Jump to content



Ch.L-UEFA, & ΝΒΑ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις v2.0


astrolabos

Recommended Posts

ζόρικα τα πράγματα , κλασικά τη δυσκολότερη δυνατή , ΠΑΟΚ είσαι , περιμέναμε να βγει το μπαλάκι και να ξαναγράψει Ajax :hehe:

 

δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση , όπως και ο ΠΑΟΚ βέβαια , οπότε όλα θα κριθούν στο πόσο προλαβαίνει να δέσει η ομάδα τις επόμενες 2 εβδομάδες και αντίστοιχα η ομάδα της Μπεσίκτας που είχε κι αυτή απώλειες και αναταράξεις.

 

τα ελληνοτουρκικά και η κατάσταση με τον covid είναι και η αιτία που κατα πάσα πιθανότητα θα δούμε τον αγώνα σε Ουγγαρία, Πολωνία ή και Κύπρο , με την τελευταία να είναι η πλέον ελκυστική αλλά αυτή που σχεδόν σίγουρα θα απορριφθεί για ευνόητους λόγους

Link to comment
Share on other sites

edit : εδώ λένε οτι δεν τίθεται θέμα και μόνο με κάποιου είδους lockdown θα υπάρξει πρόβλημα

 

ας μείνουμε πάντως σε λίγους οπαδούς που το βλέπουν θετικά το όλο σκηνικό και δεν ποστάρουν διαρκώς φωτογραφίες του Κεμάλ Ατατούρκ

(ειλικρινά δεν έχω ξαναδεί τόσες φωτογραφίες του ανθρώπου αυτού όσες είδα μαζεμένες 5 λεπτά στα σχόλια του twitter account της ΠΑΕ ΠΑΟΚ  )

 

EfDdpwPXYAAGbeO?format=jpg&name=900x900

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

κανονικά πρέπει Τούμπα. Αν δε γούσταραν στην uefa Ελλάδα-Τουρκία ας είχαν κλείδα πριν την κλήρωση, έχουν το δικαίωμα. Να το μεταφέρουν από Τούμπα θα είναι ανθελληνικό σκάνδαλο.

Είναι η κεμαλική ομάδα της Κωνσταντινούπολης. Δυτικότροποι σε σχέση με τους Οθωμανούς αλλά σκληροί εθνικιστές Τούρκοι και σκληρά ανθέλληνες εκτός αν βρουν Έλληνα να τους λέει τι ωραία που θα είναι να είμαστε φίλοι με τους Τούρκους, να ζούμε αδελφωμένοι σε ένα κράτος... με τουρκική κυβέρνηση. Ευχαριστούμε δεν θα πάρουμε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

περσι Αγιαξ...φέτος Μπενφίκα.. Μπεσίκτας

ΠΑΟΚ πονάς και φταίει η Μπεσικτάς.

Το γράφω τώρα, ώστε να ξέρεις τι θα πεις για τον Φερέιρα μετά τον αποκλεισμό σας? (εύχομαι να περάσετε).

Link to comment
Share on other sites

εγώ ότι ήταν να πω για τον Φερέιρα το εχω πει από πριν τα πλέι οφ ... Ακατάλληλος για τον ΠΑΟΚ τελεία και παύλα. Έπρεπε να φύγει από τότε... 

Φαίνεται εξαλλου και τώρα --- έκανα το λάθος ως καλοκαιρόπληκτος να δω τα φιλικά (μη εχοντας παρέα για bf-- μομφή ειναι το τελευταίο)...Ναι , ξερω δεν ειναι για συμπεράσματα κτλ κτλ...Την άποψή μου λέω ότι η ομάδα δεν έχει τρόπο να δημιουργήσει φάσεις και επιθετικό να τις τελειώσει. Αμυντικός προσανατολισμός φουλ, σαν ομάδα του παλιού Σάντος , που όμως αν δεν έχεις παίχτες να σου κάνουν την μυρωδιά ευκαιρίας γκολ...καλήνύχτα. Και όλα αυτά επειδή έπαιξε ένα 3-5-2 ./3-4-2-1 στα 4 τελευταία παιχνίδια και του βγήκε το 0 στην άμυνα...Το ότι έκανε φάσεις με το σταγονόμετρο δεν τον προβληματίζει ; ...

Λοιπόν και με Ατρόμητο και με Βόλο οι αμυντικοι έκαναν γιομες στους επιθετικούς, δεν υπάρχουν γρήγοροι και  δημιουργίκοί μέσοι και οι επιθέσεις στηριζονταν στους νέους παίχτες (όταν έμπαιναν αλλαγές των βασικών) και στο φιλότιμό τους-επιθυμία για διάκριση... ΟΙ παλιοί πετούσαν αετό (Μπισεσβαρ, Σβιντέρσκι, Εσίτι---καλά ...ένα κοντρολ με πλάτη να γυρίσει δεν μπορεί να κάνει ετούτος) ή δεν μπορούν πια...τι να πω...δεν τους βλέπω εγώ κάθε μέρα στις προπονήσεις. Αν κε Αμπελ δεν σου κάνουν μιλήστε , βρείτε τα ή πείτε του Ρέμπε...

Τα βλέπουν όλοι εμείς - οι εκτός του χορού -  και όχι ο προπονητής ; (ειχε δηλωσει ότι όλα όσα εγιναν την χρονια 2020 θα μπορούσε να γράψει βιβλίο...κε Άμπελ προπονητής εισαι όχι συγγραφέας...βρες λύση ή γεια σου...

Περσι δεν ήταν ομάδα του Φερέιρα (δικαιολογίες για το τι προσέφερε - μια ΓΑΜ@#!@#! πινελιά δεν έχει βάλει --- κάτι θετικό δεν είδα για το κρατήσω), φέτος πάλι δεν είναι (?) δεδομένων των περίεργων συνθηκών. Οι δηλώσεις του ειναι περίεργες και η νοοτρόπία του λάθος κατεμέ...

Αποψή μου είναι ότι ειναι χαμένη χρονιά το 2020-2021...Europa conference league σου ερχόμαστε (νομίζω δδεν θα έχει προκριματικά οπότε τι 2ος τι 3ος τι 4ος στο πρωτάθλημα).

Μακάρι να διαψευσθώ...

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sstav said:

ειχε δηλωσει

για τις δηλώσεις του, έχεις δίκιο. Μου δίνουν την εντύπωση ότι δεν είναι καθαρά ποδοσφαιρικές αλλά «πολιτικές». 
Το χειρότερο που έχει γίνει με την περίπτωση είναι ότι ο Σαββίδης δεν έχει ξεκαθαρίσει το ζήτημα. «Κύριοι, πιστεύουμε στον προπονητή, έχουμε το τάδε σχέδιο, πορευόμαστε μαζί. Στηρίξτε τον, τελεία.» ή αλλιώς να τον διώξει εγκαίρως. Το να τον έχουν, με συνεχείς διαρρόές, με μόνο στόχο να του φορτώσουν στην πλάτη την ευθύνη σε 1-2 μήνες, είναι ζημιογόνο για την ομάδα.
Ακόμα κι αν δεχθώ ότι ο πραγματικός λόγος είναι η αποζημίωση, όπου βέβαια δεν μπορείς να βγεις να το πεις δημοσίως, αφενός είναι κακός ως λόγος (το να κρατάς σε τέτοια θέση κάποιον που θεωρείς μη ικανό, περιμένοντας να φύγει μόνος του, τελικά σου προκαλεί μεγαλύτερη οικονομική ζημιά) αφετέρου έχουν την δυνατότητα να το καταστήσουν εμμέσως σαφές στους οπαδούς.

Το δυσάρεστο για εσάς τους οπαδούς είναι ότι δεν μπορείτε να πείτε κουβέντα. Ούτε θα έπρεπε, είναι λεπτό σημείο αυτό. Στην παρέα σου, έστω κι εδώ, σε παίρνει να κατηγορήσεις τον Σαββίδη. Πιο φωναχτά, όχι. Θα βλάψεις τον ΠΑΟΚ. Οι υπόλοιποι που δεν είμαστε ΠΑΟΚ, ας πούμε ότι είναι ΟΚ να τον βρίζουμε. Υστερόβουλα ή «αντικειμενικά», δεν έχει σημασία. Οι Παοκτζήδες, όχι δημοσίως.

Παρεμπιπτόντως, πιστεύω ότι το ελληνικό επαγγελματικό ποδόσφαιρο μπορεί να ωφεληθεί από την παρουσία προσώπων όπως Μαρινάκης, Σαββίδης, Αλαφούζος. Ακόμα και Μελισσανίδης. Οι εναλλακτικές τους δεν υπάρχουν στον ορίζοντα για να ζητείται η έξοδός τους.

Link to comment
Share on other sites

Για να ελαφρύνω λίγο και την κουβέντα, πήρατε χαμπάρι ότι ο ΟΦΗς άλλαξε σήμα; Έχει πλάκα το τι γίνεται εδώ τις τελευταίες μέρες με τους φανατικούς Ομιλίτες, αλλά είμαι περίεργος να ακούσω καμιά γνώμη από τρίτους...

 

434343.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. το πήρα είδηση
2. μου αρέσει καλύτερα το καινούριο, επειδή ασπίδες έχουν διάφοροι
3. καταλαβαίνω πλήρως την δυσαρέσκεια στην αλλαγή ακόμα κι όταν το νέο είναι καλύτερο (έχω τεράστιο pet peeve με τις «ετήσιες» εκδόσεις εμφανίσεων)
4. Ίσως να έπρεπε το παλαιό να χωνόταν ως μικρογραφία κάπου εντός του νέου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σχολιάζω, γιατί ο κόσμος του ΟΦΗ έχει παραδοσιακά... ιδιαίτερο δέσιμο με την ομάδα. Και σε ανακοίνωση των οργανωμένων που κυκλοφόρησε σε όλα τα τοπικά μέσα σχολίαζαν καυστικά ότι τα κορμιά τους είναι γεμάτα τατουάζ με το παλιό λογότυπο. Οπότε, το "σιφώνι του μπάνιου", όπως έχω ακούσει να λέγεται το νέο σήμα αισθάνονται ότι τους αποκόπτει από την ιστορία της ομάδας, που είναι το μόνο που κάνει τον ΟΦΗ πιο επιθυμητό προϊόν από λχ τον Εργοτέλη, που δεν κατάφερε να προσελκύσει πολλούς φιλάθλους ούτε την εποχή που έπαιζε καλύτερα και λειτουργούσε αποτελεσματικότερα, ως πραγματικά επαγγελματική ομάδα (κι είχε βρε αδερφέ και τον Ογκουνσότο, τον  "πώς γκένεν αυτό" ?).

 

Τέλος πάντων, ακόμη και σε ανθρώπους πρακτικά αδιάφορους για το προϊόν (όπως εγώ), ορισμένες λεπτομέρειες προκαλούν εντύπωση:

• Άπαξ και το δεις ως σιφώνι, δε σώζεται εύκολα... ?

• Η προσθήκη της "Κρήτης" υποτίθεται ότι έγινε για καλό, αλλά αφενός δεν υπάρχει στο αρκτικόλεξο, αφετέρου μοιάζει να προσπαθεί να ξεχωρίσει την ομάδα από κάποια δημοφιλέστερη με το ίδιο όνομα και έδρα το Ν. Ηράκλειο.

• Ο (μινωϊκός) γρύπας, που υποτίθεται θα έπαιζε κομβικό ρόλο στη νέα ταυτότητα περιορίστηκε σε μια μικροσκοπική απεικόνιση στο περίγραμμα του αριθμού στη φανέλα.

• Αν ρωτήσεις τους εμπνευστές του νέου σήματος, υποτίθεται ότι αναπαριστά όλον τον κόσμο ( ; ), το ποδοσφαιρικό γήπεδο, έναν κύκλο που χωράει όλη την κληρονομιά του ΟΦΗ, τις ποδοσφαιρικές αξίες, δωρικές γραμμές, σύγχρονες φόρμες, τον δίσκο της Φαιστού, το όνομα της ομάδας και ό,τι άλλο μπορεί να σκεφτεί κανείς στο μέλλον.

 

Και σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ ποιας άλλης ομάδας το έμβλημα μου θυμίζει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, salde said:

Το δυσάρεστο για εσάς τους οπαδούς είναι ότι δεν μπορείτε να πείτε κουβέντα. Ούτε θα έπρεπε, είναι λεπτό σημείο αυτό. Στην παρέα σου, έστω κι εδώ, σε παίρνει να κατηγορήσεις τον Σαββίδη. Πιο φωναχτά, όχι. Θα βλάψεις τον ΠΑΟΚ. Οι υπόλοιποι που δεν είμαστε ΠΑΟΚ, ας πούμε ότι είναι ΟΚ να τον βρίζουμε. Υστερόβουλα ή «αντικειμενικά», δεν έχει σημασία. Οι Παοκτζήδες, όχι δημοσίως.

 

Αν εχεις προσέξει στα σχόλια μου κρίνω την μπάλα που έπαιζε και έβλεπα για 2 χρόνια με αυτό που παίζει και βλέπω την χρονιά του Αμπελ. Καθαρά ποδοσφαιρικά είμαστε 2-3 κλικ κάτω... 

Για το σήμα του ΟΦΗ...θυμίζει ιντερ?

int.medium.jpg
WWW.NEWSBEAST.GR

Γιατί τα χρώματα είναι μαύρο και μπλε και τι συμβολίζουν

 

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον Ιβάν Σαββίδη έγραψα ότι δεν πρέπει να λέτε δημοσίως, αλοίμονο σας έτσι και φύγει. Για τους προπονητές, τα προβλεπόμενα όπως παντού.

Πέρυσι δεν παρακολούθησα τίποτα, σε προηγούμενες χρονιές εμένα ποδοσφαιρικά μου άρεσε περισσότερο (συγκριτικά με Ολυμπιακό) όχι τις δύο που λες αλλά την προηγούμενη, νομίζω ο Ίβιτς ήταν. Βέβαια στη χρονιά του πρωταθλήματος ήταν ατσάλινος ο ΠΑΟΚ. Imho καλύτερη μπάλα (πιο όμορφο ποδόσφαιρο) είχε παίξει ο Ολυμπιακός αλλά το άξιζε φουλ ο ΠΑΟΚ.

Λάβε υπόψιν ότι ήταν ξεζουμισμένοι από την υπερπροσπάθεια για το νταμπλ. Συν ατυχίες, τραυματισμοί, άστοχες επιλογές διοίκησης. Θα δούμε τι θα συμβεί με τα ευρωπαϊκά τώρα, κοντά είναι. Έτσι κι αλλιώς θέλω να περάσουν όλοι. Θα είναι παλιοχρονιά τούτη εδώ, εντελώς ανώμαλη γιατί έχουν μεταθέσει τα διεθνή για το καλοκαίρι, θα υπάρχουν παρατράγουδα με τον ιό, θεατές άλλα αντ' άλλων κατάσταση, δεν περιμένω απο κανέναν ούτε θέαμα ούτε τίποτα. Ίσα ίσα να βγει το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Για να ελαφρύνω λίγο και την κουβέντα, πήρατε χαμπάρι ότι ο ΟΦΗς άλλαξε σήμα; Έχει πλάκα το τι γίνεται εδώ τις τελευταίες μέρες με τους φανατικούς Ομιλίτες, αλλά είμαι περίεργος να ακούσω καμιά γνώμη από τρίτους...

 

434343.jpg

Παίδες, κάποιος ήθελε να τιμήσει τον Μινώταυρο και τον λαβύρινθο, κάπου το έχασε βλέποντας Bob Ross και ιδού τα αποτελέσματα.

Τίποτα σε μασονική στοά έχουμε; Διακρίνω και τέτοιες επιρροές.

Προτιμώ το παλιό, αλλιώς ας βάλουν μια τσικουδιά για σήμα και τέλος.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2020 at 1:24 PM, sstav said:

περσι Αγιαξ...φέτος Μπενφίκα.. Μπεσίκτας

https://www.newsit.gr/athlitika/paok-oi-pithanoi-antipaloi-an-prokrithei-apo-tin-mpesiktas-sto-Champions-League/3084016/

βρε λες; ...να περάσεις την Μπεσίκτας και "τύχεις" στην κλήρωση με Μπενφίκα (*όσκαρ ατυχίας) 

Αλλά να μου πεις ... τους ξέρει τους Πορτογάλους ο Άμπελ. ??

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Screenshot%202020-08-13%20at%2011.51.00%
WWW.SDNA.GR

Σκέτη… τρέλα η εκπληκτική Λειψία του Γιούλιαν Νάγκελσμαν, που με γκολ στο...

Αν περνούσε κι η Αταλάντα...

Μήπως να το κοιτάξουνε στην Uefa το ζήτημα με τους μονούς αγώνες; 

Οι εκπλήξεις θα κάνουν πιο ''ευχάριστη'' τη διοργάνωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Αν περνούσε κι η Αταλάντα

Η Ατακάντα ναι, η Λειψία όχι, είναι απεχθές project της Red Bull. Μη κανονική ομάδα,  ομάδα-σφραγίδα ΝΠΣ Βόλος σε επαγγελματική εκδοχή. Την αντιπαθούν σχεδόν όλοι οι άλλοι στη Γερμανία, είναι εταιρεία. 
 

Ποδοσφαιρικά, παίζουν καλά.

 

44 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Μήπως να το κοιτάξουνε στην Uefa το ζήτημα με τους μονούς αγώνες; 

Οι εκπλήξεις θα κάνουν πιο ''ευχάριστη'' τη διοργάνωση.


Δεν είναι ζήτημα UEFA. Το ζητούν εδώ και τριάντα τόσα χρόνια όλες οι μεγαλο-ομάδες. Το ΤσουΛου, οι πολλές θέσεις, τα καινούργια που ετοιμάζουν με ακόμα πιο κλειστές διοργανώσεις, τα πάντα έχουν διαμετρικά αντίθετο σκοπό από αυτό που ζητάς: όσο το δυνατόν περισσότεροι αγώνες για αύξηση των τηλεοπτικών, όσο το δυνατόν λιγότερες εκπλήξεις και «μικρές» να αποκλείουν μεγάλες. 'Οχι μόνο δεν τους ενδιαφέρει να το κοιτάξουν, παλεύουν με κάθε μέσον για το αντίθετο. Οι κυρίαρχες ομάδες.

Η μοναδική περίπτωση να γίνει κάτι προς την κατεύθυνση που ζητάς (σωστά κατά τη γνώμη μου το ζητάς, απλώς δεν μετράει η γνώμη μας) θα είναι να το παραχέσουν τόσο με το εταιρικό σκέλος ώστε να σαπίσει εντελώς το προϊόν. Ακόμα και τότε, το πολύ πολύ να δώσουν τίποτα «ενέσεις» τεχνητών εκπλήξεων.
 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.