια.

Να διερευνηθούν επιτέλους οι υποθέσεις των στημένων αγώνων, των επιθέσεων σε διαιτητές, των ναρκοπλοίων χωρίς πυξίδα και προορισμό και.... δεν το συνεχίζω, ο κατάλογος είναι μακρύς.

Όταν -και αν- γίνουν τα παραπάνω, ίσως επιστρέψουν οι φίλαθλοι στα γήπεδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 κακός πολύ κακός που γράφω αλλά.... Τι εννοείς δεν ξέρεις πόσο καθαρός είσαι? Γιατί μάλλον ανήκεις στην κατηγορία  που έγραψες πιο πάνω ξεχνάς εύκολα. Βέβαια αυτός είναι κ ο σκοπός τις τοσεις  λάσπης να νομίζεις μετά ότι έχεις και εσύ. Και βέβαια το πετυχαίνουν γιατί πολύ απλά ετσι είναι ο άνθρωπος. Αν ο παοκ ελενχει τα πράγματα θα είχε δωθει επιθετικό φάουλ στο γκολ και κάποιο πέναλτι Στυλ αλλά κατσουρανη και τώρα θα λέγαμε για το μέταλλο και την καρδιά του πρωταθλητή αυτό που γινόταν τόσα χρόνια δλδ. Κανονικά πρέπει να κλείσει αυτό το τοπικό τσάμπα μαλωνουμε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είναι αυταπάτη για το 99,99% όλων μας η ιδέα του φιλάθλου. Οπαδοί είμαστε κι αυτό δεν είναι από μόνο του κακό. Ούτε πιστεύω ότι ένας οπαδός είναι εξ' ορισμού χειρότερος από έναν φίλαθλο. Τα υπόλοιπα είναι θέμα χαρακτήρων, προσωπικότητας, αντίληψης, περιβάλλοντος, συγκυριών, τύχης. (=δεν είμαι καλύτερος εγώ επειδή γράφω με περισσότερη μετριοπάθεια από τον Λάζαρους, τον μπιλ, τον Τάσο ή οποιονδήποτε)

Ο χώρος δεν είναι καθαρός. Βρωμάει και ζέχνει από όπου κι αν το πιάσεις. Μάλιστα όχι μόνο στην Ελλάδα. Το κακό με αυτή την άποψη είναι ότι εξαιτίας της ισοπεδωτικής φύσης της δυσκολεύει πολύ την παρακολούθηση του αθλήματος. Αν κάποιος δλδ την υιοθετήσει και δεν εγκαταλείψει πλήρως την ενασχόληση με το αντικείμενο, κινδυνεύει είτε να γίνει άδικος εξομοιώνοντας τα πάντα (βρώμικος ο ένας, βρώμικος ο άλλος άρα όλοι ίδιοι, όλα ίδια άρα καλώς συμβαίνει το Α ή το Β) και τελικά  με αυτόν τον τρόπο να μετατρέπεται σε (ακούσιο; ) αρωγό της κάθε βρωμιάς είτε να πρέπει διαρκώς να ακροβατεί προσπαθώντας να μείνει όσο το δυνατόν πιο έντιμος λογικά.

Το ποδόσφαιρο καθώς και όλα τα ομαδικά αθλήματα είναι εγγενώς μη ορθολογικά. Ειδικά στο σημείο επιλογής ομάδας ακόμα πιο ανορθολογικά. Σε εγγενώς ανορθολογικές δραστηριότητες από ένα σημείο και μετά δεν έχει νόημα να προσπαθεί κάποιος να τις αντιμετωπίσει με απολύτως ορθολογικό τρόπο. Ο ανορθολογισμός μάλιστα είναι και στοιχείο της έλξης του. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος zyx έγραψε:

 κακός πολύ κακός που γράφω αλλά.... Τι εννοείς δεν ξέρεις πόσο καθαρός είσαι? Γιατί μάλλον ανήκεις στην κατηγορία  που έγραψες πιο πάνω ξεχνάς εύκολα. Βέβαια αυτός είναι κ ο σκοπός τις τοσεις  λάσπης να νομίζεις μετά ότι έχεις και εσύ. Και βέβαια το πετυχαίνουν γιατί πολύ απλά ετσι είναι ο άνθρωπος. Αν ο παοκ ελενχει τα πράγματα θα είχε δωθει επιθετικό φάουλ στο γκολ και κάποιο πέναλτι Στυλ αλλά κατσουρανη και τώρα θα λέγαμε για το μέταλλο και την καρδιά του πρωταθλητή αυτό που γινόταν τόσα χρόνια δλδ. Κανονικά πρέπει να κλείσει αυτό το τοπικό τσάμπα μαλωνουμε 

 Τι εννοείς πως ξεχνάω εύκολα; Είμαι από αυτούς που "ξεχνούν" σκόπιμα. Δεν θέλω να θυμάμαι, γιατί αναβιώνουν τέτοιες κακές μνήμες, σε topics όπως αυτό και γίνεται μπάχαλο. 

Δεν μάλωσα πουθενά, εκτός και αν το λες γενικότερα. 

 

 

πριν 38 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

είναι αυταπάτη για το 99,99% όλων μας η ιδέα του φιλάθλου.

Σχώρα με λοιπόν, είμαι στο 0.01% που πραγματικά έχω αυτή την ιδέα. Δεν έχω εμμονές με κανέναν ΟΣΦΠ. Ότι έγινε έγινε. Πέρασε στο παρελθόν (ατιμώρητο βέβαια, αλλά δεν είμαι και ο αρμόδιος για να τιμωρήσω κανέναν ούτε κάνας vigilante :p )

Ότι ζέχνει, ζέχνει, για αυτό πρέπει να μην τα παίρνουμε όλα τόσο σοβαρά :) Οκ, 1-2 αναφορές, αλλά οι εμμονές το πάνε σε άλλο επίπεδο... Χαμηλό!

Link to comment
Share on other sites

? στο 99,99 ανήκεις κι εσύ κι εγώ κι όλοι μας εδώ μέσα. Το 0,1 είναι άλλη φάση, ουσιαστικά έχουν άλλη πετριά, είναι από άλλη μεριά βαρεμένοι και δεν το θεωρώ καν καλό. Δεν με ενοχλεί στο ελάχιστο να είναι κάποιος οπαδός ούτε αν προτιμά να αυτοαποκαλείται φίλαθλος. Ούτε σημαίνει πως όλοι οι οπαδοί/φίλαθλοι/ό,τιδήποτε άλλο θες είναι ένα όμοιο πράγμα. Υποστηρίζεις ομάδα και πολύ καλά κάνεις, δεν είσαι «αλλού» κι από εκεί και μετά πάμε στα υπόλοιπα (προσωπικότητες, χαρακτήρες, συγκυρίες κλπ).

Παρενθετικά η πρώτη παράγραφος που έγραψα περί φιλάθλων και μη ύπαρξής τους δεν ήταν τόσο απάντηση σε σένα. Σε εσένα και σε μένα ταιριάζει περισσότερο αυτό με τις ακροβασίες. Όσο για τις εμμονές που γράφεις, ναι αλλά έχουν κι αυτές τη γλύκα τους. Θα ήταν αφόρητα βαρετό να περάσουμε μια ζωή απλώς κοιτώντας 22 ενήλικες να κλωτσάνε ένα τόπι και να μετράμε κάθε δευτερόλεπτο, mm, ms κι άλλα μίλι, μίνι και νάνο. Και το πα΄θος και τα βρισίδια κι η εκτόνωση κι οι εμμονές ακόμα κι η βία μέχρι ένα σημείο, όλα έχουν τη νοστιμιά τους. Ο καθένας μας ας διαλέξει πόση δόση του χρειάζεται, δεν πειράζει να διαφέρουμε. Κι αν η δόση του ενοχλεί τους υπόλοιπους αυτό ρυθμίζεται κατά περίπτωση, χώρο, στιγμή.

Παρενθετικά 2. Κι εγώ σχεδόν πάντα υποστηρίζω την ελληνική ομάδα με ελάχιστες εξαιρέσεις, π.χ. αν δεις ελληνική να παίζει με αντίπαλο την Γκλάντμπαχ, είμαι με Γκλάντμπαχ. Επίσης, συνήθως δεν θεωρώ προδότες κάποιους που π.χ. εύχονται να χάσει από ξένη ομάδα ο εδώ «αντίπαλός τους». ΟΚ μερικές φορές είναι προδότες, όχι αυτόματα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

διαβάζω οτι έγιναν επεισόδια έξω απο το Καραισκάκη και διαβάζω και τη δολοφονία Βούλγαρου οπαδού στη Θεσσαλονίκη (λόγω αδελφοποίησης ομάδων) 

 

έλεος ρε ,μετά απο τόσα χρόνια και τόση φθορά του χώρου,  για ομάδες όλα αυτά ? 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:

Το 0,1

0.01 :hehe: 

Mα υπήρξα οπαδός. Δεν πάω στο γήπεδο, δεν με νοιάζει χάσω κερδίσω, αυτοαποκαλούμαι φίλαθλος γιατί αυτό είμαι. Πως να το κάνουμε :bleh: 

πριν 4 λεπτά, το μέλος Thresh86 έγραψε:

διαβάζω οτι έγιναν επεισόδια έξω απο το Καραισκάκη και διαβάζω και τη δολοφονία Βούλγαρου οπαδού στη Θεσσαλονίκη (λόγω αδελφοποίησης ομάδων) 

 

έλεος ρε ,μετά απο τόσα χρόνια και τόση φθορά του χώρου,  για ομάδες όλα αυτά ? 

Το είδα μόλις.... 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Thresh86 said:

για ομάδες όλα αυτά ?

αυτού του είδους η βία είναι χουλιγκανικού τύπου. Κοινωνικό πρόβλημα, βρίσκει εύφορο έδαφος στις ομάδες αλλά μην ξεγελιέσαι. Ούτε με ποδόσφαιρο έχει σχέση, διαιτησίες κλπ ούτε θα εξαλειφόταν ακόμα κι αν καταργούσαν το ποδόσφαιρο εντελώς. Μόνο μπάντιμντον να υπήρχε θα εκδηλωνόταν εκεί κι αν το καταργούσαν κι αυτό θα εκδηλωνόταν και πάλι, με οποιαδήποτε αφορμή.

Μπορεί να αντιμετωπιστεί, αρχίζοντας με την κατάργηση των συνδέσμων και την σύνδεσή τους με ειστήρια, προνόμια, χαρτζιλίκια αλλά δεν θα εξαλειφθεί.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

 

Στο SDNA ντραπήκανε να πουν ότι ο Βούλγαρος ήταν φίλαθλος ομάδας αδελφοποιημένης με τον Άρη. Τους τα ψέλνουν στα σχόλια.

 

Πριν βιαστεί κάποιος να πει ότι "δεν έχει σημασία ποιας ομάδας ήταν ποιος", απλά να πω ότι το SDNA είναι ΠΑΟΚτζήδικο. Όπως θα κοιτάξει να περάσει τις απόψεις του επίσημου ΠΑΟΚ με τον τρόπο που επιθυμεί ο επίσημος ΠΑΟΚ να περάσουν, έτσι και εδώ όφειλε να μην λογοκρίνει ΤΗΝ ΕΙΔΗΣΗ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αρχικά δεν έλεγε ομάδα ούτε το ιν τζι αρ. Το sdna είναι πρώην πράσινο, οι ιδιοκτήτες του οποίου πέρασαν στην σφαίρα επιρροής που γράφεις. Αμισθί που λέει κι ο Κάκος. Επειδή κοιτώ συνήθως sdna και 10gr να πω ότι το sdna είχε αρχικά πολύ καλή αντίδραση στην ήττα του ΠΑΟΚ αντίθετα με το 10τζιαρ του οποίου η αντίδραση ήταν άθλια. Την αμέσως προηγούμενη με αφορμή αυτά που σχολίασες κι εσύ με τους συγγενείς διαιτητών, παρατηρητών, ήταν το sdna που είχε άθλια αντιμετώπιση ενώ το 10τζιαρ ήταν πιο κοντά στην «αλήθεια».

Όποιος θέλει να διαβάζει τέτοια έχει δυο επιλογές: να μην διαβάζει κανένα, ποτέ. Αν τα διαβάζει, να ερμηνεύει ο,τιδήποτε βλέπει σε αυτές τις σελίδες θεωρώντας ότι το παραμικρό (κι οι διαφημίσεις για συνδέσεις ίντερνετ αν υπάρχουν) γράφεται εξυπηρετώντας συγκεκριμένη ατζέντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν ένας από τους δύο διεκδικητές του τίτλου καταρρεύσει αγωνιστικά, δεν βλέπω πώς θα τελειώσει με ομαλό τρόπο η αγωνιστική περίοδος.

Λάθη σε βάρος του Ολυμπιακού, φωνάζει όλος ο ερυθρόλευκος επικοινωνιακός μηχανισμός.

Λάθη σε βάρος του Παναθηναϊκού (το πέναλτι στον Μακέντα), φωνάζει ο ......oh wait, ο ΠΑΟΚ?.

Σιγά μην διαμαρτυρηθεί ο Ιωάννης. Αυτός πρέπει να έκανε high five με τους στενούς του συνεργάτες χθες.

Πόλωση και τυφλό μίσος. Θανατηφόρος συνδυασμός.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Εκτός και αν ένας από τους δύο διεκδικητές του τίτλου καταρρεύσει αγωνιστικά, δεν βλέπω πώς θα τελειώσει με ομαλό τρόπο η αγωνιστική περίοδος.

Λάθη σε βάρος του Ολυμπιακού, φωνάζει όλος ο ερυθρόλευκος επικοινωνιακός μηχανισμός.

Λάθη σε βάρος του Παναθηναϊκού (το πέναλτι στον Μακέντα), φωνάζει ο ......oh wait, ο ΠΑΟΚ?.

Σιγά μην διαμαρτυρηθεί ο Ιωάννης. Αυτός πρέπει να έκανε high five με τους στενούς του συνεργάτες χθες.

Πόλωση και τυφλό μίσος. Θανατηφόρος συνδυασμός.

 

Ο ΠΑΟΚ θέλει να συνεχιστεί το πρωτάθλημα, δεν έχει λόγο να επιθυμεί διακοπή. 

Το οτι σήμερα έχουμε διαιτητές που υφίσταται ενα διαρκές bullying και παράγοντες της UEFA να τοποθετούνται τουλάχιστον αφελως, είναι απορίας αξιο. 

Μετα, είναι δύσκολο Έλληνας διαιτητής να μην επηρεαστεί απο την ολη κατάσταση ή να επηρεαστεί ολίγον μονομπαντα. 

 

Εκτός αν έχουμε καταλήξει οτι this is the Way, και να φέρει Σπετσνατζ φορ σειλ ο Γκιοργκι να κανουν κι αυτοί τη δουλειά τους. 

Συγνώμη, λειτουργημα ήθελα να γράψω 

 

Τα μέσα τύπου και media εχουν επιλογές για το τι θα παίξουν,ακόμα και στο payroll. 

Το οτι αγώνες του ΠΑΟΚ περιγράφει ένας Γαυρος, δεν έχει απασχολήσει κανένα δηλαδή? Ή κεντρικός παρουσιαστής είναι ενας ΑΕΚτζης? 

 

Αρα υπάρχει τρόπος και για πολυφωνία χωρίς οχλαγωγια

 

Χωρις αυτό να σημαίνει οτι όλα καλά στο βασίλειο της Δανιμαρκιας,που είναι προφανές ότι θέλει πολλή δουλειά ακόμα 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.