Jump to content



Ch.L-UEFA, & ΝΒΑ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις v2.0


astrolabos

Recommended Posts

23 minutes ago, sstav said:

μόνο τίτλο διάβασα ....τιποτε άλλο

μοιάζει για βρώμικη, στημένη δουλειά αυτό με την δωροδοκία. Έχει δίκιο να ουρλιάζει ο ΠΑΟΚ. Η παπαριά είναι ότι το μπλέκει με όλο το παρελθόν, όπου δεν έχει σε πολλά το ίδιο δίκιο.

Είχαμε χρόνια να δούμε ιστορία με δωροδοκία σε αυτό το επίπεδο. Στο μακρινό παρελθόν, όταν μια ομάδα είχε τέτοια υποψία προσπαθούσε να το καθαρίσει εξωαγωνιστικα και σχετικά κρυφά. Όχι με τον τρόπο που γίνεται εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω πως οι ΠΑΕ ξεκινούν πολέμους, δυναμιτίζουν το κλίμα και η φρασεολογία που χρησιμοποιούν είναι κατάπτυστη, το λιγότερο. Ούτε σε καφενείο τέτοια πράγματα. Ούτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είναι βρώμικη αυτή η ιστορία κι ούτε η ένταση μεταξύ Μαρινάκη-Σαββίδη δικαιολογείται με την λογική βάσει ποδοσφαίρου μονάχα.

3 hours ago, tommybertsen said:

Εγώ βλέπω πως οι ΠΑΕ ξεκινούν πολέμους, δυναμιτίζουν το κλίμα και η φρασεολογία που χρησιμοποιούν είναι κατάπτυστη, το λιγότερο. Ούτε σε καφενείο τέτοια πράγματα. Ούτε.

 

Link to comment
Share on other sites

Η φρασεολογία ήταν πάντα υπέρ του δυναμιτισμού του κλίματος. Απλά στο παρελθόν ίσως να ήταν πιο συχνά εκφραζόμενη μέσω δημοσιογράφων και συγκεκριμένων φυλλάδων. Τώρα όμως έχουμε δύο παράγοντες με πολλά λεφτά και όχι την καλύτερη φήμη, κανάλια, ανταγωνισμό για την εύνοια της κυβέρνησης και γενικά τεράστια συμφέροντα. Και αν και έχουν μοιράσει την Ελλάδα σε βορρά και νότο, νιώθουν μάλλον υποχρεωμένοι να επενδύσουν σε μια πολεμική μίσους "Βορράς vs Νότος". Είχα μαθητή λυκείου πριν λίγες μέρες, Ολυμπιακό, να έχει ανεβάσει στροφές και να λέει πόσο νιώθει την ανάγκη να πλακώσει έναν ΠΑΟΚτζή. Τον έβλεπες τον εκνευρισμό του. Ήταν αυθεντικός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yanni said:

Τον έβλεπες τον εκνευρισμό του. Ήταν αυθεντικός.


α τι ιστορίες μου ανοίγεις χριστουγεννιάτικα... απολύτως σωστός για την φρασεολογία, ανάλογη και κατά το παρελθόν, πρόσεχαν όμως να το μαζέψουν όταν έβλεπαν ότι τους ξέφευγε. Τώρα τα πρόσωπα τα δύο (είναι κι ο Μελισσανίδης στην εικ΄να αλλά αυτόν τον χτυπάει με μέτρο και ανοιγοκλείνει την κάνουλα) όχι μόνο δεν προσπαθούν να το μαζέψουν αλλά το πυροδοτούν από το πουθενά. Το «σφάλμα» imho στην εξήγηση σου με το παράδειγμα του οπαδού δεν είναι η περιγραφή του φανατίλα που κάνεις -η οποία σε κάποιους είναι σωστή- αλλά ότι το προβάλεις στα πρόσωπα των ιδιοκτητών. Οι δυο συγκεκριμένοι σιγά μην έχουν τέτοιες φανατίλες. Είναι στυγνοί επιχειρηματίες. Μόνο. Μέχρι κι ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος που έχει κάτι προσωπικά θεματάκια αλλά τέλος πάντων είναι όντως οπαδός, όταν διαβλέπι πως θα πάθει μεγάλη και μόνιμη οικονομική ζημιά από το οπαδιλίκι του, το μαζεύει στο δευτερόλεπτο.

Οι συγκεκριμένοι δύο δεν είναι καν ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος. Με τίποτα. Κανονικά δεν μπλέκονται καν σε δουλειές να πεις ότι έχουν μια κόντρα για το ίδιο λάφυρο. Η μοναδική εξήγηση που σκέφτομαι -δεν με ικανοποιεί- για την μανία του να βγάλει τον Σαββίδη από την μέση (τον Σαββίδη θέλει, όχι τον ΠΑΟΚ) είναι το λιμάνι Θεσσαλονίκης, με πλάτες υπερατλαντικές. Δεν είναι ποδοσφαιρικά αυτά τα πράγματα. Δεν το πιστεύω ούτε στιγμή κι έχω δει κάθε πιθανή κι απίθανη κόντρα των τελευταίων 43-45 ετών (όχι πάντα με την τωρινή μου ψυχραιμία). Πρώτη φορά παρατηρώ αυτό το πράγμα.

Παρεμπιπτόντως εκτός από τον Σαββίδη, έχει αρχίσει και περίεργες επιθέσεις στην COSCO που δεν έχει ανακατευτεί με αθλητικά παραγοντιλίκια.

Το μόνο καλό της ιστορίας, όταν λασκάρει λίγο ο κορωνοϊός θα χώσω τον sstav να δωροδοκήσει τον μπέρτσεν κι εμένα σε μπουγατσατζίδικο της επιλογής μου. Που την ονομάζει  κιόλας κρεατόπιτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

beckyhamon%20%28Medium%29.jpg?itok=LnL0O
WWW.KOUTIPANDORAS.GR

Η Μπέκι Χάμον έγινε η πρώτη γυναίκα head coach σε πάγκο ομάδας ΝΒΑ, σε μια κίνηση με τεράστιο συμβολισμό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.makthes.gr/vrazilia-ymnoi-gia-ton-ampel-fereira-328555

Abel-Ferreira.jpg
PAOKVOICE.COM

Όσα δήλωσε ο πρώην τεχνικός του ΠΑΟΚ για τη νίκη της Παλμέιρας επί της Ρίβερ Πλέιτ

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

https://www.makthes.gr/vrazilia-ymnoi-gia-ton-ampel-fereira-328555

Abel-Ferreira.jpg
PAOKVOICE.COM

Όσα δήλωσε ο πρώην τεχνικός του ΠΑΟΚ για τη νίκη της Παλμέιρας επί της Ρίβερ Πλέιτ

 

Έπρεπε να ξενιτευτεί το παιδί, για να καταλάβετε τι χάσατε?..

Αμπέλ, γύρνα πίσω. Θα στείλουμε τον χενεράλ Πάμπλο στο Μοντεβιδέο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

jones2.jpg?itok=Rvn_2LGQ
WWW.KOUTIPANDORAS.GR

H βρετανίδα τενίστρια γεννήθηκε με λιγότερα δάκτυλα, αλλά η τεράστια ψυχική της δύναμη την κάνει...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1mpekatoroy-arthro.jpg?itok=UAs5luMy
WWW.SDNA.GR

Η Σοφία Μπεκατώρου προχώρησε σε επισημοποίηση της καταγγελίας κατονομάζοντας σύμφωνα με...

Άνοιξε ο ασκός του Αιόλου.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DEADLAZARUS said:

Άνοιξε ο ασκός του Αιόλου.

 

Δε σχολιάζω καν τη δήλωση της Ομοσπονδίας. Αλλά η δήλωση του φερόμενου ως δράστη... έλεος:

 

Quote

Είναι αναμενόμενο καταγγελίες που εισφέρονται εις βάρος μου από δημόσιο πρόσωπο, μεγάλης αναγνωρισιμότητας και ευρείας κοινωνικής απήχησης, να συγκεντρώνουν το ενδιαφέρον της κοινής γνώμης, να δημιουργούν αισθήματα συμπόνοιας για την καταγγέλλουσα και αποστροφής για τον φερόμενο “θύτη”.

 

Ωστόσο αποτελεί ελάχιστη κατάκτηση κάθε δημοκρατικού κράτους δικαίου και αντίστοιχη υποχρέωση των θεσμικών του φορέων, και των ΜΜΕ να μη στοχοποιούν πρόσωπα, να μην διακινούν τις φωτογραφίες τους, και να μην έχουν ήδη καταδικάσει τον δήθεν “θύτη”, προτού του δοθεί η ευκαιρία να εκφέρει τη δική του άποψη για γεγονότα που δημοσιοποιήθηκαν από τρίτους. Όλα αυτά που η Δικαιοσύνη ως πρωταρχικά αρμόδιος φορέας σέβεται σε αντίστοιχες περιπτώσεις εν προκειμένω έχουν ήδη παραβιαστεί από τους όψιμους μιμητές της, που την υποκαθιστούν στο έργο της.

 

Καλώ την Πολιτεία, τους θεσμικούς φορείς, και τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης να σεβαστούν πρώτα την οικογένειά μου, τα παιδιά και τα εγγόνια μου, να αναμείνουν όσα υποχρεούμαι πλέον να εισφέρω σε κάθε αρμόδια αρχή και να αποστούν από κάθε ενέργεια που θα θυματοποιήσει περαιτέρω μέλη της οικογένειάς μου και εμένα προσωπικά .

 

Τουλάχιστον η ΝΔ "αποφάσισε την αναστολή της κομματικής ιδιότητας του κ. Αδαμόπουλου και των δικαιωμάτων που απορρέουν από αυτήν"...

(https://www.cnn.gr/ellada/story/250829/stelexos-tis-nd-o-andras-poy-katiggeile-i-mpekatoroy-anastoli-kathe-kommatikis-toy-idiotitas)

 

 

Α, και η την ίδια στιγμή η γενική γραμματέας της Ομοσπονδίας και διεκδικήτρια της προεδρίας φαίνεται ότι βρήκε τις αποκαλύψεις ως αφορμή για ελεεινό χιούμορ:

(https://www.in.gr/2021/01/16/sports/ypothesi-mpekatorou-sapio-vasileio-omospondia-istioploias-mia-periergi-anartisi-kai-ta-paixnidia-eksousias/)

 

anartisiana-425x600.jpg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Δε σχολιάζω καν τη δήλωση της Ομοσπονδίας. Αλλά η δήλωση του φερόμενου ως δράστη... έλεος:

 

Δεν βλέπω κάτι λάθος στην δήλωσή του. Τι θα μπορούσε να έχει πει;

 

Η Μπεκατώρου είναι η Μπεκατώρου, αλλά αν το όνομα κάποιου, αρκεί από μόνο του να καταδικάσει κάποιον άλλον, την βάψαμε. Βέβαια ο τύπος έχει προϊστορία και λόγω Κακλαμανάκη, αλλά από την άλλη αυτό τον καθιστά και εύκολο στόχο.

 

Η ΝΔ απλά έβγαλε την ουρά της απέξω. Σιγά την ζημιά που έπαθε με την αναστολή της κομματικής ιδιότητας κάποιου. Έχουν υπάρξει μέλη της άτομα για τα οποία έχουν βγει πολύ χειρότερες αποκαλύψεις και ίσως κάποια στιγμή να πρέπει να αρχίσουν να ψάχνονται τι φίδια υποθάλπουν. Ασχέτως του αν αυτά τα φίδια φέρνουν ψήφους. Μεγάλο κόμμα είναι παραδοσιακό, όποιον και να βάλουν θα φέρει ψήφους. Ο περισσότερος κόσμος ψηφίζει σαν υπνωτισμένος έτσι και αλλιώς.

 

Όσον αφορά την ομοσπονδία και την κυρία, αντέδρασαν όπως θα αντιδρούσε κάποιος που ένας αιμόφυρτος πέφτει πάνω τους, ζητάει βοήθεια και η πρώτη σκέψη τους είναι "Όχι, όχι αίματα πάνω στα ρούχα". Δείγμα του πόσο έχουν βολευτεί εκεί πέρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, yanni said:

Δεν βλέπω κάτι λάθος στην δήλωσή του. Τι θα μπορούσε να έχει πει;

 

Το πρώτο δικό μου ένστικτο (επειδή ξέρω ότι δεν είμαι σάτυρος) θα ήταν "αρνούμαι κατηγορηματικά τις κατηγορίες" και ίσως "μετά από μια σταδιοδρομία τόσων ετών στην Ομονσπονδία, προσκαλώ όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες που έχω συνοδεύσει σε αποστολές να μιλήσουν δημόσια ως μάρτυρες για τον χαρακτήρα μου".

 

Κι εγώ υποστηρίζω το τεκμήριο της αθωότητας, αλλά, ειλικρινά, αυτό ήταν το καλύτερο που μπορούσε να συνθέσει μαζί με τον δικηγόρο του;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Το πρώτο δικό μου ένστικτο (επειδή ξέρω ότι δεν είμαι σάτυρος) θα ήταν "αρνούμαι κατηγορηματικά τις κατηγορίες" και ίσως "μετά από μια σταδιοδρομία τόσων ετών στην Ομονσπονδία, προσκαλώ όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες που έχω συνοδεύσει σε αποστολές να μιλήσουν δημόσια ως μάρτυρες για τον χαρακτήρα μου".

 

Κι εγώ υποστηρίζω το τεκμήριο της αθωότητας, αλλά, ειλικρινά, αυτό ήταν το καλύτερο που μπορούσε να συνθέσει μαζί με τον δικηγόρο του;

Βασικά προτιμώ την πιο μετριοπαθή στάση στην ανακοίνωσή του. Το αρνούμαι κατηγορηματικά τις κατηγορίες θα το πει και ο πιο ένοχος, όχι μόνο ο αθώος. Το να καλέσει τους άλλους αθλητές να τον καλύψουν εμένα θα βάραγε όλους τους συναγερμούς. Μπορεί ο τύπος να έκανε ένα λάθος το 97, να το κατάλαβε και μετά να ήταν τύπος και υπογραμμός. Η Μπεκατώρου εύκολα θα μπορούσε να φανεί η τρελή της υπόθεσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη εσύ προσπαθείς να είσαι αντικειμενικός. Βλέπεις μια υπόθεση και μένεις εκεί. Είναι σίγουρα το κυρίαρχο σημείο της ιστορίας γιατί αφορά τουλάχιστον δύο συγκεκριμένους ανθρώπους.

Σκέφτομαι μια άλλη διάσταση, με μεγάλη επιφύλαξη γιατί είναι προβληματικός τρόπς σκέψης. Είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχει ακόμα πρόβλημα στην κοινωνία μας παρά τα τεράστια βήματα που έχουν γίνει τις τελευταίες 4-5 δεκαετίες. Το ζήτημα αυτό είναι από εκείνα που σπάνια συζητιούνται πάνω σε περιστατικό. Συνήθωςείτε γίνεται αόριστη συζήτηση -χωρίς ονόματα, θεωρητική- είτε υπάρχει σιωπή.
Ο μοναδικός τρόπος να διορθωθεί η συμπεριφορά μας «προληπτικά», για όσους δεν καταλαβαίνουν από σκέτα λόγια και χρειάζονται μία πίεση φόβου έστω, είναι η διαπόμπευση. Κανονικά, η διαπόμπευση είναι κακή επιλογή, συχνά είναι και άδικη για τον «κατηγορούμενο». Εδώ, με τη μέγιστη προσοχή για να μην υπάρχουν υστερίες, κυνήγια μαγισσών, αποδιοπομπαίοι τράγοι, μοιάζει σχεδόν επιβεβλημένη. Είναι ο μοναδικός τρόπος που βλέπω να πάρει παράδειγμα μια ολόκληρη κοινωνία.

Αντίθετα στην ατομική τιμωρία (τυχόν διώξεις, δικαστικές διαδικασίες, πειθα ρχικές διαδικασίες) συμφωνώ ότικαλόείναι να τηρου΄νται αυστηρά οι προϋποθέσεις του νόμου. (το γράφω επειδή κάπου διάβασα ότι το συγκεκριμένο περιστατικό έχει παραγραφεί κι ακούγονται διάφορες φωνές, οτι είναι απαράδεκτο, να αυστηροποιηθεί ο νόμος κλπ). Αν όντως έχει παραγραφεί, καλώς να αθωωθεί. Την διαπόμπευση όμως, δεν την χαρίζω. Όχι ως τιμωρία για τον τύπο (είναι ακτάλληλη μορφή τιμωρίας) αλλά για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν (εκπαιδεύονται) οι νεώτεροι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Κι εγώ υποστηρίζω το τεκμήριο της αθωότητας, αλλά, ειλικρινά, αυτό ήταν το καλύτερο που μπορούσε να συνθέσει μαζί με τον δικηγόρο του;

Spoiler

Άθλιο χιούμορ, το ξέρω, αλλά μιλάει ο Δάγκας μέσα μου: εμ, δεν πήρε εμένα που τα λέω ωραία, τα λέω σωστά, τα λέω λαϊκά.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yanni said:

Αυτό με τις παραγραφές αδικημάτων είναι μεγάλη βλακεία.

όχι Γιάννη, τεράστιο λάθος.

Spoiler

Είναι θεμελιώδους σημασίας η δυνατότητα παραγραφής για την ομαλή ροή. Για πολλούς και διάφορους λόγους. Μερικοί μπορεί να μην σου περνούν καν από το μυαλό. Νόμοι χωρίς παραγραφή -είτε σε αστικά είτε σε ποινικά- θα ήταν εφιάλτης για τους πολίτες όποιας κοινωνίας τους είχε. Εφιάλτης, όχι απλό πρόβλημα.

Εκείνο που είναι κάμποσες φορές απαράδεκτο (αλλά δεν φταίει η παραγραφή για αυτό) είναι ότι διάφοροι κωλλυσιεργούν εκμεταλλευόμενοι τις διαδικασίες και πιθανά κενά τους ώστε να οδηγήσουν αδίκως κάποιες υποθέσεις που κανονικά θα έπρεπε να δικαστούν σε παραγραφή. Αν θες να διορθώσεις αυτό το πρόβλημα δεν πειράζεις την παραγραφή, διορθώνεις τις διαδικασίες -αν είναι όντως προβληματικές-.


ισως ακολουθώ στο μέλλον την τακτική αιολών οπαδών μεγάλων ομάδων της επαρχίας αθηνών, να βάζουν τα οφφ τόπικ σε σπόιλερ. Δεν ξέρω, με κουράζει το σπόιλερ θα το σκεφτώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.